adenka
21.04.07,14:46
zobrali sme na leasing PC a 1. lesingová splátka mala byť k 5.4.2007.
Faktúra za 1. zvýšenú splátku bola v marci a tam som aj uplatnila
DPH. Ale 1. riadna splátka bola uhradená už 28.3.2007 a nie 4.2007.
Rozmýšľam teda správne, že ju mám zaúčtovať a hlavne odpočítať z nej DPH v marci? Sme Q platci.
Tweety
21.04.07,14:51
zobrali sme na leasing PC a 1. lesingová splátka mala byť k 5.4.2007.
Faktúra za 1. zvýšenú splátku bola v marci a tam som aj uplatnila
DPH. Ale 1. riadna splátka bola uhradená už 28.3.2007 a nie 4.2007.
Rozmýšľam teda správne, že ju mám zaúčtovať a hlavne odpočítať z nej DPH v marci? Sme Q platci.
Ak vám lízingovka nevyhotovila fa k zaplatenému preddavku, tak nárok na odpočet vám úhradou nevznikol, ten vznikne až dátumom uvedeným v splátkovom kalendári, teda 5.4.
Orsz
21.04.07,14:52
zobrali sme na leasing PC a 1. lesingová splátka mala byť k 5.4.2007.
Faktúra za 1. zvýšenú splátku bola v marci a tam som aj uplatnila
DPH. Ale 1. riadna splátka bola uhradená už 28.3.2007 a nie 4.2007.
Rozmýšľam teda správne, že ju mám zaúčtovať a hlavne odpočítať z nej DPH v marci? Sme Q platci.

Na odpočet DPH máš nárok podľa splátkového kalendára - dňom splatnosti splátky. Niektoré leasingovky pošlú faktúru v prípade skoršieho zaplatenia, ale málokedy sa to stáva, pretože oni túto platbu mnohokrát prijmu až o pár dní - čo môže byť v tomto prípade až 1.4 - a je to pre nich služba mesiaca apríl. Ty by si si nemala odpočítať DPH skôr ako ju dodávateľ odvedie. Takže DPH by som uplatnila až v mesaici apríl.
adenka
21.04.07,15:04
ďakujem tak kľudne môžem postupovať podľa splátkového kalendára a pre istotu ich upozorním aby to platili najskôr 1. v mesiaci.
blcha
12.06.07,09:04
A čo ak je to naopak - splátka nebola zaplatená podľa kalendára, ale až v ďalšom mesiaci. Čo je dňom uplatnenia DPH na odpočet - dátum zo splátkového kalendára alebo dátum úhrady?
Tweety
12.06.07,09:06
Dátum podľa splátkového kalendára.
Zužu
24.10.07,19:06
A čo ak je to naopak - splátka nebola zaplatená podľa kalendára, ale až v ďalšom mesiaci. Čo je dňom uplatnenia DPH na odpočet - dátum zo splátkového kalendára alebo dátum úhrady?

táto otázka zaujíma aj mňa, odpoveď je - dátum splát.kal., vie mi niekto napísať par. v yákone o DPH? je to súrne ďakujem
vikinka
24.10.07,19:11
§ 19 ods.3 zák.o DPH
Zužu
24.10.07,19:13
ďakujem veľmi pekne.
abel
24.10.07,19:33
ďakujem veľmi pekne.

Keď to bolo také dôležité a odpoveď bola do 5 minút, je tu tlačítko http://www.porada.sk/images/buttons/ocenujem.gifoceňujem (http://www.porada.sk/reputation.php?p=556203) ;)
Zita5
24.10.07,19:41
Keď to bolo také dôležité a odpoveď bola do 5 minút, je tu tlačítko http://www.porada.sk/images/buttons/ocenujem.gifoceňujem (http://www.porada.sk/reputation.php?p=556203) ;)

mimotemy Elenka ono to funguje , ja som na to klikla v Tvojom príspevku a ocenila :)
nika.sum
21.01.13,10:32
Ahoj trosku oprasujem tuto temu. Aj ked sa niektore veci v leasingu menili, toto nie. Mam splatkovy kalendar vzdy je splatnost k 1. v mesiaci. Problem mam, ze klient zaplatil splatku 31.12. 2012 DPH si uplatnit mozem az 1.1.2013, ako zauctovat splatku:
474/221 uhrada splatky a : a/ urok(plati sa dopredu) mozem preuctovat 562/474 a DPH 343/474 az v r. 2013
b/ urok tiez k 31.12.2012 381/474 a v r. 2013 562/381 a DPH 343/474
alebo ina moznost?