tanmat
22.04.07,04:31
Tvorba rezervy na nakladanie s odovzdaným elektroodpadom.


Tvorba tejto rezervy nadväzuje na povinnosť uloženú výrobcom elektrozariadení zabezpečiť na vlastné náklady individuálne alebo kolektívne nakladanie s elektroodpadom (táto povinnosť bola uložená v súvislosti so zmenou a doplnením zákona č. 223/2001 Z.z. o odpadoch v znení neskorších predpisov).
Elektrozariadenia predané po 13. auguste 2005 majú obsahovať informáciu pre spotrebiteľa o výške recyklačného poplatku, ktorý bude súčasťou elektrozariadenia, ktoré spotrebiteľ uhradí už pri jeho kúpe. Tento recyklačný poplatok je súčasťou ceny elektrozariadenia, a to aj v prípade, ak by mal pokrývať náklady na likvidáciu zariadení predaných pred 13.8.2005, ale likvidovaných po tomto dátume.
Tento recyklačný poplatok slúži na úhradu nákladov na likvidáciu takéhoto tovaru po uplynutí doby životnosti a subjekty, ktoré majú zabezpečiť likvidáciu takéhoto tovaru, majú výdavky spojené s touto povinnosťou až v tom momente, keď sa zakúpený výrobok stane odpadom. Znamená to, že výdavky nevznikajú v období, kedy bol výrobok zakúpený, ale vtedy, keď sa stane odpadom. Z uvedeného dôvodu bola do zákona o dani z príjmov zahrnutá možnosť tvorby rezervy na nakladanie s elektroodpadom.
Priebeh tvorby a čerpania uvedenej rezervy obsahuje nasledovná tabuľka:






Ako je z prehľadu zrejmé - daňovník zabezpečujúci likvidáciu elektrozariadení až do roku 2008 bude rezervu iba tvoriť. Od roku 2008 bude rezervu čerpať a súčasne i tvoriť, čo znamená, že účtovná jednotka bude z uvedeného dôvodu účtovať o nákladoch i záväzkoch z dôvodu tvorby a čerpania rezervy na nakladanie s elektroodpadom.
Gabi03
23.04.07,06:17
Chcela by som dostať informáciu ohľadne zdroja k vyššieuvedenému príspevku. Je tam niekoľko protirečení s mojimi doterajšími informáciami. Napríklad:
- elektrozariadenia predané po 13.8.2005 nemôžu obsahovať informáciu o výške recyklačného poplatku
- v tabuľke je trochu chaoticky popísané čerpanie rezerv v roku 2008
- okrem toho, v akej výške sa má tvoriť rezerva? Z príspevku vyplýva, že tvorba rezervy má vzniknúť v dobe jeho predaja (predaja spostredkovateľom: veľko-malo obchodom alebo konečnému spotrebiteľovi, nakoľko až vtedy začína plynúť doba životnosti?) a čerpanie v dobe jeho likvidácie. Nakoľko niektoré výrobky môžu mať dobu životnosti aj 10 rokov, nie je možné spoľahlivo odhadnúť výšku nákladov v budúcnosti potrebných na likvidáciu, takže táto podmienka na tvorbu rezervy nie je splnená
- účtovanie tvorby rezervy na 548? Čo v tom prípade, ak tovar ako výrobcovia likvidujeme kolektívne, teda platíme poplatky za služby kolektívnemu systému? Nemá to byť potom na 518? Teda elektroodpad nelikvidujeme priamo my.
- nikde nie je zdôvodnené, prečo sa bude čerpať až od a práve od roku 2008.

PS: Isto je z môjho príspevku trochu cítiť rozhorčenie. Neprotirečím, nakoľko horeuvedený príspevok sa mi zdá spracovaný členom porady, ktorý sa danej problematiky len okrajovo dotýka. Ak to tak nie je, ospravedlňujem sa a čakám na reakciu na moje príspevky.

Doplnenie:
- recyklačný poplatok sa na doklade o kúpe môže uvádzať iba v tom prípade, ak sa uvádza na každom predajno-nákupnom doklade od výrobcu (dovozcu v SR) až po konečného predajcu. Avšak tento recyklačný poplatok sa týka tých výrobkov, ktoré boli uvedené na trh už pred 13.8.2005, tzv. historický poplatok, hoci sú zahrnuté v cene výrobkov uvedených na trh po 13.8.05. Podľa zákona o dani z príjmov sa môže tvoriť rezerva iba na tento poplatok.
Konkrétne: výrobok predaný pred 13.8.05, likvidovaný nevedno kedy, pretože to nikto nesleduje, rezerva vytvorená ... kedy? čerpanie.... kedy?
Hoci tento poplatok sa uvádza na výrobku predaného po 13.8.05, ale nevzťahuje sa na tento výrobok. Na tento výrobok sa vzťahuje poplatok tzv. nového odpadu, ktorý sa nemôže uvádzať na predajnom doklade.
tanmat
02.05.07,10:42
clanok bol odoslany na konkretnu otazku vseobecne, ak chcete, mozte prispiet komlexnejsim a ucelenejsim pohladom, vsetci ostatni Vam budeme vdacni.
Gabi03
02.05.07,11:16
clanok bol odoslany na konkretnu otazku vseobecne, ak chcete, mozte prispiet komlexnejsim a ucelenejsim pohladom, vsetci ostatni Vam budeme vdacni.

Tak bol na konkrétnu otázku alebo príspevok bol spracovaný všeobecne? Ak na otázku, môžem ju aj ja vidieť?
Rada by som prispela komplexnejším a ucelenejším pohľadom, bohužiaľ táto téma v praxi je ešte "mladá" a nie sú s ňou dostatočné skúsenosti. Takže netrúfam si zverejňovať môj ucelený pohľad.
Mojim príspevkom som len chcela vyvolať diskusiu, ako by sa mal chápať a hlavne praktizovať zákon, alebo lepšie povedané zákony, ktoré si protirečia.
Predpokladala som, že vy ako VIP člen a po prezretí Vašich príspevkov som očakávala nejakú fundovanejšiu odpoveď. A hlavne ma mrzí Vaša reakcia na môj prvý príspevok.
tanmat
06.05.07,20:01
REZERVA NA NAKLADANIE S ODOVZDANÝM ELEKTROODPADOM


Otázka : Sme spol. s r.o. vyrábajúca elektrozariadenia. Prevzali sme na seba povinnosť vyplývajúcu zo zákona o odpadoch a budeme zabezpečovať aj likvidáciu týchto zariadení. Vzhľadom na to, že v rámci ceny za elektrozariadenie vyberáme od spotrebiteľov formou recyklačného poplatku prostriedky, ktoré budeme potrebovať na úhradu nákladov spojených s likvidáciou výrobkov, tak počnúc rokom 2005 začíname tvoriť rezervu na nakladanie s elektroodpadom. Náklady spojené s likvidáciou výrobkov nám vzniknú až v roku 2008. Ako máme postupovať pri tvorbe a čerpaní uvedenej rezervy?

Odpoveď: V rámci novelizácie zákona o dani z príjmov sa s účinnosťou už za rok 2005 medzi daňové výdavky zahrnula aj tvorba rezervy na nakladanie s odovzdaným elektroodpadom. Tvorba tejto rezervy nadväzuje na povinnosť uloženú výrobcom elektrozariadení zabezpečiť na vlastné náklady individuálne alebo kolektívne nakladanie s elektroodpadom (táto povinnosť bola uložená v súvislosti so zmenou a doplnením zákona č. 223/2001 Z.z. o odpadoch).

Elektrozariadenia predané po 13. auguste 2005 majú obsahovať informáciu pre spotrebiteľa o výške recyklačného poplatku, ktorý bude súčasťou elektrozariadenia, ktoré spotrebiteľ uhradí už pri jeho kúpe. Tento recyklačný poplatok bude súčasťou ceny elektrozariadenia, a to aj v prípade, ak by mal pokrývať náklady na likvidáciu zariadení predaných pred 13.8.2005, ale likvidovaných po tomto dátume.

Tento recyklačný poplatok slúži na úhradu nákladov na likvidáciu takéhoto tovaru po uplynutí doby životnosti a subjekty, ktoré majú zabezpečiť likvidáciu takéhoto tovaru, budú mať výdavky spojené s touto povinnosťou až v tom momente, keď sa zakúpený výrobok stane odpadom. Znamená to, že výdavky nevzniknú v období, kedy bol výrobok zakúpený, ale vtedy, keď sa stane odpadom. Z uvedeného dôvodu bola do zákona o dani z príjmov zahrnutá možnosť tvorby rezervy na nakladanie s elektroodpadom.

Priebeh tvorby a čerpania uvedenej rezervy obsahuje nasledovná tabuľka:
Kliknutím otvoríte obrázok v novom okne

Ako je z prehľadu zrejmé - daňovník zabezpečujúci likvidáciu elektrozariadení až do roku 2008 bude rezervu iba tvoriť. Od roku 2008 bude rezervu čerpať a súčasne i tvoriť, čo znamená, že organizácia bude z uvedeného dôvodu účtovať o nákladoch i výnosoch z dôvodu tvorby a čerpania rezervy na nakladanie s elektroodpadom.
mipet01
29.11.08,08:28
clanok bol odoslany na konkretnu otazku vseobecne, ak chcete, mozte prispiet komlexnejsim a ucelenejsim pohladom, vsetci ostatni Vam budeme vdacni.

zdravim vsetkych, mate nieco nove k tejto teme?

-rezervu na nakladanie s elektroodpadom riesim tiez, no dosial som neprisiel k uspokojivemu zaveru v akej vyske by sa mala tvorit a nasledne rozpustat, no aj tak by som chcel prispiet do tejto diskusie:

-mali by sme rozlisovat historicky a novy odpad, historicky odpad sa moze likvidovat iba KOLEKTIVNE, novy odpad moze vyrobca likvidovat individualne alebo kolektivne, predpokladam ze firma, ktora si nechce komplikovat zivot sa prikloni ku kolektivnemu pristupu, ako pre historicky tak aj pre novy odpad, no a tu je kamen urazu:

-podla novely zakona 733/2004 sa naklady na historicky odpad stanovuju podla podielu vyrobcov na trhu, na zaklade tejto skutocnosti kolektivne organy vyberaju recyklacny poplatok podla objemu vyrobkov predanych za dane obdobie, jednoducho povedane cim viac predam tym viac budem platit, a okrem tohto poplatku stanovuju aj poplatok za novy odpad

-osobitnou kapitolou je vyska poplatku, ktora sa moze priebezne aktualizovat, podla toho, kolko odpadu sa vyzbieralo, odovzdalo a nasledne likvidovalo, t.j. podla skutocnych nakladov na likvidaciu, zial, hlbsie do tejto problematiky nevidim:(

-pri tvorbe rezervy na novy odpad firma pomerne jednoducho zisti kolko vyrobkov v akej kategorii uviedla v danom roku na trh, takze mnozstvo by sme mali vyriesene, no otazkou stale zostava kolko zaplatim za likvidaciu tohto odpadu, ktory som uviedol v danom roku na trh o rok, dva, tri???, t.j. ak spolahlivo viem tuto rezervu ocenit???

moja odpoved je: ak mi poplatok stanovuje kolektivny organ, potrebujem od neho informaciu, co ma likvidacia odpadu bude stat v dalsich rokoch, t.j. ak nemam informaciu, ake budu odhadovane naklady na likvidaciu vyrobkov uvedenych tento rok na trh v roku 09, 10, 11 a ďalej, nemozem moju rezervu spolahlivo ocenit, firma by si mohla spravit vlastny odhad, podla planovanej vyroby alebo predaja na dalsie roky, no obavam sa, ze bez relevantnych podkladov od kolektivneho organu, ktory zabezpecuje likvidaciu elektroodpadu, sa tieto odhady mozu vyznamne lisit od skutocnych nakladov fakturovanych kolektivnym organom v buducich obdobiach,

na to nadvazuje dalsi problem a to, podla akeho principu by som mal rezervu rozpustat???, tu moze firma rovnako ako pri tvorbe vychadzat z vlastnych udajov a skusensoti so zivotnostou jej vyrobkov,
napriklad ak viem ze priemerna zivotnost mojho vyrobku je 3 roky, tak by som rezervu mal rozpustit o tri roky, alebo mozem vychadzat z pravdepodobnostnych analyz, atd.... moznosti vyuzitia matematicko-statistickych metod pri tvorbe dlhodobych rezerv je niekolko

no kedze mi recyklacny poplatok stanovuje kolektivny organ, na spolahlive rozpustanie rezerv potrebujem informaciu od kolektivneho organu kolko vyrobkov, v akej hodnote a z ktoreho obdobia uvedenia na trh v danom roku likvidoval, ak takuto informaciu nemam, dostavame sa spat k tomu, ci viem rezervu spravne rozpustit a tym aj spolahlivo ocenit

-problem s rozpustanim rezervy by nenastal v pripade, ak mi kolektivny organ fakturuje SKUTOCNE naklady na likvidaciu odpadu v danom roku, v tomto pripade by som mal rezervu rozpustat vo vyske tychto skutocnych nakladov, otazkou ale nadalej zostava, ci viem rezervu spolahlivo ocenit aj pri jej tvorbe

cakam na vase prispevky a reakcie:)