sada
23.04.07,12:23
Dobrý deň ,
Chcem vas poprosiť o radu.
podnikateľ SZČO platca DPH kúpil nehnuteľnosť za účelom poskytovania ubytovania.
Rozhodol sa pre ubytovanie formou apartmánov , bez poskytovania iných služieb. Ubytovanie bude poskytovať obyvateľstvu ,osobám ktorí nie sú plátcami DPH.
Najprv budovu rekonštruaoval .
(Neviem teraz či si nemýlim pojmy "prenájom "a "poskytnutie ubytovacích služieb".)
Môže si uplatňovať DPH na vstupe v plnej výške ,alebo musí počítať koeficient , alebo nemá nárok na odpočet .
Služby za ubytovanie je zdaniteľné plnenie oslobodené od DPH alebo podlieha DPH?
Mám v tom trochu väčší chaos.
Ďakujem za odpoveď.
Milan Benka
23.04.07,12:34
Dobrý deň ,
Chcem vas poprosiť o radu.
podnikateľ SZČO platca DPH kúpil nehnuteľnosť za účelom poskytovania ubytovania.
Rozhodol sa pre ubytovanie formou apartmánov , bez poskytovania iných služieb. Ubytovanie bude poskytovať obyvateľstvu ,osobám ktorí nie sú plátcami DPH.
Najprv budovu rekonštruaoval .
(Neviem teraz či si nemýlim pojmy "prenájom "a "poskytnutie ubytovacích služieb".)
Môže si uplatňovať DPH na vstupe v plnej výške ,alebo musí počítať koeficient , alebo nemá nárok na odpočet .
Služby za ubytovanie je zdaniteľné plnenie oslobodené od DPH alebo podlieha DPH? §38/3 - keďže sa jedná o ubytovanie, neplatí oslobodenie a dodaná služba je predmetom dane - fakt. s DPH.
Mám v tom trochu väčší chaos.
Ďakujem za odpoveď.

odpoveď zvýraznená
sada
23.04.07,13:04
ďakujem za skoru odpoveď , tým pádom môžem na vstupe uplatňovať celú DPH?
montina
20.06.07,17:33
Dobrý deń, a čo robiť, keď chcem poskytovať ubytovanie ako fyzická osoba nepodnikateľ? Kedy musím mať na to živnosť? Chcem to prenajímať celý rok. Stačí vystavovať príjmové doklady a v daňovom priznaní uviesť všetky príjmy a výdavky?
alderonka
20.06.07,18:07
Dobrý deň ,
Chcem vas poprosiť o radu.
podnikateľ SZČO platca DPH kúpil nehnuteľnosť za účelom poskytovania ubytovania.
Rozhodol sa pre ubytovanie formou apartmánov , bez poskytovania iných služieb. Ubytovanie bude poskytovať obyvateľstvu ,osobám ktorí nie sú plátcami DPH.
Najprv budovu rekonštruaoval .
(Neviem teraz či si nemýlim pojmy "prenájom "a "poskytnutie ubytovacích služieb".)
Môže si uplatňovať DPH na vstupe v plnej výške ,alebo musí počítať koeficient , alebo nemá nárok na odpočet .
Služby za ubytovanie je zdaniteľné plnenie oslobodené od DPH alebo podlieha DPH?
Mám v tom trochu väčší chaos.
Ďakujem za odpoveď.
Ja robím pre firmu, ktorá okrajovo ponúka ubytovacie služby a a všetko, či je to vstup alebo výstup podlieha DPH /pri vstupe samozrejme len ak nakupujem od platcu DPH/. Takže nevidím dôvod na od DPH oslobodené plnenia.
ekovm
21.06.07,09:10
Montina, živnosť musíš mať za každých okolností. Totiž potrebuješ od hygienikov prevádzkové povolenie / na čo teraz práve chodí kontrola/ a oni ho vydajú ak im doručíš LV príp. aj nájomnú zmluvu, ŽL, prevádzkový poriadok a 500,-Sk kolok a zároveň musíš splniť ich podmienky.
Bez ich povolenia nemôžeš v tejto oblasti podnikať.Toto povolenie vydávajú len podnikateľom!!!
montina
21.06.07,20:17
Nemá tu niekto zmluvy o ubytovaní?