bendži
23.04.07,10:07
Ahojte poraďáci,

chcela by som vás požiadať o vaše názory na nasledovnú problematiku..

naša účtovníčka ma presviedča, že na základe §51 zákona o DPH pre uplatnenie odpočtu dph musí mať platiteľ za dané zdaňovacie obdobie aspoň jednu vystavenú faktúru

ja som prešla nielen uvedený paragraf ale i celý zákon a takúto podmienku pre uplatnenie odpočtu dph tam jednoducho neviem nájsť.

Má naša účtovníčka pravdu??? (p.s. ja si to nemyslím)

ďakujem
feap1
23.04.07,10:16
ja osobne nevidím dôvod mať vystavenú faktúru
Julia9
23.04.07,10:36
To platilo niekedy, v tomto zakone o dph takato podmienka nie je. Mozete si uplatnit odpocet aj ked nemate ziadnu dan na vystupe.
Tweety
23.04.07,10:37
Ahojte poraďáci,

chcela by som vás požiadať o vaše názory na nasledovnú problematiku..

naša účtovníčka ma presviedča, že na základe §51 zákona o DPH pre uplatnenie odpočtu dph musí mať platiteľ za dané zdaňovacie obdobie aspoň jednu vystavenú faktúru

ja som prešla nielen uvedený paragraf ale i celý zákon a takúto podmienku pre uplatnenie odpočtu dph tam jednoducho neviem nájsť.

Má naša účtovníčka pravdu??? (p.s. ja si to nemyslím)

ďakujem

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane
(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Výsledok- fa nie je podmienkou.:)
bendži
23.04.07,10:45
To platilo niekedy, v tomto zakone o dph takato podmienka nie je. Mozete si uplatnit odpocet aj ked nemate ziadnu dan na vystupe.

Prosim ta nevies nahodou kedy to platilo, resp. ktory to bol zakon, alebo obdobie.. skusim to pohladať :)

p.s. ja mám stále pocit že naša účtovníčka sa riadi nejakými inými zákonmi než sú momentálne platné, tak nech sa dostanem do "jej obrazu"
Julia9
23.04.07,10:56
[quote=bendži;451671]Prosim ta nevies nahodou kedy to platilo, resp. ktory to bol zakon, alebo obdobie.. skusim to pohladať :)

Mam taky pocit, ze to bol zakon, ktory platil pred vstupom do Eu.
liba2
23.04.07,11:08
Bendži, na 1. strane porada.sk máš všetky zákony - aj DPH aj pôvodné znenia, skús to tam pozrieť.
betka
23.04.07,11:25
Ahojte poraďáci,


naša účtovníčka ma presviedča, že na základe §51 zákona o DPH pre uplatnenie odpočtu dph musí mať platiteľ za dané zdaňovacie obdobie aspoň jednu vystavenú faktúru

(p.s. ja si to nemyslím)

ďakujem

To je blbosť. Myslím si, že to určite neplatilo ani v minulosti.
Predstavte si, kúpite si v urč. mesiaci napr. nakl. A, benzín, máte určitú prevádzkovú režiu... môžete si uplatniť odpočítanie DPH, aj napriek tomu, že ste nevystavili žiadnu FA, nepredali ste žiadny tovar, nevykonali ste žiadnu službu. Výstup bude u Vás nula, a nárok na odpočítanie môže byť aj 500 tis.
Alebo ste začali podnikať, máte pridelené IC DPH, nerobíte ešte žiadne služby, nepredávate žiadny tovar, a prečo by ste si nemohli odpočítať, čo by ste urobili nejakú fiktívnu FA, to nemá logiku...:eek:

Máte nárok na odpočítanie...a budete mať nadmerný odpočet.
bendži
23.04.07,11:37
To je blbosť. Myslím si, že to určite neplatilo ani v minulosti.
Predstavte si, kúpite si v urč. mesiaci napr. nakl. A, benzín, máte určitú prevádzkovú režiu... môžete si uplatniť odpočítanie DPH, aj napriek tomu, že ste nevystavili žiadnu FA, nepredali ste žiadny tovar, nevykonali ste žiadnu službu. Výstup bude u Vás nula, a nárok na odpočítanie môže byť aj 500 tis.
Alebo ste začali podnikať, máte pridelené IC DPH, nerobíte ešte žiadne služby, nepredávate žiadny tovar, a prečo by ste si nemohli odpočítať, čo by ste urobili nejakú fiktívnu FA, to nemá logiku...:eek:

Máte nárok na odpočítanie...a budete mať nadmerný odpočet.

dakujem všetkým za rady a názory, jednoznačne s vami súhlasím, žiaľ teraz zostáva ta ťažšia časť, presvedčiť o tom aj účtovníčku
Julia9
23.04.07,11:38
To je blbosť. Myslím si, že to určite neplatilo ani v minulosti.
Predstavte si, kúpite si v urč. mesiaci napr. nakl. A, benzín, máte určitú prevádzkovú režiu... môžete si uplatniť odpočítanie DPH, aj napriek tomu, že ste nevystavili žiadnu FA, nepredali ste žiadny tovar, nevykonali ste žiadnu službu. Výstup bude u Vás nula, a nárok na odpočítanie môže byť aj 500 tis.
Alebo ste začali podnikať, máte pridelené IC DPH, nerobíte ešte žiadne služby, nepredávate žiadny tovar, a prečo by ste si nemohli odpočítať, čo by ste urobili nejakú fiktívnu FA, to nemá logiku...:eek:

Máte nárok na odpočítanie...a budete mať nadmerný odpočet.


Co sa tyka terajsieho zakona, suhlasim ze je to tak... Ale na sto percent viem, ze v minulosti to tak nebolo. Dokonca sme v tom case mali dan. kontrolu a vyhodili nam cely nadmerny odpocet kedze sme nemali ziadnu dan na vystupe. Uz si presne nepamatam, v ktorom § to vtedy bolo ale platilo to...
bendži
24.04.07,12:59
Ahojte

nedá mi nenapísať vám, ako sa celý môj "prípad" vyvíjal ďalej...

Musím žiaľ skonštatovať, že mne môj šéf príliš nedôveruje, preto všetko čo mu poviem, mi káže niekoľkokrát overiť. Na základe toho som danú situáciu konzultovala aj s daňovým úradom, tam keď pani počula o tejto vraj "povinnosti" aspoň jednej vystavenej faktúry, nevedela zadržať smiech..

Ale jednoznačne bonbónik prišiel až teraz pred pár minútami, kedy som opäť požiadala našu účtovníčku, že stále som teda ja tá nechápavá, prečo tieto fiktívne faktúry odo mňa pýta. Zároveň som sa jej "zdôverila", že som to diskutovala s daňovým úradom a že taká povinnosť neexistuje. Napriek tomu jej odpoveď bola:
"Daň na výstupe musíme od niečoho odpočítať, preto sa to nazýva odpočítanie dane. Ak na výstupe máme 0, tak 0 mínus akékoľvek číslo je stále 0. V tom prípade si nemôžem uplatniť ani daň na vstupe."

neviem či sa mám zasmiať alebo zaplakať, momentálne mi je skôr do plaču že práve s takouto účtovníčkou musím spolupracovať a že mi šéf neverí a neviem ho donútiť k nejakej zmene, aj tie fiktívne faktúry mi dal vystaviť :(

a ponaučenie pre vás? :) máme nové matematické pravidlo: ak od nuly odpočítate akékoľvek číslo, výsledok je vždy nula
KvetkaK
24.04.07,13:03
No nezávidím Ti. Najhoršie je keď nám niekto neverí a verí niekomu čo asi ani nevie o čom rozpráva. Nech si poriadne naštudujú zákon.
Julia9
24.04.07,13:15
No tak potom uz neviem, ked to konzultujes s danovym uradom a uctovnicka aj tak stale trva na svojom...
Nech si tam skusi zavolat ona.
Dada
24.04.07,13:15
Ako tá pani môže robiť účtovníčku, keď základná matematika jej zjavne nič nehovorí???