bea
24.04.07,10:14
Zamestnanec - starobný dôchodca chce, aby sme s nim ukončili pracovný pomer ku koncu mesiaca, aby si mohol dať prepočítať dôchodok. A od 2. mája by mal byť znovu prijatý do zamestnania. Vraj sa to teraz takto bežne robí. Stretli ste sa s takým prípadom?
A čo to vlastne prinesie tomu dôchodcovi - predpokladám, že len možnosť užiť vyšší dôchodok už teraz a nie po skutočnom ukončení PP, čo môže byť aj po viacerých rokoch.
Len neviem, či za ten 1 deň - 1.máj - bude zdravotné poistenie za neho platiť štát?
A ďalej čo to znamená pre zamestnávateľa? Myslím, že odhlásiť z poisťovní ku koncu mesiaca a zase od 2.5. ho prihlásiť.
Vidíte v tom nejaký problém? Zamestnávateľ chce zamestnancovi vyhovieť, keď by mu to malo pomôcť. Ale mám z toho "zmiešané pocity".:confused:
jankasm
24.04.07,09:31
Zamestnanec - starobný dôchodca chce, aby sme s nim ukončili pracovný pomer ku koncu mesiaca, aby si mohol dať prepočítať dôchodok. A od 2. mája by mal byť znovu prijatý do zamestnania. Vraj sa to teraz takto bežne robí. Stretli ste sa s takým prípadom?
A čo to vlastne prinesie tomu dôchodcovi - predpokladám, že len možnosť užiť vyšší dôchodok už teraz a nie po skutočnom ukončení PP, čo môže byť aj po viacerých rokoch.
Len neviem, či za ten 1 deň - 1.máj - bude zdravotné poistenie za neho platiť štát?
A ďalej čo to znamená pre zamestnávateľa? Myslím, že odhlásiť z poisťovní ku koncu mesiaca a zase od 2.5. ho prihlásiť.
Vidíte v tom nejaký problém? Zamestnávateľ chce zamestnancovi vyhovieť, keď by mu to malo pomôcť. Ale mám z toho "zmiešané pocity".:confused:

No ak Vás o to žiada, a chcete mu vyhovieť, tak môžete.
Čo sa týka zamestnávateľa, tak ten mu dá ukončenie PP napr. dohodou k 30.04.2007. Treba ho poodhlasovať z poisťovní a na SP poslať ELDZ.
Mám pocit, že niekto si môže dať prepočítať dôchodok len pri ukončení PP a niekto aj priebežne, myslím, že to záleží od roku narodenia, ale nie som si istá. ;) Takže pravdepodobne preto táto špekulácia z jeho strany.
Zamestnávateľ s tým problém mať nebude, neporušuje žiadny zákon.
Od 2.5.2007 mu normálne znovu dáte novú pracovný zmluvu a poprihlasujete do poisťovní.
Čo sa týka toho jedného dňa, on je vlastne dôchodcom, takže myslím že žiadne povinnosti voči poisťovniam nemá.
Ingrid G.
24.04.07,16:30
...Mám pocit, že niekto si môže dať prepočítať dôchodok len pri ukončení PP a niekto aj priebežne, myslím, že to záleží od roku narodenia, ale nie som si istá. ;) ...

Len pre doplnenie. Zamestnanec, ktorému bol priznaný dôchodok podľa starého zákona, si môže požiadať o prepočet dôchodku 1x do roka. Zamestnancovi, ktorému bol dôchodok priznaný podľa nového zákona, Sociálna poisťovňa urobí prepočet dôchodku až po skončení pracovného pomeru.