maow
28.01.05,15:43
má študent nárok na odpočitateľnú položku na daňovníka ak mal príjem iba nepeňažného charakteru -výhra. Tz môže si ponížiť základ dane o odpočítateľnú položku a len ten rozdiel zdaniť 19%.
macko
28.01.05,21:50
Má nárok si uplatniť odpočítateľnú položku. Inak výhra nebola zdanená pri zdroji?
Nike
29.01.05,16:51
Z tej výhry asi bola zrazená daň, ale nebola to náhodou zrážková daň podľa § 43 ZDP. Tam sú isté prípady, kedy nie je možné takúto daň vysporiadať.
maow
30.01.05,20:31
islo o nepenaznu vyhru a tu si zdanuje vyherca, aspon co mam ja infomacie, keby to bola penazna tak mi....dufam, ze je to tak spravne....
vladan
31.01.05,07:43
maow, hľadala som v zákone a fakt o nepeňažnej výhre tam nie je ani slovo, takže z toho mi vyplýva, že ak to bola výhra vyššia ako 5000,- Sk, musí sa zdaniť a som aj za to, že tento výherca si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane :D
Nike
31.01.05,08:03
Súhlas s Vladan.
§ 8 ods.1 i) = výhry v lotériách.
§ 8 ods.10 = výhra sa zdaňuje paušálnou daňou OKREM nepeňažnej výhry.
a prevádzkovateľ je povinný oznámiť hodnotu výhry.

Takže = podať daňové priznanie, zdaniť, ale odpočet na daňovníka uplatniť - tiež nevidim dôvod prečo nie.
Lenuška
03.02.05,13:49
Prosim vas vyplnam DP s modrým pásikom pre študenta.
Mal viac dohôd, ktoré mu však nepresiahli nezdaniteľnú čiastku,
takže má preplatok.
Do r. 58 - úhrn preddavkov - napr. 1200 Sk.
Do r. 60 - má uviesť - 1200 ?
Dakujem.
Nike
03.02.05,14:38
Ano, presne tak a nezaabudni to uviesť aj na r 61. A tiež o preplatok musíš požiadať, nevracajú ho automaticky.
Lucy
03.02.05,15:28
Nepeňažné výhry nad 5.000,- Sk si musí každý výherca zdaniť sám v DP.
Lenuška
03.02.05,18:19
Ano, presne tak a nezaabudni to uviesť aj na r 61. A tiež o preplatok musíš požiadať, nevracajú ho automaticky.
Diky . Tá žiadosť o vrátenie preplatku je už vlastne na dańovom priznaní.
Nike
03.02.05,18:23
Super Lunuška, to je nové, Vďaka.