babyslecna
23.04.07,14:42
Dobrý deň,

30.4. mi končí výpovedná lehota, nakoľko som k 1.3. dala výpoveď z práce. Mám ešte nevyčerpanú dovolenku 2 dni. Môže mi na ňu zamestnávateľ siahnuť? Preplatiť ju nechcem, lebo si ju chcem vybrať. Pomôžte!:mee:
Tweety
23.04.07,12:43
Dobrý deň,

30.4. mi končí výpovedná lehota, nakoľko som k 1.3. dala výpoveď z práce. Mám ešte nevyčerpanú dovolenku 2 dni. Môže mi na ňu zamestnávateľ siahnuť? Preplatiť ju nechcem, lebo si ju chcem vybrať. Pomôžte!:mee:
Siahnuť určite nie, ale nemusí ti ju dovoliť vyčerpať, pretože on má právo ju schvaliť, alebo nie. AK ti nedovolí vybrať( z prev.dôv.),tak zákon mu prikazuje nevyčerpanú D preplatiť pri ukončení PP.
Zoltán Kovács
23.04.07,12:44
Dobrý deň,

30.4. mi končí výpovedná lehota, nakoľko som k 1.3. dala výpoveď z práce. Mám ešte nevyčerpanú dovolenku 2 dni. Môže mi na ňu zamestnávateľ siahnuť? Preplatiť ju nechcem, lebo si ju chcem vybrať. Pomôžte!:mee:

Siahnúť na to nemôže, musí umožniť čerpanie, alebo vo výnimočných situáciach, ak to vyžaduje chod firmy môže preplatiť.
babyslecna
23.04.07,12:48
A keď ja ju nechcem preplatiť ale čerpať? Môže ma nejako donútiť aby som ostala?
Tweety
23.04.07,12:50
A keď ja ju nechcem preplatiť ale čerpať? Môže ma nejako donútiť aby som ostala?
AK ty nechceš ostať, zamestnávateľ nemá právo nútiť ťa. PP skončí uplynutím VD, finito.
Zoltán Kovács
23.04.07,12:51
Zo zákona zamestnávateľ má právo určiť čerpanie dovolenky.
babyslecna
23.04.07,12:56
Tak už tomu vôbec nerozumiem. Zamestnávateľ má právo určiť dovolenku ale nemôže ma nútiť si ju nevyčerpať ale preplatiť. Keďže ja ju nechcem preplatiť a aj proti nepovoleniu zamestnávateľa ju budem čerpať, tak mi ju nemusí preplatiť?
Zoltán Kovács
23.04.07,13:00
Tak už tomu vôbec nerozumiem. Zamestnávateľ má právo určiť dovolenku ale nemôže ma nútiť si ju nevyčerpať ale preplatiť. Keďže ja ju nechcem preplatiť a aj proti nepovoleniu zamestnávateľa ju budem čerpať, tak mi ju nemusí preplatiť?

Preštuduj si §§ 110 - 117 Zákonníka práce, tu je link:

http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#100
Tweety
23.04.07,13:01
Tak už tomu vôbec nerozumiem. Zamestnávateľ má právo určiť dovolenku ale nemôže ma nútiť si ju nevyčerpať ale preplatiť. Keďže ja ju nechcem preplatiť a aj proti nepovoleniu zamestnávateľa ju budem čerpať, tak mi ju nemusí preplatiť?
Dovolenku, ktorú ti nepovolil zamestnávateľ čerpať, nemôžeš čerpať- hrozilo by ti A.
azuz
23.04.07,13:04
Tak už tomu vôbec nerozumiem. Zamestnávateľ má právo určiť dovolenku ale nemôže ma nútiť si ju nevyčerpať ale preplatiť. Keďže ja ju nechcem preplatiť a aj proti nepovoleniu zamestnávateľa ju budem čerpať, tak mi ju nemusí preplatiť?
Ak Ti zamestnávateľ nepovolí čerpanie dovolenky, musí Ti nevyčerpanú dovolenku po skončení PP preplatiť.
Ak Ti dovolenku nepovolí a Ty si ju začneš čerpať, môže Ti dať neospravedlnenú absenciu, za ktorú Ti môže dovolenku skrátiť (za 1 deň neospr. absencie sa môže skrátiť dovolenka o 1 až 2 dni). Ak Ti dovolenku skráti a po skrátení Ti už nezostane žiaden deň dovolenky, nebude Ti mať po skončení PP čo preplatiť.
lemonka
02.05.07,13:20
Dobry den prajem, potrebovala by som radu ohladom nevycerpanej dovolenky. Ku dnu 31.5.2007 koncim pracovny pomer zo strany zamestnanca, vypoved bola podana riadnym sposobom v marci. Podla ZP mi zamestnavatel musi umoznit cerpat zbytok dovolenky z roku 2006, co je v mojom pripade este 0,5 dna (aj ked 0,5 dna sa cerpat neda, tak dajme tomu ze 1 den). Navyse mi za tento rok prislucha dovolenka 8,5 dna (cize spolu mi ostava 9 dni dovolenky) Priznavam, ze po prestudovani vsetkych paragrafov ZP som zistila, ze nemam paky na to, aby som zamestnavatela akymkolvek sposobom prinutila mi tuto dovolenku umoznit cerpat. Sef mi ju odmieta podpisat a chce mi ju preplatit. :( :mee: V tomto pripade vsak budem moct cerpat tento rok iba 11,5 dna dovolenky, na ktoru budem mat narok u noveho zamestnavatela. Zamestnavatel si sice nesplnil povinnost pripravit plan cerpania dovoleniek, ale keby aj, tak mi na 01-05/2007 nenaplanuje ziadny den dovolenky. Zaroven, za nesplnenie tejto povinnosti mu neprislucha ziadny trest. Zaroven ZP nikde nespecifikuje, akym sposobom sa ma zamestnanec a zamestnavatel dohodnut na cerpani dovolenky, jednoducho musia obaja suhlasit. Navrhujem tuto temu do diskusie, dokonca ak toto bude citat niekto, kto ma moznost ovplyvnit ZP resp. podavat navrhy na zmenu, aby si prosim uvedomil, ze v tomto pripade budem mat iba 11,5 dna dovolenky u noveho zamestnavatela. Kde je potom ten zaslubeny oddych pocas roka? :mad: Alebo viete o nejakom sposobe, ako docielit uznanie dovolenky? Vopred Vam moc pekne dakujem.

;)
jarka151
05.05.07,08:24
Ahojte,
môj zamestnávateľ tvrdí zamestnancom, ktorí končia PP výpoveďou, že zo zákona sú povinní vyčerpať si vo výpovednej dobe zostávajúcu dovolenku. V prípade, že tak dobrovoľne nespravia (t.j. on im v tom nebráni), nie je povinný vyplatiť im po skončení PP náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku.
Bežne sa tak stávajú prípady, že zamestnanec do posledného dňa pracuje a až po skončení PP sa dozvie, že bol povinný dovolenku si vyčerpať a keďže tak neurobil, zavisí len od rozhodnutia jeho priameho nadriadeného, či mu náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenky vyplatí alebo nie.

Je takýto postup zamestnávateľa bežný a hlavne v súlade so zákonom?:confused:
Zita4
05.05.07,09:01
Ahojte,
môj zamestnávateľ tvrdí zamestnancom, ktorí končia PP výpoveďou, že zo zákona sú povinní vyčerpať si vo výpovednej dobe zostávajúcu dovolenku. V prípade, že tak dobrovoľne nespravia (t.j. on im v tom nebráni), nie je povinný vyplatiť im po skončení PP náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku.
Bežne sa tak stávajú prípady, že zamestnanec do posledného dňa pracuje a až po skončení PP sa dozvie, že bol povinný dovolenku si vyčerpať a keďže tak neurobil, zavisí len od rozhodnutia jeho priameho nadriadeného, či mu náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenky vyplatí alebo nie.Je takýto postup zamestnávateľa bežný a hlavne v súlade so zákonom?:confused:
Ak zamestnávateľ chce, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do skončenia pracovného pomeru, má sa o tom so zamestnancom dohodnúť. Ak dovolenku nevyčerpá, zamestnávateľ je povinný ju preplatiť. Nikde v zákone nie je povinnosť vyčerpať dovolenku počas výpovednej doby. O čerpaní dovolenky pojednáva § 111 Zákonníka práce: pozri tu http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#110
Chobot
07.05.07,06:29
Ak zamestnávateľ chce, aby zamestnanec vyčerpal dovolenku do skončenia pracovného pomeru, má sa o tom so zamestnancom dohodnúť. Ak dovolenku nevyčerpá, zamestnávateľ je povinný ju preplatiť. Nikde v zákone nie je povinnosť vyčerpať dovolenku počas výpovednej doby. O čerpaní dovolenky pojednáva § 111 Zákonníka práce: pozri tu http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#110

Povinnosť vyčerpať dovolenku síce nie je priamo uvedené v zákone, ale na druhej strane si myslím, že zamestnávateľ môže zamestnancovi nariadiť čerpanie dovolenky.

Opieram sa pritom o § 111 ods. 1:

"(1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca."

Jasné, že dá sa polemizovať, či áno alebo nie ak majú či nemajú zástupcov zametnancov, čo ak nie je plán dovoleniek a pod. Ale je tam, že ju určuje zamestnávateľ.
jarka151
07.05.07,06:42
Súhlasím s tým, že zamestnávateľ má právo, čerpanie dovolenky zamestnancovi nariadiť.
V týchto prípadoch však zamestnávateľ tvrdí, že zamestnanec si ju MUSÍ vyčerpať zo zákona (bez toho, aby mu ju on -zamestnávateľ nariadil)... :o(( čo je podľa mňa úplná blbosť, keďže som tam nič také nenašla...!
Chobot
07.05.07,07:07
Súhlasím s tým, že zamestnávateľ má právo, čerpanie dovolenky zamestnancovi nariadiť.
V týchto prípadoch však zamestnávateľ tvrdí, že zamestnanec si ju MUSÍ vyčerpať zo zákona (bez toho, aby mu ju on -zamestnávateľ nariadil)... :o(( čo je podľa mňa úplná blbosť, keďže som tam nič také nenašla...!

Presne tak, zákon neuvádza, že si ju musí. Je to hlavne na dohode medzi z-com a z-ľom, kde je z-ľ trochu vo výhode, lebu ju môže nariadiť čerpať.