Julia9
23.04.07,08:50
Poradte mi prosim, kedy je povinnost odviest dph v pripade prenajimania kanc. priestorov, za ktore sa platba pozaduje mesiac dopredu - napr. najomne za april sa plati v marci. Je potrebne sledovat, ci odberatel fakturu uhradil v marci alebo musime ist podla zmluvy a prenajom zdanit uz v marci - vtedy, ked je faktura vystavena?
Dakujem! Julia
Julia9
23.04.07,07:38
Nikto nema takyto pripad...?
azla
23.04.07,08:50
Poradte mi prosim, kedy je povinnost odviest dph v pripade prenajimania kanc. priestorov, za ktore sa platba pozaduje mesiac dopredu - napr. najomne za april sa plati v marci. Je potrebne sledovat, ci odberatel fakturu uhradil v marci alebo musime ist podla zmluvy a prenajom zdanit uz v marci - vtedy, ked je faktura vystavena?
Dakujem! Julia

Daňová povinnosť pri opakovanom zdaniteľnom plnení je upravenáv §19, bod 3. Daňová povinnosť je najneskôr posledný deň obdobia, za ktoré vyžadujem platbu./ciže Váš prípad za apríl v apríli.
Ak požadujem platbu dopredu, vystavím zálohovú faktúru v marci, po prijatí platby vystavím faktúru s dph, ktu prijatej platbe.
Rada si prečítam ďalšie príspevky, či uvažujem správne.
Julia9
23.04.07,08:58
Toto mi je jasne, ze ak by sme vystavovali fakturu k prijatemu preddavku, zdanujem to podla platby.
Lenze my vystavujeme ostre faktury s datumom vystavenia 01.03. a dodania 01.03. aj ked je to za april. A neviem, ci mame sledovat uhrady alebo ist podla zmluvy (resp. fa).
Uz som aj volala na drsr, sice mi tam povedali, ze mam ist podla zmluvne dohodnutych podmienok - kedze sme sa dohodli na dodani skor ale ta teta si tym nebola velmi ista...
betka
23.04.07,09:15
v NZ máte uvedené podmienky nájmu, ak je uvedené, že vystavujete FA vopred na obdobie jeden mesiac, tak napr....

Článok ..
Nájomné

5.1 Nájomca sa zaväzuje platiť Prenajímateľovi za užívanie Predmetu zmluvy dohodnuté mesačné nájomné vo výške :
15 OOO, Sk/mes vopred
5.2 Nájomné je splatné mesačne do ... (25) dňa kalendárneho mesiaca.
K nájomnému za nebytové priestory Prenajímateľ bude fakturovať daň z pridanej hodnoty (ďalej len „DPH“) pokiaľ nedôjde k zmene právnych predpisov.

...... Pokiaľ máte v NZ stanovené tieto platby vopred, ste povinný vystaviť FA dopredu: Dátum vystavenia 10.4., dátum dodania 31.3, splatnosti ako máte uvedené v zmluve. Nájomca by mal uhradiť, aj keby mu nedosšla FA, pretože v zmluve to máte dohodnuté dokedy platí........

V prípade Dk, si pytajú NZ, a chytajú sa slovíčok, kedy mala byť fakturácia,.... Odberateľovi je to v podstate jedno,....Ale Vám môžu na základe NZ povedať, že dodávku ste mali urobiť v marci, podľa zmluvy ....
ešte chcem podotknúť, že NZ má obsahovať zmienku o DPH (ako som uviedla), pretože dodanie a nájom nehnuteľností je od dane oslobodený.

Možno sa ešte niekto pridá a dá svoj názor.
azla
23.04.07,10:21
vo vysvetlivkách k zákonuo Dph /SEPI/ som naašla aj toto:

Vznik daňovej povinnosti pri čiastkových alebo opakovaných dodávkach.

Od 1.januára 2005 sa zmenil deň vzniku daňovej povinnosti pri dodaní tovaru alebo služby, ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane (§19 ods.3 zákona). Do 31.decembra 2004 vznikala daňová povinnosť dňom, kedy má byť podľa zmluvy zaplatené za opakované alebo čiastovo dodávaný tovar alebo službu a za predpokladu, že bola dohodnutá platba za čiastkové alebo opakované dodanie tovaru alebo služby za obdobie dlhšie ako dvanásť mesiacov, potom vznikla daňová povinnosť najneskôr posledným dňom dvanásteho mesiaca.
Od 1.januára 2005 vzniká daňová povinnosť pri dodaní tovaru alebo služby, ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane (§19 odst.3 zákona), najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakované alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje. Za predpokladu, že je dohodnutá platba za čiastkové alebo opakované dodanie tovaru alebo služby za obdobie dlhšie ako dvanásť mesiacov, vzniká daňová povinnosť najneskor posedným dňom dvanastého mesiaca.
Julia9
23.04.07,10:22
...... Pokiaľ máte v NZ stanovené tieto platby vopred, ste povinný vystaviť FA dopredu: Dátum vystavenia 10.4., dátum dodania 31.3, splatnosti ako máte uvedené v zmluve. Nájomca by mal uhradiť, aj keby mu nedosšla FA, pretože v zmluve to máte dohodnuté dokedy platí........

Nie je tu chyba v datume vystavenia? Nema to byt 10.03.?
Julia9
23.04.07,10:23
vo vysvetlivkách k zákonuo Dph /SEPI/ som naašla aj toto:

Vznik daňovej povinnosti pri čiastkových alebo opakovaných dodávkach.

Od 1.januára 2005 sa zmenil deň vzniku daňovej povinnosti pri dodaní tovaru alebo služby, ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane (§19 ods.3 zákona). Do 31.decembra 2004 vznikala daňová povinnosť dňom, kedy má byť podľa zmluvy zaplatené za opakované alebo čiastovo dodávaný tovar alebo službu a za predpokladu, že bola dohodnutá platba za čiastkové alebo opakované dodanie tovaru alebo služby za obdobie dlhšie ako dvanásť mesiacov, potom vznikla daňová povinnosť najneskôr posledným dňom dvanásteho mesiaca.
Od 1.januára 2005 vzniká daňová povinnosť pri dodaní tovaru alebo služby, ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane (§19 odst.3 zákona), najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakované alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje. Za predpokladu, že je dohodnutá platba za čiastkové alebo opakované dodanie tovaru alebo služby za obdobie dlhšie ako dvanásť mesiacov, vzniká daňová povinnosť najneskor posedným dňom dvanastého mesiaca.

Tu sa ale hovori iba o tom, kedy najneskor to musi byt zdanene... Ja sa pytam, ci to mozeme zdanit skor.
Milan Benka
23.04.07,10:31
Daňová povinnosť vám vzniká dňom poskytnutia služby alebo prijatím platby.
azla
23.04.07,10:32
V príspevku č.6 som chcela vyjadriť, že daňová povinnosť nevznika dňom kedy podľa zmluvy požadujem platbu, ale dňom poskytnutia služby. Nájom za mesiac apríl začínam poskytovať 1.apríla najskôr.
Ak by som prijala pred 1.aprílom zálohovú platbu na apríl, vystavila by som faktúru ku prijatej platbe v marci.
Julia9
23.04.07,10:33
Daňová povinnosť vám vzniká dňom poskytnutia služby alebo prijatím platby.

Den prijatia platby je mi jasny ale den poskytnutia nie... Je to den, kedy pozadujem platbu (takto mi to povedali na du) alebo az prvy den obdobia, za kt. sa platba pozaduje?
Milan Benka
23.04.07,10:37
Den prijatia platby je mi jasny ale den poskytnutia nie... Je to den, kedy pozadujem platbu (takto mi to povedali na du) alebo az prvy den obdobia, za kt. sa platba pozaduje?

Dodanie služby nastáva až prvým dňom obdobia, na kt. sa platba vzťahuje. Ak platba bude prijatá pred týmto dňom, daňová povinnosť vám vznikne dňom prijatia platby.
Julia9
23.04.07,10:39
Ano, suhlasim so vsetkym co tu bolo napisane ale upresnim o co konkretne mi ide.

1. Ostra faktura za april je vystavena dna 01.03. s datumom dodania 01.04. - v pripade, ze je uhradena v marci, ide do dph dnom uhrady. Takto sme to robili doteraz, ak zaplatena nebola ide s datumom 01.04.

2. Zaroven mame v inej firme prijatu fakturu za prenajom (takisto platene dopredu na zaklade ostrej nie zalohovej faktury), ale na fakture je datum dodania 01.03. a zistovali sme, ci si mozeme odratat dph uz v marci alebo az v aprili. Dospeli sme k zaveru, ze uz v marci, bez ohladu na platbu, lebo dodavatel zdanuje fakturu dnom 01.03. Overene na drsr aj tu na porade.

Preto som teraz v rozpakoch a nie som si ista, ci to v prvom pripade robime spravne a ci by sme nemali tieto faktury zdanovat dnom vystavenia.

Dufam, ze som to vysvetlila zrozumitelne a ze mi este skusite povedat svoj nazor. Vdaka!
Milan Benka
23.04.07,10:48
Ano, suhlasim so vsetkym co tu bolo napisane ale upresnim o co konkretne mi ide.

1. Ostra faktura za april je vystavena dna 01.03. s datumom dodania 01.04. - v pripade, ze je uhradena v marci, ide do dph dnom uhrady. Takto sme to robili doteraz, ak zaplatena nebola ide s datumom 01.04.

2. Zaroven mame v inej firme prijatu fakturu za prenajom (takisto platene dopredu na zaklade ostrej nie zalohovej faktury), ale na fakture je datum dodania 01.03. a zistovali sme, ci si mozeme odratat dph uz v marci alebo az v aprili. Dospeli sme k zaveru, ze uz v marci, bez ohladu na platbu, lebo dodavatel zdanuje fakturu dnom 01.03. Overene na drsr aj tu na porade.
To, či dodávateľ zdaňuje fa v marci nemá vplyv na vznik nároku na odpočet. Vám vzniká nárok na odpočet DPH až keď pri tejto službe vznikla daňová povinnosť. A tá v prípade, že predmetnú fa neuhradíte v marci, ale až v apríli, vznikne až v apríli. Aspoň tak chápem znenie zákona.

Preto som teraz v rozpakoch a nie som si ista, ci to v prvom pripade robime spravne a ci by sme nemali tieto faktury zdanovat dnom vystavenia.

Dufam, ze som to vysvetlila zrozumitelne a ze mi este skusite povedat svoj nazor. Vdaka!

Môj názor zvýraznený.
betka
23.04.07,10:53
2.Do DPH mi ide dnom dodania služby, ak je tam marec, tak marec, alebo v nasledujúcom ZO (apríl)alebo kedy som FA obdržala (aj júl)


A užž tomu prestávam rozumieť, či vy FA nájom (prenajímateľ), alebo ste nájomca ....
Julia9
23.04.07,11:14
V prvom pripade ide o vystavene faktury - cize sme prenajimatelom.
V druhom pripade (iny pripad, ina firma) sme najomcom, cize ide o odpocet dane.
Julia9
23.04.07,11:17
Pripajam link na debatu, kvoli ktorej sme zacali uvazovat ci pri poskytovani prenajmu zdanujeme spravne... http://www.porada.sk/t50841-pravo-odpocitat-dan-pri-prenajme.html#post450857

Hlavne odpoved od "koňo"
Daňová povinnosť vzniká v takýchto prípadoch opakovaných plnení podľa § 19 ods. 3 zákona NAJNESKôR posledný deň obdobia, za ktoré sa platí. Ak ste sa dohodli, že napr. v marci sa bude platiť za 2.Q, potom vystavenie faktúry, aj odpočítanie dane v marci je v poriadku.
Julia9
23.04.07,11:20
"To, či dodávateľ zdaňuje fa v marci nemá vplyv na vznik nároku na odpočet. Vám vzniká nárok na odpočet DPH až keď pri tejto službe vznikla daňová povinnosť."
To, ci v takomto pripade dodavatel zdanuje fakturu v marci ma vplyv na odpocet. Pretoze ak mu vznika danova povinnost uz dnom vyhotovenia faktury (cize v marci - podla zmluvy), vznika nam narok na odpocet takisto v marci.
misurka
12.11.07,20:07
Na základe zmluvy o nájme nebytových priestorov, kde vystupujem ako prenajímateľ požadujem platbu za mesiac január 2008 už pri podpise zmluvy, t.j. 9.11.2007. Môžem v tento deň vystaviť faktúru, kde v texte uvediem, že podľa zmluvy o nájme nebytových priestoroch faktúrujem nájomné za mesiac január 2008, dátum dodania služby bude 9.11.2007, tým pádom v novembri odvediem DPH? Je takto možné vystaviť faktúru??? Faktúru zaúčtujem do výnosov budúcich období, a v januári na základe inter. dokladu zúčtujem do tržieb?
ďakujem za skore odpovede
betka
13.11.07,07:22
Na základe zmluvy o nájme nebytových priestorov, kde vystupujem ako prenajímateľ požadujem platbu za mesiac január 2008 už pri podpise zmluvy, t.j. 9.11.2007. Môžem v tento deň vystaviť faktúru, kde v texte uvediem, že podľa zmluvy o nájme nebytových priestoroch faktúrujem nájomné za mesiac január 2008, dátum dodania služby bude 9.11.2007, tým pádom v novembri odvediem DPH? Je takto možné vystaviť faktúru??? Faktúru zaúčtujem do výnosov budúcich období, a v januári na základe inter. dokladu zúčtujem do tržieb?
ďakujem za skore odpovede

DP podľa 19/2 vzniká dnom dodania služby.
Dňom dodania služby je deň, kedy je poskytovanie služby skončené. Nájom má charakter opakovane dodávanej služby podľa 19/3 DPH..

Pri určení vzniku DP je potrebné zohľadniť, platby, kt. sú prijaté pred vznikom dańovej povi nosti. 19/4.-ak je platba prijatá pred dodaním služby, vzniká DP prijatím platby.

Z oho vyplýva, že FA nemôžete vystaviť pred dodaním služby, pretože Vám nevznikla DP. Ak by Vám však poslal n ájomca platbu vopred, teda pred uskutočnením - dodaním služby, ste povinný vystaviť daňový doklad a vtedy Vám vzniká DP prijatím platby.
misurka
14.11.07,19:37
To zn. že na základe prijatej platby zo dňa 9.11.2007 vystavím faktúru s dátumom prijatia platby 9.11.2007, s textom napr. daňový doklad k prijatej platbe za nájomné za mesiac január 2008 zo dňa ...., túto platbu budem mať v účtovníctve na účte 324-prijaté preddavky a potom v januári vystavím ešte jednu faktúru, ktorá bude v podstate vyúčtovacou, kde už nebudem odvádzať DPH, iba zúčtujem výnosy a prijaté preddavky? Alebo už nemusím vystavovať ďalšiu faktúru v januári a tie výnosy zúčtujem cez výnosy bud. období už na základe faktúry, ktorá je vystavovaná k prijatej platbe?

ďakujem za Váš čas


DP podľa 19/2 vzniká dnom dodania služby.
Dňom dodania služby je deň, kedy je poskytovanie služby skončené. Nájom má charakter opakovane dodávanej služby podľa 19/3 DPH..

Pri určení vzniku DP je potrebné zohľadniť, platby, kt. sú prijaté pred vznikom dańovej povi nosti. 19/4.-ak je platba prijatá pred dodaním služby, vzniká DP prijatím platby.

Z oho vyplýva, že FA nemôžete vystaviť pred dodaním služby, pretože Vám nevznikla DP. Ak by Vám však poslal n ájomca platbu vopred, teda pred uskutočnením - dodaním služby, ste povinný vystaviť daňový doklad a vtedy Vám vzniká DP prijatím platby.
KEJKA
14.11.07,19:47
prvý doklad je faktúra=doklad k prijatej platbe (pre účely DP_DPH). Na základe dodania služby treba vystaviť aj faktúru s dátumom dodania služby (ostrá fa=vyúčtovacia fa), na ktorej súčasne mínusom uvediete prijatý preddavok zo dňa.... v členení na mínus ZD, mínusDPH, mínus preddavok.
K úhrade "nula".
DP vám na základe tejto faktúry nevznikne.
Llívia
16.11.07,09:42
Tiež mám podobný problém. Firma vlastní byt. V paneláku nie je zriadené SVB, ale správu vykonáva správca - bytové družstvo. V zmluve je uvedené, že vlastník bytu je povinný platiť príspevky do fondu opráv a služby spojené s užívaním bytu mesačne vopred, najneskôr posledný deň predchádzajúceho mesiaca. Dostala som faktúru, kde je dátum vystavenia 15.10.2007 a dátum dodania služby je 30.11.2007. Faktúra sa týka služieb za mesiac november. Táto faktúra ešte zaplatená nebola. Neviem, do ktorého obdobia by mala byť táto faktúra zahrnutá, keďže k platbe nedošlo. V zákone o DPH § 19 ods. 3sa síce píše: "Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje..." Nikde sa tu však nepíše, kedy najskôr sa môže tovar alebo služba považovať za dodaný.
anaka
03.06.08,08:05
Prosím o radu.
Môže byť takáto kúpnopredajná zmluva, myslím z pohľadu DPH za opakované dodanie tovaru.
Zmluva sa týka určeného množstva tovaru, ktorý sa bude postupne dodávať v priebehu 5 mesiacov.
V zmluve je uvedené že celá suma bude vyfaktúrovaná až po celom vydodaní dohodnutého objemu.
Môže to takto byť a vyfaktúrujem to až po uplynutí tých piatich mesiacov keď sa tovar celý vydodá? Daňová povinnosť bude dňom posledného dodania toho tovaru? Môže to tak byť?
Vladimír Ozimý
03.06.08,08:09
Prosím o radu.
Môže byť takáto kúpnopredajná zmluva, myslím z pohľadu DPH za opakované dodanie tovaru.
Zmluva sa týka určeného množstva tovaru, ktorý sa bude postupne dodávať v priebehu 5 mesiacov.
V zmluve je uvedené že celá suma bude vyfaktúrovaná až po celom vydodaní dohodnutého objemu.
Môže to takto byť a vyfaktúrujem to až po uplynutí tých piatich mesiacov keď sa tovar celý vydodá? Daňová povinnosť bude dňom posledného dodania toho tovaru? Môže to tak byť?

Nejde však o opakované dodanie ale o čiastočné dodanie. t.j. máte nejaký celok dohodnutý v zmluve a vy ho dodáte v čiastkách do 5 mesiacov. Hovorí nam o tom § 19 ods. 3 že daňová povinnosť pri čiastočnom dodaní tovaru vzniká najneskôr posledným dňom za ktoré sa požaduje platba. T.j. ak vy budete faktúrovať platbu za dodávku tovarov za 5 mesiacov potom najneskorší deň dodania musí nastať deň poslednej dodávky. Takže to tak môže byť.
anaka
03.06.08,08:23
Ďakujem za rýchlu odpoveď Vladimír. Prajem Vám krásny deň.:)
Mikolajova
19.10.09,09:00
Prosím Vas ak nam fa dodavateľ na zaklade zmluvy o sprostredkovani, kde v zmluve je uvedene, ze je to za obdobie 01.04. - 30.09. v mesacnej sume 1000 EUR, moze vystavit fa so zdanitelnym plnenim 30.09., vystavenu 30.09. za vsetkych 6 mesiacov, pricom vo fa tieto mesiace rozpise s jednotnou ciastkou 1000 Eur.
Janinkaaa
19.10.09,12:18
Podľa predchádzajúcich príspevkov som asi zle vystavila faktúru. Prosím poradte mi.

Uzavreli sme zmluvu, v ktorej sme sa dohodli, že za služby, ktoré poskytneme v období 10 až 12/2009 žiadame zaplatiť dopredu. Takto si to žiadal zákazník, chcel vyplatiť hneď všetko naraz.
Vystavila som 1.10.2009 hneď ostrú faktúru za služby, v ktorej som naraz vyfaktúrovala za mesiace 10, 11, 12/2009.
Faktúra nám bola uhradená 02.10.2009.

Asi som ale mala takto postupovať ? :
1. vystaviť zálohovú fa na obdobie 10, 11, 12/2009
2. po úhrade vystaviť faktúru kvôli DPH - prijala som platbu
3. v každom mesiaci potom normálne vyfaktúrujem služby a odpočítam prijatú zálohu.

Čo teraz ? Mám niečo opravovať ? Alebo to môže ostať tak ako som to urobila ? DPH bude odvedené v správnom mesiaci (10/2009) - vtedy sme prijali platbu.
azla
19.10.09,12:38
Službu poskytujete 10-12/2009.
V zákone je stanovený najneskorší deň dodania. Najskorší deň dodania je podľa môjho názoru začiatok poskytovania služby.

Neurobila si chybu, všetko je OK.
Mikolajova
19.10.09,16:44
Prosím Vas ak nam fa dodavateľ na zaklade zmluvy o sprostredkovani, kde v zmluve je uvedene, ze je to za obdobie 01.04. - 30.09. v mesacnej sume 1000 EUR, moze vystavit fa so zdanitelnym plnenim 30.09., vystavenu 30.09. za vsetkych 6 mesiacov, pricom vo fa tieto mesiace rozpise s jednotnou ciastkou 1000 Eur.
Prosím Vas vie mi to niekto odsuhlasit?
Janinkaaa
20.10.09,07:07
Službu poskytujete 10-12/2009.
V zákone je stanovený najneskorší deň dodania. Najskorší deň dodania je podľa môjho názoru začiatok poskytovania služby.

Neurobila si chybu, všetko je OK.


Hneď mi je lepšie. Ďakujem Azlička.
azla
20.10.09,07:48
Prosím Vas ak nam fa dodavateľ na zaklade zmluvy o sprostredkovani, kde v zmluve je uvedene, ze je to za obdobie 01.04. - 30.09. v mesacnej sume 1000 EUR, moze vystavit fa so zdanitelnym plnenim 30.09., vystavenu 30.09. za vsetkych 6 mesiacov, pricom vo fa tieto mesiace rozpise s jednotnou ciastkou 1000 Eur.

Môže.
Ak
- je poskytovanie služby skončené 30.9.2009
- máš faktúru s datumom dodania 30.9.2009
- Dph odpočítaš na základe dokladu najskôr v 9/2009

U teba (ako odberateľa) vôbec nevidím problém.
Mikolajova
20.10.09,09:15
Dakujem, chcela som si to len potvrdit, nakolko dodavatel je nas dobry znamy, chcela som to viac menej pre neho.
kira
26.10.09,11:57
FO- platca DPH prenajíma nebytové priestory právnickej osobe na základe zmluvy. Je uvedené measčne do dátumu xy základ dane + 19% DPH. Odvádza FO DPH na základe zmluvy, alebo prijatia čiastky na účet? Poradíte mi?
Mikolajova
26.10.09,12:01
Podľa mňa na zaklade zmluvy mesačne, lebo v zmluve je uvedene mesačne zdaniteľne plnenie a zmluva nahradza fa v tomto pripade, ale to je iba moj nazor.
kira
26.10.09,12:04
Podľa mňa na zaklade zmluvy mesačne, lebo v zmluve je uvedene mesačne zdaniteľne plnenie a zmluva nahradza fa v tomto pripade, ale to je iba moj nazor.

Ja si tiež myslím, len či je to správne? FA sa nevystavuje, lebo nieje podnikateľ, len je platcom DPH z titulu prekročeného obratu od 1.9.. Ďakujem

Poradíte? Robím DPH a nepohnem sa.
azla
26.10.09,12:21
Ja si tiež myslím, len či je to správne? FA sa nevystavuje, lebo nieje podnikateľ, len je platcom DPH z titulu prekročeného obratu od 1.9.. Ďakujem

Prečo si myslíte, že nie je povinný vystaviť faktúru ?

Podľa môjho názoru, ak je platiteľ Dph (vzťahuje sa neho Zákon o dani z pridanej hodnoty a je povinný vystavovať faktúry, prípadne k zmluve môže byť vystavený splátkový kalendár, ktorý plní funkciu faktúry.

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.
.
.
.
3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.
kira
26.10.09,12:27
Prečo si myslíte, že nie je povinný vystaviť faktúru ?

Podľa môjho názoru, ak je platiteľ Dph (vzťahuje sa neho Zákon o dani z pridanej hodnoty a je povinný vystavovať faktúry, prípadne k zmluve môže byť vystavený splátkový kalendár, ktorý plní funkciu faktúry.

§ 71
Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku
(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru.
.
.
.
3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.

FO nemá IČO- nepodniká, má pridelené IČ DPH. Je povinný vystavovať aj faktúru? Myslím, že nie, nepodniká v tejto oblasti ani nijakej inej, len sa stal platcom DPH ako som vyššie spomenula.
Mikolajova
26.10.09,12:31
Pokiaľ nevystavuje fa, tak ako uvedene vyssie mal by mat k zmluve splatkovy kalendar resp.
3) Za faktúru sa považuje aj

a) dohoda o platbách nájomného, ktorá je súčasťou nájomnej zmluvy, ak obsahuje údaje podľa odseku 2,
b) dohoda o platbách, ktorá je súčasťou zmluvy o dodaní elektriny, plynu, vody, tepla, ak dohoda o platbách pokrýva obdobie najviac 12 kalendárnych mesiacov a ak obsahuje údaje podľa odseku 2.
stavbár2
26.10.09,17:15
Môže OcÚ odmietnuť splátkový kalendár občanovi, ktorý nie je schopný zaplatiť domovú daň v hotovosti.
Ďakujem.
petra:-)
26.10.09,17:33
Každý Obecný úrad má vo svojom všeobecne záväznom nariadení stanovené podrobnosti týkajúce sa platenia daní z nehnuteľností, najmä ročnú sumu dane pre občanov a firmy tvoriacu hranicu, ktorá určuje, či je daň splatná naraz alebo ju môžete zaplatiť v splátkach.

Odporúčam pozrieť tento link: http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=929

zvlášť:
Platenie dane

Vyrubená daň z nehnuteľností je splatná do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti platobného výmeru, ak zákon o miestnych daniach neustanovuje inak.

Správca dane môže všeobecne záväzným nariadením podľa miestnych podmienok s účinnosťou od 1. januára príslušného zdaňovacieho obdobia určiť platenie dane z nehnuteľností v splátkach.

Praktická rada: V roku 2009 bude povinnosť podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti do 31. 1. 2009, na základe ktorého vám správca dane vyrubí daň. Podľa zákona je takto vyrubená daň splatná do 15 dní odo dňa doručenia platobného výmeru, ktorý sa doručuje do vlastných rúk. Podrobnosti o spôsobe zaplatenia dane a splatnosti dane by mali byť stanovené v platobnom výmere.

Na internetových stránkach svojich obcí a miest nájdete konkrétne všeobecné zaväzné nariadenia, ktoré stanovujú podrobnosti týkajúce sa platenia daní z nehnuteľností, najmä ročnú sumu dane pre občanov a firmy tvoriacu hranicu, ktorá určuje, či je daň splatná naraz alebo ju môžete zaplatiť v splátkach.