sway
29.01.05,15:21
Prosím zdatnejších - predávam byt: :mad:

Mám v ňom trvalý pobyt 4,5 roka - (nemusí byť 5 na oslobodenie?) :confused:
Odkúpený do osobného vlastníctva 2,2 roka
Nikdy nebol prenajímaný, ani v majetku nejakej firmy,
čisto súkromná záležitosť.

(čítam, čítam zákon o dani...,o oslobodených príjmoch a akosi sa neviem vymotať z tých 5 rokoch ....)
vie niekto takto narýchlo poradiť či už nemusím platiť 19% daň z príjmu z predaja tohto bytu?
daň z prevodu.. už naisto nei - však?

dííííík za rady!
olga88
29.01.05,14:53
Ak si mala trvaly pobyt viac ako 2 roky, uhrada za predaj je oslobodena.Dan z prevodu a prechodu nehnutelnosti je zrusena od 1.1.2005.

olga
sway
29.01.05,15:08
Ak si mala trvaly pobyt viac ako 2 roky, uhrada za predaj je oslobodena.Dan z prevodu a prechodu nehnutelnosti je zrusena od 1.1.2005.

olga

dík, tak nemusela som ho mať 5 rokov. Fajn. :) :p ;)
Nike
29.01.05,16:30
§ 9 ods.1 ZDP= "...ak ho predávajúci vlastnil a súčasne v ňom mal trvalý pobyt najmenej
počas dvoch rokov bezprostredne pred jehopredajom ..."
t.j. v tvojom prípade je predaj oslobodený.
babenko1
29.01.05,20:36
Prosím zdatnejších - predávam byt: :mad:

Mám v ňom trvalý pobyt 4,5 roka - (nemusí byť 5 na oslobodenie?) :confused:
Odkúpený do osobného vlastníctva 2,2 roka
Nikdy nebol prenajímaný, ani v majetku nejakej firmy,
čisto súkromná záležitosť.

(čítam, čítam zákon o dani...,o oslobodených príjmoch a akosi sa neviem vymotať z tých 5 rokoch ....)
vie niekto takto narýchlo poradiť či už nemusím platiť 19% daň z príjmu z predaja tohto bytu?
daň z prevodu.. už naisto nei - však?

dííííík za rady!
5 rokov by bolo, keby si tam nemala trvalý pobyt :-)
daň platiť nebudeš.. je to oslobodené.. ako citovala nike..
a daň z prevodu detto, ak je predaj uskutočnený tento rok...
George Michael
30.01.05,18:53
Z vlastnej skúsenosti sa pripájam k názoru Nike a Olga 88. Informácia potvrdená citáciou zákona aj daňovým úradom.
rosemary
31.01.05,12:37
Tých 5 rokov bolo oslobodenie od dani z nehnuteľnosti
ingi
31.01.05,15:01
Ja by som len rada doplnila pre ostatných, že novelou zákona o DZP bola od 01.01.2005 vypustená podmienka dvoch rokov vlastníctva, t.j. zostali iba dve podmienky:

- dva roky trvalého pobytu pred predajom
- byt nesmel byť používaný na podnikanie (príjem z predaja bytu bude oslobodený až po piatich rokoch odo dňa jeho vyradenia z obch.majetku).
sway
01.02.05,10:48
Ja by som len rada doplnila pre ostatných, že novelou zákona o DZP bola od 01.01.2005 vypustená podmienka dvoch rokov vlastníctva, t.j. zostali iba dve podmienky:

- dva roky trvalého pobytu pred predajom
- byt nesmel byť používaný na podnikanie (príjem z predaja bytu bude oslobodený až po piatich rokoch odo dňa jeho vyradenia z obch.majetku).

A ešte sa chcem spýtať - už som pozerala zákony - ale či som to pochopila dobre:
-zdedila som byt po matke
-matka ho mala odkúpený do os. vlastníctva v roku 1997
-byt nebol nikdy prenajímaný ani zahrnutý do majetku firmy
-ja som tam nemala trvalý pobyt
-mám naň kupca - keď ho predám aké dane budem platiť???

ja som vyčítala že nie zo zákona o DZP 595/2003 §9 bod 1/ odst.c. - je to tak že neplatím nič???? (tiež tam spomínajú aj tých 5 rokov....)
prosím poradíte?? :confused: :confused: :confused:
sway
01.02.05,15:38
ľudkovia neviete poradiť??? - díííík
babenko1
01.02.05,15:47
A ešte sa chcem spýtať - už som pozerala zákony - ale či som to pochopila dobre:
-zdedila som byt po matke
-matka ho mala odkúpený do os. vlastníctva v roku 2005
-byt nebol nikdy prenajímaný ani zahrnutý do majetku firmy
-ja som tam nemala trvalý pobyt
-mám naň kupca - keď ho predám aké dane budem platiť???

ja som vyčítala že nie zo zákona o DZP 595/2003 §9 bod 1/ odst.c. - je to tak že neplatím nič???? (tiež tam spomínajú aj tých 5 rokov....)
prosím poradíte?? :confused: :confused: :confused:bohužiaľ nespadáš medzi oslobodených, nakoľko bol ten byt odkúpený až v r. 2005
sway
01.02.05,17:04
bohužiaľ nespadáš medzi oslobodených, nakoľko bol ten byt odkúpený až v r. 2005

Už som zblbnutá - OPRAVA: byt mama kúpila - stiahla som si to z katastra - 7.11.1997. - Tak ako ???? ;) :( ;) díííííííííík za ochotku. :)
olga88
01.02.05,17:28
Zdedila si po matke byt, ktora zomrela. Cize podmienka 2 rokov trvaleho pobytu sa skuma u tvojej matky. Ty urcite dan neplatis.
olga
solaris
09.02.05,17:01
Ja mám podobný problém s predajom. Som živnostník (poradenstvo) a pracujem doma vo vlastnom byte v ktorom aj bývam. Byt je v mojom súkromnom vlastníctve, t.j. neúčtujem o ňom v účtovníctve ako o majetku. Avšak uplatňujem si časť nákladov na prevádzku bytu (spotreba energií atď.) v rámci uzávierkových účtovných operácií do nákladov živnosti. Ako je to pri predaji takého bytu? Je predaj bytu oslobodený, ak ho predávam po 2 rokoch (resp. po 5 ak tam nemám trvalý pobyt) odo dňa nadobudnutia vlastníctva, ale sa tento byt považuje ako využívaný na podnikanie, t.z. že ho môžem predať až po 5 rokoch od skončenia využívania na podnikanie.
Vďaka za odpoveď.
Nike
09.02.05,18:46
Ja mám podobný problém s predajom. Som živnostník (poradenstvo) a pracujem doma vo vlastnom byte v ktorom aj bývam. Byt je v mojom súkromnom vlastníctve, t.j. neúčtujem o ňom v účtovníctve ako o majetku. Avšak uplatňujem si časť nákladov na prevádzku bytu (spotreba energií atď.) v rámci uzávierkových účtovných operácií do nákladov živnosti. Ako je to pri predaji takého bytu? Je predaj bytu oslobodený, ak ho predávam po 2 rokoch (resp. po 5 ak tam nemám trvalý pobyt) odo dňa nadobudnutia vlastníctva, ale sa tento byt považuje ako využívaný na podnikanie, t.z. že ho môžem predať až po 5 rokoch od skončenia využívania na podnikanie.
Vďaka za odpoveď.Využívanie na podnikanie nie je zaradený v majetku. V tomto prípade je príjem tiež oslobodený. Zákon hovorí "od vyradenia z majetku" nemôžeš vyradiť niečo čo nemáš zaradené.
alexxandra
09.02.05,19:20
ja som na akomsi skoleni pocula, ze naklady za byt sa mozu davat do nakladov, teda ked tam mame kancelarijku a uradujeme tam, iba ak cast bytu dame vynat z bytoveho fondu a prehlasime ho za nebytovy priestor. Tak ako to je, mozem si davat cast najomneho len tak do nakladov??? lebo rozhodne z bytoveho fondu nic vyjimat nemienim.
sway
11.02.05,07:51
ja som na akomsi skoleni pocula, ze naklady za byt sa mozu davat do nakladov, teda ked tam mame kancelarijku a uradujeme tam, iba ak cast bytu dame vynat z bytoveho fondu a prehlasime ho za nebytovy priestor. Tak ako to je, mozem si davat cast najomneho len tak do nakladov??? lebo rozhodne z bytoveho fondu nic vyjimat nemienim.
Nájomné by som nedávala, len telefóny - časť, čistiace porteby s rozumom!!, a samozrejme zariadenie kancelárie.:o
zufrob
11.02.05,09:31
v prípade, ak ide o predaj bytu alebo domu nadobudnutého dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov v dôsledku smrti poručiteľa alebo poručiteľov, do lehoty 2 rokov vlastnictva sa započítava lehota, po ktorú bol takýto byt alebo dom vo vlastníctve poručiteľa alebo poručiteľov; je oslobodený príjem z predaja takéhoto bytu alebo domu.
sway
11.02.05,09:34
v prípade, ak ide o predaj bytu alebo domu nadobudnutého dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov v dôsledku smrti poručiteľa alebo poručiteľov, do lehoty 2 rokov vlastnictva sa započítava lehota, po ktorú bol takýto byt alebo dom vo vlastníctve poručiteľa alebo poručiteľov; je oslobodený príjem z predaja takéhoto bytu alebo domu.už ťa predbehli - ale vďaka za ochotku.:o
zufrob
11.02.05,09:51
v prípade, ak ide o predaj bytu alebo domu nadobudnutého dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov v dôsledku smrti poručiteľa alebo poručiteľov, do lehoty 2 rokov vlastnictva sa započítava lehota, po ktorú bol takýto byt alebo dom vo vlastníctve poručiteľa alebo poručiteľov; je oslobodený príjem z predaja takéhoto bytu alebo domu.
zufrob
11.02.05,09:55
sorry, stupido!
nejako mi dnes nejde, ale berme to tak, ze opakovanie matka mudrosti :)
solaris
11.02.05,16:12
Nájomné by som nedávala, len telefóny - časť, čistiace porteby s rozumom!!, a samozrejme zariadenie kancelárie.:oPrečo by som pomernú časť nákladov (napr. 50%) na "nájomné" (myslím tým výdavky súvisiace s prevádzkou bytu ako kúrenie, vodné stočné, odpad, správa atď.) nemohol dať do nákladov živnosti? Podľa mňa sú to oprávnené náklady na zabezpečenie príjmov. Keby som mal niekde prenajatú kanceláriu, tak by som platil niekoľko násobne viac, čo by sa z hľadiska DzP odrazilo nižším základom dane, ako ked som vo vlastnom byte.
draik
11.02.05,17:58
Čo sa týka zdanenia predaja zdedeného bytu:
Ak predávajúci byt zdedí (dedič v priamom rade) a nemá v predávanom aspoň dva roky trvalý pobyt, ale poručiteľ (zomrelý) byt nadobudol aspoň 5 rokov pred tým ako dedič byt predáva, tak je dedič aj tak oslobodený od platenia dane z príjmu.
karqwer
22.03.05,12:07
Co presne kryje vyraz "dedeny v priamom rade"? Byvam v prenajatom byte,ktory si chcem odkupit.Majitelka byt zdedila byt pred 4rokmi po tete ktora nemala priamych pribuznych. Nechce mi ho este predat, vraj az ked uplynie 5 rokov, nechce platit dan z prijmu. Navrhuje mi darovaciu zmluvu, ale ja si chcem brat hypoteku, na darovaciu zmluvu mi ju nik neda..

Prosim poradte:
-byt zdedeny majitelkou po tete pred 4 rokmi
-neviem, kedy povodna majitelka ("teta") ziskala byt do osob.vlastnictva
-moze mi ho predat a nebude platit 19% dan z prijmu??

Dakujem
Karqwer
Silvuš
28.03.05,13:37
5 rokov by bolo, keby si tam nemala trvalý pobyt :-)
daň platiť nebudeš.. je to oslobodené.. ako citovala nike..
a daň z prevodu detto, ak je predaj uskutočnený tento rok...
5 rokov vlastníctva platí pri predaji domovej nehnuteľnosti a 2 roky vlastníctva a trvalého pobytu platí pri predaji bytu.;)
draik
29.03.05,11:20
Co presne kryje vyraz "dedeny v priamom rade"? Byvam v prenajatom byte,ktory si chcem odkupit.Majitelka byt zdedila byt pred 4rokmi po tete ktora nemala priamych pribuznych. Nechce mi ho este predat, vraj az ked uplynie 5 rokov, nechce platit dan z prijmu. Navrhuje mi darovaciu zmluvu, ale ja si chcem brat hypoteku, na darovaciu zmluvu mi ju nik neda..

Prosim poradte:
-byt zdedeny majitelkou po tete pred 4 rokmi
-neviem, kedy povodna majitelka ("teta") ziskala byt do osob.vlastnictva
-moze mi ho predat a nebude platit 19% dan z prijmu??

Dakujem
Karqwer
-dedic v priamom rade je napriklad potomok zomreleho rodica (rodic-dieta), cize po jednej "linii". Priamy rad uz nie su bratranci a pod.

-ak ma "teta" v byte dva roky pred predajom trvaly pobyt, dan platit nebude, inak plynie 5 rocna lehota

-zabudnite na darovacie zmluvy alebo uvedenie nizsej kupnej ceny do zmluvy ako bude vyplatena, len sa mozete dostat do problemov
Bea Š.
06.04.05,07:18
Čítam, čítam, ale môj problém tu nevidím. Byt mám v os. vlastníctve už 6 rokov, do 05/04 som v ňom mala trvalý pobyt, teraz už nie. Chcem ho predať, budem platiť daň ?
Naile
06.04.05,08:00
Bea,
nebudeš platiť daň z predaja bytu - § 9 odsek 1 písm. b), pretože maš byt vo vlastníctve viac ako 5 rokov.
Bea Š.
06.04.05,08:29
Ale podľa mňa je to §9 ods1 písm.a.) a ja už nemám skoro rok trvalý pobyt v byte. Takže ???
Naile
06.04.05,08:34
To Bea:
oslobodenie predaja bytu posudzuje sa podľa písmena b) v prípade, ak sa nesplní podmienka podľa písm. a). je to tvoj prípad. Don't worry, be happy, 5 rokov vlastnístva stačí na to, aby to bolo oslobodené.
Bea Š.
06.04.05,08:36
Ó tak to si ma potešil (a), ďakujem.