fipina
24.04.07,06:01
Zamestnanec dal výpoveď, plynie mu výpovedná doba 2 mesiace. Doniesol mi PN s tým, že pravdepodobne už do práce nenastúpi. Čo v takomto prípade - predlžuje sa mu doba zamestnania o čas strávený na PN alebo pracovný pomer končí uplynutím dvojmesačnej výpovednej doby?
DušanČ
24.04.07,04:30
(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,

Myslím si, že podľa uvedeného ustanovenia § 64 Zákonníka práce výpoveď daná zamestnancom platí, zamestnávateľ by mu mal do skončenia výpovednej lehoty likvidovať dávky NP. Prvých 10 dní na vlastné náklady, potom cestou SP. Po uplynutí výpovednej lehoty by si mal dávky NP uplatňovať individuálne u SP sám.
fipina
24.04.07,04:39
(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,

Myslím si, že podľa uvedeného ustanovenia § 64 Zákonníka práce výpoveď daná zamestnancom platí, zamestnávateľ by mu mal do skončenia výpovednej lehoty likvidovať dávky NP. Prvých 10 dní na vlastné náklady, potom cestou SP. Po uplynutí výpovednej lehoty by si mal dávky NP uplatňovať individuálne u SP sám.

Znamená to teda, že uplynutím výpovednej doby mu PP končí bez ohľadu na to, že tie dva mesiace vôbec neodpracuje? Zdá sa mi to nefér voči zamestnávateľovi.
azuz
24.04.07,05:04
§ 64
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16148-zakonnik-prace.html#hore)

(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní do služby v ozbrojených silách odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon základnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo povolávacím rozkazom, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z takej služby; to platí rovnako v prípade civilnej služby,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke alebo keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec plne uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

Odpoveď je napísaná zeleným (§64 ods.2)
Gido
24.04.07,05:21
Dovolím si upozorniť na skutočnosť, že "zamestnanec dal výpoveď", teda nie zamestnávateľ. V tomto prípade nie je potrebná ochrana zamestnanca, lebo sa sám rozhodol a teda mu riadne plynie výpovedná lehota a skončí pracovný pomer jej uplynutím. Počas trvania prac. pomeru má nárok na dávky v práceneschopnosti stanovenú dobu od zamestnávateľa a zvyšok z poisťovne, Po skončení prac. pomeru pokračuje v PN v rámci ochrannej doby, likviduje poisťovňa. Pracovný pomer môže skončiť v tomto prípade aj počas PN.
vikinka
24.04.07,05:26
Súhlasím s Gido,PP končí výpovednou lehotou.Zákaz výpovede sa vzťahuje na zamestnávateľa,ak by chcel dať výpoveď zamestnancovi počas ochran.doby.
azuz
24.04.07,06:14
Dovolím si upozorniť na skutočnosť, že "zamestnanec dal výpoveď", teda nie zamestnávateľ. V tomto prípade nie je potrebná ochrana zamestnanca, lebo sa sám rozhodol a teda mu riadne plynie výpovedná lehota a skončí pracovný pomer jej uplynutím. Počas trvania prac. pomeru má nárok na dávky v práceneschopnosti stanovenú dobu od zamestnávateľa a zvyšok z poisťovne, Po skončení prac. pomeru pokračuje v PN v rámci ochrannej doby, likviduje poisťovňa. Pracovný pomer môže skončiť v tomto prípade aj počas PN.
Máš pravdu, ja som prehliadla, že výpoveď dal zamestnanec.
mimotemy Ospravdlňujem sa za zavádzanie, to je tak, keď človek nevie čítať.
AdkaJ
24.04.07,08:54
Ahojte, pridám jednu otázku..
Zamestnancovi včera 23.4.2007 doručil zamestnávateľ výpoveď z organizačných dôvodov s tým, že trojmesačná výpovedná lehota mu začína plynúť 1.5.2007. On však pred začiatkom výpovednej lehoty (dnes) požiadal zamestnávateľa o vyplatenie odstupného. Takže výpovedná lehota nezačne plynúť. Zároveň však oznámil, že pravdepodobne pôjde na PN ešte pred koncom apríla (vtedy bude ešte v PP).
- kedy mu končí pracovný pomer?
- kedy ho mám odhlásiť zo SP a ZP?
Ďakujem.
A.
drobeceva
24.04.07,08:58
Ahojte, pridám jednu otázku..
Zamestnancovi včera 23.4.2007 doručil zamestnávateľ výpoveď z organizačných dôvodov s tým, že trojmesačná výpovedná lehota mu začína plynúť 1.5.2007. On však pred začiatkom výpovednej lehoty (dnes) požiadal zamestnávateľa o vyplatenie odstupného. Takže výpovedná lehota nezačne plynúť. Zároveň však oznámil, že pravdepodobne pôjde na PN ešte pred koncom apríla (vtedy bude ešte v PP).
- kedy mu končí pracovný pomer?
- kedy ho mám odhlásiť zo SP a ZP?
Ďakujem.
A.
Ak písomne požiadal o ukončenie PP k 30.4.2007 -tak PP končí týmto dňom. Ak začne marodovať ešte v apríli, zaplatíš náhradu príjmu a od l.5. postúpiš PN na sociálku. Odhlásiť ho treba k 30.4.2007
AdkaJ
24.04.07,09:05
Robím to takto..
Výpoveď prevzal včera 23.4.07. S dnešným dátumom mi doručí "vzdanie sa" výpovednej doby a žiadosť o vyplatenie odstupného. Napíše tam, že PP končí 30.4.2007. Ak bude na PN napr. od 27.4.07 preplatím mu len náhradu PN do 30.4.2007 (4 dni) a zostávajúcich 6 dní náhrady PN platí SP?
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
A.
endrju
24.04.07,09:12
Znamená to teda, že uplynutím výpovednej doby mu PP končí bez ohľadu na to, že tie dva mesiace vôbec neodpracuje? Zdá sa mi to nefér voči zamestnávateľovi.

Nefér? Má pracovať aj keď je práceneschopný? :eek:
...
Ak teda nejde o obvyklé zneužitie PN. Avšak zneužitiu asi ťažko dokáže zamestnávateľ zabrániť a prípadným predlžovaním výpovednej doby z dôvodu PN by sa aj tak nič nevyriešilo. Zamestnanec, ktorý je schopný zneužiť PN raz, zneužije PN vždy, keď mu to bude vyhovovať.
No, ale téma nebola o zneužívaní PN a tak som už ticho. :)
fipina
24.04.07,11:46
áno, myslela som na zneužitie PN. U dotyčného jasný prípad. Výpovedná doba slúži za-teľovi na to, aby si počas nej našiel náhradu.
endrju
24.04.07,12:06
No, ak chce zamestnávateľ dosiahnuť aspoň nejakú "satisfakciu", treba asi niečo o zneužívaní práceneschopnosti naznačiť sociálnej poisťovni vyplácajúcej nemocenské. Sociálna poisťovňa má asi nejaké "páky" na lekárov vypisujúcich PNky "zdravým nemocným". Avšak je to asi boj s veternými mlynmi... :rolleyes:

Na druhej strane treba aj asi porozmýšľať nad tým, či nie je niekde chyba u zamestnávateľa, ak zamestnanec zvolil takýto "postup" pri odchode z firmy. V tomto konkrétnom prípade asi firma už nič nezachráni, ale v budúcnosti by mohla predísť opakovaniu takéhoto postupu zo strany niekoho iného.
Ak ide o problém spôsobený povahou tohoto zamestnanca, nie je asi veľmi za čím ľutovať. Firma by sa skôr mala tešiť, že zamestnancovi počas výpovednej lehoty zaplatí "iba" náhradu za prvých 10 dní PNky a neplatí mzdu a nemusí ani platiť odvody.
Ingrid G.
24.04.07,15:16
Robím to takto..
Výpoveď prevzal včera 23.4.07. S dnešným dátumom mi doručí "vzdanie sa" výpovednej doby a žiadosť o vyplatenie odstupného. Napíše tam, že PP končí 30.4.2007. Ak bude na PN napr. od 27.4.07 preplatím mu len náhradu PN do 30.4.2007 (4 dni) a zostávajúcich 6 dní náhrady PN platí SP?
Ďakujem za rýchlu odpoveď.
A.

Ano, máš pravdu. Ak pracovný pomer skončí 30.4.2007 a on ochorie 27.4.2007, náhradu príjmu mu zamestnávateľ vyplatí za dni od začiatku PN do skončenia PP t.j. 27.-30.4.2007. PN-ku postúpiš SP, ktorá bude zamestnancovi vyplácať nemocenské.
katka268
06.05.07,12:23
Dobry den,
chcela by som Vas poprosit o radu. Dostala som od zamestnavatela vypoved z organizacnych dovodov a vypovedna lehota mi maôa skoncit 30.4.2007. No 29.4.2007 som nastupila na PN (predpoklad je cca 2mesiace, nakolko som bola na operacii). MOja otazka znie:
1. trva moj pracovny pomer stale az do ukoncenia PN?
2. kto za mna plati odvody?ak zamestnavatel, tak z akeho vymeriacieho zakladu a kolko %? Alebo sa mam prihlasit zo zdravotnej poistovne sama?
Lebo na urad prace sa mozem prihlasit az ked budem schopna aktivne si hladat pracu a to teraz urcite nie som (kedze som necely tyzden po operacii).

Vopred dakujem za radu
katka50
06.05.07,12:40
Tvoj PP sa ukončí 30.4.2007. Za 29.4.-30.4.2007 dostaneš vyplatenú náhradu príjmu a od 1.5.2007 Ti bude vyplácať Soc.poiťovňa nemocenské dávky. Keďže zamestnávateľ na Hromad. oznámení nahlásil začiatok PN a dňom 30.4.2007 ťa odhlásil zo ZP ako zamestnanca zdr.poisťovňa by ťa mala viesť ako PN, pričom poistné platí za Teba štát až do ukončenia PN. Ja by som pre istotu zašla na Tvojom mieste do ZP aj s PN-kou-aby si mala istotu, že je všetko v poriadku.
endrju
06.05.07,13:08
Dobry den,
chcela by som Vas poprosit o radu. Dostala som od zamestnavatela vypoved z organizacnych dovodov a vypovedna lehota mi maôa skoncit 30.4.2007. No 29.4.2007 som nastupila na PN (predpoklad je cca 2mesiace, nakolko som bola na operacii). MOja otazka znie:
1. trva moj pracovny pomer stale az do ukoncenia PN?
2. kto za mna plati odvody?ak zamestnavatel, tak z akeho vymeriacieho zakladu a kolko %? Alebo sa mam prihlasit zo zdravotnej poistovne sama?
Lebo na urad prace sa mozem prihlasit az ked budem schopna aktivne si hladat pracu a to teraz urcite nie som (kedze som necely tyzden po operacii).

Vopred dakujem za radu

Tvoj PP sa ukončí 30.4.2007. Za 29.4.-30.4.2007 dostaneš vyplatenú náhradu príjmu a od 1.5.2007 Ti bude vyplácať Soc.poiťovňa nemocenské dávky. Keďže zamestnávateľ na Hromad. oznámení nahlásil začiatok PN a dňom 30.4.2007 ťa odhlásil zo ZP ako zamestnanca zdr.poisťovňa by ťa mala viesť ako PN, pričom poistné platí za Teba štát až do ukončenia PN. Ja by som pre istotu zašla na Tvojom mieste do ZP aj s PN-kou-aby si mala istoru, že je všetko v poriadku.

Akosi nenachádzam v zákonoch ustanovenia, ktoré by mi dovolili súhlasiť s odpoveďou od katka50 :confused:
Vie ma niekto usmerniť? Ďakujem.