BLACKY
29.01.05,20:32
Vedel by mi niekto poradiť?
Okrem príjmu zo závislej činnosti som mala v r.2004 príjem z predaja obchodného podielu v s.r.o. Obchodný podiel som odkúpila od zahraničného majiteľa v r.2001 a v r.2004 som ho predala. Keďže medzi kúpou a predajom neuplynulo viac ako 5 rokov, musím podať daňové priznanie (podľa par.8 ods.f) a zaplatiť daň z rozdielu. Problém je v tom, že kúpna cena bola v EUR a platila som ju v 3 splátkach. Akým kurzom ju teraz prepočítam na Sk? Jedným kurzom celkovú sumu uvedenú v zmluve (ak áno, akým?) alebo každú splátku zvlášť kurzom, kedy odišla z účtu?
Ďakujem.
babenko1
29.01.05,20:46
V zákona o účtovníctve sa hovorí kurzom NBS ku dňu uskutočnenia prípadu.
ingi
29.01.05,22:29
Podľa Tvojej otázky predpokladám, že sa pýtaš ako FO, ktorá nevedie účtovníctvo.
V takom prípade sa na prepočet použije priemerný kurz (nie NBS) za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem.
karbanová
30.01.05,20:44
Ja si ale myslím, že učtovný prípad nastal vždy v den uhrady.t.j. prepočítala by som každú uhradu platným kurzom, keď mi bola čiastka odpísaná z účtu.Keď nie si podnikateľka načo účtovať o kurzovom rozdiele t. j. tvoj výdavok je celkom zaplatená čiastka za odkúpenie podielu/odpísaná z účtu /.
ingi
31.01.05,09:35
Keď nie je podnikateľka, tak neúčtuje o kurzových rozdieloch.

Podáva daňové priznanie z príjmov zo ZČ a z príjmu z predaja obchodného podielu, pričom potrebuje prepočítať tieto príjmy na Sk.
V zákone o DZP v §31 ods.2 je uvedené, že aký kurz má pri prepočtoch príjmov použiť daňovník, ktorý nie je účtovnou jednotkou, t.j. ak splátky boli uskutočnené v troch rozličných mesiacoch, mal by sa podľa mňa prepočet realizovať vždy priemerným kurzom za príslušný kalendárny mesiac.
Kurzové rozdiely pri týchto prepočtoch nevznikajú.
BLACKY
31.01.05,17:02
Ďakujem za pomoc, pozrela som si ten §31, vyzerá to, že je to naozaj tak. Ak som to dobre pochopila, pod priemerným mesačným kurzom sa myslí priemerný mesačný kurz, ktorý vyhlasuje NBS?
ingi
31.01.05,18:30
Podľa mňa kurz NBS používajú len účtovné jednoky.
Nie som si celkom istá ale logicky by to mal byť priemerný kurz - nákup komerčnej banky, v ktorej máš uložené peňažné prostriedky.
Do 31.03. je ešte chvíľka času, dúfam, že na to niekde v literatúre narazíme.
Alebo by mohol pomôcť niekto, kto s tým má skúsenosti.