Richard
13.05.04,22:18
Prikladám stručný prehľad o novele DPH k 01.05.2005 vypracovaný daňovým riaditeľstvom.
ekin
14.05.04,20:55
tak som sa pokusila to strucne info otvorit a zlyhal môj pc......ja viem, ze mam starsi win.. a nemam chut si ho dat preinstalovat, aby som nemusela vsetky programy nanovo nahravat, ale asi prave kvoli PDF suborom to budem musiet urychlit :-)))
Richard
14.05.04,21:08
No, tak to odporúčam rýchlo preinštalovať počítač :-)

Uvidíte, budete sa pri práci s ním cítiť úplne sviežo.... ja to robím pravidelne, resp. často, hlavne keď inštalujem rôzne demoverzie rýchlosťou niekoľko za deň (niekedy)

A čas strávený preinštaláciou skutočne stojí za to... potom ušetríte čas, ktorý trávite pri dlhom načítavaní a pod.
GOOD LUCK
vladan
18.05.04,13:35
no nenašla som tam nič slávne. Ešte náhodou nevyšlo usmernenie k zákonu o DPH? Alebo si zákonodárci myslia, že to super vymysleli.
Viera
18.05.04,14:24
Jozef Mihál
18.05.04,16:30
Viera, veľké poďakovanie. Inak v tom dokumente niektoré formulácie mi pripadajú akoby ich autor dával dokopy po 10. pohári whisky, alebo čo tam na tom DR pijú, hlavne je zaujímavo zdôvodnený ten posledný bod.:rolleyes:
jessica
21.05.04,09:15
Vedeli by ste mi poradiť ako sa dá pracovať na www.drsr.sk. Odkedy majú novú stránku ešte sa mi nič nepodarilo rozkliknúť okrem overovania IČ DPH. Kamkoľvek kliknem nič sa neudeje. Robím niečo zle alebo je stránka nefunkčná?
Viera
21.05.04,09:33
Jessica , asi máte staršiu verziu prehliadača. Skontrolujte si parametre podľa
informácii pod nadpisom

Milí používatelia web stránky www.drsr.sk (http://www.drsr.sk/)

Pre bezproblémové fungovanie služieb portálu je nevyhnutné z Vašej strany akceptovať nasledujúce predpoklady:

Zobrazovanie je optimalizované pre zobrazenie 1024 x 768 bodov - pre plnohodnotné zobrazovanie informácii si ho prosím nastavte.
Použité kódovanie na stránkach je Unicode (UTF-8) (nevyhnutné pre správne zobrazovanie diakritických znakov)
Použitá technológia vyžaduje, aby použitý prehliadač akceptoval normu HTML 4 a kaskádne štýly, čo Vám zabezpečia internetové prehliadače napr. MS Internet Explorer V5.5 SP2, MS Internet Explorer V6, Mozilla 1.6, Opera 6, Netscape 6.
zuzi
21.05.04,10:05
Ďakujem, Jozef. Desať pohárov je málo... Aj ja by som aspoň toľko potrebovala, keď som to prečítala.
anaj
27.05.04,10:57
Ďakujem aj ja za typ,ale zasa povedali veľa ale zasa nič konkrétne.
hron
13.06.04,19:13
Ja by som len rád vedel, ako bude ten nadobúdateľ v odseku 3 môcť podať daňové priznanie, ked nahodou nebude viesť podvojne účtovníctvo.

Veď pre vykazovanie DPH (platcovstvo) je podvojné účtovníctvo povinné zo zákona s oddôvodnením požiadavky na vernejšie zobrazenie predmetu účtovníctva atď ako je v dôvodovej správe zákona, ktorý povinnosť podvojného účtovníctva zavádza. No a registráciu pre DPH môže mať len subjekt, ktorý vedie podvojné účtovníctvo.
Takže ako to vlastne všetko je?
Beata
14.06.04,09:33
To hron:
Registrovať sa ako platiteľ a registrovať sa za účelom platenia DPH z nadobudnutia tovaru z iných členských štátov sú dva pojmy. Čiže zdaniteľná osoba, ktorá sa registruje z titulu nadobudnutia tovaru z iných čl. štátov, sa nestáva platiteľom a nie je povinná viesť podvojné účtovníctvo. Zákon ukladá viesť podvojné účtovníctvo len tým zdaniteľným osobám, ktoré sú registrované za platiteľov DPH a naopak platiteľom DPH ukladá povinnosť (od 1.1.2005) viesť podvojné účtovníctvo.
Takto si to vysvetľujem ja.
hron
14.06.04,14:48
Ja tomu postupu formalne rozumiem, comu vsak nerozumiem je to, preco z platcu DPH sa MUSI stat neplatca DPH, ked nechce prejst na podvojne uctovnictvo, ked dokonca europske obchody nerozoznavaju platcov a neplatcov DPH bez ohladu na sposob uctovania. Takto je z toho gulas pre jezkov, ked su platcovia DPH vystrnadeni z platcovstva DPH proti svojej voli a dokonca su prinucovani urobit navyse registrovanie kvoli dovozu. Navyse nerozumiem tejto logike uz len preto, ze ked si niekto nakupi tovar s DPH 15% ci 5% v cudzine, tak to bude pre neho vyhodnejsie, ked si to kupi rovno s DPH nez ked to obdrzi bez DHP a potom musi robit komplikovanu administrativu, len preto, aby zaplatil 19% DPH.
strapkova
25.06.04,13:35
vidali nieco ako oznamenie co mne dost ulahcilo prácu. Prikladam:
Oznámenie MF SR k Poučeniu na vyplnenie daňového priznania k DPH

ÚČTOVNÍCTVO A DANE, Aktuálne zmeny v legislatíve, číslo: 10/2004, vyšlo: 11. 6. 2004

MF SR vydalo Oznámenie č. 123/2004-73 k Poučeniu na vyplnenie daňového priznania k DPH, ktorým oznamuje zmenu v bode 34. poučenia.



Bod 34. Poučenia na vyplnenie daňového priznania k dani z pridanej hodnoty podľa zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (publikovaného vo FS č. 5/2004 ako súčasť Opatrenia MF SR z 28. apríla 2004 č. 3031/2004-73, ktorým sa ustanovuje vzor daňového priznania k DPH), sa mení nasledovne:

Pôvodné znenie:
34. Riadok 19 – výška odpočítateľnej dane podľa § 49 až 51 zákona. Výška odpočítateľnej dane sa určí úpravou dane uvedenej v riadkoch 15 až 18 podľa kategorizácie odpočítania dane, neodpočítania dane a pomerného odpočítania dane podľa § 49 a 50 zákona. Platiteľ dane uplatní odpočítanie dane podľa podmienok § 51 zákona v zdaňovacom období, v ktorom vznikne právo na odpočítanie dane, a do dňa podania daňového priznania má k dispozícii faktúru a dovozný doklad.

Nové znenie:
34. Riadok 19 – výška odpočítateľnej dane podľa § 49 až 51 zákona. Výška odpočítateľnej dane sa určí úpravou dane uvedenej v riadkoch 15 až 18 podľa kategorizácie odpočítania dane, neodpočítania dane a pomerného odpočítania dane podľa § 49 a 50 zákona. Platiteľ dane uplatní odpočítanie dane podľa podmienok § 51 zákona v zdaňovacom období, v ktorom vznikne právo na odpočítanie dane, ak do dňa podania daňového priznania má k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozný doklad).
Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania má k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozný doklad), ale nezahrnul ho do odpočítania dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane, môže uplatniť právo na odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom doklad (faktúru alebo dovozný doklad) obdržal. Platiteľ dane v tomto prípade nepodáva dodatočné daňové priznanie k zdaňovaciemu obdobiu, v ktorom vzniklo právo na odpočítanie dane.
Ak platiteľ dane do dňa podania daňového priznania nemá k dispozícii doklad (faktúru alebo dovozný doklad) viažuci sa k zdaniteľnému obchodu, pri ktorom vzniklo v zdaňovacom období právo na odpočítanie dane podľa § 49 ods. 1 zákona, uplatní odpočítanie dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom obdržal doklad (faktúru alebo dovozný doklad).





Poslať priateľovi Tlačiť článok Odborná diskusia




Ďalšie príspevky z tohto čísla:


Návrh ďalšej novely zákona o dani z príjmov

Nadobudnutie a dodanie nového dopravného prostriedku a DPH v rámci členských štátov EÚ
Krtko
24.07.06,12:29
Môžeš citovať, ktorý zákon ukladá viesť podvojné účto, ak sa chcem registrovať ako platiteľ DPH?
Milan Benka
25.07.06,11:00
Bolo to zrušené ešte pred nadobudnutím platnosti.
Jana Acsová
25.07.06,11:02
Môžeš citovať, ktorý zákon ukladá viesť podvojné účto, ak sa chcem registrovať ako platiteľ DPH?Všímajte si prosím aj dátum písania príspevkov, na ktoré reagujete.
Melnick
25.07.06,14:34
Všímajte si prosím aj dátum písania príspevkov, na ktoré reagujete.:) :) :) Keď som objavila "Poradu" tiež sa mi stalo,že som reagovala na "storočný" príspevok a myslela som si aká som chytrá,že to viem a pot ma zalial,keď som zbadala čo som vyviedla. A v prvých dňoch som ešte ani netušila,že príspevok, nad ktorým sa určite mnohí aj zasmiali, sa dá vymazať.:D :D :D