ivetakli
29.01.05,10:08
Prosím Vás poraďte mi niekto! Ešte len začínam a neviem či to predtým robili dobre.
Zamestnávame inval. dôchodkyňu na skrát.PP - 4 hod./deň. Zarába mes. cca 10.000,-- v čistom. Tvrdila som jej, že sa príjem už nesleduje. Teraz mi doniesla zo soc. tlačivo, kde mám uviesť výšku jej mes. zárobkov. Môžu jej siahnuť na invalid.dôchodok? Síce má zmluvu len na 4 hod., robí až 7,5 hod.denne a tak jej aj doteraz vykazovali, neviem či je v tom problém. Viem, že by si to mala usledovať sama, ale je trochu pritajená a chodí po radu za mnou a ja ju nechcem zle informovať. Vrelá vďaka.
Daska
29.01.05,14:35
zamestnavame 4 ČID a tie mi povedali, ze mozu zarobit max. 75% min. mzdy
helcuj
29.01.05,14:45
V roku 2004 sa menili podmienky poskytnutia invalidného dôchodku. Ak by jej bol dôchodok poskytnuty podľa týchto pravidiel tak v tom prípade sa výška zárobku už nesleduje. Jej bol priznaný zrejme skôr a vtom prípade soc. poiťovňa sleduje aj zárobok. Ak zarobila viac ako smela, tak má problém.
ivetakli
29.01.05,16:10
Vôbec nemám poňatia kedy jej bol dôchodok priznaný. Ak jej budú siahať na dôchodok zoberú jej ho celý? Tých 75% som ešte nepočula. Bože ako to vlastne má byť?
helcuj
30.01.05,12:37
Inval. dôchodca si môže na soc. poiťovni vyžiadať doklad o tom koľko môže zarobiť . Tento prehľad jej urobia na celý rok. Svoj zárobok si ale musi usledovať sama. Ak jej bol dôchodok priznaný podľa zák.100/1988Zb. o soc.zabespečení a pekročila hranicu príjmu tak jej ho vezmu celý.Ak by chcela poberať aj naďalej inv.dôchodok tak jej mesačný priemer hrubých zárobkov za rok musí byť nižší ako porovnateľný zárobok najmenej o tretinu alebo nie vyšší ako 75 % sumy minimálnej mzdy. Toť poučenie soc. poiťovne, ktoré bolo zaslané mne.
Daska
11.02.05,17:40
Dneska som sa od pracovnicky SP dozvedela, ze ak mali ID dochodok prehodnoteny podla noveho, prijem sa uz nesleduje !!!
Manual
12.02.05,08:35
Dneska som sa od pracovnicky SP dozvedela, ze ak mali ID dochodok prehodnoteny podla noveho, prijem sa uz nesleduje !!!
Daška má pravdu, ale všetko podrobne nájdeš napísané na:www.socpoist.sk
Otvor si tlačový servis, potom otvor tlačové správy a čítaj článok z 4.10.2004 Inval. dôchodok a zamestnanie - podrobne rozpísaný soc.pouisťovňou Tvoj prípad.
Pekný deň želám...
VladoG
14.02.05,12:14
Nemá problém - len prehodnotia jej zdravotný stav a ak "vyhovuje" zdravotným podmienkam pre nárok na invalidný dôchodok nič sa nedeje - osobám, ktoré mali posúdený stav z tzv. viacerých diagnóz toto preverenie už malo byť urobené.
ivetakli
14.02.05,13:30
Ďakujem, budem lepšie spať
Ludovit Luptak
16.02.05,07:55
Ja mám informáciu, že ako ZŤP môžem zarobiť akúkoľvek výšku, ale nakoľko mám výšku dôchodku za rok vyššiu ako 82,000,- tak budem platiť z každej koruny 19% daň. Na mňa sa údajne už nevzťahuje tzv. bonus (či ako sa to menuje), ktorý je okolo 82.000. Ako je to?
ivetakli
16.02.05,13:38
Podľa mňa ak ste zamestnaný platíte 19% z príjmu, ale inv. dôchodok sa do toho nezaratáva. Máte nárok na nezdaniteľnú časť 6736,--/ mes. = 80.832,-- rok. Dobre hovorím? Zareagujte niekto
Marta V
16.02.05,18:14
Prosím Vás a vie mi niekto povedať, či sa este stále oznamujú zárobky pri poberaní vdovského dôchodku na sociálnu poisťovňu? A som povinná nahlásiť na sociálnu poisťovňu, ze pracovníčka poberá vdovský dôchodok?
VladoG
15.02.06,12:54
Každý, kto zarobí viac ako 43000 musí platiť dane, prípadne aj odvody ak je to viac ako 86000