Lucia 77
29.01.05,19:28
Prosím o radu, ako majú byť uložené doklady v JÚ pri ich predložení na daňovú kontrolu? Podľa položiek v peňažnom denníku alebo podľa jednotlivých kníh (pokladničná kniha, kniha záväzkov, kniha pohľadávok..)?
M0NIKA
29.01.05,19:24
Tak toto zaujíma aj mňa.... máte niekto také skúsenosti?
jess
29.01.05,19:27
Prosím o radu, ako majú byť uložené doklady v JÚ pri ich predložení na daňovú kontrolu? Podľa položiek v peňažnom denníku alebo podľa jednotlivých kníh (pokladničná kniha, kniha záväzkov, kniha pohľadávok..)?podľa jednotlivých kníh, každú knihu zvlášť
hron
29.01.05,19:31
Nerozumel som celkom :-). To sa roztrhaju na pat kuskov a samostatne usporiadaju podla knih?
adam
29.01.05,19:38
Pri kontrole som mala uložené podľa položiek v peňažnom denníku, bolo to OK.
M0NIKA
29.01.05,19:51
Zalezi na konkretnom danovakovi - mojmu otcovi povedali, ze ma uctovnictvo neprehladne, lebo nemal doklady ulozene podla knih... dokonca dostal za to aj pokutu.
Manual
29.01.05,19:58
V zákone nie je napísaný návod ako sa majú doklady ukladať. Podstatné je, aby to bolo pri kontrole prehladné. Pri kontrolách prakticky každá kontrolórka si predstavovala uloženie dokladov inak!!! A teraz si vyber...!!! Inak súhlasím s adamom.
Pekný večer želám...
babenko1
29.01.05,21:03
Keď som robievala kontroly ja, najlepšie bolo, ked bola pokladňa zvlášť, pohľadávky, záväzky, banka, interné doklady. A takto to robím aj teraz. Keď boli všetky tieto doklady poukladané podľa peňažného denníka, bolo to strašne neprehľadné.
Manual
29.01.05,21:10
Keď má napr. firma za rok 35 pohladávok a 50 došlých Fa, a ostatné má bloky z ERP. tak aj pohladávky aj došlé Fa pripínam k tomu dokladu, ktorým boli uhradené. Buď k BV alebo k PVD, alebo k PPD. A takto to chronologicky založím. Pri kontrole kontrolór prakticky len "odfajkáva". Je na takomto uložení niečo špatné?
Pekný večer...
M0NIKA
29.01.05,21:13
Ja osobne tiež uprednosťnujem ukladanie dokladov podľa druhu - zdá sa mi to prehľadnejšie, aj keď je iba málo dokladov. Možno preto, že už nejaký ten rok robím PÚ - tak som "zdeformovaná".
Jana2004
29.01.05,21:16
Keď som robievala kontroly ja, najlepšie bolo, ked bola pokladňa zvlášť, pohľadávky, záväzky, banka, interné doklady. A takto to robím aj teraz. Keď boli všetky tieto doklady poukladané podľa peňažného denníka, bolo to strašne neprehľadné.Mala som kontrolu v decembri a mala som to uložené presne takto, pohľadávky, záväzky, pokladňa, mzdy, banka, interné doklady - všetko sólo, a bolo to O.K., dokonca čo sa mi už dávno nestalo - mi kontrolórka zatelefonovala a pochválila.
M0NIKA
29.01.05,21:22
Podľa mňa keď je každý druh zvlášť, ľahko sa nájdu odvolávky medzi nimi. Ak je napr. nejaký VPD priložený pri DF a iný niekde inde, stáva sa to neprehľadným. Je to vlastne o spätnom dohľadávaní.
Manual
29.01.05,21:24
Rok 2005 začnem už podľa návodu...
M0NIKA
29.01.05,21:35
Daňováci Ti budú určite vďační. :-)
Potom ľahšie prižmurujú oči - keby náhodou bolo treba.
Paula
29.01.05,22:05
Som tiež za systém uloženia dokladov podľa druhu: DF, OF,PP,PV,BÚ,ID. K nim priložím vytlačený výpis "k druhu" prislúchajúci. Peňažný denník, ktorý mapuje príjmy a výdaje v časovom slede vytlačím v momente, kedy je všetko "upratané" :)
Manual
30.01.05,07:54
Paula, prosím čo máš na mysli ... vytlačený výpis "k druhu" prislúchajúci.
Ďakujem, a želám pekné nedelné ráno...
viktoria
30.01.05,08:07
Ako tlačíte knihu záväzkov a knihu pohľadávok? Vytlačíte len zoznam dokladov v poradí akom ste zaevidovali alebo tlačíte podľa veriteľa resp. dlžníka?
Manual
30.01.05,08:15
Mne to tlačí tak, že z toho vidím:
číslo Fa
dlžníka
datum vystavenia
datum splatnosti
počiatočný stav
datum úhrady
konečný stav či bola a ako bola Fa uhradená BV alebo hotovosť
dni omeškania.
Nevýhodou je tu to, že keď sa Fa uhrádza napr. na 3x, tak v knihe pohl. je uvedený vždy len ten posledný datum úhrady a nie všetky tri datumy.
Pekný nedelný deň...
viktoria
30.01.05,09:05
Manula, minulý rok som mala málo odberateľov takže som vytlačila zoznam pohľadávok zvlášť pre každého. Ale tento rok mám klienta ktorý má cez 80 dodávateľov a vytlačiť zvlášť pre každého zoznam sa mi zdá zdlhavé. Dokonca Money ani nemá na to dobrý výstup, vytlačí len zoznam dokladov bez toho aby tam boli vyznačené aj úhady.
M0NIKA
30.01.05,09:09
Paula, prosím čo máš na mysli ... vytlačený výpis "k druhu" prislúchajúci.
Ďakujem, a želám pekné nedelné ráno...Ahoj Manual, myslím, že Paula písala o knihe pohľadávok, záväzkov, pokladničnej knihe a pod.
Ja osobne tlačím celú knihu podľa por. čísla a saldokonto - neuhradené fa a to po partneroch (aby som vedela poslať odsúhlasenie zostatkov).
A ak sa nemýlim, v Alfe je vidieť všetky úhrady - aj keď je faktúra uhrádzaná na viackrát.
K pokladni potom treba dorobiť aj inventarizácie zostatkov min. ku koncu štvrťroka, ale to zrejme vieš. Alfa to urobí za Teba, stačí vytlačiť a vyplniť.
Manual
30.01.05,09:11
Pekný nedelný deň Monika, včera si tu tuším ponocovala... ???
M0NIKA
30.01.05,09:18
Keď mne sa táto stránka veľmi páči a včera som ju iba objavila....:)
viktoria
30.01.05,09:24
Manual, Monika, vidím že používate Alfu. Ako tlačíte v danom programe záväzky resp. bankové doklady?
Manual
30.01.05,09:32
Monika, myslím že to tlačím podobne ako Paula, až na to triedenie dokladov, len ma zneistil ten "odborný" výraz.
Viktória, ja do konca roka idem v programe Agenda z B.B. to ide pod DOS-om, od r.2005 idem na Alfu, tá má podstatne lepšie výstupy čo do kvality aj do množstva.
Ak môžeš, tak prejdi na ňu - oplatí sa.
Pekný deň...
viktoria
30.01.05,09:55
Manual, prave skúšam Alfu cez Demo. Nainštalovala som ju kvôli skladovej evidencií, lebo v Money by mi to vyšlo ovela drahšie. Je celkom dobrý program, len má jeden nedostatok: zaevidujem záväzky a chcem vytlačiť účtovný doklad - nemá žiadný výstup. Takisto bankové doklady sa nedajú vytlačiť. Alebo možno že sa dajú len ja neviem ako na to. Takže som to vyriešila tak že som vytvorila v Exceli jeden vzor na záväzka a jeden na bankové doklady a tlačim cez Excel. Ale uz nemám nervy dvojmo vypisovať doklady.
M0NIKA
30.01.05,10:34
Manual, prave skúšam Alfu cez Demo. Nainštalovala som ju kvôli skladovej evidencií, lebo v Money by mi to vyšlo ovela drahšie. Je celkom dobrý program, len má jeden nedostatok: zaevidujem záväzky a chcem vytlačiť účtovný doklad - nemá žiadný výstup. Takisto bankové doklady sa nedajú vytlačiť. Alebo možno že sa dajú len ja neviem ako na to. Takže som to vyriešila tak že som vytvorila v Exceli jeden vzor na záväzka a jeden na bankové doklady a tlačim cez Excel. Ale uz nemám nervy dvojmo vypisovať doklady.
Ahoj Viktoria, celá Alfa a vlastne aj Omega a Olymp sú riešené tak, že ak si všetko správne nastavíš na začiatku, potom je zábava robiť s takýmto softom. Samozrejme môžeš v priebehu roka všetko meniť, upravovať, dohadzovať...
Čo sa týka tlače - odporúčam TLAČ - a vyberieš si čo potrebuješ. Neviem ale presne, aký účtovný doklad chceš vytlačiť, môžeš mi to upresniť, aby som Ti vedela poradiť?
Manual, pozerala som do Alfy a zistila som, že naozaj - keď je fa uhradená na viackrát, alebo keď bola uhradená najprv záloha a potom cez ID preúčtovaná úhrada - vidíš všetky úhrady, nielen tú poslednú.
marcelaStanakova
30.01.05,11:19
Mala som viackrát daňovú kontrolu a pre všetkých bolo vždy najlepšie keď doklady nasledovali v peňažnom denníku chronologicky podľa dátumu.Takže nie zvlášť bankové výpisy a pokladňa záväzky atď. ale pekne jedno za druhým podľa dátumu.
A v ALFE sa to super dá pretože všetko je medzi sebou perfektne prepojené z peňažného denníka sa dostaneme do úhrad ,pokladne, banky ,SF, do HIM a IM kam chceme.
,
viktoria
30.01.05,11:42
Čo sa týka tlače - odporúčam TLAČ - a vyberieš si čo potrebuješ. Neviem ale presne, aký účtovný doklad chceš vytlačiť, môžeš mi to upresniť, aby som Ti vedela poradiť?

Monika, ide mi o to, že ak zaevidujem došlú faktúru do knihy záväzkov, tak by som chcela vytlačiť účtovný doklad ktorý pripojím k faktúre, ako keď vytlačím pokladničný doklad. Tak isto pri zaevidovaní bankového dokladu by som chcela vytlačiť k bankovému výpisu účtovný doklad.
M0NIKA
30.01.05,11:57
Monika, ide mi o to, že ak zaevidujem došlú faktúru do knihy záväzkov, tak by som chcela vytlačiť účtovný doklad ktorý pripojím k faktúre, ako keď vytlačím pokladničný doklad. Tak isto pri zaevidovaní bankového dokladu by som chcela vytlačiť k bankovému výpisu účtovný doklad.Viktoria, asi tomu presne nerozumiem - ja ani k banke ani k DF neprikladám účtovný doklad, ani nerobím "košieľku". (To robím iba pri PÚ.)
Na došlú faktúru rukou dopíšem: Došlo a dátum a potom dátum kedy som ju dala na úhradu. Úhrady vyšlých fa si odsledujem v knihe pohľadávok. Alfa dokonca farebne označí neuhradenú fa a inou farbou čiastočne uhradenú fa.
Po zaúčtovaní bank. výpisu si skontrolujem zostatok a keby som potrebovala cez TLAČ výpis vytlačím. Ale to nerobím - šetrím papier.:)
Takto by to malo stačiť.....
viktoria
30.01.05,12:09
Ďakujem za vysvetlenie, už rozumiem.

Teoreticky na došlé faktúry by som ani nepotrebovala "košielku" ale ak zaevidujem napríklad záväzok na úhradu odvodov, tak potrebujem niečo vytlačiť, lebo k takým záväzkom nemám externé doklady.

A na bankové účty robým košielky hlavne kvôli prehladnosti aby som vedela že o akú úhradu ide, lebo na bankovom výpise nie je to jednoznačné.

Inač skladová evidencia v Alfe je fakt dobrá, takže ju budem aj naďalej používať, ale JÚ preorientujem do Money.
M0NIKA
30.01.05,12:17
Ďakujem za vysvetlenie, už rozumiem.

Teoreticky na došlé faktúry by som ani nepotrebovala "košielku" ale ak zaevidujem napríklad záväzok na úhradu odvodov, tak potrebujem niečo vytlačiť, lebo k takým záväzkom nemám externé doklady.

A na bankové účty robým košielky hlavne kvôli prehladnosti aby som vedela že o akú úhradu ide, lebo na bankovom výpise nie je to jednoznačné.

Inač skladová evidencia v Alfe je fakt dobrá, takže ju budem aj naďalej používať, ale JÚ preorientujem do Money.Ak som Ti pomohla, som rada.:)
Ty robíš sama, alebo máš iného človeka na evidovanie a iného na účtovanie? Lebo napr. z Olympu vieš vyexportovať mzdové záväzky do Alfy a vidíš ich tam. Po úhrade a zaúčtovaní banky vidíš, či máš všetko správne zaplatené a tým to pre Teba končí. Nemyslím, že je potrebné niečo tlačiť.

Čo sa týka výpisov, ja si píšem poznámky priamo k položke na výpis - tiež niekedy dohľadávam, tak aby som aj neskôr vedela o čom to bolo....;)

So skladom v Alfe nerobím, ale verím, že to majú premakané.

Ak Ti môžem poradiť, nemiešala by som dva rôzne softy - zbytočne Ti to skomplikuje život, resp. neuľahčí Ti to prácu. (Moja osobná skúsenosť.)
viktoria
30.01.05,12:57
Na viacerých programoch musím pracovať tak či tak, lebo vo firme kde som zamestnaná robíme viacerí na AbraGold. Ako živnostník pracujem na Money, zatiaľ sama.
M0NIKA
30.01.05,13:35
Tak keď si doma sama, tak aspoň tam by som nekombinovala, ale to je už na Tebe ;) .

Je mi jasné, že aj soft pýta peniaze....:(
karci
30.01.05,14:52
K banke nepotrebujete žiadne doklady iba si na bankový výpis poznačte vlastné poznámky. K faktúram tak isto. Ku mzdám si ako podklad priložíte niektoré zo zostáv zo mzdového programu. Takže nevidím dôvod načo k týmto dokladom tlačiť akékoľvek doklady z programu. Neviem ani čo by na nich malo byť. Okrem pokladničných dokladov z Alfy nepotrebujem tlačiť žiadne iné doklady.
M0NIKA
30.01.05,15:27
K banke nepotrebujete žiadne doklady iba si na bankový výpis poznačte vlastné poznámky. K faktúram tak isto. Ku mzdám si ako podklad priložíte niektoré zo zostáv zo mzdového programu. Takže nevidím dôvod načo k týmto dokladom tlačiť akékoľvek doklady z programu. Neviem ani čo by na nich malo byť. Okrem pokladničných dokladov z Alfy nepotrebujem tlačiť žiadne iné doklady.Súhlasím. A doplnila by som - ešte treba tlačiť aj ID. :)
m.hladka
30.01.05,17:57
V JU, ak nie si platcom DPH, môzeš mať poukladané doklady podľa dátumu zaradom a priložený zoznam kniha faktúr vyšlých a došlých faktúr, pretože faktúry sú priložené pri banke alebo pokladni, podľa toho kedy boli zaplatené. Ak si platcom DPH, treba mať faktúry vyšlé poskladané podľa poradia v jednom obale (knihe) s ich zoznamom a faktúry došlé v druhom obale s ich zoznamom a tiež knihu daňových dokladov (to je ich zaúčtovanie). Oni si potom ešte pýtaju doklady, ak niečo chýba a postupne sa im to môže na ich požiadanie doniesť.
MIRKA
31.01.05,10:29
nedá mi sa nevyjadriť:

tiež ukladám doklady chronologicky podľa zaúčtovanie v peňažnom denníku. robila to tak aj moja predchodkyňa a papiere boli aj na kontrole a všetko OK.

tlačím tiež len pokladničné doklady a samozrejme ID. banku nie. potom knihu záväzkov, pohľadávok, SF. len som akosi pozabudla na inventaruzácie pokladne.

ja teda fakt neviem, čo je také neprehľadné a tomto uložení dokladov. veď, keď ich niekto kontroluje, tak má otvorený peňažný a má šanóny s dokladmi rad za rodom uložené a len odfajkáva a podľa potreby nahliadne do kníh. nachápem!!!
Manual
31.01.05,17:16
Už som sa k tomu to vyjadroval a som rád, že dosť ludí ukladá doklady chronologicky. Ja som to do konca r.2004 robil tiež tak. Pri kontrole neboli námietky. Ale ako so čítal príspevky nadobúdal som presvedčenie, že ich treba triediť.
Tak od r. 2005 ich budem triediť. Na záver by som skonštatoval, že ak nie je platca DPH a DF ani OF nie je mnoho, cca 40-50 a boli uhradené naraz, nie na viac krát a ostatné sú bloky z ERP, tak kludne môže ukladať chronologicky, bez triedenia. Pretože tam sa hneď všetko nájde.
Pekný večer želám...
Paula
31.01.05,18:26
Myslím, že nezáleží na uložení dokladov - chronologicky alebo podľa druhu. Každý si ukladá tak, ako mu viac vyhovuje. Ešte som za 10 rokov nemala kontrolu na JÚ, ale ak by sa ohlásila, spýtam sa ich, ako chcú mať uložené a tak jej uložím.......a predložím zostavy podľa uloženia :) Je pravda, že peňažný denník má byť chronologický, neprotestujem. Šikovný softvér vytlačí čokoľvek.
M0NIKA
31.01.05,18:30
[ Šikovný softvér vytlačí čokoľvek.[/QUOTE]

Nech žije Alfa!!!!!
Manual
31.01.05,18:31
Už som o tom písal tu niekde, že žiadny zákon nestanovuje ako "ukladať" zaúčtované doklady. Pri kontrole platcu DPH im však môj chronologický sytém "vadil". Asi preto, že nič nenašli. 100 kontrolórov = 100 názorov.
Pekný večer...
Monča
31.01.05,18:51
Ja ukladám doklady tiež chronologicky. Raz som prišla na daňový úrad, zaklopala, vošla. Pani daňová kontrolórka stála bosá na stoličke a nakukovala do nejakého šanónu s dokladmi, ktorý mala vyložený na skrini, pretože už nemala miesto na zemi, kde boli rozložené ďalšie šanóny. Práve robila kontrolu daňového subjektu.ktorý mal doklady uložené podľa druhu v osobitných šanónoch. Pripadalo mi to smiešne ako sa v tom hrabala.
Paula
31.01.05,18:51
Tak ako vravíš...100 kontrolórov.....a keď niekto chce, vezme nám 5 rokov zo života. No musím povedať, že len jedinkrát mi tých 5 rokov vzali (i keď na halier sedelo). Keby som ja bola kontrolór, lepšie by sa mi podľa druhu kontrolovalo :) Takže - pekný večer prajem aj ja.
Manual
31.01.05,18:55
[QUOTE=Manual]Paula, prosím čo máš na mysli ... vytlačený výpis "k druhu" prislúchajúci. Možno to tak mám aj ja, ale vyjadrila si sa tu tak "odborne".
Asi si to nepostrehla, písal som to v nedelu.
Ďakujem
jeso
31.01.05,19:53
ja ukladám doklady podľa druhu-DF,VF,pokladna,BU, mzdy,ID
ak má firma okolo 1000 faktúr došlých aj vyšlých a sú platené niektoré aj v troch splátkach nedá sa to inak ukladať...
MIRKA
31.01.05,20:16
asi ste ma presvedčili a tento rok to skúsim aj ja podľa "druhu" :)

a koľko vlastne takto šanónov potrebujem:D - DF, VF, banka (len samotné výpisy?), PD (bločka ERP...), mzdy (ako? čo tam prikladáte? rekapitulácie???)

a keď platím napr. leasing, tak to založím k čomu? k banke? alebo niekde zvlášť??? tak isto iné mesačné splátky (plyn...)

Dúfam, že keď som sa už nechala nahovotiť, tak poradíte ako:)
M0NIKA
31.01.05,20:31
asi ste ma presvedčili a tento rok to skúsim aj ja podľa "druhu" :)

a koľko vlastne takto šanónov potrebujem:D - DF, VF, banka (len samotné výpisy?), PD (bločka ERP...), mzdy (ako? čo tam prikladáte? rekapitulácie???)

a keď platím napr. leasing, tak to založím k čomu? k banke? alebo niekde zvlášť??? tak isto iné mesačné splátky (plyn...)

Dúfam, že keď som sa už nechala nahovotiť, tak poradíte ako:)Podľa toho, koľko máš dokladov... možno Ti budú stačiť rýchloviazače a tie dáš spolu do jedného šanónu... :)
Delíš: DF, VF, banka - k výpisom prikladám PP, pokladňa (niekto delí aj VPD a PPD, niekto ich zakladá v poradí) a ID.
Čo sa týka splátok, najviac sa mi osvedčilo (a mám to odobrené z viacerých miest ;) ) okopírovať si splátkový kalendár a pri každej splátke zaevidovať jednu kópiu ako DF.
Čo sa týka mzdových zostáv v tom Ti neviem poradiť, lebo ja som neúčtovala v JÚ mzdové záväzky :o , iba pohyby peňazí s tým súvisiace.
A práve som sa v inej téme dozvedela, že... zle nedobre :eek: . Tak mám z toho hlavu v smútku....:mad: asi som sa nemala hrnúť do JÚ, keď sa lepšie vyznám v PÚ - tak mi treba!
jeso
31.01.05,20:31
šanón ostatné záväzky :
-mzdy/rekapitulácia miezd pre zamestnancov+predpis pre poistovne+danový bonus/
-leasing/nie faktúry -tie sú založené s ostatnými DF, ale len ak je splýtkový kalendár/
-plyn/splátkový kalendár/
M0NIKA
31.01.05,20:34
A ešte som si spomenula, že na školení nám "teta" povedala, že k leasingu odporúča viesť samostatnú knihu tak ako knihu SF.
MIRKA
31.01.05,20:46
ďakujem vám........skúsim:)
M0NIKA
31.01.05,20:47
príjemnú zábavu :cool:
atka4
01.02.05,12:47
Svojim "klientom" evidujem doklady podľa druhu, t.j. kniha prijatých faktúr - obal prijatých faktúr, kniha vydaných faktúr - obal vydaných faktúr, pokladnice, účty-každý samostatne, ostatné pohľadávky, ostatné záväzky ..... Robím to tak preto, že
1. sú pokope doklady aj z hľadiska kontroly DPH-nie všetky prijaté fa musia byť zaplatené, ale nárok na odpočet v čase zaúčtovania a plnenia je
2. čo urobíte napr. s faktúrou, ktorú uhradíte na niekoľkokrát a ešte k tomu z banky, možno aj rôznych bánk, prípadne aj pokladňou..., kam ju dáte, ku ktorému hradiacemu dokladu, alebo ju zakaždým ofotíte??? Ja ju mám proste v knihe faktúr, očíslovanú, a na hradiaci doklad k VS vždy pripíšem aj poradové číslo, aké má v knihe faktúr (FD 260/04´faktúra došlá 260 rok 2004).a viem, kde ju mám hľadať, je vždy na jednom mieste.
3. kde by ste mali doklady na prelome roka, ktoré neboli uhradené v starom roku a uhradíte ich až v priebehu nasledujúceho roka? Asi v banke alebo pokladni, ale čo evidencia DPH.
Budete ju prácne hľadať, pri prípadnej kontrole predložíte a opäť po kontrole vrátite k hradiacemu dokladu? K odpovedi od Moniky- veď zákon o účtovníctve "hovorí" aké druhy kníh evidencie sa vedú aj v JÚ, t.j. musia byť doklady takto chronologicky vedené.
4. môže byť iná situácia v prípade, keď ide o podnikateľa, kde je málo dokladov a kde sa priebežne hradia, že si doklady pripínate k hradiacim dokladom, ale vo veľkom to asi nebude dosť prehľadné.
jess
01.02.05,12:55
súhlasím s atka4. Aj daňováci pri kontrole chcú vidieť zvlášť jednotlivé knihy záväzkov, pohľadávok, pokladnicu, zvlášť každý Bú ....
isd
07.02.05,22:09
Zdravim pokrocilych,
uctujem v JU ALFA, mam iba korunovu pokladnu, nemam ale podnikatelsky ucet.
Ak pride napr. inkaso za telefon, tak sa zaplati z mojho osobneho uctu. Cast z nakladov na telefon ale davam do vydavkov (internet). Telefon je ale sukromny, nie na firmu.
Ake doklady musim mat v šanonoch aby to bolo o.k.?
Zatial mam v doslych FA kopiu faktury od Telekomu, urobim vydavkovy blok na "preinternetovanu" sumu, ten pripnem na originalnu FA a zalozim do sanonu "penazny dennik". V PD uctujem len vydavok na danu preinternetovanu sumu.
Je potrebne prikladat aj vypis z mojho osobneho uctu?

Cize napr.:
cela FA = 1000,-
sukromne hovory = 900,-
Internet 019.. = 100,- (preinternetovana suma)

Slavo
Heleč
08.02.05,09:09
Iba sa chcem opýtať, v čom je výhoda keď nemáš podnikateľský účet?
M0NIKA
08.02.05,20:53
Žeby v poplatkoch????
sway
08.02.05,20:59
Iba sa chcem opýtať, v čom je výhoda keď nemáš podnikateľský účet?

Ja odporúčam zriadiť účet všetkým mojím klientom - viem poplatky a tak..., ale je výhoda, že sa Ti nik pri kontrole nebude "hranbať" v Tvojom súkromnom účte - ak uhradíš fa zo súkromného účtu, mal by byť pri výdavku - pomernej časti - okopírovaný výpis, že bol záväzok skutočne uhradený...a sú komplikácie..., neviem môj názor, že je prehľadnejšie a lepšie mať účet, aj kôli odvodom, daniam a tak. ;)
isd
08.02.05,21:03
Iba sa chcem opýtať, v čom je výhoda keď nemáš podnikateľský účet?Zacal som koncom munuleho roka a neocakaval som este velke prijmy, je to kvoli poplatkom.
isd
08.02.05,21:07
Ja odporúčam zriadiť účet všetkým mojím klientom - viem poplatky a tak..., ale je výhoda, že sa Ti nik pri kontrole nebude "hranbať" v Tvojom súkromnom účte - ak uhradíš fa zo súkromného účtu, mal by byť pri výdavku - pomernej časti - okopírovaný výpis, že bol záväzok skutočne uhradený...a sú komplikácie..., neviem môj názor, že je prehľadnejšie a lepšie mať účet, aj kôli odvodom, daniam a tak. ;)
ano, len telefon je sukromny, cize stale ho budem uhradzat z osobneho uctu aj keby som mal podnikatelsky ucet.
Cize prilozim vypis. Ake este mas na mysli komplikacie?
jeso
08.02.05,21:30
ako chceš uhrádzať -odvody , dan z príjmu, dan z mot. vozidla ?
prípadne kam ti danový úrad pošle nejaké preplatky ak ti náhodou vzniknú ?
isd
08.02.05,21:58
ako chceš uhrádzať -odvody , dan z príjmu, dan z mot. vozidla ?
prípadne kam ti danový úrad pošle nejaké preplatky ak ti náhodou vzniknú ?no to nevim, prijem zo zivnosti mam pod 12xziv.min., cize odvody neplatim a ani auto neplatim. Dan nemozem zaplatit z hociakeho uctu? Tiez na preplatky je v priznani moznost uviestucet kam ich maju vyplatit. Alebo nie?
jeso
08.02.05,22:02
no tie preplatky v prípade podnikatela by mali isť na podnikatelský účet
sway
09.02.05,06:45
ano, len telefon je sukromny, cize stale ho budem uhradzat z osobneho uctu aj keby som mal podnikatelsky ucet.
Cize prilozim vypis. Ake este mas na mysli komplikacie?

ja by som ho kľudne uhrádzala z podnikateľského účtu a dávala by som na základe výpisu len alikvotnú časť do nákladov. Telekomu je fuk odkiaľ mu prišla úhrada a nebudeš musieť zverejňovať svoj súkromný výpis... :)
a možno sa to zdá nepravdepodobné, ale firma pôsobí dôveryhodnejšie, keď má svoj účet, či už pred úradmi, či pred odberateľmi..., ale nie je to povinnosť - zváž a urob ako myslíš... ;)
mira
10.02.05,20:06
zaujímavé čítanie
petra:-)
10.02.05,20:34
No, dajú sa predsa použiť aj poštové poukážky. Aj preplatok na dani môže predsa DÚ poslať pošou, či nie? ;)
babenko1
10.02.05,20:38
no to nevim, prijem zo zivnosti mam pod 12xziv.min., cize odvody neplatim a ani auto neplatim. Dan nemozem zaplatit z hociakeho uctu? Tiez na preplatky je v priznani moznost uviestucet kam ich maju vyplatit. Alebo nie?prečo miešať veci súkromné s podnikateľskými??
Heleč
11.02.05,08:36
Ja odporúčam zriadiť účet všetkým mojím klientom - viem poplatky a tak..., ale je výhoda, že sa Ti nik pri kontrole nebude "hranbať" v Tvojom súkromnom účte - ak uhradíš fa zo súkromného účtu, mal by byť pri výdavku - pomernej časti - okopírovaný výpis, že bol záväzok skutočne uhradený...a sú komplikácie..., neviem môj názor, že je prehľadnejšie a lepšie mať účet, aj kôli odvodom, daniam a tak. ;)
Dík. Je to presne môj názor. Nevidím dôvod komplikovať si život a dávať daňovákom možnosť "zarobiť si".
mccm
12.02.05,20:54
Rok 2005 začnem už podľa návodu...Podľa akého návodu?
babenko1
12.02.05,21:07
Podľa akého návodu?myslel tým, že bude mať zvlášť fascikel na pohľadávky, záväzky, banku, pokladňu...
mccm
12.02.05,21:11
existuje nejaký návod ako správne účtovať v JÚ
babenko1
12.02.05,21:13
voľakedysi boli postupy vedenia účtovníctva v jednoduchom účtovníctve...
mccm
12.02.05,21:15
Ja účtojem v ALFE, ale som len v začiatkoch: Neviem či robím veci správne.
Ak mám bločky z EP mám vystavovať aj výdavkové doklady? Stačí len výstup z alfi, nemám viesť nič iné?
babenko1
12.02.05,21:21
ja tiež účtujem v alfe... VPD nevypisujem.. raz za štvrťrok ich vytlačím pripnem k nim všetky výdavky a je to .... daňováci sú spokojní...
sway
12.02.05,21:21
myslel tým, že bude mať zvlášť fascikel na pohľadávky, záväzky, banku, pokladňu...
babenko sorry - ale v JÚ neexistuje!!! - nemýľ si to s PÚ - v JÚ treba dávať doklady chronologicky ako idú podľa dátumu! Banku, príjmy aj výdaje z pokladne pekne za sebou - žiadne oddeľovanie ako v PÚ..., len osve evidenciu - šanón pohľadávok a záväzkov.
Daňováci boli z toho hotoví a riadne nervózni, predstav si že firma má 30 šanónov, rozdelené ako v PÚ a dáš im peňažný denník a oni hľadajú raz v jednom šanóne doklad, raz v druhom, potom v banke... - fakt je to nedobré.:o
babenko1
12.02.05,21:22
babenko sorry - ale v JÚ neexistuje!!! - nemýľ si to s PÚ - v JÚ treba dávať doklady chronologicky ako idú podľa dátumu! Banku, príjmy aj výdaje z pokladne pekne za sebou - žiadne oddeľovanie ako v PÚ..., len osve evidenciu - šanón pohľadávok a záväzkov.
Daňováci boli z toho hotoví a riadne nervózni, predstav si že firma má 30 šanónov, rozdelené ako v PÚ a dáš im peňažný denník a oni hľadajú raz v jednom šanóne doklad, raz v druhom, potom v banke... - fakt je to nedobré.:osway...a ako zaradíš takú platbu za faktúru, ktorú ti uhrádzajú na 10x???
mccm
12.02.05,21:27
A existuje niečo ako účtovať v Alfe? Je to celkom prehľadné, ale aj tak by som sa uistil? Čo všetko mám dávať ako interný doklad?
sway
12.02.05,21:28
sway...a ako zaradíš takú platbu za faktúru, ktorú ti uhrádzajú na 10x???
postupne si ju uhrádzaš cez banku, či pokladňu, v tom problém nevidím klasické čiastkové úhrady...
babenko1
12.02.05,21:31
A existuje niečo ako účtovať v Alfe? Je to celkom prehľadné, ale aj tak by som sa uistil? Čo všetko mám dávať ako interný doklad?Ak si si zakúpil program alfa, v balíčku by ti mala prísť aj kniha o tom, ako účtovať v alfe..
Táto debata tu už bola.. čo všetko účtovať cez interné doklady.. daj si to vo vyhľadávaní...
babenko1
12.02.05,21:33
aj v jednoduchom účtovníctve to tak môže byť... nikde to nie je zakázané... ak máš aj 30 šanónov....
sway
12.02.05,21:37
aj v jednoduchom účtovníctve to tak môže byť... nikde to nie je zakázané... ak máš aj 30 šanónov....
tak sa rozhodni sám - určite sa snažíme poradiť každý ako najlepšie vieme dľa vlastných skúseností...;) :p
MIRKA
15.02.05,21:54
ešte sa chcem vrátiť k téme a dúfam, že ma nenecháte v štichu:

ten šanón "ostatné záväzky" (mzdy, splátky...) mi pripadá, ako nejaký bordel šanón. nahádzané všelijaké doklady na sebe a jak sa v tom mám potom vyznať? na každý ten doklad dopíšem rukou, kedy to bolo uhradené a čo ďalej??? väčšinou to je hradené cez banku a alfa mi nič také k tomu nevytlačí, aby to vyzeralo uhladene.

a ešte: ked mám DF zaplatenú cez pokladňu, tak samotnú DF založím do šanónu "DF" a do šanónu "pokladňa" založím príjmový od firmy (resp. zloženku z pošty) + môj výdavkový doklad ????

vďaka
sway
16.02.05,07:07
ešte sa chcem vrátiť k téme a dúfam, že ma nenecháte v štichu:

ten šanón "ostatné záväzky" (mzdy, splátky...) mi pripadá, ako nejaký bordel šanón. nahádzané všelijaké doklady na sebe a jak sa v tom mám potom vyznať? na každý ten doklad dopíšem rukou, kedy to bolo uhradené a čo ďalej??? väčšinou to je hradené cez banku a alfa mi nič také k tomu nevytlačí, aby to vyzeralo uhladene.

a ešte: ked mám DF zaplatenú cez pokladňu, tak samotnú DF založím do šanónu "DF" a do šanónu "pokladňa" založím príjmový od firmy (resp. zloženku z pošty) + môj výdavkový doklad ????

vďaka
A prečo sa Ti to zdá neúhľadné:confused: -jeden šanód so záväzkami, pekne na každeom doklade si poznačím navrch číslo čo si pridelila v knihe záväzkov z počítača... Ja som si napríklad spravila, čo sa týka záväzkov viac "číselných radov" Na mzdy, na DF, všetko doradu vzostupne uložené, oddeľujem to rozrdďovačmi (DF, Mzdové záväzky... ) Potom na vrch šanóna vytlačím knihu záväzkov, kde krásne vidím ktoré sú už uhradené a akým spôsobom.
Čo sa týka úhrad veľmi správne, DF je v šanóne, doklad o úhrade je v pokladni. A práve na tej zostave Záväzkov, máš pekne odvolávku na pokladničný doklad, alebo bankový výpis ktorým si to uhradila. Ja keď niečo potrebujem nájsť, mám to v okamihu!:o
babenko1
16.02.05,07:15
ešte sa chcem vrátiť k téme a dúfam, že ma nenecháte v štichu:

ten šanón "ostatné záväzky" (mzdy, splátky...) mi pripadá, ako nejaký bordel šanón. nahádzané všelijaké doklady na sebe a jak sa v tom mám potom vyznať? na každý ten doklad dopíšem rukou, kedy to bolo uhradené a čo ďalej??? väčšinou to je hradené cez banku a alfa mi nič také k tomu nevytlačí, aby to vyzeralo uhladene.

a ešte: ked mám DF zaplatenú cez pokladňu, tak samotnú DF založím do šanónu "DF" a do šanónu "pokladňa" založím príjmový od firmy (resp. zloženku z pošty) + môj výdavkový doklad ????

vďakaten šanónik.. ostatné záväzky... si môžeš číslovať rad za radom...a nebudeš tam mať bordel.
Ináč ja dávam všetko do záväzkov, či sú to mzdy, splátky...a nemám žiadne ostatné záväzky...
K tej druhej časti.. všetky došlé faktúry založíš chronologicky podľa toho, ako prišli, do šanóniku DF. Ak ju uhradíš v hotovosti, dáš si výdaj pokladňa, vojdeš do knihy záväzkov, uhradíš ju, automaticky sa ti odpíše, že je uhradená...a do pokladne len založíš PPD od dodávateľa a vytlačíš si svoj VPD a pripneš k tomu. Potom k 31.12. si vytlačíš knihu došlých faktúr, kde máš zaevidované všetky úhrady, kedy a ako boli uhradené, t.j. bud VPD, alebo bankou. A ked budeš nejakú úhradu hľadať, stačí sa pozrieť do tej knižočky, a hned budeš vedieť kedy a ako to bolo uhradné, a nemáš problém s hľadaním...
babenko1
16.02.05,07:16
Ivka, zas si ma predbehla :-)
accad
16.02.05,07:18
Ja si k doklade o úhrade prikladám kópiu dodávateľskej alebo odberateľskej faktúry. Takto už nemusím hľadať danú faktúru v šanóne dodávateľských alebo odberateľských faktúr.
Môj názor k ukladaniu dokladov chronologicky podľa peňažného denníka a následovná kontrola:
pri daňovej kontrole záleží aj od sytému, aký má ten ktorý daňový kontrolór. Ja mám doklady tiež rozdelené zvlášť banku, DF, OF, pokladňa, ID, mzdy. Ku všetkému si z ALFY vytlačím príslušnú zostavu-časť peňažného denníka. Pri daňovej kontrole si môžu zobrať banku a podľa zostavy si môžu odškrtať všetky platby podľa výpisov, pri výpise majú aj kópie dokladov ako DF, OF, prípadne prevodný príkaz. Cez pokladňu v peňažnom denníku si môžu odškrtať všetko to čo bolo prijaté a platené v hotovosti.
Ja mám radšej systém, že v banke mi idú výpisy číselne za sebou, v pokladni zase PVD a PPD v časovom slede za sebou.
Podľa mňa je dôležité, aby v danom systéme sa vedel orientovať aj iný človek okrem účtovníka. Či to budú doklady uložené podľa peňažného denníka alebo každá kategória zvlášť.
sway
16.02.05,08:29
Ivka, zas si ma predbehla :-)
má to aspoň dvojmo !!!:D - čauko:p
MIRKA
16.02.05,09:17
tiež by som rada kopírovala fa, aby boli založené aj v záväzkoch aj v pokladni, ale nemám k dispozícii kopírku, lebo robím doma...

mám tiež rôzne číselné rady pre záväzky, tak teda ich budem oddelovať rozraďovačmi. Nerada by som plietla DF s ostatnými záväzkami, lebo ich mám okolo 1000ks.
a čo založíte k záväzku, ktorý sa platí mesačne na základe zmluvy? tiež každý mesiac kópiu zmluvy?
MIRKA
16.02.05,11:38
ešte otravujem:

čo založíte k záväzkom v prípade odvodov za podnikateľa?

ako tlačíte v ALFE záväzky? po partneroch alebo podľa druhu záväzku?
ata111
16.02.05,22:37
Súhlasím s Accad, doklady ukladám podľa druhu, ale nekopírujem. Veď trochu nech sa potrápia aj daňováci. V knihách záväzkov, pohľadávok si nájdu termíny úhrad i odvolávku na pokladňu či banku. Až taký servis myslím, že nemusíme robiť.
babenko1
16.02.05,22:43
ešte otravujem:

čo založíte k záväzkom v prípade odvodov za podnikateľa?

ako tlačíte v ALFE záväzky? po partneroch alebo podľa druhu záväzku?odvody... urob si v exceli nejaké lajstro...a na každý mesiac si ho založ do záväzkov....
a záväzky si tlačím podľa profesionál po partneroch...a v upresnení si dám, aby to bolo po čísle dokladu...
flash78
17.02.05,08:17
Dobry den,
ja robim mojej mame uctovnictvo sam, lebo sa mi to zdalo jednoduche, ale ako sa dozvedam, asi budem musiet prerobit aj rok 2003. Vie mi niekto povedat, ze ake knihy musi zivnostnik evidovat. Teraz vediem len:
Spotrebu-tu som dal aj jedno PC za 19tis.Sk,
Majetok-ziadny,
Skladove karty-kedy je co kupene na sklad a kedy predane atď,
Dosle a odoslane faktury- chronologicky zoznam podla dat. vystavenia
Pokladna - chronologicky pohyby v pokladni
Penazny dennik - podla orig. kniky (32 stllpcov)
-----------> vsetko mam ako harky v EXCELY a na konci roku to tlacim.
Potom mam este
* sanon s fakturamy + blocky/vypisy z banky
* dokladmi - ako registratura
a to je vsetko. Viete mi poradit, ci to staci (mam do 20-30 fakt./rok)

Dakujem
M0NIKA
28.02.05,19:31
Dobry den,
ja robim mojej mame uctovnictvo sam, lebo sa mi to zdalo jednoduche, ale ako sa dozvedam, asi budem musiet prerobit aj rok 2003. Vie mi niekto povedat, ze ake knihy musi zivnostnik evidovat. Teraz vediem len:
Spotrebu-tu som dal aj jedno PC za 19tis.Sk,
Majetok-ziadny,
Skladove karty-kedy je co kupene na sklad a kedy predane atď,
Dosle a odoslane faktury- chronologicky zoznam podla dat. vystavenia
Pokladna - chronologicky pohyby v pokladni
Penazny dennik - podla orig. kniky (32 stllpcov)
-----------> vsetko mam ako harky v EXCELY a na konci roku to tlacim.
Potom mam este
* sanon s fakturamy + blocky/vypisy z banky
* dokladmi - ako registratura
a to je vsetko. Viete mi poradit, ci to staci (mam do 20-30 fakt./rok)

DakujemPotrebuješ mať pen. denník, knihu pohľadávok a knihu záväzkov, príp. iné záväzky a pohľadávky (ak ich máš).
Excel na PD je, myslím, v pohode, ale odporúčam aj tu deliť stĺpce ďalej na analytiky (napr. v réžii: poštovné, bank. poplatky, elektrina, DHM... a pod), aby si mal - ak potrebuješ - viac rozčlenené výdavky/príjmy.
lenkak
28.02.05,19:53
Ja síce robím v MRP, ale pre moju maminu mám tiež peňažný denník, knihu pohľ. a záväzkov, karty IM, sklad. karty, proste celé účtovníctvo tiež tabuľkovom editore, robila som to v exceli, ale nakoľko na tento program nemám zakúpený, ale mám voľne šíriteľný OpenOficce a tam si to formou tabuliek všetko poprerábala. Mám nadefinované aj vzorce a úplne mi to pre ňu stačí. Záleží len od firmy.
uka
28.02.05,20:23
Chcela som sa spýtať, ak mám peňažný denník, knihu záväzkov, knihu pohľadávok, knihu jázd a evidenciu DHM, všetko v Exceli, to mi na vedenie JÚ úplne stačí? Pokladničnú knihu mať nemusím?
A ešte taká hlúpa otázka.
Ak vediem knihu záväzkov (lebo pohľadávky) v roku 2004, značím tam aj dátum a spôsob úhrady, skončí rok, založím novú, zo starej odkopírujem tie, kroré trvajú a pokračujem ďalej až do konca roka... Bude to tak dobre?
M0NIKA
28.02.05,20:32
Chcela som sa spýtať, ak mám peňažný denník, knihu záväzkov, knihu pohľadávok, knihu jázd a evidenciu DHM, všetko v Exceli, to mi na vedenie JÚ úplne stačí? Pokladničnú knihu mať nemusím?
A ešte taká hlúpa otázka.
Ak vediem knihu záväzkov (lebo pohľadávky) v roku 2004, značím tam aj dátum a spôsob úhrady, skončí rok, založím novú, zo starej odkopírujem tie, kroré trvajú a pokračujem ďalej až do konca roka... Bude to tak dobre?Správna pripomienka - pokladničnú knihu mať musíš a k nej na konci každého štvrťroka inventarizáciu hotovosti.
S fyzickou knihou záväzkov skúsenosti nemám, môj soft to robí tak, že keď prejdem do ďalšieho roku prenesie mi tam tie neuhradené záväzky. Takže keby som to robila v exceli asi by som postupovala ako Ty. :)
jess
28.02.05,20:32
Keď som ja začala v podnikaní, tiež som to takto robila - NIE JE TO DOBRÉ !!!, lebo nevieš kedy omylom čo vymažeš .... veľa chýb, potom problémy s daň.kontrolou .... Pozri na stránku www.kros.sk (http://www.kros.sk/) , program ALFA je naozaj vynikajúci a jednoduchý a cenovo zaujímavý. Má ho veľa ľudí a aj my tu na porade, radi ti pomožeme, na to sme tu. Škoda, že si sa neozvala skôr, myslím, že teraz im skončila akcia mínus 33% z ceny programu. Ale určite sa oplatí.

A vlastne, však si klikni na nich priamo na hlavnej stránke PORADY !!!
M0NIKA
28.02.05,20:44
Áno, tiež môžem - ako veľa iných - Alfu odporučiť.
Manual
28.02.05,20:46
Keď som ja začala v podnikaní, tiež som to takto robila - NIE JE TO DOBRÉ !!!, lebo nevieš kedy omylom čo vymažeš .... veľa chýb, potom problémy s daň.kontrolou .... Pozri na stránku www.kros.sk (http://www.kros.sk/) , program ALFA je naozaj vynikajúci a jednoduchý a cenovo zaujímavý. Má ho veľa ľudí a aj my tu na porade, radi ti pomožeme, na to sme tu. Škoda, že si sa neozvala skôr, myslím, že teraz im skončila akcia mínus 33% z ceny programu. Ale určite sa oplatí.

A vlastne, však si klikni na nich priamo na hlavnej stránke PORADY !!!
Ano, Alfa je výborná, mám ju len je problém skladovať vytlačený denník. Najlepšie je tlačiť atranu A,B,C potom zlepiť. Ale nikde nepredávajú nejakú zložku A4 na ležato, kde sa to dá zacvaknúť. Ako to prosím Vás robíte ostatní s peňažným denníkom ??? Máte nejakú fintu ???
Ďakujem...
M0NIKA
28.02.05,21:01
Ahoj Manual, vrátil si sa ešte dnes? :)
Ja PD vytlačím po jednotlivých dieloch a potom ich vložím do euroobalu. Nezlepujem, nescvakávam, iba ich uložím po stranách v poradí.
Manual
28.02.05,21:05
Ahoj Manual, vrátil si sa ešte dnes? :)
Ja PD vytlačím po jednotlivých dieloch a potom ich vložím do euroobalu. Nezlepujem, nescvakávam, iba ich uložím po stranách v poradí.Stranu A,B,C do jedného euroobalu ?
uka
28.02.05,21:11
Ja by som strašne rada Alfu, aj Betu, Gamu aj Omegu, Ale mám Maca a ani za nič mi to nejde stiahnuť, už som sa informovala, kde sa dalo, Aj by som zaplatila + 33%, keby sa dalo. Tak robím len tak, ako sa mi dá. Zajtra napíšem viac a ďakujem všetkým za radu. Musím za mužom na pivo, on mi objednal a pena už dávno spadla. Dobrú nôcku všetkým.
M0NIKA
28.02.05,21:14
Ak toho je málo do jedného, ak je toho viac tak A do jedného, B do druhého, C do tretieho...

Možno by bolo lepšie dávať vždy za sebou 1. strany ABC, 2.strany ABC a tak... neviem, nemám to otestované u daňovákov.
babenko1
28.02.05,22:11
Ja tlačím z alfy ten mini, čo má len stranu A a B :-) síce mini písmenká, ale málo papiera :-)
Manual
01.03.05,05:40
Ja tlačím z alfy ten mini, čo má len stranu A a B :-) síce mini písmenká, ale málo papiera :-)Dobré ránko, a kontrola z DU sa ako tvárila, videli to čítať, nešomrali ? Pretože prakticky sa to tlačí a archivuje len kôli kontrolám. podnikatelovi je to v podstate jedno.
A ako to máš zložené - zopnuté, alebo len tak v euroobale? Ako to dávaš niekde do šanóna ?
Pekný deň...
flash78
01.03.05,05:49
Keby som pouzival alfu, tak nerobim nic ine, len vyplnam kolonky a zabujam cas. Nehovorim, na danove je to dobre a aj evidencia je presna. Ale co ak nieco kupim a potom to nechcem dat na firmu, lebo to nemam kde predat a ani do majetku to nemozem dat, tak musim vyplnat vydajku atď - proste vela roboty. V Excely, resp. Tabulkovom Open office si povkladam co treba a na konci roka vytlacim. Je to ovela jednoduhsie a neodolal som, tak som sa bol pytat aj na danovom, a vraj je to tak OK. Ale pozor! Z vlasnej skusenosti viem, ze danovy urad to chce vsada inak, tak som sa pytal na tom, kam patrim.
Myslim, ze cele caviky okolo uctovnictva a detaily su zbytocne, ak to ma clovek spravene prehladne a nema tam chyby. (Hlavne maly podnikatelia)
flash78
01.03.05,05:52
Ja síce robím v MRP, ale pre moju maminu mám tiež peňažný denník, knihu pohľ. a záväzkov, karty IM, sklad. karty, proste celé účtovníctvo tiež tabuľkovom editore, robila som to v exceli, ale nakoľko na tento program nemám zakúpený, ale mám voľne šíriteľný OpenOficce a tam si to formou tabuliek všetko poprerábala. Mám nadefinované aj vzorce a úplne mi to pre ňu stačí. Záleží len od firmy.
Ja tiez mam open office (ale ked spomeniem Excel, kazdy vie co myslim) lebo Excel je drahy a nepotrebny. Mohol by som poprosit o zaslanie suboru mailom, kde by som videl ako ate spravene stlpce (nazvy a rodelenie?) samozrejme bez financnych udajov - tie ma kazdy svoje, len na porovnanie.
Manual
01.03.05,05:55
NEmáš pravdu, Alfa je perfektná až na skladovanie PD / u mňa/. Excel nerobí z toho čo robí Alfa nerobí ani 5%. Aj ja som v začiatkoch r. 1992 - 1993 mal vyrobený PD v exceli. Konfort práce máš aký ... ???
Pekný deň...
jess
01.03.05,07:00
Ak toho je málo do jedného, ak je toho viac tak A do jedného, B do druhého, C do tretieho...

Možno by bolo lepšie dávať vždy za sebou 1. strany ABC, 2.strany ABC a tak... neviem, nemám to otestované u daňovákov.Nóó, priznám sa, že ja ten PD netlačím vôbec, však ho mám v počítači. Ak sa mi ohlási daňová kontrola, potom ho samozrejme vytlačím a dám im to, nech si hľadajú. Stala sa mi príhoda - vlani som tiež mala DK a vytlačila som PD - spokojná som ho odovzdala, až mi tetuša volala, že kde mám diel B a C :D :D :D ? Tak som jej ho dodatočne doniesla, ani nič nelepila, bola spokojná.:D
jess
01.03.05,07:04
Ja by som strašne rada Alfu, aj Betu, Gamu aj Omegu, Ale mám Maca a ani za nič mi to nejde stiahnuť, už som sa informovala, kde sa dalo ... uka, však zavolaj do KROSu, oni ti to pošlú na CD za manipulačný poplatok, neviem koľko to je, možno 199 Sk, však to majú na stránke.
lenkak
01.03.05,11:23
Ja tiez mam open office (ale ked spomeniem Excel, kazdy vie co myslim) lebo Excel je drahy a nepotrebny. Mohol by som poprosit o zaslanie suboru mailom, kde by som videl ako ate spravene stlpce (nazvy a rodelenie?) samozrejme bez financnych udajov - tie ma kazdy svoje, len na porovnanie.
Večer pošlem vzor, v robote ho nemám.
uka
01.03.05,14:23
Mohla by si mi to tiež poslať, prosím?
M0NIKA
01.03.05,14:46
Keby som pouzival alfu, tak nerobim nic ine, len vyplnam kolonky a zabujam cas. Nehovorim, na danove je to dobre a aj evidencia je presna. Ale co ak nieco kupim a potom to nechcem dat na firmu, lebo to nemam kde predat a ani do majetku to nemozem dat, tak musim vyplnat vydajku atď - proste vela roboty. V Excely, resp. Tabulkovom Open office si povkladam co treba a na konci roka vytlacim. Je to ovela jednoduhsie a neodolal som, tak som sa bol pytat aj na danovom, a vraj je to tak OK. Ale pozor! Z vlasnej skusenosti viem, ze danovy urad to chce vsada inak, tak som sa pytal na tom, kam patrim.
Myslim, ze cele caviky okolo uctovnictva a detaily su zbytocne, ak to ma clovek spravene prehladne a nema tam chyby. (Hlavne maly podnikatelia)Dovolím si nesúhlasiť, ALFA je premakaná, len treba vedieť ako na ňu :D .
Ja som najprv tiež nadávala, ale keď som zistila, že sa dá spätne dohadzovať, meniť, prečíslovať... jóóój, to bola potom iná zábava.
Keď máš všetko dobre nadefinované a hlavne keď sa Ti opakujú prípady, nechcela by som na to Excel. A to nehovorím o tom, že keď sa aj nepomýliš pri nahadzovaní, je dosť možné, že zle navzorcuješ alebo tam nezahrnieš jeden riadok a už to všetko nie je pravda...
sway
01.03.05,14:50
Dovolím si nesúhlasiť, ALFA je premakaná, len treba vedieť ako na ňu :D .
Ja som najprv tiež nadávala, ale keď som zistila, že sa dá spätne dohadzovať, meniť, prečíslovať... jóóój, to bola potom iná zábava.
Keď máš všetko dobre nadefinované a hlavne keď sa Ti opakujú prípady, nechcela by som na to Excel. A to nehovorím o tom, že keď sa aj nepomýliš pri nahadzovaní, je dosť možné, že zle navzorcuješ alebo tam nezahrnieš jeden riadok a už to všetko nie je pravda...
....aj ja pridávam súhlas, tých či si myslia, že JÚ je jednoduché - tak sa môžu ozaj popáliť - prečo nevyužiť profesionáln postup, keď sa ponúka?, podľa mňa neslúži účto len daňovákom pre kontrolu ale hlavne pre podnikateľa - nech má vo veciach jasno - takých mám rada! - čo si uvedomujú čo robia, chcú mať veci v poriadku - to môj názor...:o
Janca
01.03.05,14:55
Suhlas s Monikou a Sway, software Ta nepusti urobit chybu /ak mu nezadas blbost/, a navyse spatne opravy su bezbolestne a presne.
juko
01.03.05,16:11
Bola tu spomenutá otázka zakladania PD. Ja osobne ho mám vytlačený cez Oberon a mám ho uložený nasledovne. Strany A zopnuté od 1-xx , strany B zopnuté zvášť od 1-xx a potom strany C zopnuté od 1-xx. Pretože na každom liste je poradové číslo PD, kontrolór si veľmi ľahko nájde k určitej operácii zapísanej v PD na strane A pod rovnakým poradovým číslom jej rozúčtovanie zostave B aj C. Takto zopnuté 3 vrstvy PD mám dané do euroobalu.
Manual
01.03.05,17:17
Bola tu spomenutá otázka zakladania PD. Ja osobne ho mám vytlačený cez Oberon a mám ho uložený nasledovne. Strany A zopnuté od 1-xx , strany B zopnuté zvášť od 1-xx a potom strany C zopnuté od 1-xx. Pretože na každom liste je poradové číslo PD, kontrolór si veľmi ľahko nájde k určitej operácii zapísanej v PD na strane A pod rovnakým poradovým číslom jej rozúčtovanie zostave B aj C. Takto zopnuté 3 vrstvy PD mám dané do euroobalu.
Asi to bude najschodnejší spôsob.
Ja som robil doteraz v Agende z TP Soft, tam to tlačilo A4 na stojato strana A,B. Pekne sa zlepili a zložili do seba a predierovali sa a založili do mapky A4.
Pekný večer želám..
renocka99
01.03.05,17:46
Súhlasím s Manual-om robím to tak isto, tlačím v SunSoft-e tiež na stojato, polepím, zložím predierkujem a je to. A dobre to vyzerá.
Manual
01.03.05,18:09
Súhlasím s Manual-om robím to tak isto, tlačím v SunSoft-e tiež na stojato, polepím, zložím predierkujem a je to. A dobre to vyzerá.Tak by to bolo ideálne, ale tvorcov Alfy sa asi nepodarí presvedčiť. Či hej...
Pekný večer...
lenkak
01.03.05,18:46
Posielam peňažný denník v open office, ale je len pre malinké firmičky. Na každom liste - jeden mesiac. Ja som mala väčšinou strany na jednom liste. Do 30 strán. Dokonca nepotrebujem ani DPH. Všade kde boli nulové hodnoty som mala nadefinovanú bunku ako text (--- =0). Mala som nadefinované vzorce na sčítavanie, vzorec na výpočet zostatku v pokladni a v banke. Len som si prenášala hodnoty z prenosu mesiaca.
Takto mám aj ďalšie evidencie porobené, ale naozaj je to len pre malé firmy, ostatné firmy mám vedené v MRP.
babenko1
01.03.05,19:24
Dobré ránko, a kontrola z DU sa ako tvárila, videli to čítať, nešomrali ? Pretože prakticky sa to tlačí a archivuje len kôli kontrolám. podnikatelovi je to v podstate jedno.
A ako to máš zložené - zopnuté, alebo len tak v euroobale? Ako to dávaš niekde do šanóna ?
Pekný deň...KOntrola nefrflala... a mala som ich už tri... a to iba za mňa...a veľmi sa im páčil štýl a spôsob ukladania ....mám ich zložené v euroobale a priložené to mám pri daňovom priznaní, výkazoch v jednom šanoniku...
Janka6685
01.03.05,19:46
Ahojte.
Tolko tu ospevujete tu Alfu, tak som si ju stiahla. Väčšina vecí sa tam akosi nedá prečítať. To písmo je úplne nečitateľné a potom neviem, aké sú tam zložky. To preto, lebo mám len demo verziu, alebo som to zle nainštalovala?

Mimochodom, je tu veľmi zaujímavé a poučné čítanie.

Ďakujem
babenko1
01.03.05,19:48
Ako nečitateľné?? Demoverzia by ti mala fungovať normálne, len je to obmedzené počtom zápisov, ak by si si ju chcela kúpiť, všetky dáta ti tam zostanú a môžeš pokračovať v účtovaní...
Janka6685
01.03.05,20:02
Ako nečitateľné?? Demoverzia by ti mala fungovať normálne, len je to obmedzené počtom zápisov, ak by si si ju chcela kúpiť, všetky dáta ti tam zostanú a môžeš pokračovať v účtovaní...
Je tam nastavené nejaké zvlášne písmo a neviem, kde ho mám zmeniť. Neviem, možno som to prehliadla, ale neviete mi povedať, kde to zmením? Alebo som to naozaj zle nainštalovala?
babenko1
01.03.05,20:11
Alfa sa práveže veľmi ľahko inštaluje.. hmm hmmm skús to ešte raz stiahnuť... a skús si stiahnuť testovaciu verziu...
Janka6685
01.03.05,21:40
Je to nejaky zvlastny druh pisma a pismena su dost male, takze sa nedaju rozoznat. Neviete poradit ako zvecsit pismo, popripade zmenit druh pisma na Times New Roman, alebo Arial?
babenko1
01.03.05,21:42
Skús ešte v ovládacích paneloch pozrieť, akú máš veľkosť písmen...
Janka6685
01.03.05,22:24
Už je to OK. Môj snúbenec chytil myšku do ruky, urobil niekoľko strašne rýchlich a pre mňa nepochopiteľných ťahov a je to v poriadku. ďakujem za pomoc. Myslím, že to ozaj malo niečo spoločné s nejakými nastaveniami.
rage1
02.03.05,10:10
tak ja uctujem tiez v ALFE a zrovna zajtra mi zacina kontrola. zatial som vytlacila zostavu penazneho dennika v zhutnenej forme, cize diel A a diel B. zalozila som ich do sanona tak, ze do jedneho euroobalu som dala diel A 1-xx, do druheho euroobalu diel B 1-xx.
Dosle faktury mam v jednom sanone, na kazdej fakture nypisane kedy uhradene+pripnuty VPD, alebo cislo bankoveho vypisu
K tomu vytlacena evidencia zavazkov - co obsahuje, datum prijatia, datum uhrady, cislo dokladu, uhradena suma...
Odoslane faktury zvlast v sanone + pripnuty PPD, alebo cislo bankoveho vypisu.
K tomu Evidencia pohladavok - datum uhrady, suma...
Sanon - Banka - kde evidujem vsetky bankove vypisy zordene podla cisla bankoveho vypisu
Sanon VPD - kde mam z alfy vytlacene Evidenciu VPD a k tomu zakazdym pripnute vydavkove blocky ( okrem VPD za fakturu, tie mam pripnute na fakture)
Sanon PPD - tiez z alfy vytlacena Evidencia PPD a pripnute prijmove doklady a zase okrem tych za Odoslane faktury - tie su pripnute priamo na fakture
Sanon Mzdy - tam zakladam podla jednotlivych mesiacov vyplatne listiny, podklad k vypoctu poistneho, mesacne vykazydo poistovni, kopie vyplatnych pasok....
Potom som spravila zvlast sanon, kde som zalozila Danove priznanie, Vykaz ziskov a strat, penazny dennik (diel A + diel B), evidencia zavazkov, evidencia pohladavok, evidencia SF, evidencia jazd, evidencia IM, pokladnicnu knihu, danove priznania DPH...)
a este zvlast sanon kde mam zmluvy...
Myslite ze to takto im bude stacit?Dost sa bojim, lebo to bude moja prva kontrola tak radsej nech im to odovzdam spravne vytlacene, aby som ich este viac neznervoznila pri hladani chyb.

Tak co myslite?
rage1
02.03.05,10:30
prosim co myslite, fakt mam dost strach...
jess
02.03.05,10:35
ja si myslím, že tie VPD a PPD by mali byť v jednom šanóne pod názvom POKLADNIČNÉ doklady, lebo si neviem predstaviť ako sa budú daňováci hrabať naraz aj v PD aj v DF,OF a hľadať, kde sa ktorý "hotovostný" doklad nachádza ....

to je môj názor, možno niekto má iný:)
rage1
02.03.05,10:49
no ja to mam vytlacene tak ze idu postupne za sebou VPD 1-xxx, PPD 1-xxx, ku kazdemu je pripnuty ten doklad, tie co su uhrada faktur - tak na tych mam odvolavku k cislu faktury, a pokladnicna kniha, kde su vsetky platby v hotovosti.
tie sanony mam preto zvlast, lebo do jedneho sa mi to nezmestilo, ale v tom si myslim by nemal byt predsa problem, ci hej?
sway
02.03.05,10:55
tak ja uctujem tiez v ALFE a zrovna zajtra mi zacina kontrola. ....
Tak som veľmi zvedavá!!! - daj určite vedieť ako sa to daňovákom páčilo!!
Máš to peknučké, ale ako som tu už ja spomínala je to podľa systému podvojného účta poukladané - čo mi v TA (teda jednej mojej klientke) veľmi vytkli, lebo sa v tom museli hrabať..., ale nič si neurobila zle. daj určite vedieť ako si dopadla... držím palce!!!:o
jess
02.03.05,10:57
ja mám 1 šanón na 1 mesiac, kde sú VPD aj PPD spolu zaradom, podľa dátumu. Ak mám dokladov za mesiac menej, tak dávam 2 mesiace do jedného šanóna, potom na obal napíšem POKLADŇA 1,2/2005 (napr.), ale tiež spolu V+P podľa dátumu, presne tak ako je to vo vytlačenom PD.

nikdy nevieš na akého kontrolóra natrafíš, ak nebude mať dobrú náladu, tak sa mu nebude chcieť hľadať raz v jednom PPD a zas v druhom šanóne VPD, pretože oni kontrolujú PD a Pokladňu naraz.

.... ale držím palce :)
jess
02.03.05,10:59
sway, čo je TA ? Jak rozmýšľam, tak rozmýšľam, ale TT je Trnava a TA ?!:confused:
sway
02.03.05,11:06
sway, čo je TA ? Jak rozmýšľam, tak rozmýšľam, ale TT je Trnava a TA ?!:confused:
ano Trnava, ale teraz mi došlo že patrila pod DÚ Bratislava - vidiek. Pokutu jej nedali, len jej vytkli, že nemá doklady jednoducho chronologicky za sebou poukladané. Všetko chceli doradu dľa dátumu PPD,VPD,banku,ID. Tak ako je to vytlačené v Peň.denníku. Len DF a OF chceli mať osve pekne podľa čísiel založené.;)
jess
02.03.05,11:08
ano Trnava, ale teraz mi došlo že patrila pod DÚ Bratislava - vidiek. Pokutu jej nedali, len jej vytkli, že nemá doklady jednoducho chronologicky za sebou poukladané. Všetko chceli doradu dľa dátumu PPD,VPD,banku,ID. Tak ako je to vytlačené v Peň.denníku. Len DF a OF chceli mať osve pekne podľa čísiel založené.;)
presne takto to má byť
rage1
02.03.05,11:14
tak snad im to nebude az tak velmi vadit. ved ked sa pozru do PD, tak je tam cislo VPD alebo PPD a potom to uz najdu medzi dokladmi lahko, nie?
sway
02.03.05,11:39
tak snad im to nebude az tak velmi vadit. ved ked sa pozru do PD, tak je tam cislo VPD alebo PPD a potom to uz najdu medzi dokladmi lahko, nie?
už sa netráp - nájdu čo budú potrebovať - máš to prehľadné, pokiaľ nemáš agendu jak blázon - pokutu Ti nedajú, len daj potom vedieť.:D
rage1
02.03.05,11:48
jasne po kontrole sa ozvem. zatial ahojte a drzte mi palce. :-)
rage1
02.03.05,12:01
uz len jedna otazka:

co davate ako doklad o mzdach?teda ked mam v penaznom denniku vydaj na mzdy tak k tomu doklad je co?vyplatne pasky + podklad pre vypocet poistneho?
jess
02.03.05,12:09
uz len jedna otazka:

co davate ako doklad o mzdach?teda ked mam v penaznom denniku vydaj na mzdy tak k tomu doklad je co?vyplatne pasky + podklad pre vypocet poistneho?ja tlačím z OLYMPu rekapituláciu výplat a dokladom, ak vydávam mzdu v hotovosti, tak je to VPD s podpisom zamestnanca (ale ja mám iba 1 - 2 osoby), ak by si ich mala viac, tak potom 1 VPD celkový súčet a na nejakej výplatnej listine ti podpíšu, že si ju prevzali (výplatu). Tie podpisy daňováci kontrolujú, aj prac.zmluvy aj DVP ... aj čerpanie a tvorbu soc.fondu
rage1
02.03.05,12:16
a zdrav. poistenie tak podklad poistenia z Olympu?
jess
02.03.05,12:25
no k tej rekapitulácii pridávam evidenciu do SP i do ZP - kopie výkazov
juko
02.03.05,15:05
Spôsob ukladania daňových dokladov v jednotlivých knihách nepredpisuje žiadna smernica. Je to len a len na daňovníkovi. Musí to byť však zoradené tak, aby sa dali ku každej operácii nájsť tie správne doklady. Daňováci môžu frflať, ale to je všetko.
evuša
02.03.05,18:21
Neviem o akú prevádzku sa jedná, ale máš doklady uložené asi tak, ako ja a moji daňováci sú zatiaľ spokojní. Len nezabudni na výkaz jázd motorového vodzidla ak ho máte a zásoby - chcú ich aj za rok pred tým rokom, za ktorý vykonávajú daňovú kontrolu. Ďalej poistné zmluvy a pásky z registračných pokladníc ak ich máte. Daj si pozor aj na faktúry, kde si platila zálohu v hotovosti. Chcú aj zálohové platby mať vydokladované. Mne sa stalo, že z betonárky mi vystavili faktúru kde len uviedli, že bola zaplatená záloha. Ale nemala som k nim doklad. Tak toto si overovali na betonárke, či som náhodou zálohu za betón nezaplatila v minulom roku. Faktúra bola cez účet len doplatená. Toto si našli.
M0NIKA
02.03.05,21:23
no ja to mam vytlacene tak ze idu postupne za sebou VPD 1-xxx, PPD 1-xxx, ku kazdemu je pripnuty ten doklad, tie co su uhrada faktur - tak na tych mam odvolavku k cislu faktury, a pokladnicna kniha, kde su vsetky platby v hotovosti.
tie sanony mam preto zvlast, lebo do jedneho sa mi to nezmestilo, ale v tom si myslim by nemal byt predsa problem, ci hej?Ja by som Ti (hoci teraz už je asi neskoro) poradila, aby si PP a VP doklady dávala chronologicky za sebou - aby to nezbudzovalo podozrenie, že Ti niektoré doklady chýbajú a na faktúru si rukou dopíš odvolávku na tento doklad. Takto Ti nebudú chýbať pokl. doklady v poradí ;) a aj pri faktúre budeš vedieť, ktorým dokladom bola uhradená...
Držím Ti päste a neboj, bude ako nebolo!:D
Zlatica
04.03.05,19:11
Keď má napr. firma za rok 35 pohladávok a 50 došlých Fa, a ostatné má bloky z ERP. tak aj pohladávky aj došlé Fa pripínam k tomu dokladu, ktorým boli uhradené. Buď k BV alebo k PVD, alebo k PPD. A takto to chronologicky založím. Pri kontrole kontrolór prakticky len "odfajkáva". Je na takomto uložení niečo špatné?
Pekný večer...Ja to tiež takto robím už 10 rokov a mali sme aj kontrolu. Bolo to O.K.
M0NIKA
04.03.05,19:49
[QUOTE=rage1]tak ja uctujem tiez v ALFE a zrovna zajtra mi zacina kontrola.

Tak ako si dopadla? Verím, že dobre.;)
sway
04.03.05,19:52
[QUOTE=rage1]tak ja uctujem tiez v ALFE a zrovna zajtra mi zacina kontrola.

Tak ako si dopadla? Verím, že dobre.;)
ľudkovia dajte vedieť aké obdobie kontrolujú? - a kde? - čo v tomto hroznom termíne ? - držím palce a pevné nervy želám!;)
M0NIKA
04.03.05,20:17
ľudkovia dajte vedieť aké obdobie kontrolujú? - a kde? - čo v tomto hroznom termíne ? - držím palce a pevné nervy želám!;)
To aj mňa zaujíma. Ja nemám kontrolu, len rage1 písala, že ju to čaká a bavili sme sa o tom ako zakladať doklady.
Tak som bola zvedavá ako sa to daňovákom páčilo...

Rage, ozvi sa nám, prosím. ;)
Iwett
15.03.08,20:45
dobrý večer, účtujem jedného živnostníka, ktorý mi doniesol všetky úhrady a ani jednu faktúru. Poslala som ho ku každej úhrade žiadať aj faktúru. On mi tvrdil, že predošlá účtovníčka povedala, že nemusia byť faktúry ked nieje platca.Stačí pre neplatcu DPH len doklad o úhrade faktúry, alebo musí byť aj faktúra??? Ďakujem.
Zita5
15.03.08,21:14
dobrý večer, účtujem jedného živnostníka, ktorý mi doniesol všetky úhrady a ani jednu faktúru. Poslala som ho ku každej úhrade žiadať aj faktúru. On mi tvrdil, že predošlá účtovníčka povedala, že nemusia byť faktúry ked nieje platca.Stačí pre neplatcu DPH len doklad o úhrade faktúry, alebo musí byť aj faktúra??? Ďakujem.

Ak si tým má preukázať svoje výdavky ovplyvňujúce ZD ,vynaložené na dosahovanie zdaniteľného príjmu , tak len potvrdenie o platbe resp.doklad o úhrade je nepostačujúce .
Peterika
15.03.08,21:24
Samozrejme, že musia byť aj faktúry, veď na doklade nemusia byť uvedené všetky náležitosti, čo na faktúre a daj pozor, aby tam bolo všade jeho IČO, DIČO. A na príjmovom doklade nevidíš predsa o aký výdavok ide a či ide o službu alebo tovar, materiál.
Iwett
15.03.08,21:47
Samozrejme, že musia byť aj faktúry, veď na doklade nemusia byť uvedené všetky náležitosti, čo na faktúre a daj pozor, aby tam bolo všade jeho IČO, DIČO. A na príjmovom doklade nevidíš predsa o aký výdavok ide a či ide o službu alebo tovar, materiál.
ďakujem za odpovede, a tie fa sú hlavne za telefon, je tam aj ič,dič aj všetko...to ma mýli, že náležitosti má, platca dph nieje???ale aj tak si myslím, že by mali byť:rolleyes:
Zita5
15.03.08,21:50
ďakujem za odpovede, a tie fa sú hlavne za telefon, je tam aj ič,dič aj všetko...to ma mýli, že náležitosti má, platca dph nieje???ale aj tak si myslím, že by mali byť:rolleyes:

Ak Vám nepredloží FA , tak účtujte o výdavkoch neovplyvňujúcich ZD.
Iwett
15.03.08,21:57
Ak Vám nepredloží FA , tak účtujte o výdavkoch neovplyvňujúcich ZD.
ďakujem, to je aj môj názor, aj to tak robím, len ma presviedčal a ja som si nevedela obhájiť ten svoj názor. Podľa akého zákona? Tvrdí že ten doklad má presne také isté náležitosti, ičo,dič,cena. A zákon o dph sa ho netýka...vieš mi poradiť ako si to tvrdenie mám obhájiť???
ZuzanaP
17.03.08,05:55
Veď na faktúre môže byť aj niečo, čo nepatrí do zdaniteľných výdavkov. Mám podobné prípady, keď SZČO má na výpise platby kartou na čerpačkách, ale doklad fyzicky chýba. Na pumpe si môže kúpiť hocičo. To je už ale jeho problém, keď mu chýba....
Iwett
18.03.08,14:56
presne toho som názoru, ale ked sa jedná o konkrétne príjmové doklady za telefón, kde je presne všetko to, čo je na fa,a ak nieje priložený rozpis hovorov, tak ani z faktúry sa nevie o aké telefonáty sa jedná...takže toto konkrétne neviem obhájiť, že prečo pýtam faktúru, keď na ppd sú tie isté údaje.:confused:
Peterika
21.03.08,22:44
nerozumiem - ako vieš, že na PPD je všetko ako na faktúre- keď faktúru nemáš- výpis hovorov nieje potrebný aspoň u nás na DÚ ho nevyžadujú ak suma na úhradu v niektorom mesiaci nie je vysoká/ a faktúra je vystavená na firmu - IČo, DIČO a faktúra je daňovým dokladom a keď nemáš faktúru oproti čomu zaúčtuješ úhradu?? A na faktúre máš aj dátum vystavenie, dodania, splatnosti a pod. Ak to dávaš priamo výdaj z pokladne tak by mala byť nejaká zmluva alebo predpis, ale to pri tel.hovoroch nie je. Zmluva síce je ale na nej je uvedené, že Ti to budú faktúrovať mesačne a obdobie a úhrada cez účet - tam nevidíš ani či je to jeho faktúra.
unidat
23.03.08,22:58
Mám k dokladom začiatočnícky dotaz: Kedy mzsím vypisovať VPD ? Tovar, alebo spotreba/réžia do cca 1000.-Sk mi dajú s bločkom z ERP. Stačí do PenDenníka ten očíslovaný bloček ( číslo dokladu), alebo musím ku každému bločku vypisovať aj VPD?
A ešte ako to urobiť, 30.12.2007 mi UPS doručila jeden SW platený z dotácie UP, v ten den som ho zaevidoval, ale úhrada
išla až 7.1., po otvorení VÚB. Ako sa takéto prípady robia v JU?
Den dodania, platby,...?
unidat
23.03.08,23:14
dodatok - zabudo som, ak mám od predajcu iba jeho PPD, platím v hotovosti,
musím si potom doma vypísať VPD? Ak nie, načo potom sú VPD?
cloe
23.03.08,23:20
Mám k dokladom začiatočnícky dotaz: Kedy mzsím vypisovať VPD ? Tovar, alebo spotreba/réžia do cca 1000.-Sk mi dajú s bločkom z ERP. Stačí do PenDenníka ten očíslovaný bloček ( číslo dokladu), alebo musím ku každému bločku vypisovať aj VPD?
A ešte ako to urobiť, 30.12.2007 mi UPS doručila jeden SW platený z dotácie UP, v ten den som ho zaevidoval, ale úhrada
išla až 7.1., po otvorení VÚB. Ako sa takéto prípady robia v JU?
Den dodania, platby,...?

Musíš vystaviť svoj VPD, kde uvedieš aj svoje poradové číslo dokladu.
K druhej otázke, aj keď ti UPS doručila SW v r.2007, ty si platil 7.1.2008, tak VOZ to bude pre teba až v roku 2008. V JU je rozhodujúci deň platby.
unidat
24.03.08,15:56
Zatiaľ ďakujem, dávam si dohromady zanedbaný peň.denník, nemal som to roztriedené podľa položiek. Čítal som prípevky 2 dni a dúfam že to mám dobre. Robím v podstate služby a občas dodám skladačku PC. Keďže dotáciu z ÚP som dostal 3 týždne po začatí živnosti, k 1.10.2007 som zaradil do majetku vlastné staršie PC, tlačiareň a dig.fotoaparát. Z osob.vlastníctva, nadobúdacia cena 0.-Sk. Mám ešte nejaké nejasnosti.:
- služby ( prepis videa, DF, inštalácie SW a pod.). K službe
dodám aj médium, ktoré kupujem v packoch. Toto dávam do POZD, výrobky a služby. Médiá na faktúre neuvádzam, tie dávam do prev.réžie.??? Alebo materiál? (Vzhľadom k cene služby majú zanedbateľnú cenu.) Časť médií
však použijem aj pre vlastnú potrebu ( zálohovanie a pod.).
- dodávky PC - nakupujem komponenty, poskladám to a predám ako
tovar - PC. Výdavky na komponety sú materiál alebo tovar? Tovar je podľa príspevkov iba to čo kúpim a predám. Materiál kúpim a urobím z neho tovar.
Kde to mám uvádzať?
- prev.réžia sem patria zrejme papiere, tlačivá, tonery do tlačiarní,
pečiatka, na faktúry,ale aj náklady na servis PC (chladič, pamät)?
Čo z toho má byť "osobná spotreba"?
Peterika
25.03.08,18:35
osobná spotreba -
Zákon o dani z príjmov v ustanovení § 21 ods.1 písm. i) (http://www.porada.sk/64347#p21)nemožňuje daňovo uplatniť výdavky (náklady) na osobnú potrebu daňovníka vrátane výdavkov (nákladov) na ochranu osoby (http://www.porada.sk/51715) daňovníka a blízkych osôb daňovníka, na ochranu majetku (http://www.porada.sk/65244) daňovníka, ktorý nie je súčasťou obchodného majetku daňovníka a majetku blízkych osôb daňovníka.
Sú to napr:


platenie životného poistenia daňovníka – fyzickej osoby (a jeho rodiny),
pomerná časť poistky za rodinný dom, v ktorom býva a zároveň tu má aj sídlo firmy,
využívanie hmotného a nehmotného majetku len sčasti na podnikanie, potom sčasti odpis je uznaným daňovým výdavkom a sčasti neuznaným daňovým výdavkom v závislosti od jeho skutočného využitia na podnikanie a nepodnikanie § 24 ods.4 (file:///C:/Program%20Files/E-Poradca%20Febru%E1%B2%A02008/Data/ostatne/duns/osobspotr/0711/64347#p24) zákona o dani z príjmov),
výdavky platené súkromno-bezpečnostnej firme za ochranu osoby daňovníka a jeho rodiny,
nákup nábytku a iného vybavenia do vlastnej domácnosti,
nákup ošatenia, ktoré nespĺňa podmienky pracovného ošatenia,
poistenie osobného majetku nevloženého do podnikania a pod.
Lucinka23
29.01.11,15:51
Ahojte, JU robím už skoro dva roky ale stále sa cítim ako začiatočník a neustále sa učím. Aj ja sa pripojím do debaty ohľadom zakladania dokladov, lebo tiež nemám v tom celkom jasno.

Ja to robím takto:
- šanóny došlých faktúr (mám ich cca 1000 ročne)
- obal vyšlých faktúr (tých mám tak 20 ročne)
- šanón pre dobropisy,
- šanón pre iné záväzky
- šanón pomocnej evidencie DPH
- obal pre bankové výpisy
- šanón pre pokladňu (cca 1 šanón na mesiac)

Pre mňa ja to takto prehľadné a keď niečo hľadám tak viem čo mám presne otvoriť.

Ale podľa toho čo tu čítam, tak asi zle zakladám pokladňu. Účtujem jedného SZČO, ktorý mám 4 prevádzky (2 sú potraviny, 2 sú pohostinstvá).
Doteraz som účtovala nasledovne:
- každý deň jeden príjmový doklad za 4 prevádzky na založenie ale v program som tržby rozúčtovala pre každú prevádzku zvlášť
- veľa tovaru sa kupuje v hotovosti, výdavky tiež účtujem denne a to tak, že jeden VPD pre nákup v hotovosti, ku ktorému si priložím všetky doklady od rôznych dodávateľov a v programe tieto výdavky rozúčtujem zvlášť pre prevádzky potravín a zvlášť pre prevádzky pohostinstva (teda dve analytiky)
- pre platbu faktúr v hotovosti vystavujem pri úhrade každej faktúry zvlášť VPD.

Tento systém je dosť prácny, tak žiadam o radu ako si to zjednodušiť.

Ďakujem.
mondes
06.04.11,08:36
Dobrý deň, trošku banálna otázka, ale ak mám bloček o nákupe materiálu alebo tovaru, samozrejme vystavím k nemu VPD. Čo však napíšem do kolonky "vyplatené (komu)"? Pretože pozerám doklady z min. roku a tam je napísané meno živnostníka, ktorý materiál nakupoval, no podľa mňa by tam mal byť údaj z bločku (napr. názov obchodu, odkiaľ bol materiál kúpený). Poradíte prosím?
mondes
06.04.11,08:45
Dobrý deň, trošku banálna otázka, ale ak mám bloček o nákupe materiálu alebo tovaru, samozrejme vystavím k nemu VPD. Čo však napíšem do kolonky "vyplatené (komu)"? Pretože pozerám doklady z min. roku a tam je napísané meno živnostníka, ktorý materiál nakupoval, no podľa mňa by tam mal byť údaj z bločku (napr. názov obchodu, odkiaľ bol materiál kúpený). Poradíte prosím?

Prosím Vás, čo napísať do kolonky vyplatené komu pri nákupe materiálu? Ďakujem.
katarina.j
06.04.11,09:01
Ak si si ty osobne kupoval materiál, tak na VPD zadáš údaje firmy-od koho bol mater. kupovaný. Ale to nie je asi tvoj prípad, niekto kúpil materiál a tebe ho predal? či ako? Ak si ho odkúpil od živnostníka, tak si materiál platil jemu a nie obchodu.živnostník si potom uzná bloček z obchodu a tebe to prefakturuje-čo si mu uhradil v hotovosti. či ako to bolo?
kolariko
06.04.11,09:03
ja tam píšem firmu od kt. bol materiál kúpený, teda názov a mesto,( ulicu už nevypisujem), IČO a IČ DPH.Pokiaľ robím VPD za niekoľko dokladov z erp, tak tam napíšem viď doklady z erp, ale pre istotu si ich prefotím, lebo časom vyblednú a mám ich aj na kraji spočítané.Kontrola z DU je vždy spokojná. Možno mali na mysli, že niekto vo firme je určený ako pokladník, ale to by malo byť zaznamenané v interných predpisoch s podpisovým vzorom, že mohol vyplácať peniaze, nie v kolonke komu, podľa mňa. A ešte dodám, že do kolonky "podpis príjemcu" píšem viď PPD, pokiaľ sa ten VPD robí dodatočne.
mondes
06.04.11,09:23
Ak si si ty osobne kupoval materiál, tak na VPD zadáš údaje firmy-od koho bol mater. kupovaný. Ale to nie je asi tvoj prípad, niekto kúpil materiál a tebe ho predal? či ako? Ak si ho odkúpil od živnostníka, tak si materiál platil jemu a nie obchodu.živnostník si potom uzná bloček z obchodu a tebe to prefakturuje-čo si mu uhradil v hotovosti. či ako to bolo?

Je to tak, že sme firma a máme bločky napr. za nákup nejakých ložísk, skrutiek atď. Ja na základe toho bločku vystavím VPD a vyplatené komu dám názov obchodu, od ktorého sme to kúpili. Nie? Lebo predošlá účtovníčka tam písala meno firmy. Vďaka
katarina.j
06.04.11,11:09
Je to tak, že sme firma a máme bločky napr. za nákup nejakých ložísk, skrutiek atď. Ja na základe toho bločku vystavím VPD a vyplatené komu dám názov obchodu, od ktorého sme to kúpili. Nie? Lebo predošlá účtovníčka tam písala meno firmy. Vďaka
Tak pri nákupe materiálu dávaš do kolonky "vyplatené komu" na VPD samozrejme osobu/firmu kde ste to kupili-podla dokladu čo máš o nákupe (faktúra/bloček).
Katarina
06.04.11,11:24
Tak pri nákupe materiálu dávaš do kolonky "vyplatené komu" na VPD samozrejme osobu/firmu kde ste to kupili-podla dokladu čo máš o nákupe (faktúra/bloček).

Dovolím si nesúhlasiť. Vyplatené komu sa uvádza osoba z firmy, ktorá to vyplatila, veď na VPD je aj podpis . Ak vystavíte na meno obchodu , kto to podpíše predávajúci pracovník za pultom. Sú dve možnosti buď sa najprv vydajú peniaze z pokladne pracovníkovi, resp. majiteľovi ,alebo SZČO a ten ide napr. tovar nakúpiť- vystavený VPD na jeho meno, alebo zaplatí zo svojich peňazí a následne na základe odovzdaného pokladničného bloku mu budú tie peniaze vyplatené z pokladne- vystavený VPD na jeho meno.
mondes
06.04.11,20:21
Dovolím si nesúhlasiť. Vyplatené komu sa uvádza osoba z firmy, ktorá to vyplatila, veď na VPD je aj podpis . Ak vystavíte na meno obchodu , kto to podpíše predávajúci pracovník za pultom. Sú dve možnosti buď sa najprv vydajú peniaze z pokladne pracovníkovi, resp. majiteľovi ,alebo SZČO a ten ide napr. tovar nakúpiť- vystavený VPD na jeho meno, alebo zaplatí zo svojich peňazí a následne na základe odovzdaného pokladničného bloku mu budú tie peniaze vyplatené z pokladne- vystavený VPD na jeho meno.

Ďakujem, práve o to mi šlo, že napr. z pokladne firmy Jonáš Milý bola vyplatená p. Jonášovi Milému (je to tá istá osoba) určitá čiastka peňazí za nákup materiálu. Takže je to správne? Vďaka.
M0NIKA
06.04.11,20:43
Áno, na VPD má byť meno toho, kto od pokladníka reálne zobral peniaze. Aj keď je to jedna a tá istá osoba. A komu dotyčný peniaze dal je vidno z priložených dokladov.
Pr: živnostník si vyúčtováva bločky raz za mesiac - poštovné za celý mesiac, drobný nákup za celý mesiac,... V drobnom nákupe môže mať 10 blokov z rôznych obchodov, ktoré chce dať do jednej analytiky. Keď VPD urobí na seba, urobí iba jeden. Keby chcel ako príjemcu uviesť obchod, musel by VPD robiť 10... ďakujem, neprosím :-))