pasians
20.04.07,15:57
Potrebujem poradiť ohľadne zrušenia živnosti.

Som študent VŠ, živnosť som založil na dobu neurčitú v júni 2006 ako neplatca DPH. Do SP som teda ešte nič neodviedol, teta pri priehradke mi povedala že mám prísť na budúci rok v júni :). V marci 2007 som riadne zaplatil daň za minulý rok, teraz zakladáme s.r.o., živnosť už nebudem potrebovať a chcem ju zrušiť. Ako živnostník som mal paušálne náklady, nemám žiadne záväzky. Za tento rok som vystavil faktúry, ktoré mi ešte neboli uhradené. Ak bude s.r.o., kde nebudem jediným spoločníkom, založená v čase keď ešte budem živnostníkom, môžem previesť pohľadávky zo živnosti na s.r.o. a potom zrušiť živnosť? Ako je to v prípade, ak zruším živnosť skôr ako založíme s.r.o.? V s.r.o. budem konateľom bez odmeny. Ako to bude s odvodmi do SP a ZP za rok 2006 a s daňou za rok 2007? Hasím, čo ma nepáli?:)

Veľká vďaka za rady
pasians
22.04.07,07:20
halooo? anybody?
Zoltán Kovács
22.04.07,08:18
Potrebujem poradiť ohľadne zrušenia živnosti.

Som študent VŠ, živnosť som založil na dobu neurčitú v júni 2006 ako neplatca DPH. Do SP som teda ešte nič neodviedol, teta pri priehradke mi povedala že mám prísť na budúci rok v júni :). V marci 2007 som riadne zaplatil daň za minulý rok, teraz zakladáme s.r.o., živnosť už nebudem potrebovať a chcem ju zrušiť. Ako živnostník som mal paušálne náklady, nemám žiadne záväzky. Za tento rok som vystavil faktúry, ktoré mi ešte neboli uhradené. Ak bude s.r.o., kde nebudem jediným spoločníkom, založená v čase keď ešte budem živnostníkom, môžem previesť pohľadávky zo živnosti na s.r.o. a potom zrušiť živnosť? Pohľadávky zo zivnosti môžeš previesť na sro, ale nemusíš. Ak pohľadávky nebudú do dátumu zrušenia živnosti uhradené potom v daňovom priznaní za rok 2007 budeš postupovať podľa §17 zákona o dani z príjmov. Ako je to v prípade, ak zruším živnosť skôr ako založíme s.r.o.? Živnosť kľudne môžeš zrušiť aj skôr ako založite sro. V s.r.o. budem konateľom bez odmeny. Ak nebudeš mať odmeny za výkon funkcie konateľa, potom nebudú ani žiadne odvody. Jedine ak už nebudeš študentom (za ktorého platí štát zdrav.poistenie), budeš musieť platiť sám zdravotné poistenie.Ako to bude s odvodmi do SP a ZP za rok 2006 a s daňou za rok 2007? Za rok 2006 budeš musieť urobiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia do 30.06.2007, nakoľko si bol živnostníkom,to isté bude platiť aj za rok 2007 (lebo živnosť ešte máš živú).Hasím, čo ma nepáli? Je lepšie "hasiť" (rozumej prevencia), ako neskôr sa popáliť.:)

Veľká vďaka za rady


Odpovede viď červeným