brikina
24.04.07,07:00
Prosím Vás, ked predám v strede mája DHM, ktorý ešte nie je odpísany (zrýchlené odpisovanie), aký daňový a účtovný odpis môžem uplatniť na tento DHM?
Môžem si v smernici určiť, že bez ohladu na to kedy sa tento majetok predá v danom roku, tak uplatním polovicu danoveho odpisu na dany rok?
Prosím poradte mi.
vikinka
24.04.07,07:08
Polovica odpisu už nie je možná do nákladov ide iba zostatková cena § 19 ods.3 písm.b.)
Janka P
24.04.07,07:24
Daňový odpis za daný rok neuplatníš, je však správne ak účtovne zaúčtuješ odpisy po celú dobu používania stoja. Rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi, resp. účtovnou a daňovou ZC upravíš v daňovom priznaní.
Tweety
24.04.07,07:27
Prosím Vás, ked predám v strede mája DHM, ktorý ešte nie je odpísany (zrýchlené odpisovanie), aký daňový a účtovný odpis môžem uplatniť na tento DHM?
Môžem si v smernici určiť, že bez ohladu na to kedy sa tento majetok predá v danom roku, tak uplatním polovicu danoveho odpisu na dany rok?
Prosím poradte mi.
Daňový odpis za rok žiaden- pretože HM nebudeš mať v evidencii k 31.12., účtovný iba do mesiaca vyradenia.
brikina
24.04.07,07:36
Daňový odpis za rok žiaden- pretože HM nebudeš mať v evidencii k 31.12., účtovný iba do mesiaca vyradenia.

ak je to predane v strede mesiaca, berie sa do uvahy pre ucely uctovneho odpisu aj ten mesiac?
brikina
24.04.07,07:38
Polovica odpisu už nie je možná do nákladov ide iba zostatková cena § 19 ods.3 písm.b.)

takze zostatková cena ide do danovych vydavkov a prijem za predaj toho majetku ide do dan.prijmov..
brikina
24.04.07,07:40
Daňový odpis za daný rok neuplatníš, je však správne ak účtovne zaúčtuješ odpisy po celú dobu používania stoja. Rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi, resp. účtovnou a daňovou ZC upravíš v daňovom priznaní.

ok, rozdiel vzniknuty medzi uctovnymi a danovymi odpismi mam upravit v DP - ako?
vikinka
24.04.07,07:54
takze zostatková cena ide do danovych vydavkov a prijem za predaj toho majetku ide do dan.prijmov..
Áno zostat.cena celá do náklad.a príjem do príjmov.
Janka P
24.04.07,08:14
ok, rozdiel vzniknuty medzi uctovnymi a danovymi odpismi mam upravit v DP - ako?

Rozdiel uviesť v III. časti pism B Tabuľky pomocných výpočtov ( pozor je to zároveň aj rozdiel zostatkových cien ) a zároveň na riadku 150 ak účtovný odpis je vyšší ako daňový alebo na riadku 250 ak učtovný odpis je nižší ako daňový.
Ešte dopĺňam - ak je tento rozdiel iba z jediného dôvodu, ktorý je uvedený v Tvojom prvom príspevku, tak je v konečnom dôsleku nulový.
brikina
24.04.07,09:01
Ďakujem, a ešte jedna otázočka:

Pracujem v PU. Zaradim dlhodoby nehmotny majetok do majetku firmy v 4.mesiaci. uz za tento mesiac ratam uctovne odpisy a zvolila som dobu odpisovania 5 rokov. Mozem urcit, ze danove odpisy na tento DNM sa budu rovnat uctovnym?
Tweety
24.04.07,09:15
Daňový odpis na 5 rokov Zákon o dani z príjmov nepozná, máme iba 4,6,12 a 20r. pre 1.-4. OS.
brikina
25.04.07,14:21
Daňový odpis na 5 rokov Zákon o dani z príjmov nepozná, máme iba 4,6,12 a 20r. pre 1.-4. OS.

Ano Tweety, ale ja hovorim o Dlhodobom NEHMOTNOM majetku
Tweety
25.04.07,14:28
V príspevku nemáš, že je to Nehmotný.
V roku, v ktorom majetok predáš, nemáš nárok na daňový odpis.
brikina
25.04.07,15:02
V príspevku nemáš, že je to Nehmotný.
V roku, v ktorom majetok predáš, nemáš nárok na daňový odpis.

teraz neviem, na co si reagovala, ja rozpravam o mojom prispevku č. 10
Tweety
26.04.07,07:52
Ospravedlňujem sa ti , neviem ako sa to stalo, ale pri odpovedaní sa mi podhodil tvoj prvý príspevok. Takže ešte raz, NM môžeš odpísať v súlade s účtovnými predpismi.§ 22 odst.8 Zákona o daniach z príjmov.