gabi2
25.04.07,13:03
Ahojte, prosím Vás o radu. Minulý rok sme dali do prenájmu stroj . TEraz si rzmysleli,že si stroj chcú nechať, s tým aby sme im sumu, ktorú už zaplatili (nájom) premietli do ceny stroja a oni zostávajúcu sumu doplatia. Zostávajúca suma je ale o hodne nižšia ako zostatková cena stroja. Prosím Vás ako to mám naúčtovať a môžeme to vôbec tak urobiť? Ďakujem. GABi
Zita5
25.04.07,11:07
Ja tomu nerozumiem , nájomné je nájomné ....a predaj stroja je vec dohodnutej kúpnej ceny mimo nájmu . Vy nakoniec zistíte , že počas prenájmu stroja , Vám pomaličky splácali kúpnu cenu .:rolleyes:
betka
25.04.07,11:22
Pozrite sa hlavne do nájomnej zmluvy, aké máte podmienky a či ste sa zmluvne dohodli, že je možné uhradiť cenu skôr, pred ukončením nájmu.
ďalej akú tam máte dobu nájmu, ....., či vôbec nedochádza k poruseniu podmienok zo strany nájomcu..
gabi2
25.04.07,12:34
No Zita5 presne tak to je. Prenájmom stroja nám vlastne splácali kúpnu cenu. Šéf to tak chce nechať lebo ešte majú záujem kúpiť ďalšie ( náš zákazník náš pán) ale ja neviem čo s tým.
Zita5
25.04.07,13:48
No Zita5 presne tak to je. Prenájmom stroja nám vlastne splácali kúpnu cenu. Šéf to tak chce nechať lebo ešte majú záujem kúpiť ďalšie ( náš zákazník náš pán) ale ja neviem čo s tým.

Teoreticky áno "Náš zákazník náš pán " ale všetko v medziach zákona , aby to nebolo tak , že cena strojného zariadenia sa vedome akože rozpúšťa do ceny nájmu a zvyšok je pod 30 000 Sk a tým sa to dostane do výdavkov OVZ u kupujúceho . Tak ako tu už bolo spomenuté , treba veľmi dobre preštudovať nájomnú zmluvu ,k čomu sa obe zmluvné strany zaviazali , ako prebiehali platby za nájom stroja a podobne .

Mne osobne sa to zdá špekulatívne ,nakoľko sa to veľmi kombinuje , možno sa mýlim , ale mne to tak pripadá . Tým sa nechcem nikoho dotknúť , to je čiste len moja intuícia vychádzajúca zo zadania otázky , z čoho vyplýva aj môj príspevok .;)

Ja ak budem prenajímať stroj , tak za cenu dohodnutého nájomného a po skončení nájmu , ak sa rozhodnem stroj predať , tak sa budem snažiť ho predať tak , aby som mala zisk aj z nájmu ale aj z možného predaja stroja . Ak by nájomca moju cenu nerešpektoval a zdala by sa mu vysoká , tak stroj predám ďalšiemu záujemcovi za dohodnutú cenu ....a nemusím kalkulovať odpočítavaním ceny z nájmu .