johanna1
24.04.07,17:51
Prosim o radu. Viem, ze podla § 26 zakona o DPH sa dan zaokruhluje na desathaliere do 0,05 smerom nadol a od 0,05 vratane smerom nahor. Ako by sme mali zaokruhlovat DPH pri uctovani doslych faktur v tuzemsku od tuzemskeho dodavatela platitela DPH? Tak ako uvedie dodavatel na fakture? Nase vysle faktury v SKK pre slovenskych odberatelov vystavujeme s DPH zaokruhlenou na cele desathaliere matematicky. Postupujeme spravne, alebo by sme mohli zaokruhlovat aj na dve desatinne miesta? Prechadzame na system SAP. Dakujem.
Tweety
24.04.07,17:53
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom

(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané, b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.
johanna1
24.04.07,18:38
dakujem za odpoved, ale nerozumiem ako §49 suvisi s mojou otazkou o zaokruhlovanie DPH v uctovnictve. prosim o vysvetlenie
betka
24.04.07,18:45
Do evidencie závazkov si dávam tak, ako mám uvedené na Fa od dodavateľa. Zaokrúhľovať by sa malo matematicky, ale z toho sa hádam nestriela:D
Tweety
24.04.07,18:46
V odst.2 písm. a je uvedené, že dph u prijatých fa odpočítate v tej sume, v akej je voči vám uplatnená, t.j. bez zaokruhľovania. Zaokruhľujeme až konečnú dph z prijatých plnení v DP.
Paula
24.04.07,18:50
Pri dodávateľských faktúrach nezaokrúhľujem absolútne nič a pri platbe cez účet platíme aj sumy napr. 8.065, 38 ...nezaujíma ma ani "múdrosť" SW, ktorý DPH automaticky zaokrúhli, jedoducho sumu prepíšem, aby bola rovnaká ako na faktúre.
johanna1
24.04.07,18:51
takze zakon o DPH to nijako specialne neupravuje? do dan. priznania potom davam total sumu DPH z uctovnictva zaokruhlenu na cele Sk matematicky?
skaspa
24.04.07,20:01
takze zakon o DPH to nijako specialne neupravuje? do dan. priznania potom davam total sumu DPH z uctovnictva zaokruhlenu na cele Sk matematicky?
nie matematicky zaokrúhlenú, ale podľa § 78 ods. 7 posledná veta zákona o DPH: Údaje v daňovom priznaní sa zaokrúhľujú na celé koruny smerom nahor.