zita1
22.04.07,13:35
SZČo je platcom dph od1,10,2006 v 12/2006 prevzal zásoby 4400 bez dph a 836, je dph, ktorú si uplatnil v IV.Q.06. Tieto zásoby zaplatil v r. 1/2007 , t.zn.že dph si neuplatní, ale zároven ukončil činnosť 31.3.2007, zásoby mu ostali na sklade. Čo so zásobami z hľadiska príjmu a dph?
Ďakujem.
zita1
22.04.07,14:03
Môže mi niekto poradiť?
Zoltán Kovács
22.04.07,15:51
SZČo je platcom dph od1,10,2006 v 12/2006 prevzal zásoby 4400 bez dph a 836, je dph, ktorú si uplatnil v IV.Q.06. Tieto zásoby zaplatil v r. 1/2007 , t.zn.že dph si neuplatní, ale zároven ukončil činnosť 31.3.2007, zásoby mu ostali na sklade. Čo so zásobami z hľadiska príjmu a dph?
Ďakujem.

V otázke protirečíš sáma sebe. Píšeš, že dph si uplatnil v IV.Q. 2006, a zároveň že dph si neuplatní. Teraz uplatnil alebo nie?

Ak si uplatnil dph, potom pri zrušení živnosti musel požiadať DÚ aby mu stanovili posledné zdaňovacie obdobie. V rámci vysporiadania dph vráti štátu v pomernej výške podľa stavu zásob (inventarizácia).

Pri skončení podnikania v daňovom priznaní sa postupuje podľa § 17 zákona o dani z príjmov, kde je presne vyšpecifikované ktoré položky zvyšujú a ktoré znižujú základ dane pri ukončení živnosti.
renča1
22.04.07,16:07
len doplním:

ak si teda szčo uplatnila odpočet dph v 4.Q.2006 vo výške 836,- SK a pri ukončení živnosť evidovala stav zásob v obs.cene 4400,-, tak má povinnosť odviesť dph z tejto sumy , čiže zasa 836,- /zákon o dph/

Pri ukončení živnosti szčo je povinná postupovať už vyššie spomenutého § , len chcem doplniť, že pôjde o ods.8 zákona o dani z príjmu.
zita1
23.04.07,01:57
dakujem za odpoved