Džek
24.04.07,18:58
Zamestnanec dodatočne predložil potvrdenie o poklese vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70% s účinnosťou od 1.10.2004. Môžem mu vrátiť zaplatené invalidné poistenie a teda aj zamestnávateľovi od tohto obdobia?
Monika Kováčová
24.04.07,17:04
Ty si sociálna poisťovňa?
Džek
24.04.07,17:09
Ja som zamestnávateľ
Monika Kováčová
24.04.07,17:11
Môžem mu vrátiť zaplatené invalidné poistenie a teda aj zamestnávateľovi od tohto obdobia?

Rozhodnutie má spätnú platnosť, teraz bolo zamestnancovi doručené? Alebo "len" zabudol informovať zamestnávateľa?
Džek
24.04.07,17:16
Neinformoval zamestnávateľa

Rozhodnutie bolo vystavené ešte v novembri 2004, kde od októbra 2004 je pokles vykonávať zárobkovú činosť viac ako o 70%.
Monika Kováčová
24.04.07,17:19
Hľadám, hľadám, ale nič také som zatiaľ nenašla... Idem hľadať ďalej.
Monika Kováčová
24.04.07,17:22
Našla som zatiaľ zákonom zrušené ustanovenie od 1.8.2006:
(4) Poistné na invalidné poistenie neplatí poistenec, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %. Poistné na invalidné poistenie neplatí aj poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený, po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok a poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok. Poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, a za zamestnanca, ktorý je dôchodkovo poistený po splnení podmienok nároku na starobný dôchodok alebo ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok.

nahradené:
4) Poistné na invalidné poistenie neplatí poistenec, ktorý je dôchodkovo poistený po dovŕšení dôchodkového veku, poistenec, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok a poistenec, ktorý má priznaný invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %. Poistné na invalidné poistenie neplatí zamestnávateľ za zamestnanca, ktorý je dôchodkovo poistený po dovŕšení dôchodkového veku, za zamestnanca, ktorému bol priznaný predčasný starobný dôchodok a za zamestnanca, ktorý má priznaný invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %
endrju
24.04.07,17:25
Od kedy je zamestnancom vo Vašej firme?
Džek
24.04.07,17:27
Moja úvaha:
********
Toto mi až tak jasné nie je
Môžem mu vrátiť invalidné poistné od októbra 2004?
********
Toto je mi jasné
Ďalej od októbra 2006 mu vrátim poistné na nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti nakoľko je invalidný nad 70%.
Džek
24.04.07,17:28
Od kedy je zamestnancom vo Vašej firme?
nemám ten údaj teraz pri sebe, ale je to pred rokom 2004
endrju
24.04.07,17:32
nemám ten údaj teraz pri sebe, ale je to pred rokom 2004
Pred rokom 2004? A to po viac ako 2 rokoch si spomenul na to, že má potvrdenie zo Sociálky?
:eek: :eek: :eek:
Konzultoval by som postup so Sociálnou poisťovňou. Vrátenie poistného za také dlhé obdobie z vlastného podnetu by som neodporúčal. :cool:
endrju
24.04.07,17:35
Moja úvaha:
********
Toto mi až tak jasné nie je
Môžem mu vrátiť invalidné poistné od októbra 2004?
********
Toto je mi jasné
Ďalej od októbra 2006 mu vrátim poistné na nemocenské poistenie a poistenie v nezamestnanosti nakoľko je invalidný nad 70%.
Pôvodná otázka bola o vrátení invalidného poistenia. Teraz pridávaš nemocenské a PvN. Akýsi guláš sa tu začína variť. :rolleyes:

P.S.
Potvrdenie o poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nie je to isté ako rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti...
Veľmi pozorne si preštuduj §§§
Ak sa nemýlim, všetky podmieňujú oslobodenie od platenia poistného priznaním invalidného dôchodku. Potvrdenie o poklese schopnosti asi nestačí.
V nadpise témy je spomenutý invalidný dôchodca, ale v príspevkoch nespomínaš priznanie invalidného dôchodku a tak som na pochybách. Predložil potvrdenie o čom? :rolleyes:
Monika Kováčová
24.04.07,17:38
Podľa môjho názoru môžete urobiť opravné mesačné výkazy a žiadať o vrátenie poistného, ktoré má SP bez právneho dôvodu:
§ 145
Vrátenie poistného

(1) Sociálna poisťovňa je povinná vrátiť poistné, ktoré bolo zaplatené bez právneho dôvodu, fyzickej osobe alebo právnickej osobe povinnej odvádzať poistné alebo jej právnemu nástupcovi do 30 dní od

a) zistenia tejto skutočnosti Sociálnou poisťovňou alebo
b) doručenia písomnej žiadosti fyzickej osoby alebo právnickej osoby povinnej odvádzať poistné alebo jej právneho nástupcu.

Premlčacia lehota je 10 rokov od pripísania platby na účet SP
Monika Kováčová
24.04.07,17:40
Ale pozor, pretože:

§ 227
Práva a povinnosti poistencov a poberateľov dávok

(2) Poistenec a poberateľ dávky sú povinní

a) preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie, prerušenie a na zánik sociálneho poistenia,

no neviem, či to platí aj o povinnosti voči zamestnávateľovi, alebo len voči SP...

Skutočne by som to skôr ako urobím opravné výkazy konzultovala s pobočkou...
Monika Kováčová
24.04.07,17:47
Zamestnanec dodatočne predložil potvrdenie o poklese vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70% s účinnosťou od 1.10.2004. Môžem mu vrátiť zaplatené invalidné poistenie a teda aj zamestnávateľovi od tohto obdobia?


Džek, predsa sme sa niekam dostali:
1. Ty určite nikomu vracať nič nebudeš, bude to robiť sociálna poisťovňa, pretože ty si zamestnávateľ
2. Prever, či má priznaný invalidný dôchodok s poklesom viac ako 70% a odkedy
3. Zavolaj do SP, prečo ešte neprišli sami na to, že majú poistenca invalida viac ako 70% a nevrátili ti peniaze, pretože ich majú bez právneho dôvodu (TO naozaj čakajú na žiadosť????)
4. Ak dostaneš odpoveď kladnú.... urob opravné výkazy....
Džek
24.04.07,18:47
Pôvodná otázka bola o vrátení invalidného poistenia. Teraz pridávaš nemocenské a PvN. Akýsi guláš sa tu začína variť. :rolleyes:

P.S.
Potvrdenie o poklese schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť nie je to isté ako rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti...
Veľmi pozorne si preštuduj §§§
Ak sa nemýlim, všetky podmieňujú oslobodenie od platenia poistného priznaním invalidného dôchodku. Potvrdenie o poklese schopnosti asi nestačí.
V nadpise témy je spomenutý invalidný dôchodca, ale v príspevkoch nespomínaš priznanie invalidného dôchodku a tak som na pochybách. Predložil potvrdenie o čom? :rolleyes:
dôchodok je priznaný, ale myslím, že už sme tému doriešili. Aj tak ďakujem za pomoc a som rada, že nakoniec sme si rozumeli
endrju
24.04.07,18:53
dôchodok je priznaný
ermon v príspevku číslo 15 napísala postup. Nerozmýšľal by som a použil ho. Body 1 a 2 sú už po Tvojej poslednej odpovedi de facto vyriešené.
Zostávajú body 3 a 4. Prajem veľa úspechov.
Je mi tiež nejaké podozrivé to, že za tak dlhý čas nezistili, že invalidný dôchodca si platí invalidné poistenie ako zamestnanec. :cool: