roxor
21.04.07,16:13
:) Zdravím všetkých odborníkov ! Mám školácku otázku. Potreboval by som vedieť, ja neznalý zákonov, ako postupovať pri vedľajšom príjme popri zamestnaní ?

Dajme tomu že chodím do práce, kde za mňa každoročne zamestnávateľ podáva daňové priznanie, odvádza za mňa všetky odvody. Som zamestnancom nie živnostníkom. Každý mesiac budem mať vedľajší príjem povedzme 5000 Sk. Ako správne postupovať a čo všetko je potrebné vykonať, aby bol príjem v súlade s legislatívou ?

Vďaka za užitočné rady a prosím neukameňujte ma !
Johanka
21.04.07,14:20
O aký príjem sa jedná , z akej činnosti ? Ide o ďalší pracovný pomer, príp. dohodu o vykonaní práce? Táto informácia je dôležitá z hľadiska správneho zaradenia z hľadiska dane z príjmov a následných možných povinností voči SP a ZP ;) .
roxor
22.04.07,05:20
O aký príjem sa jedná , z akej činnosti ? Ide o ďalší pracovný pomer, príp. dohodu o vykonaní práce? Táto informácia je dôležitá z hľadiska správneho zaradenia z hľadiska dane z príjmov a následných možných povinností voči SP a ZP ;) .


Ide o príjem z reklamy, konkrétne z autoreklamy. Firma, ktorá prevádzkuje autreklamu nalepí na súkromné auto reklamu, za ktorú vypláca mesačne dohodnutú sumu.
Jana Motyčková
22.04.07,09:13
Dôležité, je na základe čoho (zmluvy?) ten príjem plynie. Ide o prenájom reklamnej plochy? Ak áno, takýto príjem by som zahrnula do príjmu podľa ZDP_§8_ods.1_pism.a. (príjem z príležitosatného prenájmu hnuteľných vecí). T.j pôjde o zdaniteľný príjem, od dane je ale oslobodený takýto príjem do výšky 5-násobku životného minima (24900 Sk). Ak ten príjem bude vyšśí, na konci roka budeš musieť urobiť DP, kde si tento príjem vyčísliš. Odvody do SP a ZP sa z takéhoto príjmu neplatia.
roxor
22.04.07,09:45
Dôležité, je na základe čoho (zmluvy?) ten príjem plynie. Ide o prenájom reklamnej plochy? Ak áno, takýto príjem by som zahrnula do príjmu podľa ZDP_§8_ods.1_pism.a. (príjem z príležitosatného prenájmu hnuteľných vecí). T.j pôjde o zdaniteľný príjem, od dane je ale oslobodený takýto príjem do výšky 5-násobku životného minima (24900 Sk). Ak ten príjem bude vyšśí, na konci roka budeš musieť urobiť DP, kde si tento príjem vyčísliš. Odvody do SP a ZP sa z takéhoto príjmu neplatia.


Vďaka za info, čiže jediné čo budem musieť uhradiť je 19% daň ? a uviesť príjem v DP?

A ešte jedna podotázka:

Ako to bude s DP ? Keďže si ho asi budem musieť robiť sám, na aký typ tlačiva A alebo B ? :(:(
Jana Motyčková
22.04.07,10:33
Áno. DP typ B .
roxor
22.04.07,19:02
Áno. DP typ B .

Ďakujem a ako je to s platením tej dane ? Kedy je ju potrebné zaplatiť (myslím jednorázovo raz ročne, alebo mesačne)
ZuzanaP
23.04.07,07:17
V tomto prípade podáš DP do 31.03. nasledujúceho roka a dovtedy musíš prípadnú daňovú povinnosť aj uhradiť.