margaretka100
20.04.07,21:18
nemáte niekto informácie ohľadom návštevy solárií - počula som dosť o tom, ake je to zdraviu škodlive, aj keď si nespálim pokožku, vraj je to veľmi nebezpečné a spôsobuje to rakovinu kože:(
neviete prosím niekto niečo viac a konkretnejšie?
ja som začala chodiť do solaria, ale neprehaňam to, 10 min každe 2 dni, bola som zatiaľ len 3 x, nechcem byť uplny černoch, len trochu sneda
navštevujem ho hlavne preto, lebo mam problemovu pleť a pomaha to..
len zas nechcem riskovať rakovinu kože:(
ecuch
02.05.07,05:10
Solárko má obdobné účinky ako slnko. Tzn.vysušuje pokožku a pokožka rýchlejšie starne.
Leila2006
02.05.07,09:48
V predminulom cisle wellnessu je tato tema riesena z viacerych stran. Skus si to najst.
najag
02.05.07,12:25
Solarne ziarenie obsahuje aj zlozky ziarenia, ktore su neprijatelne pre nasu kozu, ktore predstavuju nebezpecie pre rakovinu koze. Takze je mozne navstevovat solaria, ale s rozumom, pobyt obmedzit podla typu koze a pouzivat ochranne prostriedky s dostatocnym faktorom. Nebezpecie je v tom, ze roky sa nemusi nic diat a pride den D, kedy ho nik necaka a melanom je na svete aj so vsetkymi dosledkami minulosti.
flopnr
02.05.07,12:31
Každý lekár aj odborník má na to svoj názor, je to byznys. Treba sa sám rozhodnúť či mi to pomáha alebo nie. Aj prírodné slnko je už škodlivé, nie????!!
Tak keď ti to pomáha, navštevuj solárko ďalej ale nepreháňaj to a hlavne keď je teraz slnečné počasie, radšej sa zakry aby ti slniečko nedráždilo pokožku keď odchádzaš zo solária. Používal by som aj nejaké krémy na prírodnej báze, sú síce drahé ale účinné.
karol.pukancik
08.05.07,07:43
Ak uvažuješ nad chodením do solárka, navštív predtým kožného lekára, pomôže Ti určiť fototyp pleti, ak máš po tele materské znamienka, asi Ti nebude veľmi doporučovať solárium.

Fototypy pokožky podľa Nariadenia vlády SR č. 352/2006 Z.z.:


* Keltský typ – nápadne svetlá pleť, pehy, hrdzavé vlasy, modré, zriedkavo hnedé oči, svetlé prsné bradavky: ťažké bolestivé spálenie,
rýchlo sčervenie, zle sa opaľuje, šúpe sa, čas prvého opaľovania na slnku 5 – 10 min.
** Európsky typ so svetlou pleťou – trochu tmavšia pleť ako pri type I, blond až hnedé vlasy, modré, zelené, sivé oči, svetlé prsné bradavky:
ťažké bolestivé spálenie, pleť sa len málo opáli, šúpe sa, čas prvého opaľovania na slnku 10 – 20 min.
*** Európsky typ s tmavou pleťou – svetlá až svetlohnedá pleť, tmavoblond až hnedé vlasy, sivé, hnedé oči, tmavšie prsné bradavky: k spáleniu
dochádza zriedka, je mierne, opálenie je priemerné, čas prvého opaľovania na slnku 20 – 30 min.
**** Stredomorský typ – svetlohnedá pleť, tmavé pehy, tmavohnedé vlasy, tmavé oči, tmavé prsné bradavky: k spáleniu nedochádza, opálenie
je rýchle a hlboké, čas prvého opaľovania na slnku 40 min.
Solárny prístroj produkuje zložku slnečného žiarenia ktorá pri dodržaní času a type pokožky by nemala ohroziť zdravie. "by nemala" ale môže !!! Druhá vec je to, že životnosť trubíc solíria čo produkujú žarenie je len určitý počet hodín (cca 3000 - 5000), po tomto čase prevádzky solária trubice emitujú žiarenie v spektre UV C, ktoré je KARCINOGÉNNE =vyvláva rakovinové zmeny buniek pokožky. V našich podmienkach, ked chce každý podnikateľ rýchlo zbohatnúť, kúpi zo zahraniačia zánovné solárium - ktorému onedlho skončí životnosť trubíc, a krásne ho tu prevádzkuje. Klient si platí za to, že dostane rakovinu kože!!! To je čo ??? Realita! Nové typy soláriá majú elektronickú evidenciu času odžiarených hodín a po tomto čase sa už prístroj nedá spustiť. (čomu veľmi neverím, ale zvykne to uvadzať dokumentácia). V prípade starších solárií "musia" viesť evideniu odžiareného času písomne. (formalita, podľa ktorej sa nedá riadiť).

Treba si veľmi dobre zvážiť klady a zápory, ani slnko nie je bez rizík, nové solárko by malo vydávať lúče ktoré nepoškodia pokožku. Mať krásnu "módnu" hnedú pokožku, dostatok vitamínu D/tvorí sa v pokožke učinkom slnečného žiarenia/ a rakovinu kože???? Ozaj, ked sme pri tej módnej hnedej pokožke, budem môžno trochu morbídny, doporučujem si pozrieť na internete katalógy truhiel, sú ozaj rôzne druhy, krásna hnedá opálená pokožka sa bude nádherne vynímať v hnedej truhle!!!!!!! :eek:
Alebo svetlejšiu "nemodernejšiu" pokožku a zbytočne neriskovať rakovinu kože (vitamín D sa dá kupiť za cca 40 SK v lekárni), všetkého veľa škodí, aj slniečka (solária).