margaretka100
21.04.07,15:21
prosim vas, ako ma postupovat zivnostnik, ked este nema živn.opravnenie, ale ide si vybavovat-maser
zaradenie automobilu ako firemneho
auto uz ma kupene dlhšie ako 3 mesiace pred vydanim živn.opravnenia
najskor myslim musi zapisať auto na dopr.inšpektorate na IČO ako fir.automob, podať daň.prizn. k dani z motor.vozidle, zaplatiť cestnu daň
ide mi len o účtovne hladisko, ako ho učtovne zaradim - JU do podnikania?
viem že z majetku k 31.12 robim učtovne a daňove odpisy..
Johanka
21.04.07,15:47
prosim vas, ako ma postupovat zivnostnik, ked este nema živn.opravnenie, ale ide si vybavovat-maser
zaradenie automobilu ako firemneho
auto uz ma kupene dlhšie ako 3 mesiace pred vydanim živn.opravnenia
najskor myslim musi zapisať auto na dopr.inšpektorate na IČO ako fir.automob, podať daň.prizn. k dani z motor.vozidle, zaplatiť cestnu daň
ide mi len o účtovne hladisko, ako ho učtovne zaradim - JU do podnikania?
viem že z majetku k 31.12 robim učtovne a daňove odpisy..

Motorové vozidlo môže zostať v TP zapísané bez IČO. Nakoľko sa jedná o fyzickú osobu, vlastnícke právo sa nemení tým, či MV je alebo nie je zaradené v obchodnom majetku.
Do obchodného majetku zaradíš MV tak, že vystavíš kartu majetku, príp. zaraďovací protokol ( prepradíš MV z osobného užívania do obchodného majetku). Pri stanovení vstupnej ceny postupuješ podľa § 25 ods.1 písm.d. Zákona o dani z príjmov.
Daňová povinnosť k dani z MV vzniká prvým použítím MV na podnikanie , lehota na podanie DP a zaplatenie dane z MV je 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti.
ekopo
21.04.07,15:47
Pri zaradení auta do podnikania nie je podmienka prepísať auto na IČO. Do podnikania sa zaradí zaraďovacím protokolom a potom sa štandartne postupuje. Ak bolo auto kúpené v roku začatia podnikania je možné ho zaradiť v OC a uplatniť príslušný adekvátny odpis a odpisovať 4 roky. Ak bolo kúpené pre rokom môže sa uplatniť odpis ako druhý rok.
margaretka100
21.04.07,16:26
dakujem vam pekne za pomoc:)
margaretka100
22.04.07,12:22
ešte ma k tejto teme napadlo:
-keď bude vydane živn.opravnenie napr.až za 2 mesiace, môže si do nakladov davat N na auto, PHM apod už teraz?
-v pripade, že bude auto považovane za sukromny automobil, nahradu za km si môže uplatniť už teraz-teda max 3 mes pred začatím podnikania?
-v obidvoch pripadoch-daň z motor.vozidiel musi zaplatiť + podať daň.prizn.k dani z motor.vozidiel už teraz,aj keď ešte nema živn.opravnenie?
margaretka100
27.04.07,13:21
ešte ma k tejto teme napadlo:
-keď bude vydane živn.opravnenie napr.až za 2 mesiace, môže si do nakladov davat N na auto, PHM apod už teraz?
-v pripade, že bude auto považovane za sukromny automobil, nahradu za km si môže uplatniť už teraz-teda max 3 mes pred začatím podnikania?
-v obidvoch pripadoch-daň z motor.vozidiel musi zaplatiť + podať daň.prizn.k dani z motor.vozidiel už teraz,aj keď ešte nema živn.opravnenie?

môžete mi prosim pomoct s tym problemom??:confused:
Zoltán Kovács
27.04.07,13:27
ešte ma k tejto teme napadlo:
-keď bude vydane živn.opravnenie napr.až za 2 mesiace, môže si do nakladov davat N na auto, PHM apod už teraz?
-v pripade, že bude auto považovane za sukromny automobil, nahradu za km si môže uplatniť už teraz-teda max 3 mes pred začatím podnikania?
-v obidvoch pripadoch-daň z motor.vozidiel musi zaplatiť + podať daň.prizn.k dani z motor.vozidiel už teraz,aj keď ešte nema živn.opravnenie?

Keď nemá ešte vydaný ŽL, tak nemá kde účtovať náklady, totiž nie je účtovnou jednotkou.
margaretka100
28.04.07,09:39
Keď nemá ešte vydaný ŽL, tak nemá kde účtovať náklady, totiž nie je účtovnou jednotkou.

a cesty na vybavovanie po uradoch? ďalej si napriklad si robi masersky kurz v bratislave, je z martina, cesta MT-BA-MT, kym nema zivnostenske opravnenie-cestak si nemôže robit??
dik smith
cactus
28.04.07,11:56
ŽL sa dá vybaviť do cca 10 minút. Nech si ho vybaví, prihlási auto na daň z mot. vozidiel a môže si roibiť cesty. Nevidím problém.
betka
28.04.07,12:19
Margaretka, ak si začínate vybavovať ŽL, nebudete ho mať hotový až o dva mesiace, vybaví sa za pár dní...
V súvislosti so založením firmy Vám môžu vznikať - zriaďovacie náklady (výdavky) - ide o výdavky nehnotnej povahy: súdne a notárske poplatky, kolky, poštovné, cestovné, nájomné... Ak Vám prekročia 50 tis. Sk odpisujete najviac 5 rokov, ak súnižšie, budú pre Vás VOZD.
Danila
28.04.07,12:23
a cesty na vybavovanie po uradoch? ďalej si napriklad si robi masersky kurz v bratislave, je z martina, cesta MT-BA-MT, kym nema zivnostenske opravnenie-cestak si nemôže robit??
dik smithTo všetko sú náklady súvisiace so založením a vznikom účtovnej jednotky. Za priamy daňový výdavok budeš považovať všetky takéto vynaložené výdavky, a to v prípade, ak ich celková hodnota nepresiahne 50 000.-Sk. Ak presiahneš túto hodnotu, bude sa jednať o odpisovanie nehmotného majetku.
margaretka100
29.04.07,10:40
Margaretka, ak si začínate vybavovať ŽL, nebudete ho mať hotový až o dva mesiace, vybaví sa za pár dní...
V súvislosti so založením firmy Vám môžu vznikať - zriaďovacie náklady (výdavky) - ide o výdavky nehnotnej povahy: súdne a notárske poplatky, kolky, poštovné, cestovné, nájomné... Ak Vám prekročia 50 tis. Sk odpisujete najviac 5 rokov, ak súnižšie, budú pre Vás VOZD.

VOZD-tzn.výdavky ovplyvňujúce základ dane?
tá dotyčná osoba ešte len uvažuje nad vybavením živnost.listu,ešte nema klientelu,robi si prieskum,ako začať,kde,inzeraty atď.
len si robi kurz a ide vybavovať čo treba atď..

ďakujem za pomoc
betka
29.04.07,10:52
Ano, VOZD sú výdavky ovplyvňujúce ZD-daňové výdavky.