dobsony
23.04.07,20:44
Dobrý deň vám prajem.Chcela by som sa informovať, ako správne vyplniť pracovnú zmluvu:
maloobchod s elektronikou, otváracia doba Pondelok-piatok od 8,00 do 17,00 , z toho 0,5 hod. na obed.Sobota 8,00-12,00 hod.
Zamestanaci dostanú minimálnú mzdu a % z obratu. Podľa zákonníka týždenný prac.čas je 40 hod a s nadčasom 48 hod. Zamestnanci sú platený podľa obratu. Ako vyriešiť odpracované dni a hodiny? :confused:
azuz
24.04.07,06:16
V pracovnej zmluve nemôžeš dohodnúť rozvrhnutie pracovného času tak ako si uviedla (8-17 plus soboty). Pracovný čas môžeš rozvrhnúť na maximálne 40 hodín týždenne.
Pozorne si prečítaj túto definíciu práce nadčas (§97 ods. 1):
Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa ale s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.
dobsony
30.04.07,11:33
Čo potom s nadčasom? ako vyriešiť, aby to bolo podľa zákona ? Má niekto podobné problémy , skúsenosti? Ako ste to vyriešili vy? Ďakujem
azuz
30.04.07,12:32
V pracovnej zmluve môžeš dohodnúť mzdu s prihliadnutím na prípadnú prácu nadčas, najviac však v súhrne 150 hod. ročne. To znamená, že zmeny musíš rozvrhnúť na maximálne 40 hodín týždenne. Všetko čo urobí navyše je nadčas. Rozvrh zmien nemôžeš urobiť tak, že v ňom už počítaš s nadčasom.
dobsony
02.05.07,06:34
Ale potom ako vyriešiť nadčasy? Majú to vybrať ako voľno alebo vyplatiť?
A keď vyplatiť potom ako? Priemer. hod. mzda + 25 % alebo ako?
gabco
21.06.07,09:53
Dobrý deň,
prosím o radu, v príspevkoch som zatiaľ nič podobné nenašla, ide o pracovné zmluvy v penzióne. Zamestnávateľ chce aby sa vypracovali nové zmluvy pre pracovníkov s tým, že týždenný pracovný čas bud 40 hod a mesačne odmeňovaný (zohľadnená práca nadčas v mzde), ale budú takéto zmluvy v poriadku ak recepčné, kuchár a šefkuchárka pracujú v troch smenách na 8 hod, ktoré na dochádzke rozpisujú podľa pracovných dní a SO,NE považujú za nadčas zahrnuté v mzde. Nemal by byť pracovný čas len 37,5 hod? Ďakujem
gabco
21.06.07,10:54
Pomôže niekto prosím? Ďakujem
Stina
21.06.07,10:59
§ 85 Zákonníka práce ods.5 :
Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hod. týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch smenách v dvojsmennej prevádzke , má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých smenách v trojsmennej alebo nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.
hemaja
21.06.07,11:02
Dobrý deň,
prosím o radu, v príspevkoch som zatiaľ nič podobné nenašla, ide o pracovné zmluvy v penzióne. Zamestnávateľ chce aby sa vypracovali nové zmluvy pre pracovníkov s tým, že týždenný pracovný čas bud 40 hod a mesačne odmeňovaný (zohľadnená práca nadčas v mzde), ale budú takéto zmluvy v poriadku ak recepčné, kuchár a šefkuchárka pracujú v troch smenách na 8 hod, ktoré na dochádzke rozpisujú podľa pracovných dní a SO,NE považujú za nadčas zahrnuté v mzde. Nemal by byť pracovný čas len 37,5 hod? Ďakujem

robila som personalistku vo firme s viaczmennou prevádzkou, v zmluvách sme zamestnancom okrem iného uvádzali:
- dohodnutý pracovný čas: 40,0 (prípadne podľa úväzku)
- spôsob rozvrhnutia pracovného času: nerovnomerne
- mesačná mzda: xxxx
- mzda je stanovená s prihliadnutím na prípadnú prácu nadčas (max 150 h ročne)
- zamestnancovi prináležia príplatky za: soboty, nedele, sviatky, nočné zmeny, podľa Mzdového predpisu
hemaja
21.06.07,11:03
robila som personalistku vo firme s viaczmennou prevádzkou, v zmluvách sme zamestnancom okrem iného uvádzali:
- dohodnutý pracovný čas: 40,0 (prípadne podľa úväzku)
- spôsob rozvrhnutia pracovného času: nerovnomerne
- mesačná mzda: xxxx
- mzda je stanovená s prihliadnutím na prípadnú prácu nadčas (max 150 h ročne)
- zamestnancovi prináležia príplatky za: soboty, nedele, sviatky, nočné zmeny, podľa Mzdového predpisu

doplním sa ešte, dohodnutý pracovný čas sme uvádzali samozrejme podľa toho, či konkrétny zamestnanec pracuje v jednej zmene alebo vo viaczmennej prevádzke, tí viaczmenní mali 37,5, 32,5 alebo 27,5 h týždenne
gabco
21.06.07,11:37
Viem, čo je dané v zákone ale teraz som zistila, že to chce spätne od 01.02.2007 pritom aj v predchádzajúcom období mali 40 hod. Agendu som prebrala po bývalej mzdárke a chcela by som mať všetko poriadku ale bola som na MD a preto nie som si istá či je to v poriadku. Či niekto uverí, že v penzióne sa pracuje len 8 hod na jednu smenu.Vraj na inšpek.práce im povedali, že 40 hod PČ môžu uplatniť aj pri 2 smenách a preto prehadzovali smeny v dochádzke na 2.
gabco
22.06.07,09:07
Prosím poraďte,
práve som prišla s IBP ohľadne tých pracovných zmlúv, ktoré sú platné od 1.2.2007 na 40 hod týž., ale dochádzkach za 2-5/2007majú uvedené 2 a niekde aj 3 smeny, pretože jeden pracovník odišiel a nemajú náhradu. Samozrejeme potvrdili, že ak sa zmenilo rozvrhnutie prac.času treba zmluvy opraviť na 37,5 hod týž.. Treba teraz opraviť vo výplatných páskach odpracovaný čas na 37,5 a ostatné dať do nadčasov? Majú mesačnú mzdu , v ktorej je zohľadnená práca nadčas.V minulom roku mali tiež 40 hod. ale rozdelené smeny - 1 pracovník celý mesiac rannú, druhý poobednú a tretí nočnú.
gabco
22.06.07,10:23
Poradí niekto prosím, ja viem, že máte dosť svojich starostí, ale v práci
mi nikto neporadí, vraj si to mám vyriešiť sama oni nebudú opravovať veci
po predchádzahúcej pani, ak to mne vadí mám si to opraviť.
Ďakujem
Marcela.Š
22.06.07,12:16
Dobrý deň,
prosím o radu.Zamestnávateľ (zahraničná spoločnosť) chce zamestnať pracovníkov s tým, že budú mať týždenný pracovný čas 40 hodín a pravidelne budú vykonávať prácu v čase medzi 12:00 a 21:00 h s prestávkou v trvaní 1 hodiny. Prináležia týmto pracovníkom nejaké príplatky, pretože pracujú v uvedenom pracovnom čase?
macula
22.06.07,12:30
Dobrý deň,
prosím o radu.Zamestnávateľ (zahraničná spoločnosť) chce zamestnať pracovníkov s tým, že budú mať týždenný pracovný čas 40 hodín a pravidelne budú vykonávať prácu v čase medzi 12:00 a 21:00 h s prestávkou v trvaní 1 hodiny. Prináležia týmto pracovníkom nejaké príplatky, pretože pracujú v uvedenom pracovnom čase?

Nemajú im prečo prináležiť nejaké príplatky, pretože pracovný čas zamestnanca je 40 hodín týždenne a nejde tu o nočnú prácu, ktorá trvá v čase medzi 22.hodinou a 6.hodinou.