alex2
21.04.07,21:19
Ahoj
Chcela by som sa spytat ci s.r.o., ktora ma sidlo v dome so zahradou a travnikom si moze dat do nakladov kosacku, zahradne noznice a napr. vonkajsiu farbu na natieranie napr.plota. Tato s.r.o. tu ma sidlo, ale neplati najom, pretoze je vlastnikom domu rodinny prislusnik. Je to problem?...a este otazka ak by chcel tento rodinny prislusnik od buduceho mesiaca najomne co k tomu treba a ako si to bude zdanovat? Myslim, ze nemusi mat na to zivnost?ci mylim sa?neviem ako je to ak prenajima shr pravnickej osobe.
m.hladka
21.04.07,22:21
S.R.O. si do nákladov môže dať len to, čo sa týka firmy, čo nevyhnutne potrebuje pre chod firmy. Ak má sídlo vo vlastnom dome, byte a nemá časť priestorov prehlásených za nebytové priestory na podnikanie, tak nemôže si nič dávať do nákladov. Može si dávať réžijné náklady, ktoré súvisia s firmou (drobné nákupy na upratovanie kancelárie, toaletné veci v rámci firmy). Ak si chce sám sebe ako fyzická osoba dať zmluvu o nájme ako právnickej osobe, nech si to dobre prepočíta, či sa mu to oplatí. Ja osobne si myslím, že to nestojí zato.
alex2
22.04.07,11:07
Dakujem za odpoved, ale s tym najmom som spominala, ze nie je vlastnikom domu...vlastnikom domu je rodinny prislusnik a to mama a syn si zalozil s.r.o. a ma v nom sidlo firmy. A chceli by sme dostat do nakladov aj kosacku a tieto veci, tak ako by to bolo mozne? Ved si nenechame vchod do firmy zarast travou, nie? Poradte
Zoltán Kovács
22.04.07,11:12
Dakujem za odpoved, ale s tym najmom som spominala, ze nie je vlastnikom domu...vlastnikom domu je rodinny prislusnik a to mama a syn si zalozil s.r.o. a ma v nom sidlo firmy. A chceli by sme dostat do nakladov aj kosacku a tieto veci, tak ako by to bolo mozne? Ved si nenechame vchod do firmy zarast travou, nie? Poradte

Jedine tak tú kosačku dostaneš do nákladov ako bolo spomenuté v prvom príspevku. Daňový úrad pri kontrole asi by to neuznal za náklad firmy, ak tie priestory nie sú ich. Jedine skúste napísať nájomnú zmluvu, v ktorej je obsiahnutá povinnosť nájomcu udržiavať prístup do prenajatých priestorov. Ale tie prístory by mali byť vyňaté z bytového fondu.
alex2
22.04.07,11:25
oki dik toto som potrebovala vediet. Idem na to a este do akej vysky prijmu z prenajmu to nemusi majitel domu zdanovat, viete niekto presne?d
Johanka
22.04.07,16:04
Oslobodennie od dane z príjmov pri príjmoch z prenájmu nehnteľnosti je vo výške 5-násobku životného minima k 1.1. zdaňovacieho obdobia, pre rok 2007 je to 5 x 4.980 Sk, 24.900 Sk. Nezabudni na povinnosť upraviť v zmysle § 9 ods.1 písm.h/ Zákona o dani z príjmov aj výdavky ...

Ešte jedno upozornenie - zisti si sadzbu dane z nehnuteľnosti na nehnuteľnosti používané na podnikanie vo Vašej obci. Niekedy je rozdiel medzi sadzbami pre stavby na bývanie a stavby na podnikanie veeeľmi veľký ...