lora
29.01.05,18:23
Čaute Poraďáci,
poprosím skúsených mzdárov o pomoc pri výpočte mzdy, nakoľko som bola hodená do vody a neviem dobre plávať, teóriu trochu ovládam, ale:
- jedná sa o zamestnancov odmeňovaných mesačnou mzdou, 8-hod. pracovný deň. V mesiaci január bolo 20 pracovných dní a 1 deň sviatok (6.1.). Neviem, ako vypočítať mzdu, lebo nemám žiaden program, budem to asi robiť v Exceli. Ten sviatok padol na deň, ktorý by bol pracovný, t.z., že im ho musím preplatiť? Ako, priemerom na dovolenku? A navyše bol jeden zamestnanec na vyšetrení u lekára 3 hod., s tým už vôbec neviem, čo mám robiť. Môžete mi to niekto vysvetliť na príklade:
HM = 15.000,--,
20 odpr. dní, 1 deň plat. sviatok,
Dovol. priemer z min. štvrťroka = 700,--/deň.
Rátam takto:
15.000,-- / 21 dní x 20 odprac. dní = 14.285,70 Sk (ako zaokrúhliť, hore???),
1 deň plat. sviatok dovol. priemerom = 700,-- Sk ?

A čo s tými 3 hod. u lekára? Tie tiež preplatiť priemerom na dovolenku tak, že si vypočítam alikv. časť mzdy na jeden deň (napr.: 15.000,-- / 21 dní = 714,30 Sk) a z tej sumy mu zaplatím 5 hodín (714,30 / 8 h. x 5 h. = 446,40 Sk) a tiež si vypočítam z dovol. priemeru mzdu za tie 3 hod. u lekára (700,-- / 8 h. x 3 h. = 262,50 Sk) a spočítam to?
A ešte jedna otázka: keď má takýto pracovník minim. mzdu, odpracuje trebárs 17 dní, zvyšné dni má dovolenku a jeho hrubá mzda nedosiahne 6.500,-- Sk (napr. má nízky dovol. priemer), tak mu to treba doplatiť do minim. mzdy? Ako mám nazvať ten riadok - "doplatok do minimál. mzdy"?

Veľmi pekne vopred ďakujem za ochotu pomôcť!

Zdraví lora
lora
29.01.05,17:40
V januári vychádzaš z priemeru za mesiace 10,11,12/2004, ak nastúpil až v januári ešte nemá nárok na dovolenku, z t oho istého priemeru mu rátaš aj návštevu u lekára. Ahoj
Ivet, toto všetko viem, len som chcela odobriť, či na to idem dobre a či moje teórie a výpočty sa uberajú správnym smerom. Dobre to rátam tak, ako som napísala? Ten dovol. priemer aj HM som si vymyslela len do toho príkladu. A čo s tým zaokrúhľovaním?
Ďakujem lora
ivetakli
29.01.05,17:46
Ak má fixný plat 15.000,--, tak má sviatok 700,-- a tých 2o dní mu daj 14.300,--, aby dostal tých 15.000,--. Tie tri hodiny u lekára dávam 700:8 x 3 hodiny a zvyšok mal asi riadnu mzdu, tak mu ju dorátaj zas do 700,--. Aspoň tak to robím ja. Ahoj
vladan
31.01.05,06:09
lora, keďže tvoj zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou, sviatok by sa mala brať ako odpracovaný deň (ak nemáte kolektívnu zmluvu alebo v pracovnej zmluve nemáte dohodnuté inak - Zákonnník práce § 122 ods. 3)
Z tohto dôvodu môj výpočet vyzerá takto:
- mesačná mzda 15 000/168*165 = 14 733,-
- ošetrenie 3*87,5 = 263,-
Hrubá mzda 14 733 + 263 = 14 996 Sk
Zaokrúhľovanie mzdy tuším v zákonníku práce nie je definované, ja to robím vždy na celé koruny nahor.
Pekný deň
Ludka M
31.01.05,06:17
PRECO SI CHCES ROBIT MZDY V EXCELI ? VED SU DEMO VERZIE MZDOVYCH SOFTVEROV KTORE MOZES VYUZIT A MAS TAM SPRAVNE VYRATANU KOMLET MZDU / JA POUZIVAM OLYMP www.kros.sk (http://www.kros.sk) / skus ja som spokojna...
lora
01.02.05,18:05
PRECO SI CHCES ROBIT MZDY V EXCELI ? VED SU DEMO VERZIE MZDOVYCH SOFTVEROV KTORE MOZES VYUZIT A MAS TAM SPRAVNE VYRATANU KOMLET MZDU / JA POUZIVAM OLYMP www.kros.sk (http://www.kros.sk/) / skus ja som spokojna...
Skúšala som to, vyše pol hodiny sa mi to sťahovalo z internetu, ale tam to je len pre novú firmu a nových zamestnancov a ja už pri týchto viem, aké majú napr. dovolenkové priemery a tam neviem, kam by som to zadala, robí to len 3 mesiace, takže naozaj sa neviem pohnúť ďalej. Neporadíte?
Pekný večer.
lora
lora
01.02.05,18:09
lora, keďže tvoj zamestnanec je odmeňovaný mesačnou mzdou, sviatok by sa mala brať ako odpracovaný deň (ak nemáte kolektívnu zmluvu alebo v pracovnej zmluve nemáte dohodnuté inak - Zákonnník práce § 122 ods. 3)
Z tohto dôvodu môj výpočet vyzerá takto:
- mesačná mzda 15 000/168*165 = 14 733,-
- ošetrenie 3*87,5 = 263,-
Hrubá mzda 14 733 + 263 = 14 996 Sk
Zaokrúhľovanie mzdy tuším v zákonníku práce nie je definované, ja to robím vždy na celé koruny nahor.
Pekný deň
Ďakujem Vlaďka,
len nerozumiem tomuto:
to mám brať ten sviatok ako odpracovaný deň a tak ho aj zaplatiť? Nemám mu ho dať vo výške dovol. priemeru na deň? A keď je odmeňovaný mes. mzdou a na výplatnej páske má uvádzané len celé dni, môžem to takto prerátať na hodiny a tak to tam aj uviesť?
Ďakujem.
lora
vladan
02.02.05,06:20
len nerozumiem tomuto:
to mám brať ten sviatok ako odpracovaný deň a tak ho aj zaplatiť? Nemám mu ho dať vo výške dovol. priemeru na deň? A keď je odmeňovaný mes. mzdou a na výplatnej páske má uvádzané len celé dni, môžem to takto prerátať na hodiny a tak to tam aj uviesť?
Lora, pozri si zákonník práce, § 122 ods. 3 - to je k tomu sviatku
... keďže mu mzdu robíš v Exceli, tak nevidím problém prerátať mu mzdu na hodiny a takto to aj uviesť
... na výplatnej páske majú moji zamestnanci odmeňovaní mesačnou mzdou uvedené aj hodiny a aj dni
dr.kuko
02.02.05,06:52
Dámy, môžem mať aj jaednu otázočku. V januáry som nastúpil do zamestnania a prvé dva dni som nerobil, lebo robím pre Francúzov a tí boli ešte doma. Nastúpil som až 5.teho a potom 6. bol hneď štátny sviatok. mzdárky mi vyrátala mzdu ale len za 18 dní. Okrem prvých dvoch dní mi do mzdy nezarátala ani štátny sviatok je to v poriadku? Za akých podmienok by mi nemusela uhradiť štátny sviatok?

Základný plat: 17000

Základná mzda: 14571

Je to správne, alebo mi tam musí zarátať aj sviatok.
Ďakujem

Juraj
vladan
02.02.05,09:07
Kuko, tvoja mzda mala byť vo výške 15 381,- Sk, sviatok ti mala preplatiť buď ako odrobený deň alebo priemerom. Bližšie pozri Zákonník práce, § 122.
dr.kuko
02.02.05,09:49
Ďakujem veľmi pekne, tiež som si myslel.
Viki
04.02.05,13:04
Pripojím takú jednoduchú excelovskú tabuľku na výpočet mzdy

pre zamestnancov odmeňovaných mesačnou mzdou, bezdetných a bez PN
...no proste pre taký veľmi jednoduchý výpočet

Pekný víkend
Viki:)
metracik2
15.02.05,16:23
mazdarka Ti mala zaplatit vsetko. Ale aky den nastupu si mal uvedeny v pracovnej zmluve??!! Ak nastup od 1.1.2005, tak Ti mzdarka mala zaplatit celu mzdu, lebo v tomto pripade bola prekazka na strane zamestnavatela, ze Ti neumoznil vyklonat pracu.
sviatok 6.1.2005 sa plati u mesacne odmenovanych mzdou a nie nahradou mzdy, ak to vsak nie je dohodnute v pracovnej zmluve, ze sviatok sa bude prplacat nahradou mzdy, alebo nie je kolektivna zmluva??!!