betyna8
21.04.07,22:22
Mili poradaci, potrebovala by som zopar rad k pestovaniu orchidei.
Zuziana
22.04.07,18:01
joni102
23.04.07,07:56
Zalezi aj od toho aky mas druh orchideje...skus pozriet aj http://www.kvetyazahrada.sk/index.php?id=831 mas tak najznamejsie druhy orchideji:)
Tweety
23.04.07,08:21
Zalezi aj od toho aky mas druh orchideje...skus pozriet aj http://www.kvetyazahrada.sk/index.php?id=831 mas tak najznamejsie druhy orchideji:)Vďaka za link, stále ma odrádzala tá starostlivosť o tie krásne kvietky, ale neodolala som, a vytešujem sa z nich už skoro rok.
bulnova
23.04.07,08:59
Po orchideách som roky túžila. Bála som sa však, že sú chúlostivé a v paneláku neprežijú. Opak je však pravdou. Dnes mám štyri druhy. Momentálne mi 3 kvitnú. Jedna dokonca ešte od vianoc. Je potrebné zachovať určité zásady a potom sa z nich len tešiť. Až dve z nich odkvitnú, pokúsiť sa ich prerozdeliť. Uvidím,či sa to podarí. Keby som našla v blízkosti nejakého zdatného pestovateľa,rada by som získala praktické vedomosti .
joni102
23.04.07,10:26
Mam orchidey asi pol roka, krasne kvitla momentalne odkvita...nemate niekto skusenosti s hnojenim? Ako casto, kedy hnojite?
bulnova
24.04.07,06:24
Prvú orchideu mám asi 3-4 roky. Kvitne každý rok,cca pol roka. Po roku som ju presadila (orig.zemina pre orch.). Raz týždenne polievam odstátou vodou, zatiaľ som ich nehnojila. Vraj s tým treba opatrne,lebo každý druh je citlivý na inú zložku živín. Asi treba viac poštudovať a hlavne zistiť druh.Vraj tie názvy v kvetinárstvach celkom nesedia.
atramka
24.04.07,07:51
aj ja mám orchidey, krásne kvitli, používam zeminu na orchidey a aj také tekuté hnojivo na orchidey, zatiaľ sa mi celkom daria, keď sfotím hodím sem nejaké foto pre potešenie oka....
jholubok
13.05.07,19:37
Ja mám doma už 15 orchidei - polievam ich raz týždenne odstatou vodou minimum a druhý týždeň hnojivom taktiž minimum. Mám jeden phalaenopsis, ktorý som dostala ako svoju prvú orchideu a tá mi už kvitne celý rok- odkvitne a hneď púšťa nové výhonky s kvetmi.
joni102
14.05.07,07:58
a kedy hnojis? cez leto ci cez zimu?
ja mam tiez phaleo.
anina
19.06.07,10:01
Ja mám doma už 15 orchidei - polievam ich raz týždenne odstatou vodou minimum a druhý týždeň hnojivom taktiž minimum. Mám jeden phalaenopsis, ktorý som dostala ako svoju prvú orchideu a tá mi už kvitne celý rok- odkvitne a hneď púšťa nové výhonky s kvetmi.Prosim ta, co to znamena, ked zacnu makknut listy? Este minuly tyzden boli
krasne leskle tvrde a dnes su zvraskavene a makke. Orchidea krasne kvitne, ma asi 25 kvetov, ale zo spodu crepnika vyrastaju korene, su uplne biele, nie take sivkaste ako tie co rastu hore. Co mam s nou urobit?
Dakujem
olybaba
19.06.07,16:01
Pozdravujem,
dávam do pozornosti zaujímavý link o pestovaní orchideí na www.living.cz (http://www.living.cz)

http://forum.living.cz/read.php?155,2020604
buba
20.09.07,10:40
neviem či som správne urobila, keď som odcvikla ten prútik čo mi na ňom boli kvety, keď odkvitli, tak som tu paličku skrátila,uvidíme čo bude ďalej koľko musím čakať aby znovu začala kvitnúť?
sybila3
24.09.07,17:34
V decembri 2006 som si kúpila orchideu, krásne bola zakvitnutá na fialovo, kvety boli na jednom prútiku, ktorý sa rozdvojoval a bolo ich vedľa, tak sa ale v januáry 2007 zlomil jeden prútik, dala som ho do vázy, kde vydržal krásne zakvitnutý 2 mesiace. Ten čo zostal v črepníku kvitol asi do mája a v máji začal vyháňať ďalší ale oveľa hrubší prútik, ktorý kvitne doteraz a už znova spod ďalšieho listu vyháňa ďalší prútik. Ak budem vedieť pripojím fotku. Ale čo mám ďalšie dve orchidee, tak tie odkvitli a prútiky uschli ale listy vyháňajú tak len čakám kedy zakvitnú. To je moja skúsenosť s orchideami. Ale neviem ako pripojiť ten obrázok............
deni10
07.10.07,14:10
Ahojte,
ja som tiež kúpila orchideu a práve nám nedávno odkvitla. Z mojích skúsenosti tieto kvietky nepotrebujú nejakú špeciálnu strostlivosť. Polievame ich 1x do týždňa a po odkvitnutí stonku odstrihnem, ale nie celú, nechám ju asi 30cm dlhú. :)
skhanka
09.10.07,15:46
Pár fotečiek....
Kuzelnicka
10.10.07,07:11
Pár fotečiek....


..nadherne:---
Ela222
13.02.08,08:36
Ja mám orchideu od svokry a preto je nevyhnutné, aby sa jej darilo :-) No teraz mi listy ožltli na začiatku a odpadli. prosím, čo robiť. poraďte. a kedy môžem začať hnojiť orchideu.
deni10
13.02.08,08:53
Uz nam opat rozkvitla :)
Maruška54
13.02.08,09:34
Prosím ťa v akom kochlíku ju máš posadenú. Mne povedala kvetinárka že orchidea musí byť len v priesvitnom umelohmotnom kvetináči.
deni10
13.02.08,09:48
Je presadena do keramickeho kvetinaca. Mame ju tak asi rok.
Zatial sa jej dari.
Ela222
13.02.08,11:57
Ja mám orchideu od svokry a preto je nevyhnutné, aby sa jej darilo :-) No teraz mi listy ožltli na začiatku a odpadli. prosím, čo robiť. poraďte. a kedy môžem začať hnojiť orchideu.
Halo, ozaj mi nikto neporadíte? :-(
Timka1
13.02.08,12:23
Prosím ťa v akom kochlíku ju máš posadenú. Mne povedala kvetinárka že orchidea musí byť len v priesvitnom umelohmotnom kvetináči.

Tiež ich pestujem, tie ktoré majú vzdušné korene, majú byť zasadené v priesvitnom umelohmotnom kvetináči a vrchné korene majú aj vyčnievať z neho, aby mohli čerpať svetlo a vzduch. Ale mám aj také čo nemajú vzdušné korene a tie mám zasadené v keramickom kvetináči. Hlavne si vyžadujú vlhké prostredie, takže je dobré ich postrekovať.
Maruška54
13.02.08,16:04
Tiež ich pestujem, tie ktoré majú vzdušné korene, majú byť zasadené v priesvitnom umelohmotnom kvetináči a vrchné korene majú aj vyčnievať z neho, aby mohli čerpať svetlo a vzduch. Ale mám aj také čo nemajú vzdušné korene a tie mám zasadené v keramickom kvetináči. Hlavne si vyžadujú vlhké prostredie, takže je dobré ich postrekovať.
Ďakujem, ja mám takú s vzdušnými koreňmi, tak budem hladať priesvitný kvetináč.
atramka
13.02.08,20:46
môžeš použiť plastové vedierko, ja som ich tak presadila do priesvitných vedierok od šalátov z Tesca, sú aj také väčšie asi 2 litrové na veľké korene.. a dobre sa im darí...
shureido
14.02.08,09:23
Zdravim, ja mam phaleo uz rok, kvitla do septembra, potom som ju odstrihla nad prvym ockom a odvtedy sa jej do kvinutia nechce.. Hnojim raz za 14 dni, korene su stale nove, listy pekne, kvetinac priesvity a kvety - kde nic tu nic... Co robim zle? vdaka.
Timka1
14.02.08,09:54
Zdravim, ja mam phaleo uz rok, kvitla do septembra, potom som ju odstrihla nad prvym ockom a odvtedy sa jej do kvinutia nechce.. Hnojim raz za 14 dni, korene su stale nove, listy pekne, kvetinac priesvity a kvety - kde nic tu nic... Co robim zle? vdaka.

Ja som práveže odstrihla nad druhým očkom, tak som sa dočítala v knihe, a o 2 mesiace mi znovu zakvitla a pri kvete vyhodila listy aj korene, takže sa mi rozmnožila, teraz čakám keď narastie viac koreňov a potom presadím.
shureido
15.02.08,08:17
no mne teta pri predaji povedala ze nad prvym ockom odstrihnut. A odvtedy uz stôl nevyrastol. Mam este nadej ze bude mať kvety? uz je to viac ako pol roka a nic....a uz jej aj dohovaram...
Tweety
15.02.08,08:22
no mne teta pri predaji povedala ze nad prvym ockom odstrihnut. A odvtedy uz stôl nevyrastol. Mam este nadej ze bude mať kvety? uz je to viac ako pol roka a nic....a uz jej aj dohovaram...
Orchidea potrebuje aj oddychovať, mne prestanú kvitnúť tak na dva, tri mesiace a potom zase nádherne zakvitnú, tak vydrž.
shureido
15.02.08,08:25
Budem sa snažiť krotiť moju netrpezlivosť. Vdaka.
Som len nevedela že či nerobím niečo zle, prečo by sa jej nechcelo do kvitnutia.
Ivánuška
15.02.08,08:27
dobrá téma... ktorý paragraf toto rieši? :D:D:D
aj ja mám tiež domka jednu krásnu, dostala som na narodky, a na toto ako sa starať a tak mi poradil kolega, ktorý je do toho priam zažratý... ale inak sa stará starká.. lebo mne aj fialka uhynula... :mee::mee:, ...
Ivánuška
15.02.08,08:30
prvé zhora alebo zdola?.. hehe.. sory som zlá... ale určite čakaj ... ona rozkvitne.. maj ju na jednom mieste neprehadzuj ju z miesta na miesto... naša starká ju aj sprchuje... milááá...
beba13
15.02.08,10:11
Chcela by som tiež orchideu, ale mám obavy či sa jej bude dariť v miestnosti s ústredním kúrením, na okne na juh alebo západ?No poradte
bef
15.02.08,12:58
Chcela by som tiež orchideu, ale mám obavy či sa jej bude dariť v miestnosti s ústredním kúrením, na okne na juh alebo západ?No poradte
Bežne dostupné orchidejky môžeš pestovať aj pri ústrednom kúrení, ale neodporúčam západné okno hlavne v lete, tam by jej bolo veľmi horúco a slniečko by Ti ju mohlo spáliť.
Prajem veľa pestovateľských úspechov.

Pekný deň
beba13
17.02.08,12:45
Bežne dostupné orchidejky môžeš pestovať aj pri ústrednom kúrení, ale neodporúčam západné okno hlavne v lete, tam by jej bolo veľmi horúco a slniečko by Ti ju mohlo spáliť.
Prajem veľa pestovateľských úspechov.

Pekný deň
Dakujem no neviem či na zapadnom jej nebude lepšie tam svieti menej ako na juhýnom. Ono je to tak severozapadne otočené no ved skúsim.:)
svedia
19.02.08,08:21
ahojte.. všetky orchidejky..
ja mám orchideu už od marca 2007 odkvitla ale do teraz nič.. nechce sa jej.. stonku som nechala tak až keď postupne schla tak som ju odstrihovala, sestra to tak isto robila a jej kvitne ako bláznivá skoro každe tri mesiace.
Ešte mám novú od 09/2007 už je odkvitnutá stonku nechávam zatial tak,tá sestrina je položená na parapete na severnej strane a ja ich mám v južnej izbe ale nie na parapete ale na ob. stene.
Ak by ste mohli napíšte na akých stranách ich prevažne máte a či aj mimo parapetov ako ja... diki
martaneveri
25.02.08,18:32
Videla som v Baumaxe orchidey bez zeminy iba vo vázach zo skla, neviem, ako dlho sa dajú takto pestovať a čo s polievaním, je to akési čudné, ale aj jedna známa spomínala, že ich má tak "zasadené" a daria sa, nemáte s tým skúsenosti? Dík za radu. Marta
rede
26.02.08,12:01
Bez zeminy sa pestujú orchideee Vandy, aj ja som ich videla v Baumaxe, sú riadne drahé, je by som jej pestovanie neriskla. Ja pestujem Phalaenopsis, je najmenej náročná a tiež veľmi pekná. Prvá, ktorú som dostala vlani v apríli mi ešte stále kvitne. Skoro som o ňu prišla (asi som ju preliala). Teraz používam špajlu, kým nie je suchá, nepolejem. V Baumaxe som si tiež kúpila, ale až doma som zistila čierny fľak pri koreni, už mi aj uhynula.
martaneveri
01.03.08,10:16
Vďaka za radu, Marta
zuzi1
02.03.08,13:44
Čaute , ja som dostala orchideu v júni 2005. Veľmi sa jej darí na východnom okne. Vôbec ju nerosím, ak ju aj cez týždeň zabudnem poliať , tak sa jej nič nestane a nádherne mi kvitne.
Jednu som po odkvitnutí odstrihla úplne dole pri listoch a neskôr vyhnala opäť peknú stonku s pukmi. V receptári dávali, že ju po odkvitnutí treba odstrihnúť nad tretím kolienkom odspodu.
Dokonca som si v Baumaxe kúpila oncidium za 80 Sk - po odkvitnutí. Už mi tiež zakvitla, len nekvitla dlho ako pha. Asi tak 2 mesiace.
jholubok
27.03.09,07:23
ťažko povedať resp. napísať na ktorej strane by mali byť postavené- ja mám ich po celom byte na každej strane a dobre sa im darí. Mám jedu pha... ktorá nič nerobí len púšťa nové rastlinky (už som si ich aj sama rozmnožila a už pustili výhonky na kvitnutie :---) na stonke po odkvitnutí. Doma kúrime pomocou elel. energie t.j. že cez deň je chladnejšie a keď prichádzame domov tak púšťame topenie na silnejšie, polievam ich raz týždenne minimálne a vôbec ich nesprchujem resp. nerosím. Takže všetko asi závisí od toho ako si ich naučíme :)
Marci26
17.08.09,06:03
Chcem sa opýtať ako pri orchidei, ktorej rastú nové listy na samom vrchole? Počula som,že ich treba odstrihnúť a potom nanovo zasadiť a dopostujem si novú rastlinu. Je to pravda?
Zdenka175
17.08.09,11:48
Chcem sa opýtať ako pri orchidei, ktorej rastú nové listy na samom vrchole? Počula som,že ich treba odstrihnúť a potom nanovo zasadiť a dopostujem si novú rastlinu. Je to pravda?
pozri si tému v záhradke - pestovanie orchidei. Všeličo sa dočítaš.
arizona
17.08.09,19:10
Tému uzatváram, pokračujte prosím tu : http://www.porada.sk/t71605-pestovanie-orchidei.html