Enyma
23.04.07,15:56
Dobry den, chcela by som vediet ako spravne uctovat mesacnu trzbu z ERP,ktora sa sklada - cast z hotovosti a cast z platby z postterminalu t.j. kredit v JU. Neuctujeme trzby denne, ale mesacne.

Prosim o radu, a za vsetky prispevky dakujem.

enyma
vikinka
23.04.07,14:09
Ja účtujem ako príjem celkom podľa mesač.uzávierky,platbu kartou-celkovú sumu za mesiac urobím mínusom z pokladne-hotovosť a sumy na výpise z BÚ cez priebežné položky.
alikam
23.04.07,14:32
Ja účtujem ako príjem celkom podľa mesač.uzávierky,platbu kartou-celkovú sumu za mesiac urobím mínusom z pokladne-hotovosť a sumy na výpise z BÚ cez priebežné položky.
Prepáč Vikinka, Tvoja odpoveď ma zaujala, lebo ma čoskoro čaká také účtovanie, ale nerozumiem tomu. Keď terminálové platby dávaš ako príjem na priebežnú položku s čím sa ti vypárujú a kde ich máš vlastne v tržba a tým aj v DPH, keď v sumáre za mesiac ich odpočítaš?Môžeš bližšie vysvetliť? Ďakujem.
vikinka
23.04.07,15:14
VYpáraujú sa mi tou sumou za mesiac,ktorú zistím z mesačnej uzávierky ako príjem do ERP platba terminál,napr.platba z uzáv.mes.terminálom spolu za 25 000,-túto sumu dávam mínusom z pokladne,ale celkovú tržbu z mesač.uzávierky aj s platbami cez terminál dávam ako základ dane príjem celkom-tovar a DPH na výstupe,podľa výpisu z BÚ terminál priebežne dávam cez priebežné položky,na konci mesiaca si skontrolujem priebežné spolu s terminálom podľa uzávierky.Dúfam že som ťa nedomotala?!;)
betka
23.04.07,16:09
Terminál a tržby v hotovosti účtujem nasledovne, prešlo to i DK:
V knihe tržieb si rozddelím dennú uzavierku na 2 položky:
1. v hotovsti:
2.platbu cez terminál (súčet mi dá, koľko mi prešlo cez pokladnu za deň)
Pr.
Tržby cez pokladňu k 22.4. bol 23800, Sk (ZD-20 000, Sk DPH-2800, )
1. z toho v hotovosti 11900, Príjem v hotovosti, 10 000, Sk POZD, príjem za tovar, 1900, PNZD, v členení DPH
2. Avízo od banky, platba cez terminál, účtujem na základe VU, kde mi príde napr. 11700, Sk, účtujem:
a.Príjem na účet 11900, Sk 10 000, Sk POZD, 1900 PNZD
b. poplatok banke 200, Sk VOZD, prev. réžia. (t.j. sú tu 2 položky:príjem a poplatok banke, aby mi vyšla suma, kt. mi bola pripísaná na účet)

Ak účtujete raz mesačne: totožné účtovane, len si spočítate hotovost a platbu cez terminál účtujete priebežne, ako Vám chodí avízo o úhrade.
Enyma
07.05.07,15:09
Dobry den, k tejto teme uz boli pisane prispevky, ale aj tak v tom este
nemam jasno, takze prosim o prakticky priklad.

Mesacna uzavierka z ERP :

Základ dane : 84 033,60

DPH 19% : 15 966,40


Tržba spolu : 100 000,-Sk z toho 50 000,- hotovost a
50 000,- kredit uhr. cez postterminal
do banky.


Prosim o radu, za vsetky prispevky dakujem. Enyma
Enyma
07.05.07,15:21
Prosim poradte, dakujem Enyma
Orsz
07.05.07,15:56
Dobry den, k tejto teme uz boli pisane prispevky, ale aj tak v tom este
nemam jasno, takze prosim o prakticky priklad.

Mesacna uzavierka z ERP :

Základ dane : 84 033,60

DPH 19% : 15 966,40


Tržba spolu : 100 000,-Sk z toho 50 000,- hotovost a
50 000,- kredit uhr. cez postterminal
do banky.


Prosim o radu, za vsetky prispevky dakujem. Enyma


Keďže tu môže nastať problém s DPH na prelome mesiacov, odporúčam účtovanie:
- príjem tržby na účet platbami VISA kartou: Príjem Neovpl.ZD
- zaúčtovať celú uzávierku vrátane úhrad kartou cez PPD do príjmu + DPH, konkrétne v tomto prípade: 84033,60 .... POZD...tržba z predaja
15966,40.... PNZD....DPH
Toto účtovanie už prešlo daňovou kontrolou na DPH,a nebol s tým problém. Pri účtovaní hotovostnej tržby a platieb kartou môže byť problém na prelome mesiacov: a síce cez RP bude tržba zaúčtovaná 31.3.2007 ako platba kartou a príjem na účet bude až 2.4.2007, z praxe vieme, že prevod trvá 2-3 dni.
betka
07.05.07,16:01
Ak účtujete jedným zápisom na konci mesiaca tržby v hotovosti na základe mes. uzavierky:
Hotovosť: 5O 000, Sk príjem do pokladne
42 016,80 Sk- POZD-v členení predaj tovaru
DPH 7983, Sk - PNZD v členení DPH.

Terminál. Účtujete na základe VU, podľa toho, kedy Vám pripíšu PP na účte v banke v priebehu mesiaca. Tu si to rozdeľujem na 2 položky:
1. položka - koľko PP som mala príjem cez terminál: napr.
10 000, Sk-príjem na účet,
8403, Sk POZD predaj tovaru
1596, Sk DPH, PNZD
2.položka - čiastka, kt. bola stiahnutá bankou, VOZD-prev. réžia.
Banka mi zasiela avízo, kde mám určenú čiastku kt. prebehla cez terminál (totožná z uzávierkou) a koľko si banka strhla za transakciu (prev.režia)

Neviem, ako Vám zasielajú VU z banky, či denne, týždenne, mesačne ..., ale tieto pohyby by som účtovala priebežne na základe VU, nie úhrnom budete to mať prehľadné
Enyma
07.05.07,16:09
Ale potom mi vznikne problem, 2X prijem - raz v pokladni a raz v banke.

Nasa uctovnicka to uctovala prijem z ERP - hotovost vratane prijmu
cez postterminal, t.j. Hotovosť 100 000,-Sk
POZD 84 033,60
PNZD- DPH 19%. 15 966,40

z toho je 50 000,- uhradené bankou - avíza.


Výpis z úctu t.j. Banka 50 000,-Sk
POZD 50 000,-


2 x zaúčtovaný príjem, prosím o radu ako správne účtovať??????


Prosím o radu. Enyma
betka
07.05.07,16:15
Keďže tu môže nastať problém s DPH na prelome mesiacov, odporúčam účtovanie:
- príjem tržby na účet platbami VISA kartou: Príjem Neovpl.ZD
- zaúčtovať celú uzávierku vrátane úhrad kartou cez PPD do príjmu + DPH, konkrétne v tomto prípade: 84033,60 .... POZD...tržba z predaja
15966,40.... PNZD....DPH
Toto účtovanie už prešlo daňovou kontrolou na DPH,a nebol s tým problém. Pri účtovaní hotovostnej tržby a platieb kartou môže byť problém na prelome mesiacov: a síce cez RP bude tržba zaúčtovaná 31.3.2007 ako platba kartou a príjem na účet bude až 2.4.2007, z praxe vieme, že prevod trvá 2-3 dni.

Erika ak si dám celú tržbu do pokladne t.j. 84 000, na základe PPD, nebude mi sedieť pokladňa, pretože mám polovicu peňazí na účte.
A čo s poplatkami banke, veď tie sú VOZD.

Pri DPH nevychádzam z toho, čo mám zaúčtované v PD, ale z toho, čo mám v evidencii tržieb v knihe tá mi musí sedieť s evidenciou DPH.
Jana Acsová
07.05.07,16:28
Ale
2 x zaúčtovaný príjem, prosím o radu ako správne účtovať??????
Prosím o radu. Enyma
V takýchto prípadoch sa mi žiada iba napísať ... neproste. Hľadajte. Jedna z najkrajšie rozobraných tém bola práve na tento problém.
http://www.porada.sk/t9368-uctovanie-trzby-na-zaklade-erp.html?highlight=elektronick%E9

Vydržte a prečítajte do konca. Potom vezmite do rúk postupy a zistite, čo sa účtuje ako pohyb peňažných prostriedkov. Nie je rozhodujúce o akej účtovnej sústave sa hovorí v príspevku, ale čo sa považuje za platbu v hotovosti.

Príjemné čítanie želám .-)
Enyma
07.05.07,16:38
Ale v tomto prispevku sa hovori o uctovani v PU, ktore mi je jasne, nakolko
som v nom uctovala okolo 9 rokov - je to vyriesenie analytikou, ale
v jednoduchom uctovnictve je to trocha ine.

Enyma
ekopo
08.05.07,07:47
Nedá mi, aby som v súvislosti s touto témou nespomenul niektoré §§ zo zákona o účtovníctve:

§ 11
(2) Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.

§ 12
účtovnou knihou v PU je o.i. denník (nie mesačník :) )

§ 15
účtovnou knihou v JU je o.i. peňažný denník (opäť nie mesačník :) )

Myslím, že podľa uvedeného je zbytočná polemika o tom, či účtovať tržbu z dennej pásky, alebo z mesačnej....
evina
08.05.07,08:17
Nedá mi, aby som v súvislosti s touto témou nespomenul niektoré §§ zo zákona o účtovníctve:

§ 11
(2) Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.

§ 12
účtovnou knihou v PU je o.i. denník (nie mesačník :) )

§ 15
účtovnou knihou v JU je o.i. peňažný denník (opäť nie mesačník :) )

Myslím, že podľa uvedeného je zbytočná polemika o tom, či účtovať tržbu z dennej pásky, alebo z mesačnej....

Pripájam link, okrem linku, ktorý už pripojila Jana Acsová v príspevku vyššie a ak pozorne prečítate všetko uvidíte, že mesačné účtovanie tržieb ERP pri dodržiavaní všetkých zásad operatívnej evidencie atď. nijako neporušuje citované §§ a ani slovo "denník":)

http://www.porada.sk/t1674-p7-reg-pokladna--povinnosti.html

Tieto časti príspevku zvýrazňujem zvlášť:



....
Takže môj názor ... nestotožňujem účtovanie iba so zápisom do peňažného denníka. Účtovná jednotka má viesť aj pokladničnú knihu (prípadne súvisiace operatívne evidencie vyplývajúce aj z iných predpisov) a mala by byť pripravená kedykoľvek preukázať stav peňažných prostriedkov v hotovosti. Ak má súvisiace evidencie, nie je potrebný denný príjem účtovať do peňažného denníka. Ak nemá iné súvisiace evidencie, tak podľa môjho názoru je potrebný denný zápis do peňažného denníka.

Pokračovanie: SMERNICA.
andrej_rv
08.05.07,08:33
§ 4 ods. 6 ZÚ:
"(6) Účtovnými záznamami sú najmä účtovné doklady, účtovné zápisy, účtovné knihy, odpisový plán, inventúrne súpisy, účtový rozvrh, účtovná závierka a výročná správa. Jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu (ďalej len "súhrnné účtovné záznamy"). Účtovná jednotka je povinná účtovné záznamy viesť v rozsahu ustanovenom týmto zákonom."
Týždenný či mesačný súhrn ERP možno podľa mňa nepochybne považovať za súhrnný účtovný záznam, ktorý (po pripojení všetkých náležitostí) je zároveň aj účtovným dokladom. A tento doklad sa potom priebežne zaúčtuje do denníka bežným spôsobom podľa platných účtovných zásad a postupov.
§ 12 ods. 1 ZÚ:
"(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave podvojného účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:
a) v denníku, v ktorom sa účtovné zápisy usporadúvajú chronologicky a ktorým sa preukazuje zaúčtovanie všetkých účtovných prípadov v účtovnom období,"
Aj keď sa tá účtovná kniha volá denník, podľa mňa z jeho zákonom určenej obsahovej náplne vôbec nevyplýva účtovanie denne, ale priebežne - t.j. v časovej následnosti.
Polemika (opakovaná) o tom, či účtovať tržbu z ERP denne, týždenne, dekádne alebo mesačne je aj podľa mňa už zbytočná. Ak účtovná jednotka dodrží vecné i formálne požiadavky účtovných predpisov a stanoví si konkrétny spôsob účtovania v internej smernici, podľa môjho názoru pôjdevo všetkých prípadocho účtovanie, ktoré nie je v rozpore s ustanoveniami ZÚ.
Zita5
08.05.07,09:54
Nedá mi, aby som v súvislosti s touto témou nespomenul niektoré §§ zo zákona o účtovníctve:

§ 11
(2) Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.

§ 12
účtovnou knihou v PU je o.i. denník (nie mesačník :) )

§ 15
účtovnou knihou v JU je o.i. peňažný denník (opäť nie mesačník :) )

Myslím, že podľa uvedeného je zbytočná polemika o tom, či účtovať tržbu z dennej pásky, alebo z mesačnej....

Súhlasím s ekopom , nič nesprávne neuviedol.
Pri poslednej daňovej kontrole , som načala túto debatu z mojej iniciatívy z dôvodu toho , že čítam na Porade aj opačné názory ako sú vyššie .

Dnes môžem povedať , že každý jeden príspevok má do seba niečo .Ako sa rozhodne účtovná jednotka a samozrejme treba mať vypracovanú smernicu .

Ja osobne účtujem tržby RP denne. Tento spôsob mi vyhovuje i napriek tomu, že účtujem aj v súvisiacich evidenciách podľa príslušného zákona .
betka
08.05.07,10:53
Nejeden z nás už prešiel DK, či už dane z príjmov, DPH ....Mne sa osobne stalo, keď mi nemohli nič nájsť v daniach z príjmov, nemali čo vyhodiť z daňových výdavkov, trošku nahnevaná kontrolorka, kt. touto svojou prácou hľada „ niečo“ čo nemohla nájsť tri týždne a aby sa mohla lehota predlžovať chcela odo mňa také doklady, písomnosti, len hlavou som krútila. Po predložení „tých čudesných dokladov“ bolo zase všetko v poriadku. Dodnes mi znie v ušiach poznámka: „Môžeme Vám vyrubiť milion za vedenie účtovníctva“.

Ak nám prešla kontrola aj účtovníctvom, domnievame sa, že účtujeme správne v súlade so zákonom a postupmi. A toto sa snažíme podať i tu na porade. Jeden účtuje mesačne napr. tu spomínané tržby, a druhý denne. Je to v súlade so zákonom. Takže každý z nás má svojim spôsobom pravdu, keďže nám to prešlo kontrolou a veríme, že to máme správne,, úplne, preukazne, zrozumiteľne. Skúsme sa podeliť aj s tým, čo nám kontrolori v účtovníctve vytknú, k čomu majú námietky, čo je nesprávne a možno práve toto nám pomôže pochopiť ako máme účtovať, a nie sa len dohadovať:)
evina
08.05.07,14:25
Súhlasím s ekopom , nič nesprávne neuviedol.
Pri poslednej daňovej kontrole , som načala túto debatu z mojej iniciatívy z dôvodu toho , že čítam na Porade aj opačné názory ako sú vyššie .

Dnes môžem povedať , že každý jeden príspevok má do seba niečo .Ako sa rozhodne účtovná jednotka a samozrejme treba mať vypracovanú smernicu .

Ja osobne účtujem tržby RP denne. Tento spôsob mi vyhovuje i napriek tomu, že účtujem aj v súvisiacich evidenciách podľa príslušného zákona .

Nikto ani neuviedol, že by Ekopo napísal čosi nesprávne.
Ekopo len vylúčil možnosť účtovania tržieb mesačne..
Citujem: " Myslím, že podľa uvedeného je zbytočná polemika o tom, či účtovať tržbu z dennej pásky, alebo z mesačnej...."

Pravdou však je, že v zmysle platných predpisov je správne účtovanie tržieb ERP denne, týždenne, mesačne ako sa kto rozhodne... presne tak ako to pekne napísal Andrej rv vo svojom príspevku...
ekopo
08.05.07,14:43
Ďakujem za reakcie a názory, musím priznať že som ich očakával. Veľmi dobre ich od každého poznám, aj tie linky. V diskusiách už bolo všetko nie raz rozoberané. "Pozorne" som si to prečítal.
V obsahu niektorých predchádzajúcich príspevkov resp. v iných príspevkoch na túto tému cítim len zbytočné komplikovanie jednoduchej veci. Ale nerozporujem ich. Je to o systéme.
Napr. tkzv. súhrnný doklad. V jednom kroku sa musia jednotlivé doklady roztriediť, spočítať ..atď v pomocnej evidencii do súhrnného dokladu, potom sa má tento súhrnný doklad zaúčtovať do denníka. Ďaľšia pomocná evidencia - pokladničná kniha, tu sa tiež nezapisuje mesačná, ale denná tržba. Ďaľšia pomocná evidencia - DPH, majú sa viesť podrobné záznamy... Zase môže byť polemika, či podrobným záznamom je súhrnný doklad. Nezdá sa Vám to celé komplikované a v konečnom dôsledku pri vyhľadávaní jedného dokladu, ktorý je nebodaj začlenený do súhrnného dokladu aj ťažkopádne?
Preto, keď mám dennú uzávierku z ERP pred sebou, jediným zápisom si ju "nahodím" do účtovníctva a mám ju následne v PD, pokladničnej knihe, evidencii DPH, evidencii tržieb ..atď . To platí aj o iných jednotlivých dokladoch.
Na záver citát z príspevku J.A. (a nie je vytiahnutý z kontextu): Ak nemá iné súvisiace evidencie, tak podľa môjho názoru je potrebný denný zápis do peňažného denníka.
Tak vlastne načo mám mať kopu inej pomocnej prislúchajúcej evidencie (ktorú aj tak mám), keď môžem každý doklad jednotlivo zaúčtovať do PD (v prípade platcu DPH ešte musí byť vygenerovaná evidencia podľ § 70 zák. o DPH). Preto účtujem každý doklad jednotlivo. Ale každý si vyberie pre neho tú vhodnejšiu cestu.

P.s. nič som nevylučoval, to bolo skôr konštatovanie, keby som niečo vylučoval, tak to napíšem tak, že vylučujem také účtovanie
bepo
08.05.07,15:35
Napr. tkzv. súhrnný doklad. V jednom kroku sa musia jednotlivé doklady roztriediť, spočítať ..atď v pomocnej evidencii do súhrnného dokladu, potom sa má tento súhrnný doklad zaúčtovať do denníka. Ďaľšia pomocná evidencia - pokladničná kniha, tu sa tiež nezapisuje mesačná, ale denná tržba. Ďaľšia pomocná evidencia - DPH, majú sa viesť podrobné záznamy... Zase môže byť polemika, či podrobným záznamom je súhrnný doklad. Nezdá sa Vám to celé komplikované a v konečnom dôsledku pri vyhľadávaní jedného dokladu, ktorý je nebodaj začlenený do súhrnného dokladu aj ťažkopádne?
Preto, keď mám dennú uzávierku z ERP pred sebou, jediným zápisom si ju "nahodím" do účtovníctva a mám ju následne v PD, pokladničnej knihe, evidencii DPH, evidencii tržieb ..atď . To platí aj o iných jednotlivých dokladoch.

Tak vlastne načo mám mať kopu inej pomocnej prislúchajúcej evidencie (ktorú aj tak mám), keď môžem každý doklad jednotlivo zaúčtovať do PD (v prípade platcu DPH ešte musí byť vygenerovaná evidencia podľ § 70 zák. o DPH). Preto účtujem každý doklad jednotlivo. Ale každý si vyberie pre neho tú vhodnejšiu cestu.
Práveže v tomto je ten súhrnný doklad zjednodušujúci lebo do Knihy pokladnice a tržieb musíš zapísať a nalepiť dennú a aj mesačnú pásku - a to ti slúži ako pomocná evidencia - a do softu nahodíš len mesačnú pásku jedným zápisom a nie 20timi dennými. V nahadzovaní denných pások pri väčšine prípadov nevidím zmysel aj keď sú výnimky.
evina
08.05.07,15:37
Ďakujem za reakcie a názory, musím priznať že som ich očakával. Veľmi dobre ich od každého poznám, aj tie linky. V diskusiách už bolo všetko nie raz rozoberané. "Pozorne" som si to prečítal.
V obsahu niektorých predchádzajúcich príspevkov resp. v iných príspevkoch na túto tému cítim len zbytočné komplikovanie jednoduchej veci. Ale nerozporujem ich. Je to o systéme.
Napr. tzv. súhrnný doklad. V jednom kroku sa musia jednotlivé doklady roztriediť, spočítať ..atď v pomocnej evidencii do súhrnného dokladu, potom sa má tento súhrnný doklad zaúčtovať do denníka. Ďaľšia pomocná evidencia - pokladničná kniha, tu sa tiež nezapisuje mesačná, ale denná tržba. Ďaľšia pomocná evidencia - DPH, majú sa viesť podrobné záznamy... Zase môže byť polemika, či podrobným záznamom je súhrnný doklad. Nezdá sa Vám to celé komplikované a v konečnom dôsledku pri vyhľadávaní jedného dokladu, ktorý je nebodaj začlenený do súhrnného dokladu aj ťažkopádne?
Preto, keď mám dennú uzávierku z ERP pred sebou, jediným zápisom si ju "nahodím" do účtovníctva a mám ju následne v PD, pokladničnej knihe, evidencii DPH, evidencii tržieb ..atď . To platí aj o iných jednotlivých dokladoch.
Na záver citát z príspevku J.A. (a nie je vytiahnutý z kontextu): Ak nemá iné súvisiace evidencie, tak podľa môjho názoru je potrebný denný zápis do peňažného denníka.
Tak vlastne načo mám mať kopu inej pomocnej prislúchajúcej evidencie (ktorú aj tak mám), keď môžem každý doklad jednotlivo zaúčtovať do PD (v prípade platcu DPH ešte musí byť vygenerovaná evidencia podľ § 70 zák. o DPH). Preto účtujem každý doklad jednotlivo. Ale každý si vyberie pre neho tú vhodnejšiu cestu.

P.s. nič som nevylučoval, to bolo skôr konštatovanie, keby som niečo vylučoval, tak to napíšem tak, že vylučujem také účtovanie

Ekopo, ja som Tvoju vetu pochopila ako vylučovanie /najmä pri porovnaní slov denník a mesačník :)/, ale o.k.-beriem späť . Ja zas na druhej strane som napísala, že nič nesprávne si nenapísal....

Všetko je o systéme, ako si správne poznamenal. Táto diskusia ako aj tisíc iných neznamená presadzovanie svojho spôsobu a svojho názoru ako jediného správneho /aspoň u mňa určite nie a nie určite i u tých, ktorí tiež súhlasia s možnosťou aj mesačného účtovania tržieb ERP.../. Osobne sa svoje názory snažím opierať o zákon a veľakrát ak ich napíšem - nie vždy tak robím v účtovníctvach, ktoré ja vykonávam...uvediem príklad...len si myslím, že by sa mali práve písať , resp. rozoberať tieto veci s prihliadnutím na to, že nie len to a to je správne čo si myslí kontrolór, resp. ako to robím ja.

Uvediem ten príklad /a už som na Porade uvádzala nedávno v inej téme/. Napr. spôsob účtovania "súhrnným dokladom" nevyužívam, ale zároveň píšem, že je to v súlade zo zákonom a komu to vyhovuje môže to tak robiť. Ja to nerobím práve z dôvodov, ktoré opisuješ Ty. Vyrobiť pre mňa nejakú súhrnnú exelovú tabuľku napr. spotreby PHM je pre mňa 10000krát komplikovanejšie ako zaúčtovať každý doklad zvlášť pri možnostiach softu, ktoré mi poskytuje.
Ostatné pomocné evidencie, ktoré uvádzaš jednoducho sme povinní robiť, a preto využívam tie, ktoré sú povinné. V zmysle Vyhlášky o ERP musí daná jednotka robiť denné uzávierky a tie sú zachytené v Pokladničnej knihe pokladne a to musí robiť každý. Nakoľko klient nebude za mnou chodiť s dokladmi samozrejme každý deň a odovzdá mi ich vždy na konci mesiaca, nevidím žiadny dôvod /a zákon mi to dovoľuje/ aby som účtovala túto tržbu denne /mimochodom tu by sme možno mohli začať polemizovať, či by sme nemali účtovať každú tržbu-blok v rámci dňa:)/. Klient by musel pofotiť zakaždým úplne zbytočne denné uzávierky, lebo zobrať mu na niekoľko dní pokladničnú knihu asi tiež nie je bohviečo...Teda volím spôsob účtovania mesačne a denné tržby mám krásne ja bez akéhokoľvek môjho pričinenia v knihe Pokladnice...
Všetko ostatné účtujem osobne zvlášť práve kvôli tomu, čo som povedala, počítač sa pri vyčíslení DPH a sume dokladu nepomýli , ja pri ich sčítavaní určite áno. To je teda môj systém, ktorý nemení nič na veci, že zákon o účtovníctve a prislúchajúce predpisy nám umožňujú účtovať na základe súhrnných účtovných dokladov a tržby ERP denne, týždenne,mesačne....t.j. ako je to pre každého vyhovujúce...
ekopo
08.05.07,15:51
Evina OK, len ešte mám malú poznámku ku knihe pokladne - spomenul aj BEPO. Nemal som na mysli tú k ERP, ale pokladničnú knihu - ako pomocnú evidenciu, kde sú zachytené jednotlivé príjmy ale aj výdaje podľa dokladov.
Ja mám nadväznosť pri dennom účtovaní tržieb na evidenciu DPH, tak v tom vidím zmysel.
evina
08.05.07,15:56
Evina OK, len ešte mám malú poznámku ku knihe pokladne - spomenul aj BEPO. Nemal som na mysli tú k ERP, ale pokladničnú knihu - ako pomocnú evidenciu, kde sú zachytené jednotlivé príjmy ale aj výdaje podľa dokladov.
Ja mám nadväznosť pri dennom účtovaní tržieb na evidenciu DPH, tak v tom vidím zmysel.

Ja mám celý čas na mysli knihu Pokladnice ERP a myslím, že i ostatní, lebo do pokladničnej knihy/ktorú si viem vytlačiť samostatne z denníka/ a do pokladničného denníka účtujem tú tržbu 30, resp. 31.

Čo sa týka DPH, trošku Ti nerozumiem, ale , ak som napr. mesačný platiteľ DPH, tak páska z knihy Pokladnice ERP aj mesačná mi je dostatočným podkladom pre odvod DPH v danom mesiaci...
ekopo
08.05.07,16:02
Ja mám celý čas na mysli knihu Pokladnice ERP a myslím, že i ostatní, lebo do pokladničnej knihy/ktorú si viem vytlačiť samostatne z denníka/ a do pokladničného denníka účtujem tú tržbu 30, resp. 31.

Čo sa týka DPH, trošku Ti nerozumiem, ale , ak som napr. mesačný platiteľ DPH, tak páska z knihy Pokladnice ERP aj mesačná mi je dostatočným podkladom pre odvod DPH v danom mesiaci...
Sama si uviedla tento citát:
Pôvodca textu príspevku: Jana Acsová http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/showthread.php?p=201981#post201981)
....
Takže môj názor ... nestotožňujem účtovanie iba so zápisom do peňažného denníka. Účtovná jednotka má viesť aj pokladničnú knihu (prípadne súvisiace operatívne evidencie vyplývajúce aj z iných predpisov) a mala by byť pripravená kedykoľvek preukázať stav peňažných prostriedkov v hotovosti. Ak má súvisiace evidencie, nie je potrebný denný príjem účtovať do peňažného denníka. Ak nemá iné súvisiace evidencie, tak podľa môjho názoru je potrebný denný zápis do peňažného denníka.
evina
08.05.07,16:08
Sama si uviedla tento citát:
Pôvodca textu príspevku: Jana Acsová http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/showthread.php?p=201981#post201981)
....
Takže môj názor ... nestotožňujem účtovanie iba so zápisom do peňažného denníka. Účtovná jednotka má viesť aj pokladničnú knihu (prípadne súvisiace operatívne evidencie vyplývajúce aj z iných predpisov) a mala by byť pripravená kedykoľvek preukázať stav peňažných prostriedkov v hotovosti. Ak má súvisiace evidencie, nie je potrebný denný príjem účtovať do peňažného denníka. Ak nemá iné súvisiace evidencie, tak podľa môjho názoru je potrebný denný zápis do peňažného denníka.

To je však len časť príspevku, čo som aj pred citáciu napísla a dala tri bodky, že niečo bolo písané aj predtým:) a predpokladala, že v linku si ho každý môže prečítať celý-to bol teda záver, ale v úvode toho istého príspevku Jana Acsová aj píše citujem:
..."Ale máme aj pomocné a operatívne evidencie. A čo je napríklad kniha pokladnice? Evidencia dennej a mesačnej uzávierky, na základe ktorej sa odvádzajú tržby a to minimálne denne. Také sú povinnosti vyplývajúce z vyhlášky o ERP. A čo je kniha pokladnice? Podľa môjho názoru súvisiaca operatívna (pomocná) účtovná evidencia"...
Denda
08.05.07,16:55
Túto tému sledujem od začiatku a pýtam sa:
- čo má denné a mesačné účtovavanie tržieb z hľadisla DPH,
- aký je rozdiel medzi platiteľom a neplatiteľom dane z pridanej hodnoty
z hľadiska zákona o účtovníctve a postupov účtovania v JU,

A teraz som už naozaj mimo:cool: a prosím o vysvetlenie pojmu systém a smernica;)
evina
08.05.07,17:35
Túto tému sledujem od začiatku a pýtam sa:
- čo má denné a mesačné účtovavanie tržieb z hľadisla DPH,
- aký je rozdiel medzi platiteľom a neplatiteľom dane z pridanej hodnoty
z hľadiska zákona o účtovníctve a postupov účtovania v JU,

A teraz som už naozaj mimo:cool: a prosím o vysvetlenie pojmu systém a smernica;)

Systém = spôsob je to čo si "vymyslím" a premietnem do smernice..alebo žeby naopak?...:D
ekopo
11.05.07,15:43
Ešte sa vrátim k téme. Jedno mi vŕta v hlave a okolo toho som sa motal celý čas: Nahrám mesačnú tržbu do PD jedným zápisom, k poslednému dňu mesiaca. Ako zistím účtovný stav pokladne napr. k 20-temu daného mesiaca. Či napr. nejdem do mínusu v hotovosti....atď. evina spomenula, že pokladničnú knihu t.j. pomocnú evidenciu vytlačí samostatne z denníka. OK aj ja. Lenže ja tam mám skutočný denný stav t.j. príjmy aj výdavky priebežne za deň, ale evina len príjem na konci mesiaca. Alebo sa mýlim? Ak viem doložiť "pokladničnú knihu" ako pomocnú evidenciu t.j. denné obraty a zostatky v hotovosti s členením na príjmy aj výdaje, tak potom účtovanie tržieb do peňažného denníka napr. mesačným zápisom je OK. Nehovorím o knihe pokladnice ERP.
evina
11.05.07,16:39
Ešte sa vrátim k téme. Jedno mi vŕta v hlave a okolo toho som sa motal celý čas: Nahrám mesačnú tržbu do PD jedným zápisom, k poslednému dňu mesiaca. Ako zistím účtovný stav pokladne napr. k 20-temu daného mesiaca. Či napr. nejdem do mínusu v hotovosti....atď. evina spomenula, že pokladničnú knihu t.j. pomocnú evidenciu vytlačí samostatne z denníka. OK aj ja. Lenže ja tam mám skutočný denný stav t.j. príjmy aj výdavky priebežne za deň, ale evina len príjem na konci mesiaca. Alebo sa mýlim? Ak viem doložiť "pokladničnú knihu" ako pomocnú evidenciu t.j. denné obraty a zostatky v hotovosti s členením na príjmy aj výdaje, tak potom účtovanie tržieb do peňažného denníka napr. mesačným zápisom je OK. Nehovorím o knihe pokladnice ERP.

Najprv prvá otázka. Čo je to skutočný stav pokladne v danom mesiaci v danom dni, v danom okamžiku? Myslím teraz na pokladničnú knihu. Keby som chcela rozpitvávať úplne podrobne-je mi podnikateľ povinný odovzdať peniaze-tržbu každý deň do koruny? Nemôže tieto peniaze, ktoré si zoberie z kasy pri uzávierke o 22.00 hod vzápätí ráno použiť na nákup materiálu, tovaru napr. ráno v Metre?

A teraz prakticky-dostanem doklady za mesiac. Zoradím si ich podľa dní v mesiaci a účtujem. Do pokladne okrem príjmov z tržieb mám príjem za odberateľské faktúry, dotáciu pokladne /prevod z účtu/. Pri účtovaní si priebežne kontrolujem stav pokladne a keď by mi hrozila mínusová položka riešim ju vkladom podnikateľa a po prevzatí tržieb do pokladne mu celý alebo časť vkladu vrátim alebo aj nie...Nič z toho nie je v rozpore s predpismi. V priloženom nicku písla Jana Acsová myslím aj o tom-viem predsa v každom okamžiku stav pokladne v pokladničnej knihe a samozrejme aj v knihe pokladnice ERP....a x-vecí kupujú podnikatelia, konatelia zo svojich peňazí a dozvieš sa to až na základe predložených blokov...

P.s. viem vytlačiť pokladničnú knihu ku každému dňu v mesiaci
ekopo
11.05.07,16:57
evina k p.s. : pokladničnú knihu si vieš vytlačiť aj s denným príjmom z ERP ?
Pretože ak áno, tak musíš do softu niekde nahodiť dennú tržbu.
evina
11.05.07,17:05
evina k p.s. : pokladničnú knihu si vieš vytlačiť aj s denným príjmom z ERP ?
Pretože ak áno, tak musíš do softu niekde nahodiť dennú tržbu.

Nerozumieme sa-príklad
stav pokladne/teraz myslím peňažnej hotovosti v peňažnom denníku, resp. ja mám aj modul Pokadne, aby som si mohla vytláčať PPD a VPD/ k 1.12007 35 000,-
Účtujem podľa dokladov 2.1 nákup materálu 10 000,-
3.1. úhrada fa-príjem 10000,-
Vytlačím si pokladňu k 3.1.2007 a mám tam stav 35 000,- atď. Tržbu z ERP tu nemôžem mať, lebo o nej účtujem až 31.1.

Viem však podľa uzávierok zároveň aj aký mám stav v pokladni ERP k danému dňu.

Keď urobím mesačnú uzávierku tak mi všetko sedí podľa výdajov príjmov a aj príjmu tržieb za celý mesiac...
betka
11.05.07,17:14
Ekopo, Evina máte pravdu obaja. Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Tou nevýhodou je, že to naozaj nezistím z PD hneď toho 20., ako píše Ekopo..
evina
11.05.07,17:15
Ešte k tomu dodám, že trocha odlišný pohľad, myslenie budú mať účtovníci, ktorí vykonávajú účtovnícvo v HPP, t.j. sú denodenne vo firme a oni sú Tí, ktorí "vládnu" nad pokladňami a ináč Tí, ktorí vykonávajú účtovníctvo externou formou a spracovávajú ho vlastne po predložení dokladov za jeden mesiac po tomto mesiaci....
evina
11.05.07,17:18
Ekopo, Evina máte pravdu obaja. Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Tou nevýhodou je, že to naozaj nezistím z PD hneď toho 20., ako píše Ekopo..

Zistím to, s pomocou oboch kníh...ale skutočnosť je niekde inde, aj tak nepôjde presne o skutočný stav v pokladni napr. pri externom účtovaní a v prípadoch ako som popísala - nákup tovaru priamo z tržieb hneď na druhý deň. Preto moja básnická otázka čo je skučoný stav v pokladni???
Dúfam, že všetci rozumejú ako to myslím /neviem to ináč popísať/, aby to nepochopili nezainteresovaní, že je v tom guláš:D
Monikov
11.05.07,17:20
A teraz prakticky-dostanem doklady za mesiac. Zoradím si ich podľa dní v mesiaci a účtujem. Do pokladne okrem príjmov z tržieb mám príjem za odberateľské faktúry, dotáciu pokladne /prevod z účtu/. Pri účtovaní si priebežne kontrolujem stav pokladne a keď by mi hrozila mínusová položka riešim ju vkladom podnikateľa a po prevzatí tržieb do pokladne mu celý alebo časť vkladu vrátim alebo aj nie...Nič z toho nie je v rozpore s predpismi. V priloženom nicku písla Jana Acsová myslím aj o tom-viem predsa v každom okamžiku stav pokladne v pokladničnej knihe a samozrejme aj v knihe pokladnice ERP....a x-vecí kupujú podnikatelia, konatelia zo svojich peňazí a dozvieš sa to až na základe predložených blokov...

Takto sa do dá podľa mňa riešiť len pri firmách, ktoré majú v hotovosti malé príjmy. Pri mesačnom obrate niekoľko miliónov by som si netrúfla riešiť mínusovú položku vkladom podnikateľa. Napr. PS v pokladni k 1.1. 80 tis., k 28.1.stav - 2,8 mil. Vklad podnikateľa 2,8 mil.? Alebo keď firma odvádza denne tržbu do banky - celý mesiac nebude sedieť priebežná položka pretože výpisy sa neúčtujú k poslednému dňu, ale priebežne podľa dátumu, ako sú uvedené na výpise. Uznám, pri firmách s malým obratom nie je problém zaúčtovať len mesačnú tržbu. Prikláňam sa k názoru, že tržba sa má zaúčtovať denne. :)
ekopo
11.05.07,17:24
Vytlačím si pokladňu k 3.1.2007 a mám tam stav 35 000,- atď. Tržbu z ERP tu nemôžem mať, lebo o nej účtujem až 31.1.

Práve tu je ten problém, na ktorý od začiatku poukazujem. Osobne sa mi nezdá dostatočne preukazné, keď musím stav pokladne (rozumej hotovosti) za jednotlivé dni dokladovať z niekoľkých pomocných kníh, v Tvojom prípade knihy pokladnice ERP a pokladne a to len s pomocou kalkulačky. Malo by to byť jasné z jednej evidencie , ak to nie je zrejmé z PD (ako to mimochodom bolo spomenuté v jednom príspevku). Alebo je korektné mať jednu evidenciu (povinnú) - tržby ERP, druhú evidenciu o výdavkoch a príjmoch za hotovostné platby? Tretiu evidenciu neviem o čom.....Stále bude nastupovať kalkulačka.
betka
11.05.07,17:27
Zistím to, s pomocou oboch kníh...ale skutočnosť je niekde inde, aj tak nepôjde presne o skutočný stav v pokladni napr. pri externom účtovaní a v prípadoch ako som popísala - nákup tovaru priamo z tržieb hneď na druhý deň. Preto moja básnická otázka čo je skučoný stav v pokladni???
Dúfam, že všetci rozumejú ako to myslím /neviem to ináč popísať/, aby to nepochopili nezainteresovaní, že je v tom guláš:D

Evina to sa fakt nedá, aj keď účtujem denne, a donesie mi zamestnanec bloček, kt. je z pred dvoch týždňov ....a peniaze som mu dala pred 2 týžd. (osobne neúčtujem toto v JU ako preddavok.., načmáram si, že som dala tomu toľko korún, to by sme sa niekedy nedoúčtovali). Myslím si, že pokladna sedí iba v bankách :D ale v UJ podnik. tam vysoké % skutočného stavu pokl. nedávam ...
evina
11.05.07,17:29
Takto sa do dá podľa mňa riešiť len pri firmách, ktoré majú v hotovosti malé príjmy. Pri mesačnom obrate niekoľko miliónov by som si netrúfla riešiť mínusovú položku vkladom podnikateľa. Napr. PS v pokladni k 1.1. 80 tis., k 28.1.stav - 2,8 mil. Vklad podnikateľa 2,8 mil.? Alebo keď firma odvádza denne tržbu do banky - celý mesiac nebude sedieť priebežná položka pretože výpisy sa neúčtujú k poslednému dňu, ale priebežne podľa dátumu, ako sú uvedené na výpise. Uznám, pri firmách s malým obratom nie je problém zaúčtovať len mesačnú tržbu. Prikláňam sa k názoru, že tržba sa má zaúčtovať denne. :)

No to je teoretický príklad veľmi. Neviem prečo by som mala mať v pokladni -2,8 mil. ?? o.i. nevkladajú všetci dennú tržbu na účet, ale robia to čo som 2x popísala vyššie-robia za tie peniaze okamžite nákup tovaru, resp. materiálu...
Systém, ktorým to robím je prehľadný, presne podľa dokladov a stavy v pokladni a na účte mám o.k.
Tu nejde o názor ku ktorému sa prikláňame- tu ide o to, že zákon povoľuje účtovanie tak aj tak...
A každý to urobí spôsobom, ktorý považuje za správnejší, jemu viac vyhovuje atď. , teda niektorí denne, niektorí mesačne a nikto nič neporuší:)
ekopo
11.05.07,17:29
Mne je jasné, že obaja máme svoju časť pravdy. A na konkrétny daňový základ celá debata nemá význam. Ide o priebežné účtovanie. Aj keď názory na priebežné účtovanie sú rôzne. Účtujem externe, dostanem doklady po ukončení mesiaca, ale účtujem ich do dňa, kedy účtovný prípad nastal, t.j. aj tržba z ERP.
evina
11.05.07,17:37
Vytlačím si pokladňu k 3.1.2007 a mám tam stav 35 000,- atď. Tržbu z ERP tu nemôžem mať, lebo o nej účtujem až 31.1.

Práve tu je ten problém, na ktorý od začiatku poukazujem. Osobne sa mi nezdá dostatočne preukazné, keď musím stav pokladne (rozumej hotovosti) za jednotlivé dni dokladovať z niekoľkých pomocných kníh, v Tvojom prípade knihy pokladnice ERP a pokladne a to len s pomocou kalkulačky. Malo by to byť jasné z jednej evidencie , ak to nie je zrejmé z PD (ako to mimochodom bolo spomenuté v jednom príspevku). Alebo je korektné mať jednu evidenciu (povinnú) - tržby ERP, druhú evidenciu o výdavkoch a príjmoch za hotovostné platby? Tretiu evidenciu neviem o čom.....Stále bude nastupovať kalkulačka.

Ekopo musíme sa dohodnúť na tom, že Ty budeš účtovať denne a ja mesačne a obaja to budeme mať dobre:)
Ja osobne ten denný skutočný stav nepoznám nikdy a nemôže ho poznať nikto kto účtuje externe. Pozná ho /mal by/ majiteľ, konateľ, skrátka ten, ktorý s tými peniazmi narába.
A ešte otázka komu preukazuješ denne stav pokladne? Ako ju preukážeš ak zaúčtuješ dennú tržbu, ale v skutočnosti ten podnikateľ tie peniaze do pokladne nevloží, lebo cestou do roboty napr. z 50 000 tržby nakúpi tovar za 35 000 a bločky Ti dá napr. za 5 dní a pod.? Ako preukážem stav pokladne k 3.1.2007 v deň 3.1.,keď tú pokladňu účtujem 10.02.2007?-len dokladovo , a to je o.k.
evina
11.05.07,17:40
Mne je jasné, že obaja máme svoju časť pravdy. A na konkrétny daňový základ celá debata nemá význam. Ide o priebežné účtovanie. Aj keď názory na priebežné účtovanie sú rôzne. Účtujem externe, dostanem doklady po ukončení mesiaca, ale účtujem ich do dňa, kedy účtovný prípad nastal, t.j. aj tržba z ERP.

Áno a môj prevod peňazí z ERP do "pokladne" je k poslednému dňu v mesiaci:)
bepo
11.05.07,17:46
No zvyčajne ten kto drží "kasu" tak si vedie evidenciu sám pre seba aby vedel koľko má mať tržbu, koľko má odviesť do banky a za koľko môže nakúpiť. Alebo v tom má bordel a potom treba dať vklad podnikateľa ako uviedla evina ale každý účtuje tak ako to jemu najlepšie vyhovuje aj keď zväčša stačí účtovať podľa mesačnej pásky
ekopo
11.05.07,17:49
Ekopo musíme sa dohodnúť na tom, že Ty budeš účtovať denne a ja mesačne a obaja to budeme mať dobre:)
Ja osobne ten denný skutočný stav nepoznám nikdy a nemôže ho poznať nikto kto účtuje externe. Pozná ho /mal by/ majiteľ, konateľ, skrátka ten, ktorý s tými peniazmi narába.
A ešte otázka komu preukazuješ denne stav pokladne? Ako ju preukážeš ak zaúčtuješ dennú tržbu, ale v skutočnosti ten podnikateľ tie peniaze do pokladne nevloží, lebo cestou do roboty napr. z 50 000 tržby nakúpi tovar za 35 000 a bločky Ti dá napr. za 5 dní a pod.? Ako preukážem stav pokladne k 3.1.2007 v deň 3.1.,keď tú pokladňu účtujem 10.02.2007?
Ok evina sme dohodnutí. Pod skutočným stavom rozumiem samozrejme stav v PD, nikdy nie stav okamžitý... Ale vykazujem účtovný stav hotovosti k určitému dňu pravdepodobne vernejšie pri účtovaní dennej tržby ako pri mesačnej. (Mimochodom som platený od zápisu):D
Priložím PD, účtovanie ERP je označené P1 , denne vidím pekne stav hotovosti. Podobný výstup je aj z iných softov, veď to poznáte.
evina
11.05.07,17:53
Ok evina sme dohodnutí. Pod skutočným stavom rozumiem samozrejme stav v PD, nikdy nie stav okamžitý... (Mimochodom som platený od zápisu):D


už mi je to jasné :D, ja idem na paušál:)

Už len posledná veta. Ja si myslím, že ten stav v PD mám k danému dňu správny. Ja mám u všetkých napr. ten prípad, čo Ti hovorím, že tie peniaze z ERP nevkladajú na účet, ale robia okamžite nákupy, takže podľa tých dokladov je to tiež vždy daný stav-kde sa občas vypomôže vkladom podnikateľa-čo je tiež pravda, lebo tie peniaze z ERP majú fyzicky aj tak oni stále u seba :)
Jana Acsová
12.05.07,07:29
Ešte sa vrátim k téme. Jedno mi vŕta v hlave a okolo toho som sa motal celý čas: Nahrám mesačnú tržbu do PD jedným zápisom, k poslednému dňu mesiaca.Z praxe: Účtovný stav pokladne ERP viem určiť toľkokrát, koľko smenových uzávierok sa za pokladňu robí, nakoľko pri každom odovzdávaní smeny sa počíta pokladňa. Určite ste sa s tým v obchode stretli (prosím prejdite si vedľa, počítam pokladňu). Čiže každá pokladníčka obsluhujúca pokladňu musí odviesť tržbu registrovanú pokladňou ďalšej na to určenej hmotne zodpovednej osobe. To je spravidla vždy vtedy, ak ERP obsluhuje viac ľudí. Ak ju obsluhuje samozamestnávateľ (SZČO) ... sám si zodpovedá za zostatok v pokladni a malo by mu záležať na tom, aby vedel, či náhodou nenablokoval nesprávne a nechýba mu niečo v kase a podobne.

Každý máme iné skúsenosti a všetci sa snažíme hovoriť o tom istom. Ale niekedy sa nedá. Podmienky nemusia byť totožné. Dôležité je uvedomiť si, aké povinnosti mám a čo evidenciou preukazujem.

Keby sme chceli predpísať manko v pokladni pokladníčke účtujúcej tržbu na ERP iba na základe údajov peňažného denníka, kde je účtovaná mesačná uzávierka, určite by to nepostačovalo, ak by neboli robené priebežné inventúry pri odvode finančnej hotovosti. A na druhej strane, môžeme účtovať v peňažnom denníku denne, ak máme 3 pokladne na 2 smeny a nepočítame smenové uzávierky a inventúry, ťažko by sme niektorej zo šiestich žien preukázali spôsobenie manka, ako ani kolektívnu "krádež". Žiadna z nich nemala zverenú kompletnú dennú hotovosť, ťažko by sme jej prekázali zodpovednosť za ňu.

Čiže aj pri evidencii tržieb je potrebné mať na zreteli jednak zákonné povinnosti, ako aj podporné, t.j. prípadne vyvodenie dôsledkov z titulu porušenia hmotnej zodpovednosti. A tu ako uvádzam by nestačilo ani denné účtovanie tržieb (za uvádzaných podmienok).
Čo firma to situácia ... úlohou účtovníka je upozorniť na povinnosti a prípadné chyby. Účtovník však nezodpovedá za mínus v pokladni. Nie je to jeho vina, ak nedisponuje hotovosťou a neopomenul sám na vystavenie dokladu. Sú účtovné prípady, o ktorých jednoducho nevie a keď sa o nich dozvie ... upozorní. Ale nesupluje pokladníka.

Ako zistím účtovný stav pokladne napr. k 20-temu daného mesiaca. Či napr. nejdem do mínusu v hotovosti....atď. Vy? Kto je to vy? Účtovník? A ten vedie pokladňu? Je hmotne zodpovednou osobou? Tak toto môžeme u externej účtovnej firmy absolútne vylúčiť. Účtovník je v tomto prípade zodpovedný za zaúčtovanie ale nie za nesprávnu evidenciu, t.j. napríklad za nevystavené pokladničné doklady podnikateľa. A ak sa z tohto dôvodu účtuje pokladňa denne, tak je to z dôvodu "istých bližšie nešpecifikovaných interných potrieb" a nie z dôvodu, že to tak zákon striktne predpisuje. Podnikateľ nikdy nejde do mínusu. Buď v dokladoch niečo chýba, alebo došlo ku chybe. Účtovník má na to upozorniť s tým, že po zaúčtovaní vychádza účtovný stav pokladne v peňažnom denníku ku dňu xy taký a taký a porovnať tento stav na skutočnosť.

Následne v tomto príspevku by sme mohli hovoriť o súvisiacich povinnostiach. Vieme všetci, že jednak máme povinnosť nedefinovať si účtovné prípady ako aj dátum ich vzniku, máme účtovné knihy hlavné a pomocné a máme interné postupy a interné postreby. Zároveň účtovnú závierku zostavujeme na základe vykonanej inventarizácie. V prípade pokladne fyzickej minimálne 4x ročne. Nehovorím, že na povinnosti sa má zabúdať. V žiadnom prípade. Ale napríklad hovorím, že ani denné účtovanie tržby v peńažnom denníku je vždy dostatočné, ak nemá oporu v súvisiacich evideniách.
A ak má, tak je v niektorých prípadoch neefektívne účtovať v peňažnom denníku o tržbe z ERP denne.

Dúfam, že tento príspevok nebude olejom do ohňa. Nebol písaný s takým zámerom. Mrzí ma však, keď skutočnosti podložené všetkými dostupnými argumentami sú vyvracané z dôvodov, že niekto sa s podobným prípadom ešte nestretol, neodosobní sa od praxe z firiem, ktoré spracúva, vykladá si ten ktorý pojem inak, lebo v jeho účtovnej praxi bol spojený so vznikom iných účtovných prípadov. Neznamená to však, že v inej firme nie je možné postupovať inak.


Záverečné zamyslenie:
Účtovníctvo je v niektorých veciach prísne, v niektorých kreatívne v rámci prísnych hraníc. Túto však nájsť je niekedy kumšt. Najmä v jednoduchom účtovníctve, ktoré vysvetľuje každý a "nikto". Želám veľa správnych riešení a jeden poznatok z praxe ... účtovník vždy lepšie posúdi vznik účtovného prípadu a potrebu súvisiacich evidencií ako "daniar".
ekopo
12.05.07,08:32
No, ako vidím som na rane, a to len preto, že som celý čas obhajoval denné účtovanie tržieb z ERP do PD, aby som mal ako tak korektné denné údaje v PD v stlpci hotovosť - rozdiel. Nič viac, nič menej.
Jana Acsová
12.05.07,08:40
Nikto nebol a ani na rane nie je.
evina
12.05.07,08:41
No, ako vidím som na rane, a to len preto, že som celý čas obhajoval denné účtovanie tržieb z ERP do PD, aby som mal ako tak korektné denné údaje v PD v stlpci hotovosť - rozdiel. Nič viac, nič menej.

Ekopo, snáď nie si ješitný chlap:):)

Zdôrazňujem to tu na Porade 1000krát. Nikto nie je na rane nikomu /samozrejme určité výnimky sú ako vždy v živote/...
Považujem túto tému za krásnu diskusiu - samozrejme aj vďaka Tebe, aké kedysi na Porade bývali denne a dnes bohužiaľ stále menej a menej:mee: a veľmi mi chýbajú. Zdôrazňujem, že správne robíme všetci, ktorí robíme účtovanie tržieb denne a ktorí mesačne...
Ja som sa snažila napr. praktickými príkladmi opísať to, s čím úplne súhlasím v poslednom príspevku Jany Acsovej a myslím si to isté inými slovami....
Jednoducho aj keď účtuješ denne nemusí to znamenať v každej účtovnej jednotke "korektné" vyjadrenie v stĺpcoch , ktoré spomínaš a "nekorektné" pri mesačnom účtovaní.
:):)
betka
24.05.07,17:30
Ale v tomto prispevku sa hovori o uctovani v PU, ktore mi je jasne, nakolko
som v nom uctovala okolo 9 rokov - je to vyriesenie analytikou, ale
v jednoduchom uctovnictve je to trocha ine.

Enyma

Dnes sa mi trošku podarilo pohrať zo softom. Neúčtovala som doteraz platby cez terminál cez priebežné položky. Po prečítaní týchto príspevkov, je mi jasné, že to má ísť cez ne.
To či účtujem denne, alebo mesačne, princíp bude totožný.

Tržba za predaj tovaru cez pokladňu: 23 800, Sk (11900, hotovosť, 11900 terminál)
(v prípade, že sa dá urobiť zložitý doklad v softe, účtujem cez zložitý, závisí od softu, čo Vám ponúka)
......Príjem v hotovosti...Prieb. položky...Predaj tovaru (POZD)....DPH (PNZD)
PPD1..23800,- Sk...............................20 000,-.....................3 800,-Sk
...... -11 900,Sk..........-11 900, Sk(výdavok)
----------------------------------------------------------------------
.........11 900, Sk- v skutočnosti som dostala peniaze na ruku, preto účtujem cez jeden PPD dve účtovné operácie, dostala som do ruky 11900, Sk, priebežné položky som dala do výdavku mínusovým znamienkom (nemám inú možnosť v mojom softe, pri mojom postupe)
Ak by som účtovala do pokladne PPD1 celú sumu, t.j. 22300, Sk, musela by som si urobiť VPD, ale ja som v skutočnosti, žiadne elektroncké peniaze nikde nevydala. Takže účtujem cez jeden PD, kde mi zobrazí sumu, kt. som dostala do pokladne.
Učtovala som i cez priebežné položky, čo je v súlade s postupmi účtovania. (pohyb medzi pokladňou a bankou)
Týmto účtovaním sa mi dostala celá DPH do evidencie DPH, ľahko ju odkontrolujem

Avízo od banky, pripísanie PP na účet:11 781, Sk (platba:11 900, poplatok banke 119,Sk)

...........Príjem na účet..... Priebežné položky....Prevádzková réžia (VOZD)
VU1 11 900, Sk (príjem)...11 900, Sk(výdavok)
119, Sk (výdavok)............................119, Sk
-------------------------------------------------------------------------
11781, Sk pripísané na účet, táto suma ide v PD cez 2 položky, raz cez priebežné položky, a raz je to pre mňa prevádzková réžia.(jedným zápisom to nie je možné.)

Na základe tohto účtovania. Mám v skutočnosti v pokladni 11900, Sk, (dostala som ich do ruky, nemusela som vyrábať umelý výdavkový PD, kde som naozaj PP v skutočnosti do banky osobne neodviedla ja ) a takisto mi PP na účte sedia. Neobišla som ani postupy účtovania, kt. mi hovoria o pohybe PP v hotovosti a bankou sa robia cez priebežné položky.
tinaM
24.05.07,19:15
Dnes sa mi trošku podarilo pohrať zo softom. Neúčtovala som doteraz platby cez terminál cez priebežné položky. Po prečítaní týchto príspevkov, je mi jasné, že to má ísť cez ne.
To či účtujem denne, alebo mesačne, princíp bude totožný.

Tržba za predaj tovaru cez pokladňu: 23 800, Sk (11900, hotovosť, 11900 terminál)
(v prípade, že sa dá urobiť zložitý doklad v softe, účtujem cez zložitý, závisí od softu, čo Vám ponúka)
......Príjem v hotovosti...Prieb. položky...Predaj tovaru (POZD)....DPH (PNZD)
PPD1..22 300, Sk...............................20 000,-.....................3 800,-Sk
...... -11 900,Sk..........-11 900, Sk(výdavok)
----------------------------------------------------------------------
.........11 900, Sk- v skutočnosti som dostala peniaze na ruku, preto účtujem cez jeden PPD dve účtovné operácie, dostala som do ruky 11900, Sk, priebežné položky som dala do výdavku mínusovým znamienkom (nemám inú možnosť v mojom softe, pri mojom postupe)
Ak by som účtovala do pokladne PPD1 celú sumu, t.j. 22300, Sk, musela by som si urobiť VPD, ale ja som v skutočnosti, žiadne elektroncké peniaze nikde nevydala. Takže účtujem cez jeden PD, kde mi zobrazí sumu, kt. som dostala do pokladne.
Učtovala som i cez priebežné položky, čo je v súlade s postupmi účtovania. (pohyb medzi pokladňou a bankou)
Týmto účtovaním sa mi dostala celá DPH do evidencie DPH, ľahko ju odkontrolujem

Avízo od banky, pripísanie PP na účet:11 781, Sk (platba:11 900, poplatok banke 119,Sk)

...........Príjem na účet..... Priebežné položky....Prevádzková réžia (VOZD)
VU1 11 900, Sk (príjem)...11 900, Sk(výdavok)
119, Sk (výdavok)............................119, Sk
-------------------------------------------------------------------------
11781, Sk pripísané na účet, táto suma ide v PD cez 2 položky, raz cez priebežné položky, a raz je to pre mňa prevádzková réžia.(jedným zápisom to nie je možné.)

Na základe tohto účtovania. Mám v skutočnosti v pokladni 11900, Sk, (dostala som ich do ruky, nemusela som vyrábať umelý výdavkový PD, kde som naozaj PP v skutočnosti do banky osobne neodviedla ja ) a takisto mi PP na účte sedia. Neobišla som ani postupy účtovania, kt. mi hovoria o pohybe PP v hotovosti a bankou sa robia cez priebežné položky.
Myslím, že je to celkom dobré riešienie. Trošičku mi tam vadí tých -11.900 v priebežných položkách, ale aj cez môj soft sa to dá len takto. /No je to správnejšie ako vystavovať umelo VPD/
Tiež som ich tak vystavovala, ale účtovala som cez priebež.položky.

Betka, ale tu máš aj chybu:

"Tržba za predaj tovaru cez pokladňu: 23 800, Sk (11900, hotovosť, 11900 terminál)
(v prípade, že sa dá urobiť zložitý doklad v softe, účtujem cez zložitý, závisí od softu, čo Vám ponúka)
......Príjem v hotovosti...Prieb. položky...Predaj tovaru (POZD)....DPH (PNZD)
PPD1..22 300, Sk...............................20 000,-.....................3 800,-Sk
...... -11 900,Sk..........-11 900, Sk(výdavok)"

Tak si to v príspevku oprav a bude to perfektné.:)
betka
25.05.07,05:35
PPD-1:

Cena .....................DPH (19%)................CEna spolu......
20 000,................. 3800, Sk.................... 23 800,-
-11900, Sk................................................-11900?-
--------------------------------------------------------------
Celkom: 11 900, Sk

slovom jedenásťťisícdevatstokorún

Asi mi takto vyzará PPD
betka
25.05.07,05:40
Tinka Pochopila som,...chyba v čísle (23 800, nie 22 300,-)
ďakujem
megyzah
02.02.08,09:39
Prosím Vás prešla som si túto poradu a je mi jasné ako budem účtovať platby cez terminál. Na bankovom výpise mám však za január aj položky, ktoré síce súvisia s terminálovými platbami ale neviem ako to zaúčtovať. Napríklad banka mi pravidelne odúčtuje niekoľkokorunové položky, ktoré sú na výpise označené pojmom provízia a úroky ( debetné ) - predpokladám, že je to akýsi poplatok banke, takže to môžem dať do poplatkov? Takisto mi zase banka pripíše nejaké korunky, to je asi taká moja provízia za uskutočnené platby, takže to bude zase môj príjem, ktorý mi ovplyvní základ dane? Ja mám platby cez terminál v tatrabanke prvý krát, tak je to pre mňa španielska dedina. Veľmi pekna ďakujem-