aajka
24.04.07,11:06
V pripade, ze nehnutelnost vlastnim priblizne 5 rokov (nemam v nej trvale bydlisko). Aby som nemusela platit dan z predaja nehnutelnosti, pocita sa doba zapisu do katastra nehnutelnosti, alebo od kupno predajnej zmluvy? V pripade, ak do 5 rokov chybaju este nejake mesiace a podpisali by sme zmluvu o buducej kupnej zmluve, zapocitava sa tato doba, alebo doba, ked podpiseme kupno-predajnu zmluvu. Dakujem
Chobot
24.04.07,10:06
V pripade, ze nehnutelnost vlastnim priblizne 5 rokov (nemam v nej trvale bydlisko). Aby som nemusela platit dan z predaja nehnutelnosti, pocita sa doba zapisu do katastra nehnutelnosti, alebo od kupno predajnej zmluvy? V pripade, ak do 5 rokov chybaju este nejake mesiace a podpisali by sme zmluvu o buducej kupnej zmluve, zapocitava sa tato doba, alebo doba, ked podpiseme kupno-predajnu zmluvu. Dakujem

Treba vychádzať z ustanovení zákonov. Najprv zákon o dani z príjmov § 9 ods. 1 b)

"Od dane je oslobodený príjem
...
b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku, "

Katastrálny zákon zase definuje, kedy vlastník nadobúda nehnuteľnosť v § 28 ods. 2:

"(2) Práva k nehnuteľnostiam uvedené v § 1 ods. 1 vznikajú, menia sa alebo zanikajú vkladom do katastra, ak tento zákon neustanovuje inak."

Teda ak vlastníctvo vzniká zápisom do katastra a za predaj sa považuje podpísanie kúpno-predajnej zmluvy, musí medzi týmito dvomi dátumami uplynúť viac ako 5 rokov, aby bol príjem oslobedený od dane.

Dokonca priamo v tej citácii § 9 ZDzP je uvedené, že ak by si podpísala zmluvu o budúcej zmluve na predaj nehnuteľnosti , ktorá by bola podpísaná až po 5 rokoch od nadobudnutia a mala by si z toho príjmy, tak tieto nie sú oslobodené od dane.

Darmo špekuluješ, žiadnu obkľuku nevymyslíš, treba počkať tých 5 rokov.
aajka
02.05.07,17:08
a v pripade, ak by som peniaze dostala v case podpisu kupnej zmluvy a nie v case podpisu zmluvy o buducej kupnej zmluve? dakujem
betka
02.05.07,17:18
V zmysle par.9 je od dane oslobodený príjem-príjem z predaja nehnuteľností, na kt. sa nevtťahuje oslobodenie podľa písmena a, ak doba medzi nadobudnutím a predajom presiahne 5 rokov, a to okrem príjmov na základe zmluvy o budúcom predaji uzavretej do 5 rokov, aj keď kúpna zmluva bude utazvorená až po 5 rokoch.
Alena Mi
03.05.07,05:55
Tento problém sa týka aj mňa, ja si len utvrdzujem, či nemusí byť splnená podmienka trvalého pobytu a či mám podať daňové priznanie, aj keď je tento predaj nehnuteľnosti od dane oslobodený/.
Chobot
03.05.07,06:12
a v pripade, ak by som peniaze dostala v case podpisu kupnej zmluvy a nie v case podpisu zmluvy o buducej kupnej zmluve? dakujem

Tuším silou mocou si hľadáš kľučku.
Ale podľa Betkou odcitovaného textu zákona by to asi bolo možné. Lebo zákon upravuje prípad, kedy sa uzavrie zmluva o budúcej zmluve, predávajúci dostane peniaze a až po uplynutí 5 rokov sa uzvrie kúpna zmluva. Vtedy ten príjem treba zdaniť, lebo plynie zo zmluvy o budúcej zluve ale pred uplynutím tých 5 rokov.

Iný prípad by bol, keby sa uzavrela zmluva o budúcej zmluve, pričom predávajúci nebude mať príjem. Až po 5 rokoch sa uzavrie predajná zmluva a dohodnutá cena sa vyplatí až potom. V tomto prípade tento príjem bude oslobodený, leby neplynie zo zmluvy o budúcej zmluve, ale z predajnej zmluvy a po uplynutí 5 rokov.

Inak povedané, pred uplynutím 5 rokov sa môžete dohodnúť na hocičom, pokiaľ predmetom dohody nebude vyplatenie peňazí. To musí byť zachytené až v kúpno predajnej zmluve.


No ako čítam tem text, tak som zase na pochybách.

"ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnu tia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,"

Je to ťažké vykladať tento text, či tým zákonodarca myslel, že sa zdaňuje príjem, ktorý predávajúci má do 5 rokov alebo aj príjem, ktorý má predávajúci až po uplynutí 5 rokov.

Lebo sa môžete napr. dohodnúť aj ústne v 4. roku, že za rok predáte tú nehnuteľnosť a kupujúci zaplatí až potom. Aj keby ste uzavreli zmluvu o budúcej zmluve, veď tá nemusí byť nikde evidovaná a po uplynutí tých 5 rokov sa uzavrie riadna kúpno predajná zmluva a vyplatí sa predajná cena.

Čiže spôsob:
- uzavrie sa zmluva o budúcej zmluve
- počká sa kým uplynie 5 rokov
- uzavire sa kúplna zmluva + vyplatí sa kúpna cena + prepíše sa nehnuteľnosť
by mohol byť priechodný. Veď ja sa môžem s niekým dohodnúť, že o 2 roky mu predám byt a zatiaľ v ňom budem riadne bývať.

Možno to zaváňa špekuláciou, ale myslím si, že tým zákonom chceli zamedziť, aby sa nestalo, že sa zavrie zmluva o budúcej zmluve, vyplatia sa peniaze, nový majiteľ sa nasťahuje a zmluva o predaji sa uzavrie až po uplynutí 5 rokov. Takže možno aj ten preškrtnutý text má niečo do seba.
betka
03.05.07,06:19
Ak tam nemáte TP, tak sa vzťahuje podmienka oslobodeniacaž po 5 rokoch. Ak by ste tam mali TP apoň po dobu 2 rokov, tak by sa na Vá s vzťahovalo oslobodenie.

Druhá vec je, že ste podpísali zmluvu o budúcom predaji, a to do 5 rokov, tu tiež nie je oslobodenie.
Ak by ste uzatvorili zmluvy po 5 rokoch oslobodenie sa na Vás vzťahuje, ak menej ako 5 rokov, platíte daň z príjmu a nevzťahuje sa na Vás oslobodenie, podávate DP, ako výdavky si môžete uplatniť za čo ste kúpili nehnuteľnosť (kupno-pred. zmluva), výdavky nevyhnutné na chod nehnuteľ., daň z nehnuteľností, opravy, TZ, energie ......

Osobne by som si dala pozor na zmluvu o budúcom predaji do 5 rokov. (nie je oslobodenie)
Takže pozor na dátumy.
Chobot
03.05.07,06:32
Tento problém sa týka aj mňa, ja si len utvrdzujem, či nemusí byť splnená podmienka trvalého pobytu a či mám podať daňové priznanie, aj keď je tento predaj nehnuteľnosti od dane oslobodený/.

Podmienka trvalého pobytu nemusí byť splnená, ak vlastníš predávanú nehnuteľnosť viac ako 5 rokov v čase predaja. Ak máš v tej nehnuteľnosti trvalé bydlisko, tak podmienkou je vlastníctvo a trvalý pobyt aspoň 2 roky v čase predaja (vtedy je príjem oslobodený).

Myslím, že príjmy oslobodené od dane netreba uvádzať v daňovom priznaní, ale ruku do ohňa by som za toto tvrdenie nedal. Dúfam, že to niekto ešte potvrdí alebo vyvráti, kto má s tým skúsenosti. Daňové priznanie ale podávať by si mala, veď máš asi j iné príjmy, nie?
Chobot
03.05.07,06:49
Ak tam nemáte TP, tak sa vzťahuje podmienka oslobodeniacaž po 5 rokoch. Ak by ste tam mali TP apoň po dobu 2 rokov, tak by sa na Vá s vzťahovalo oslobodenie.

Druhá vec je, že ste podpísali zmluvu o budúcom predaji, a to do 5 rokov, tu tiež nie je oslobodenie.
Ak by ste uzatvorili zmluvy po 5 rokoch oslobodenie sa na Vás vzťahuje, ak menej ako 5 rokov, platíte daň z príjmu a nevzťahuje sa na Vás oslobodenie, podávate DP, ako výdavky si môžete uplatniť za čo ste kúpili nehnuteľnosť (kupno-pred. zmluva), výdavky nevyhnutné na chod nehnuteľ., daň z nehnuteľností, opravy, TZ, energie ......

Osobne by som si dala pozor na zmluvu o budúcom predaji do 5 rokov. (nie je oslobodenie)
Takže pozor na dátumy.

Ak by sme sa striktne držali znenia zákona, tak zákon nezakazuje uzavireť zmluvu o budúcej zmluve. Hovorí len, že pokiaľ ten príjem plynie z takejto zmluvy, tak nie je oslobodený od dane.

Ak sa však dohodnú, že príjem bude plynúť až na základe kúpno predajnej zmluvy, teda v zmluve o budúcej zmluve nebude zmienka o predajnej cene, tak je to v súlade so zákonom. Ale potom skutočne ani memôže prísť k platbe, kým nebude uzatvorená kúpno predajná zmluva.

Je to hra so slovíčkami a pojmami, dá sa to vysvetľovať rôznymi spôsobmi. Jedno je isté, predávajúcemu ide o to, aby nemusel platiť daň.
betka
03.05.07,06:50
Ak bude príjem od dane oslobodený nevstupuje mi do DP par.8.
Ak máte príjmy zo závoislej činnosti, nepodávate DP, zamestnávateľ robí zúčtovanie, alebo sa môžete rozhodnúť, že si ho podáte...
Ak máte živnosť, robíte DP, ale par.8 nevyplńate, ak sa vzťahuje oslobodenie na Vás.
Fany
03.05.07,07:28
A ak v jednom roku nehnuteľnosť kúpim a v druhom ju za tú istú cenu predám, v prvom roku do DP nič neuvádzam a v druhom? Dám príjmy a výdavky v tej istej sume, alebo vlastne nedávam nič, keďže žiadny zisk som z toho nemal?
betka
03.05.07,10:20
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak
a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.


(4) Daňové priznanie nie je povinný podať daňovník, ak má len príjmy

a) podľa §5 anie je povinný podať daňové priznanie podľa odseku 2 alebo
b) z ktorých sa daň vyberá podľa §43 aneuplatní postup podľa § 43 ods. 7 alebo
c) ktoré poberá od zahraničného zastupiteľského úradu na území Slovenskej republiky, a je daňovníkom, ktorý požíva výsady a imunity odľamedzinárodného práva alebo,122a)
d) zo závislej činnosti plynúce zamestnancom Európskych spoločenstiev alebo ich orgánov, ktoré boli preukázateľne zdanené v prospech všeobecného rozpočtu Európskej únie alebo
e) ktoré sú od dane oslobodené.

(5) Daňové priznanie môže podať aj daňovník, ktorému nevyplýva povinnosť podať daňové priznanie podľa odsekov 1 a2.

Nepodávate DP, ak ste nemali žiadne iné príjmy. Váš ZD je nula. Ak ste mali príjmy podľa par. 5, ubobí Vám ročné zúčtovanie zamest, ak ho poziadate, ak ste SZČO a máte z nej príjmy, podávate DP, pričom par. 8ostane prázdny. ZD=P-V=0
mito009
07.05.07,21:36
To Chobot:

Tak podme dostat "slovicka" na pravu mieru. Toto Vase tvrdenie je nespravne podla mojho nazoru!!!
---------------------------------------------------------
(Chobot: Ak sa však dohodnú, že príjem bude plynúť až na základe kúpno predajnej zmluvy, teda v zmluve o budúcej zmluve nebude zmienka o predajnej cene, tak je to v súlade so zákonom. Ale potom skutočne ani memôže prísť k platbe, kým nebude uzatvorená kúpno predajná zmluva.)
-----------------------------------------------------------
V tomto pripade je zmluva o buducej kupnej zmluve, tak ako aj velke mnozstvo inych zmluv uzatvarana podla obcianskeho zak. a su presne specifikovane podstatne nalezitosti, ktore MUSI obsahovat, inak sa stava absolutne neplatnou.
V pripade, ze niektore z tych " NIE podstatnych nalezitosti" je neplatne, nesposobuje to absolutnu neplatnost zmluvy, ale len relativnu, co znamena, ze zmluva je platna s vynimkou spominanych neplatnych ustanoveni.

Lenze nespravnost Vaseho tvrdenia je prave v tom, ze podstatnou nalezitostou je aj buduca kupna cena. Takze buduci predavajuci predava.... a buduci kupujuci kupuje za .... xxx Sk (slovom)

>>>>a ked pojdeme dalej tak "kupna cena bude vyplatena do 45 dni po povoleni vkladu vlastnickeho prava Katastralnym uradom ........ Spravou katastra ......... "
>>>>Alebo> Prva splatka vo vyske xxxxx. SK (slovom.....) bude vyplatena pri podpise tejto zmluvy o buducej kupnej zmluve k rukam buduceho predavajuceho......... a druha splatka vo vyske............ xxxx ...... bude vyplatena pri podpise kupnej zmluvy (aleob povoleni vl. prava....)

Takze toto je podla mojho nazoru podstatne.
betka
08.05.07,05:39
Mito 009 z toho mi vyplýva, že moje tvrdenia boli správne, pretože tam ide naozaj o hru so slovíčkami. tá zmluva o bud. zmluve je dôležitá.:)
Chobot
09.05.07,06:22
To Chobot:

Tak podme dostat "slovicka" na pravu mieru. Toto Vase tvrdenie je nespravne podla mojho nazoru!!!
---------------------------------------------------------
(Chobot: Ak sa však dohodnú, že príjem bude plynúť až na základe kúpno predajnej zmluvy, teda v zmluve o budúcej zmluve nebude zmienka o predajnej cene, tak je to v súlade so zákonom. Ale potom skutočne ani memôže prísť k platbe, kým nebude uzatvorená kúpno predajná zmluva.)
-----------------------------------------------------------
V tomto pripade je zmluva o buducej kupnej zmluve, tak ako aj velke mnozstvo inych zmluv uzatvarana podla obcianskeho zak. a su presne specifikovane podstatne nalezitosti, ktore MUSI obsahovat, inak sa stava absolutne neplatnou.
V pripade, ze niektore z tych " NIE podstatnych nalezitosti" je neplatne, nesposobuje to absolutnu neplatnost zmluvy, ale len relativnu, co znamena, ze zmluva je platna s vynimkou spominanych neplatnych ustanoveni.

Lenze nespravnost Vaseho tvrdenia je prave v tom, ze podstatnou nalezitostou je aj buduca kupna cena. Takze buduci predavajuci predava.... a buduci kupujuci kupuje za .... xxx Sk (slovom)

>>>>a ked pojdeme dalej tak "kupna cena bude vyplatena do 45 dni po povoleni vkladu vlastnickeho prava Katastralnym uradom ........ Spravou katastra ......... "
>>>>Alebo> Prva splatka vo vyske xxxxx. SK (slovom.....) bude vyplatena pri podpise tejto zmluvy o buducej kupnej zmluve k rukam buduceho predavajuceho......... a druha splatka vo vyske............ xxxx ...... bude vyplatena pri podpise kupnej zmluvy (aleob povoleni vl. prava....)

Takze toto je podla mojho nazoru podstatne.

Ja sa nehádam, uviedol som len svoj názor a beriem aj toto vysvetlenie.

Zároveň mám zase chrobáka v hlave. Prvou nezrovnalosťou v tvojom tvrdení je, že zmluva o uzavretí budúcej zmluvy sa uzatvára podľa občianskeho zákonníka. Pritom zmluvu o uzavretí bud. zmluvy upravuje obchodný zákonníka v § 289 a nasl.

Píšeš, že podstatnou náležitosťou zmluvy o budúcej zmluve je cena. Prečítal som si diel IV Obch. zákonníka a nikde som nenašiel, že by cena musela byť uvedená v zmluve o uzavretí budúcej zmluvy. Čo ak sa v tejto zmluve dohodnú, že kúpna cena bude vyplatená do 30 dní po podpise kúpnej zmluvy alebo že kúpna cena bude stanovená v kúpnej zmluve podľa aktuálnej trhovej hodnoty nehnuteľnosti v čase podpisu kúpnej zmluvy. Ja by som to takto videl priechodné. Zo zmluvy o uzavretí o budúcej zmluve takto žiadne príjmy plynúť nebudú, lebo táto zmluva druhú stranu nezaväzuje vyplatiť kúpnu cenu. To bude povinný až na základe kúpnej zmluvy.

Alebo sa mýlim?
Johanka
09.05.07,06:43
A ak v jednom roku nehnuteľnosť kúpim a v druhom ju za tú istú cenu predám, v prvom roku do DP nič neuvádzam a v druhom? Dám príjmy a výdavky v tej istej sume, alebo vlastne nedávam nič, keďže žiadny zisk som z toho nemal?


(
Nepodávate DP, ak ste nemali žiadne iné príjmy. Váš ZD je nula. Ak ste mali príjmy podľa par. 5, ubobí Vám ročné zúčtovanie zamest, ak ho poziadate, ak ste SZČO a máte z nej príjmy, podávate DP, pričom par. 8ostane prázdny. ZD=P-V=0


V daňovom priznaní sa neuvádzajú príjmy oslobodené.
Ak daňovník dosiahne zdaniteľný príjem ( a tým príjem z prevodu vlastníctva nehnuteľností je), musí tento príjem v DP uviesť, aj keď základ dane po uplatnení výdavok bude nula.
betka
09.05.07,06:50
ďakujem Johanka za opravu, to bol teda úlet..
mito009
09.05.07,18:18
Tu nejde o ziadne hadanie. Ak tak moj prispevok vyznel, tak sa ja ospravedlnujem. Pisem len svoj nazor.
Takze podla mojho nazoru je: Zmluva o buducej zmluve v tomto pripade uzatvarana podla Obc. zakonniku, tak ako som uz uvadzal. Upravuje ju paragraf 50a, tusim kde je povedane, ze sa zmluvne strany mozu dohodnut, ze do dohodnuteho terminu uzavru kupnu zmluvu. Inak povedane tato dohoda je vlastne Zmluvou o buducej kupnej zmluve. A ucastnici sa MUSIA dohodnut o jej podstatnych nalezitostiach. A to je pri riadnej kupnej zmluve to co som uz pisal. V kupnej zmluve tiez nie je mozne uviest, ze "na cene sa dohodneme potom, neskor a ze ustne...". To si tusim aj ty Chobot (zly nick, znie to ako nadavka :D ) uvadzal, ze dohodnut sa ustne ... Zmluva ma predpisanu formu a ta je pisomna.
Pepa
10.05.07,09:12
a v pripade, ak by som peniaze dostala v case podpisu kupnej zmluvy a nie v case podpisu zmluvy o buducej kupnej zmluve? dakujem
Zdaňuješ príjem. Ak si príjem nemala nemáš čo zdaňovať. Prešla som túto tému, je tu rozoberaná zmluva o budúcej zmluve - to je síce pekné, ale zdaňujeme PRÍJMY a nie zmluvu. Ak by plynuli príjmy na základe zmluvy o budúcej zmluvy - zdaňuješ, príjem nie je oslobodený - neprešlo 5 rokov. Ale ty si príjmy nemala, takže nemáš čo priznávať.
aajka
14.05.07,08:00
v pripade, ze nehnutelnost budem predavat pred 5 rokmi, dan sa plati len z rozdielu ceny mnou kupenej nehnutelnosti a ceny, za ktoru nehnutelnost predavam. co v pripade, ak mi bola dana nehnutelnost darovana alebo som ju zdedila? Mam si dat spravit znalecky posudok? Znalec bude brat do uvahy trhovu alebo cenu dannu zakonom?
ZuzanaP
14.05.07,08:10
Ak predávaš dedičstvo, tak je to oslobodené od platenia daní. Znalec ohodnotí stavbu podľa jeho tabuliek...
Pepa
14.05.07,08:29
Ak predávaš dedičstvo, tak je to oslobodené od platenia daní. Znalec ohodnotí stavbu podľa jeho tabuliek...
Nie vždy.
Nehnuteľnosť nadobudnutá dedením v priamom rade, je oslobodená od dane, v prípade splnenia podmienok daných zákonom.
V prípade darovania - pozri par. 25 zákona o dani z príjmu.