mila7
25.04.07,17:46
Ahojte, potrebovala by som ziskat vzorec podla ktoreho si mozem vypocitat vysku odvodov do soc. a zdravotnej poistovne. Dakujem
tinaM
25.04.07,16:58
Ahojte, potrebovala by som ziskat vzorec podla ktoreho si mozem vypocitat vysku odvodov do soc. a zdravotnej poistovne. Dakujem
Zdrav.poistenie:

§ 16
Preddavok na poistné


(1) Platiteľ poistného je povinný vypočítať, platiť a odvádzať preddavok na poistné na účet príslušnej zdravotnej poisťovne v každom kalendárnom mesiaci. Preddavok na poistné sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.
(2) Preddavok na poistné sú povinní vypočítať, platiť a odvádzať, ak tento zákon neustanovuje inak,
a) zamestnanec vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. a)] z príjmu podľa § 13 ods. 1 až 4 dosiahnutého v príslušnom kalendárnom mesiaci,
b) samostatne zárobkovo činná osoba vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. c)] z podielu pomernej časti základu dane a 2,14 dosiahnutý v kalendárnom roku, ktorý
1. dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu pre platenie preddavkov od 1. januára do 30. júna,
2. jeden rok predchádza rozhodujúcemu obdobiu pre platenie preddavkov od 1. júla do 31. decembra,
c) zamestnávateľ vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. d)] z príjmu každého zamestnanca podľa § 13 ods. 1 až 4 dosiahnutého v príslušnom kalendárnom mesiaci,
d) poistenec podľa § 11 ods. 2 vo výške určenej sadzbou poistného [§ 12 ods. 1 písm. e)] z ňou určenej sumy,
e) štát vo výške 1/12 sumy určenej zákonom o štátnom rozpočte na príslušný rok, ktorá sa rozdelí medzi zdravotné poisťovne pomerne podľa počtu poistencov oznámených podľa § 23 ods. 8 písm. c).
(3) Pomernou časťou základu dane podľa odseku 2 písm. b) sa rozumie časť základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu46) okrem vyňatých príjmov, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie, pripadajúca na jeden kalendárny mesiac prevádzkovania samostatnej zárobkovej činnosti v rozhodujúcom období. Na kalendárny mesiac, v ktorého priebehu sa začala vykonávať samostatná zárobková činnosť po prvom dni v tomto mesiaci, sa neprihliada.
vikinka
25.04.07,17:13
Výpočet výšky odvodov do soc.poisť.
Vymer.základ vypočítaš ako základ dane z daň.priznania:počet mesiacov v roku podnikania:2.Ak podniká SZČO celý rok tak 12 ak nie tak počet mesiacov
podnikania.
Marína
25.04.07,20:27
Mila, len tak narýchlo som Ti pripravila tabuľku pre výpočet odvodov do SP. Výpočet by mal byť v poriadku. Ak nie, ozvi sa.
ekopo
26.04.07,06:27
Tabulka v linku je "zavesená" už rok v tlačivách a dokumentoch
www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=377 (http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=377)
tento súbor je dočasne v karanténe z dôvodu úpravy popisu

pôvodný sa dá pozrieť aj tu:
www.porada.sk/showpost.php?p=227023&postcount=12 (http://www.porada.sk/showpost.php?p=227023&postcount=12)



P.S. Marína, tabuľka Ti nezohľadňuje maximálny VZ a tým aj odvody
mila7
26.04.07,11:35
dakujem pomohlo mi to.
Marína
26.04.07,11:43
časť citátu:


P.S. Marína, tabuľka Ti nezohľadňuje maximálny VZ a tým aj odvody
Ivan, ja viem, že nezohľadňuje ale ako z môjho príspevku vyplýva, robila som ju narýchlo, čo som aj v príspevku zdôraznila (Tvoju som rýchlo nevedela nájsť).

Mila, len tak narýchlo som Ti pripravila tabuľku pre výpočet odvodov do SP. Výpočet by mal byť v poriadku. Ak nie, ozvi sa.
Dúfam, že to niekoho nepomýlilo a pozná max. VZ. Ak áno, ospravedlňujem sa.
Heleč
02.08.07,16:11
Prosím Vás do vymeriavacieho základu pre SZČo sa počítajú aj príjmy z prenájmu nehnuteľností uvedené v riadku 10 DP?
Ďakujem
Anja111
02.08.07,16:24
Prosím Vás do vymeriavacieho základu pre SZČo sa počítajú aj príjmy z prenájmu nehnuteľností uvedené v riadku 10 DP?
Ďakujem

Nie, nepočítajú.
abel
02.08.07,17:39
Do zdravotnej platíš to, čo ti vyšlo v ročnom zúčtovaní zdravotného poistenia.
Heleč
03.08.07,07:41
Dík.
Nevieš kde sa dočítam, že je to vyňaté. V § 136 v zákone sa píše základ dane SZČO a iný príjem tak som si není moc istá.

Definícia podľa zákona:

Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je, ak tento zákon neustanovuje inak, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac.
evina
03.08.07,08:37
Dík.
Nevieš kde sa dočítam, že je to vyňaté. V § 136 v zákone sa píše základ dane SZČO a iný príjem tak som si není moc istá.

Definícia podľa zákona:

Vymeriavací základ povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je, ak tento zákon neustanovuje inak, polovica pomernej časti základu dane z príjmov fyzických osôb dosiahnutých vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Pomerná časť základu dane je časť pripadajúca na jeden kalendárny mesiac výkonu podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti. Suma vymeriavacieho základu sa zníži o výšku príspevkov zaplatených samostatne zárobkovo činnou osobou na jej doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie a účelové sporenie v úhrne najviac v sume nezdaniteľnej časti základu dane podľa osobitného predpisu pripadajúcej na jeden kalendárny mesiac.


Vyplýva to zo spojitosti so zákonom o dani z príjmu, kde je v paragrafe 6 určené, čo sú príjmy z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti a prenájom tam nie je. Je to paragraf 6 odsek 1 a 2. Príjmy z prenájmu sú definované samostatne § 6 odsek 3.

A presnú definíciu SZČO vo vzťahu k SP Ti dáva § 5 Zákona o sociálnom poistení :


§ 5 Samostatne zárobkovo činná osoba
Samostatne zárobkovo činná osoba podľa tohto zákona je fyzická osoba, ktorá a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu,
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť,
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu,
d) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti,
e) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
f) vykonáva činnosť obchodného zástupcu.

Záverom dodávam, že nájom je vybratý z odvodov len v prípade , ak by šlo o prenájom majetku, nezahrnutého do obchodného majetku živnostníka. Ak je zahrnutý do obchodného majetku a živnostník o tomto majetku účtuje - je to príjem zo živnosti a započítava sa...
Heleč
03.08.07,11:29
Veľmi pekne ďakujem.
To vlastníctvo nehnuteľnosti ma úlne splietlo.
Ajuška
05.08.07,15:03
... (počet mesiacov podnikania - počítajú sa len celé mesiace vrátane mesiaca, keď sa začalo podnikať od 1. Ak napr. 2., ten mesiac sa už nepočíta)
:eek:...celý kontajner si nasypem na hlavu...:eek: Začiatok podnikania 8.2.2006 t.j všade do výkazov a výpočtov výšky odvodov /i preddavkov ZP/ som mala uviesť 10 a nie 11 mesiacov...:confused: Asi treba poslať opravený výpis do SP, opravu RZZP, výkazov k DP... balada... ece že Vás mám...:rolleyes:
Aljok
05.08.07,16:50
:eek:...celý kontajner si nasypem na hlavu...:eek: Začiatok podnikania 8.2.2006 t.j všade do výkazov a výpočtov výšky odvodov /i preddavkov ZP/ som mala uviesť 10 a nie 11 mesiacov...:confused: Asi treba poslať opravený výpis do SP, opravu RZZP, výkazov k DP... balada... ece že Vás mám...:rolleyes:
Neplaš sa, Monikov nemá pravdu. Do výpisu z DP pre SP uvádzaš počet mesiacov podnikania celkom (zarátaš aj necelý mesiac), takže to máš dobre. Ak si začala podnikať 8.2.2006 uvádzaš 11 mesiacov.
Ajuška
06.08.07,07:50
Neplaš sa, Monikov nemá pravdu. Do výpisu z DP pre SP uvádzaš počet mesiacov podnikania celkom (zarátaš aj necelý mesiac), takže to máš dobre. Ak si začala podnikať 8.2.2006 uvádzaš 11 mesiacov.

Ďakujem za Tvoju reakciu. Nie som nabitá §§, tak občas mojou logikou dačo zatrasie... zo zákona pomernú časť som pochopila opäť tak ako predtým pri výpočtoch. Tak som si pre istotu zadala dotaz do poradne SP... Príjemne ma prekvapili promtnou reakciou, ktorú tu pripájam... :

"ak ste si založili živnosť 8. 2. 2006, tak pri výpočte odvodov budete počítať vymeriavací základ s 11 mesiacmi. Za mesiac podnikania sa považuje aj mesiac, v ktorom ste podnikali čo i len jeden deň. "

...čo je presný opak obsahu príspevku na ktorý som zareagovala...:rolleyes:
certik
07.08.07,10:52
Prosím vás súrne o radu:
SZČO celý rok 2006 a zároveň celý rok na rodičovskom príspevku. Základ dane je 280 402.- Sk. Aká bude výška odvodov do sociálnej poisťovne? Mne vyšlo 3876.- Sk. Zohľadňuje sa tam nejako ten rodičovský? Ďakujem
ZuzanaP
07.08.07,10:55
podľa tejto tabuľky mi vyšli odvody ako tebe, myslím že rodič. príspevok nemá vplyv na výšku odvodov

http://www.porada.sk/t52840-vypocet-odvodov-do-soc-poist-od-1-7-2007-a.html
evina
07.08.07,10:56
Prosím vás súrne o radu:
SZČO celý rok 2006 a zároveň celý rok na rodičovskom príspevku. Základ dane je 280 402.- Sk. Aká bude výška odvodov do sociálnej poisťovne? Mne vyšlo 3876.- Sk. Zohľadňuje sa tam nejako ten rodičovský? Ďakujem

Je to 3 876, rodičovský sa nezohľadňuje
certik
07.08.07,10:59
Ďakujem veľmi pekne za odpovede.