recool
20.04.07,21:55
Rad by som sa prosim opytal ako je to s DPH z ceskej republiky pri platcovi dph.

Ak dobre chapem, nakupom z CR - platca vystavi z ciech FA bez DPH - firma si ju da do uctovnictva a pri predaji na slovensku vystavi slovensku FA s 19% DPH, ktore potom odvedie statu.

A ked sa napriklad kupi na meno slovenskej firmy v CR nejaky tovar, ktory sa vsak neda na slovensku do uctovnictva [do skladu] firmy - a bude sa pouzivat len na nejake osobne ucely majitela firmy alebo tak nejak. Moze z toho byt problem? Ze sa napr ta DPH neobjavila nikde.

Vopred dakujem za odpoved.
JuKaS
20.04.07,22:32
Pri nákupe tovaru z ČR od platiteľa DPH je fa bez DPH, slovenský platiteľ dáva túto fa do DP DPH ako tzv. samozdanenie, keď tovar predáva na Slovensku, vystavuje fa s DPH, ktorú odvedie do ŠR.
S tou druhou otázkou neviem, neviem....
betka
21.04.07,10:09
A ked sa napriklad kupi na meno slovenskej firmy v CR nejaky tovar, ktory sa vsak neda na slovensku do uctovnictva [do skladu] firmy - a bude sa pouzivat len na nejake osobne ucely majitela firmy alebo tak nejak. Moze z toho byt problem? Ze sa napr ta DPH neobjavila nikde.

Vopred dakujem za odpoved.

Firna z Ciech vystavuje súhrnný výkaz. A keď raz bude daňová kontrola, napr. Čecha, budú zisťovať, podľa súhrnného výkazu, kt. Fa vystavil na Slovensko bez DPH. Krížovou kontrolou si budú chcieť preveriť, či Vo vašej firme figurujú uvedené FA, či ste urobili samozdanenie. Kto bude mať problém.
čech bude mať objednávku na tovar, tovar ste prevzali, konečný vplyv na ŠR je síce nula, ale ak ste použili tovar na osobnú spotrebu, mali by ste DPH odviesť
Jana Acsová
21.04.07,10:15
A ked sa napriklad kupi na meno slovenskej firmy v CR nejaky tovar, ktory sa vsak neda na slovensku do uctovnictva [do skladu] firmy - a bude sa pouzivat len na nejake osobne ucely majitela firmy alebo tak nejak...
Má tieto zákonné možnosti z pohľadu DPH:
- ak tovar objednal pod IČ DPH firmy, musí daň odviesť z intrakomunitárneho nadobudnutia tovaru. Ak ho nebude používať v súvislosti s podnikaním, nemá právo na odpočítanie dane, alebo sa odpočítaná daň doodvádza, čiže k zdaneniu dôjde na Slovensku,
- ak si tovar kupuje v ČR ako súkromná osoba na súkromné použitie, nekupuje pod prideleným IČ DPH ale ako občan a český subjekt mu predá tovar s českou DPH, čiže dôjde k zdaneniu v ČR.
Johanka
21.04.07,10:19
Rad by som sa prosim opytal ako je to s DPH z ceskej republiky pri platcovi dph.

Ak dobre chapem, nakupom z CR - platca vystavi z ciech FA bez DPH - firma si ju da do uctovnictva a pri predaji na slovensku vystavi slovensku FA s 19% DPH, ktore potom odvedie statu.

A ked sa napriklad kupi na meno slovenskej firmy v CR nejaky tovar, ktory sa vsak neda na slovensku do uctovnictva [do skladu] firmy - a bude sa pouzivat len na nejake osobne ucely majitela firmy alebo tak nejak. Moze z toho byt problem? Ze sa napr ta DPH neobjavila nikde.

Samozdanenie zjednodušene znamená, že platiteľ DPH, ktorý nakúpil v členskom štáte bez dane, je povinný túto daň odviesť v SR, teda somozdaniť sa. Pri splnení určitých podmienok má nárok na odpočítanie tejto dane, vtedy je pre neho daňový dopad nula. Ak však tieto podmienky nespĺňa, tak nárok na odpočet dane nemá . To znamená , že DPH sa objaví v evidencii DPH a bude odvedená ...

Zákon o DPH
Odpočítanie dane
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.
betka
21.04.07,10:57
Ako ešte môžu na Vás prísť?
Štaty EU si navzájom vymieňajú informácie. Daňový systém na Slovensku je prepojený. A najľahší sposob ako na Vás prísť je:
V súhrnnom výkaze figuruje Vaša firma, a koľko ste nakúpili tovaru z EU..... Podáte DP na Slovensku a jednoducho suma zo súhrnných výkazov nebude totožná so sumou v riadku 03 DP, resp. tam nebude uvedená žiadna suma a majú Vás. To, že v DP nebude figurovať odpočítanie, to našich kontrolorov zaujímať nebude, pretože ste si jednoducho neuplatnili nárok na odpočítanie...
recool
21.04.07,12:26
dakujem za predchadzajuce odpovede ....

a ako potom oznacit v denniku a v DP ze to islo do osobnej spotreby - tzn ze odviest DPH tu na SK ... DPH mam dat do prijmu? ... ale ked na FA nefiguruje?
Johanka
21.04.07,12:59
Základ dane určíš podľa § 22 a 23 Zákona o DPH.
DPH si sám vypočítaš a ZD uvedieš v daňovom priznaní do riadku 04 , daň do riadku 02. V evidencii DPH urobíš záznam o nadobudnutí tovaru v tuzemsku podľa § 11.
V tejto súvislosti si dovolím upozorniť aj na § 20 Zákona o DPH ( deň vzniku daňovej povinnosti) a tiež na § 26 Zákona o DPH ( prepočet cudzej meny) ;) .
recool
21.04.07,15:25
dakujem Johanka za upozornenia .... a v pripade ked sa napr zaplati za tovar v hotovosti v ceskych ... prepocet sa stale robi na SK podla NBS v den platby a vydaj v tej vyske sa dava aj z pokladne?

ak teda beriem nieco do majetku firmy ... ide to bez DPH ... do prevadzkovej rezie, resp do odpisov ... DPH sa tam neriesi.

a kebyze to ide cez firmu do osobnej spotreby nasledne ... dava sa vydaj z pokladne a nasledne vypocita internym dokladom DPH a cela suma pojde do Vydavkov, ktore neovplyvnuju ZD do osobnej spotreby? ... potom sa ta DPH uvedie kde? ... tych 19 % ktore bude treba zaplatit statu. ak som to teda dobre pochopil.
Johanka
21.04.07,15:46
dakujem Johanka za upozornenia .... a v pripade ked sa napr zaplati za tovar v hotovosti v ceskych ... prepocet sa stale robi na SK podla NBS v den platby a vydaj v tej vyske sa dava aj z pokladne?

ak teda beriem nieco do majetku firmy ... ide to bez DPH ... do prevadzkovej rezie, resp do odpisov ... DPH sa tam neriesi.

a kebyze to ide cez firmu do osobnej spotreby nasledne ... dava sa vydaj z pokladne a nasledne vypocita internym dokladom DPH a cela suma pojde do Vydavkov, ktore neovplyvnuju ZD do osobnej spotreby? ... potom sa ta DPH uvedie kde? ... tych 19 % ktore bude treba zaplatit statu. ak som to teda dobre pochopil.
Trošičku miešaš ...:)
Jedna vec je vedenie jednoduchého účtovníctva a druhá vec je evidencia DPH.
Ak nadobudneš tovar v členskom štáte a použiješ ho na podnikanie, v evidencii DPH budeš mať zápis o tomto nadobudnutí 1. ako o zdaniteľnom obchode v zmysle § 11 Zákona o DPH, 2. ako o položke s nárokom na odpoče dane podľa § 49 ods.2 písm.b.

Prepočet na slovenskú menu, ktorý uvádzaš je prepočet podľa Zákona o dani z príjmov. Podľa Zákona o DPH sa prepočet robí kurzom NBS v deň vzniku daňovej povinnosti, ktorý nemusí byť totožný s dňom úhrady.

O DPH, ktorá súvisí so samozdanením a s možným následným uplatnením odpočtu dane sa v peňažnom denníku neúčtuje, iba sa eviduje v evidencii DPH podľa § 70 Zákona o DPH.

Problematika nielen samozdanenia ale celej DPH nie je jednoduchá. Pozri si v zákone o DPH minimálne tie §§ , ktoré uvádzam odpovediach ;) .
recool
21.04.07,16:02
Prepočet na slovenskú menu, ktorý uvádzaš je prepočet podľa Zákona o dani z príjmov. Podľa Zákona o DPH sa prepočet robí kurzom NBS v deň vzniku daňovej povinnosti, ktorá nemusí byť totožná s dňom úhrady. ... to mas na mysli § 20 Zákona o DPH, vsak? ak je FA vyhotovena pred 15tym - napr 12teho - tak zaklad dane a nasledne DPH sa pocita podla 12teho ... a ak po 15tom vratane - tak sa pocita podla kurzu ktory ma NBS 15teho nasledujuci kalendarny mesiac ... aj sa nemylim :)

O DPH, ktorá súvisí so samozdanením a s možným následným uplatnením odpočtu dane sa v peňažnom denníku neúčtuje, iba sa eviduje v evidencii DPH podľa § 70 Zákona o DPH. - takze tu sa do PD pise len zaplatena suma na FA ... podla kurzu NBS v den platby, vsak?

Problematika nielen samozdanenia ale celej DPH nie je jednoduchá. Pozri si v zákone o DPH minimálne tie §§ , ktoré uvádzam odpovediach. - tie paragrafy som si cital dnes pozorne :) velmi ti dakujem za rady a cenim si ich - nakolko som si vedomy ze tato problematika nie je najlahsia.