murco666
24.04.07,17:37
Dobrý deň.Potrebujem radu od niekoho kto ma nejake skusenosti z predlženým dedičstvom.Takže k veci.Manželkin otec ktorý nežil s nimi v jednej domacnosti zomrel nehal po sebe dlhy.Manželka aj z jej sestrou sa dedičstva zriekli na čo maju aj rozsudok súdu. Podla paragrafu 470 O.z. teda ani nie sú zodpovedne za jeho dlhy.Ale ten istý sud dal o nejaku dobu neskôr, prikaz na exekučne konanie a neoveril si či vôbec niečo dedili a v akej hodnote.Podali sme odvolanie na zrušenie exekucie a prišlo nam zamietnutie preto že to bolo odoslane po odvolacej dobe.Podali sme odvolanie aj proti omeškanej lehote ale aj to zamietli zo zdvôvodnenim že odpustenie zmeškania lehoty je v exekučnom konaní neprípustne.Aj proti tomuto uzneseniu sme podali ovolanie ale už na krajský súd. Teraz sme dostali výzvu na okamžitú platbu od exekutora ktora ani nebola doručená doporučene na čo sme mu poslali odvolanie proti zaplateniu tej platby ,uviedli sme znenie § 470 Občianskeho zakonnika a predložili sme aj kopiu rozsudku o neprijatí dedičstva . Chcem sa spýtať či sme postupovali spravne aleboma exekutor šancu tie peniaze vymôcť?
Chobot
25.04.07,07:03
Dobrý deň.Potrebujem radu od niekoho kto ma nejake skusenosti z predlženým dedičstvom.Takže k veci.Manželkin otec ktorý nežil s nimi v jednej domacnosti zomrel nehal po sebe dlhy.Manželka aj z jej sestrou sa dedičstva zriekli na čo maju aj rozsudok súdu. Podla paragrafu 470 O.z. teda ani nie sú zodpovedne za jeho dlhy.Ale ten istý sud dal o nejaku dobu neskôr, prikaz na exekučne konanie a neoveril si či vôbec niečo dedili a v akej hodnote.Podali sme odvolanie na zrušenie exekucie a prišlo nam zamietnutie preto že to bolo odoslane po odvolacej dobe.Podali sme odvolanie aj proti omeškanej lehote ale aj to zamietli zo zdvôvodnenim že odpustenie zmeškania lehoty je v exekučnom konaní neprípustne.Aj proti tomuto uzneseniu sme podali ovolanie ale už na krajský súd. Teraz sme dostali výzvu na okamžitú platbu od exekutora ktora ani nebola doručená doporučene na čo sme mu poslali odvolanie proti zaplateniu tej platby ,uviedli sme znenie § 470 Občianskeho zakonnika a predložili sme aj kopiu rozsudku o neprijatí dedičstva . Chcem sa spýtať či sme postupovali spravne aleboma exekutor šancu tie peniaze vymôcť?

Nechápem, na základe akého titulu exekútor vymáha dlh poručiteľa, ak ste dedičstvo odmietli. Aj keby ste ho neodmietli, platí § 470 ods. 1:

"(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou."

Ale keď ste dedičstvo odmietli, tak by dlhy nemali prejsť na vás dedením. Nebolo tam ešte aj nejaký iný titul, napr. spoludlžníctvo alebo nevystupovala manželka ako ručiteľ pre svojho otca?
murco666
25.04.07,11:35
Nechápem, na základe akého titulu exekútor vymáha dlh poručiteľa, ak ste dedičstvo odmietli. Aj keby ste ho neodmietli, platí § 470 ods. 1:

"(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou."

Ale keď ste dedičstvo odmietli, tak by dlhy nemali prejsť na vás dedením. Nebolo tam ešte aj nejaký iný titul, napr. spoludlžníctvo alebo nevystupovala manželka ako ručiteľ pre svojho otca?
Vôbec neboli s ním v styku a tobôž nie aby mu ešte išli ručiť na nejakú pôžičku . To mal dlh u nejakej spolčnosti ktora predava tovar na splatky.
murco666
25.04.07,12:04
Manželka ani jej sestra sa s ním od detsva vôbec nestýkali a o to večšie bolo prekvapenie že sú od nich vymahane pohladavky ich otca.
Chobot
25.04.07,12:41
Manželka ani jej sestra sa s ním od detsva vôbec nestýkali a o to večšie bolo prekvapenie že sú od nich vymahane pohladavky ich otca.

Zdá sa mi, že tie dlhy vymáhajú neoprávnene. Lepšie by bolo zaplatiť si právnika, nech poradí, čo podniknúť, aby už viac s dlhom neotravovali.
sydny
25.04.07,13:37
Zaujimalo by ma, co bolo k navrhu na vykonanie exekucie prilozene ako exekucny titul.
Exekucnym titulom podla § 41 ex. poriadku su sudne rozhodnutia atdd.....
osvedcenia o dedicstve...atd.
Neviem si predstavit, ze by mal byt exekuciou postihnuty majetok niekoho
kto nie je uvedeny v sudnom prip. osvedceni o dedicstve ako dedic.
murco666
26.04.07,04:20
Zaujimalo by ma, co bolo k navrhu na vykonanie exekucie prilozene ako exekucny titul.
Exekucnym titulom podla § 41 ex. poriadku su sudne rozhodnutia atdd.....
osvedcenia o dedicstve...atd.
Neviem si predstavit, ze by mal byt exekuciou postihnuty majetok niekoho
kto nie je uvedeny v sudnom prip. osvedceni o dedicstve ako dedic.
Prišlo nám len upovedomenie o začaťí exekúcie na zalakde poverenia ktoré vydal okresný súd ktoré sme ani nevideli.Ako exekučný titul bol uvedený prave tento rozsudok sudu o začatí ex.Priložný nebol.Priložena bola len výzva na poskytnutie súčinnosti povinneho pri vykonávaní exekúcie.Je jasné že súd ktorý vydal toto poverenie na vykonanie exekucie si neoveril (ne)opravnenosť tejto pohladavky voči mojej manželke a jej sestre.Ja neviem ale začinam mať pocit že žijeme v nejakej republike Kongo a nie v pravnom štate.
dana9
03.01.08,10:24
Osobne si myslim, ze pochybil sud, ked poveril exekutora. Exekutor uz potom musi konat, ak ste zmeskali lehotu.
Nieco podobne sme uz u nas riesili, skodu sposobenu pochybenim sudu si uplatnujeme u statu.
murco666
06.06.08,14:52
Chcel by som len dodať že sme dali navrh na zastavenie exekucie na okresny sud ale aj ten zamietli,z toho dôvodu že sme mali podať odvolanie voči exekučnemu titulu a ten sme videli až po dvoch rokoch ked sme podali žiadosť exekutorovi na nahliadnutie do spisov. Sud nam ho vobec nedoručil, takže neviem načo mi bola 30 dňova odvolacia lehota