Karol3
25.04.07,22:27
Dobry den, chcela by som sa opytat ako je to vlastne s pracovnou dobou. Niektori zamestnavatelia urcia zamestnancom na obednajsiu prestavku pol hodinu, ini hodinu, vsetci tuto dobu ale nezapocitavaju do pracovnej doby a zamestnanci si ju teda musia v podstate nadpracovat. Kedze pracovny cas podla Zakonnika Prace je 40 hodin tyzdenne, teda osem hodin denne, znamena to ze s pol hodinovou prestavkou na obed zamestnanci musia byt v praci 8,5 hodiny denne. Je to tak spravne ? Nieje mi totiz celkom jasne ci ten 40 hodinovy tyzdenny pracovny cas je uz aj s prestavkou na odpocinok a jedenie alebo len cisty cas na pracu ... Dufam ze som sa vyjadrila zrozumitelne.
Vopred dakujem za odpoved.
Zuzana
veronikasad
25.04.07,20:29
Prestávka na obed sa do pracovnej doby nezapočítava. Zamestnanec si ju musí nadpracovať, aby bol dodržaný stanovený fond pracovného času.

--------------
Veronika
jamis
25.04.07,20:30
40 hodinový pracovný úväzok je čistý pracovný čas, bez prestávky na obed.
misomiso
25.04.07,20:42
Nie vsetci zamestnavatelia prestavku nezapocitavaju. My ju napr. zapocitavame, takze - inymi slovami, pracuje sa 7,5 hod. denne.

Tiez si neviem celkom predstavit, ako by sa mohlo realne pracovat 8,5 hodin (vratane prestavky) tam, kde sa pracuje na 3 - smennu prevadzku.
jamis
25.04.07,20:48
Dobre, ale v tom prípade má týždenný pracovný čas bez prestávky na prácu 37,5 hod. V pracovnej zmluve predsa musí byť uvedený týždenný pracovný čas a samozrejme, že prestávka na jedlo sa do neho nezarátava. Môže mať aj 30 hod. prac. čas.
Tu ide o to, že prestávka na jedlo sa do prac. doby nepočíta a samozrejme, že ju nemá pracovník ani zaplatenú.
A ak ju platíte Vy, tak ste grandi.
veronikasad
25.04.07,20:49
Nie vsetci zamestnavatelia prestavku nezapocitavaju. My ju napr. zapocitavame, takze - inymi slovami, pracuje sa 7,5 hod. denne.

Tiez si neviem celkom predstavit, ako by sa mohlo realne pracovat 8,5 hodin (vratane prestavky) tam, kde sa pracuje na 3 - smennu prevadzku.

Prestávky na obed sa nezapočítavajú do pracovného času /§91 odst.5 ZP/, máte len stanovený fond prac. času 37,5 hod. týždenne.
anmary
26.04.07,06:28
K danej téme sa momentálne tiež snažím rozlúštiť jeden oriešok. Až donedávna zamestnávateľ poskytoval 1/2 hodinovú obedňajšiu prestávku. Pracovná doba je 9 hod. - t.j. 8 hod. + 0,5 hod. /obed/ + 0,5 hod. nadčas. Teraz chce zamestnávateľ zmeniť pracovnú dobu na 9 hod. s 1 hod. obedňajšou prestávkou, nakoľko sa domnieva že zamestnanci sú na obede viac ako 1/2 hodiny. Tým prídu o 1/2 hod. nadčasu. Ako to ošetriť? Postačí smernica, v ktorej bude uvedené, že sa zmení obedňajšia prestávka a tým aj pracovná doba? Samozrejme, každý zamestnanec podpíše na znak súhlasu.:mee:
Karol3
26.04.07,10:27
No, podla mna zamestnavatel nemoze zmenit pracovnu dobu na 9 hodin denne, ved to je protizakonne ! kedze v zakonniku prace je stanoveny pracovny cas na 8 hodin denne, nerozumiem celkom ani tej pol hodine nadcas ...to je povinne ? Preco pracujete kazdy den o pol hodinu dlhsie ? Dlzku obednajsej prestavky moze predlzit na 1 hodinu,aj my sme to tak mali v predchadzajucom zamestnani (je pravda ze tazko sa da odsledovat kto aky cas travi prestavkami, keby sme chceli byt dosledni tak co napr.take "fajciarske prestavky?) a tak sme boli v praci 9 hodin denne (8 hodin zaplatena praca, 1 hodina nezaplateny cas na obed), ale s pracovnym casom hybat nesmie, teda predlzovat ho, podla mna ...
Takze to budete mat tak ako my : 8 hodinovy prac. cas s 1 hodinou na obed, v praci teda stravite 9 hodin denne. Ak budete v praci este dlhsie, teda po uplynuti tychto 9 hodin, vtedy sa vam zacne pocitat nadcas.
Zuzana
anmary
26.04.07,10:34
No asi som sa zle vyjadrila. Samozrejme zamestnávateľ chce ustanoviť 1 hodinovú obedňajšiu prestávku zahrňovanú do pracovného času. T.j. zamestnanci odrobia 9 hodín - 8 hodín zaplatených + 1 hodina obed. Doposiaľ odrobili 9 hodín - 8 hodín + 0,5 hodiny obed a ďalšiu 0,5 hodinu naviac platil.
Karol3
27.04.07,06:34
Aha, tak potom uz rozumiem. No, zial, tak ako kazdy kto robi biznis, aj vas zamestnavatel sa len snazi "vyzmykat z vas co sa da", a kedze aj tak travite v praci 9 hodin denne, preco by vam platil nadcasy ked vlastne nemusi, vsak...? Ale budte radi ze mate vobec nadcasy platene, vacsina zamestnavatelov to uz riesi tak ze dava uz rovno do pracovnej zmluvy formulku, ze mesacna mzda uz zahrna aj pripadne nadsasy, a mozete pracovat aj 12 hodin denne, nedostanete ani o korunu viac ...
Zuzana
dubay
05.07.07,14:06
Chcel by som vedieť, či nám zamestnávateľ môže nariadiť prestávku na jedenie a odpočinok 1 hodinu, bez nášho súhlasu a tým nám predĺži pracovnú dobu na 9 hodín denne. Pracujeme v jednosmennej prevádzke
1novacik1
28.09.07,07:29
ahojte,mohli by ste mi poradit-prevadzka kazdy den otvorena od 14-22-cize stale odpoludnajsia smena-pondelok az piatok pracuje jeden zamestnanec-40 hod tyzdene,vikendy pracuju dohodari pripadne konatel
zamestnanec by chcel mat ale pracovny cas 37,5 hod/tyz -moze mu ho zamestnavatel upravit ? moc dakujem vsetkym
hanelie
28.09.07,08:07
zamestnanec by chcel mat ale pracovny cas 37,5 hod/tyz -moze mu ho zamestnavatel upravit ? moc dakujem vsetkym
iba v prípade dohody, inak si pracovný čas určuje zamestnávateľ v súlade s predpismi:)
mončok
01.10.07,11:24
Dobrý deň.
Zamestnanci majú 40-hod. pracovný týždeň s pol hod. prestávkou na obed. Ako je to s vodičom motorového vozidla, ktorý chodí denne mimo firmy, ako sa jemu počíta čas? Do knihy dochádzok si vždy vyznačí hodinu príchodu a hodinu odchodu avšak zamestnávateľ mu vždy odráta tú polhodinu na obed. Neviem či je to správne . V zmluve má tiež 40-hod. prac.týždeň, no nie každý deň je 8 hod.v práci, záleží to od pracovnej cesty. Zamestnávateľ mu potom na konci mesiaca zráta hodiny a rozdelí na každý deň, aby to sedelo na tých 8 hod. Dúfam, že som sa zrozumiteľne vyjadrila.
Vopred ďakujem za odpoveď.
silvia
08.11.07,09:41
Tiež máme podobný problém.
Zamestnanci majú v zmluve určený prac.čas 8.hod./deň, 40 hod./týždeň.
Chodia na týždňovky, často pracujú aj dlhšie, čiže im nad 8hod. denne preplácame nadčasy. Teraz chcú šéfovia upraviť prac.čas na 4dni po 10 hod.(piatok aby mali voľno). Ale nebude to ani pravidelne, ani pre všetkých montérov, len na určitých zákazkách, ktoré si to vyžadujú.
Je to nutné upraviť dodatkom k pracovnej zmluve, nakoľko to bude len nárazovo? Alebo to možno brať tak, že nedostanú mzdové zvýhodnenie za prácu nadčas, ale budú mať piatok náhradné voľno?
ďakujem za rady!
silvia
15.11.07,08:54
...kto vie poradiť?...
Stina
15.11.07,09:19
Riešiť to po dohode so zástupcami zamestnancov ako nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času podľa § 87 Zákonníka práce.
llevelinall
23.11.07,11:51
Chcem sa opytat, ak podnikam sama nemam zamestnancov prevadzku mam otvorenu od 06:00-18:00 hod. a robim od pondelka do nedele proste stale sama, mam si aj ja urobit 8 hod. pracovny cas ak si sefujem sama? Mozem dostat nejaku pokutu za to, ze robim 7 dni v tyzdni po 12 hod.? Dakujem za odpoved
llevelinall
23.11.07,11:54
Chcem sa opytat, ak som zivnostnicka, nemam zamestnancov a prevadzku mam otvorenu 7 dni v tyzdni od 06:00-18:00 hod. mam si aj ja upravit prac. dobu ma 8 hod. denne ak som si sama sefkou?
Chobot
23.11.07,12:12
Chcem sa opytat ak som sama zivnostnicka, nemam zamestnancov a prevadzku mam otvorenu 7 dni v tyzdni od 06:00-18:00, mam si aj ja upravit prac. dobu na 8 hod. ak som si sama sefkou?

Nebuď tak netrpezlivá, daj trochu času odpovedajúcim.;) Netreba sa toľko pýtať. (viem, že posledné 4 otázky si zadala z dôvodu chyby na serveri, preto tie duplicitné zmažem).

Ty si sama sebe pánom, ty môžeš robiť koľko len chceš, hoci aj 24 hodín denne. Len zamestnancom nemôžeš prikazovať toľko robiť.
llevelinall
23.11.07,13:46
Dakujem za odpoved Chobot.
tinna333
22.05.08,14:36
Ja by som sa chcela spýtať, ako to je keď pracujem v obchode ako predavačka a mám v pracovnej zmluve napísané, že pracujem 8,5 hodín denne. Nie je tam započítaná obedňajšia prestávka, ktorú mám pol hodiny. Môj pracovný čas je od 08.00 do 17.00, nemám nárok na hodinovú prestávku na obed. Môžem pracovať 8,5 hodín denne, keď pracovný čas by mal byť 8 hodín?
Chobot
23.05.08,09:25
Ja by som sa chcela spýtať, ako to je keď pracujem v obchode ako predavačka a mám v pracovnej zmluve napísané, že pracujem 8,5 hodín denne. Nie je tam započítaná obedňajšia prestávka, ktorú mám pol hodiny. Môj pracovný čas je od 08.00 do 17.00, nemám nárok na hodinovú prestávku na obed. Môžem pracovať 8,5 hodín denne, keď pracovný čas by mal byť 8 hodín?

Podľa toho, čo uvádzaš (ak to uvádzaš presne), tak máš nepsrávne určený pracovný čas. V zmysle ZP § 85 ods. 5 je týždenný čas najviac 40 hodín:
(5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.

Ak pracuješ 5 dní v týždni od 8 do 17, v rámci ktorých máš prestávku 1/2 hodiny, tak to je 42,5 hodiny. Tvoj zamestnávateľ si asi nepostrehol dávnejšiu zmenu ZP. (Podľa predchádzajúceho zákona č. 65/1965 bol týždenný prac. čas 43 hodín.)

Jedine keby si mala hodinovú prestávku na obed, by to bolo v poriadku. Treba zamestnávateľa upozorniť, že to nie je v súlade so ZP.
buba
21.11.08,12:37
chcem sa spýtať, keď bysme pracovali 6 hodín denne t.j. 30 hodín týždenne treba aj 1/2 hodiny nadpracovať obed?
ivka70
21.11.08,14:03
chcem sa spýtať, keď bysme pracovali 6 hodín denne t.j. 30 hodín týždenne treba aj 1/2 hodiny nadpracovať obed?

ZP § 91
Prestávky v práci

Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako šesť hodín, prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Mladistvému zamestnancovi, ktorého pracovná zmena je dlhšia ako štyri a 1/2 hodiny, je zamestnávateľ povinný poskytnúť prestávku na odpočinok a jedenie v trvaní 30 minút. Ak ide o práce, ktoré sa nemôžu prerušiť, musí sa zamestnancovi aj bez prerušenia prevádzky alebo práce zabezpečiť primeraný čas na odpočinok a jedenie.

Takze v pripade 6 hodin nemusi byt prestavka. Jedine u mladistivych.
buba
24.11.08,09:15
ale napr. pracujem od 6.00 obed máme od 10hod. takže asi v tom prípade treba nadpracovať ten obed, a prac. doba by nám končila 12,30 hod.
buba
25.11.08,08:25
treba alebo nie?
wagner
25.11.08,18:57
Pokiaľ máš obed so súhlasom zamestnávateľa tak to musíš nadpracovať, ale inak si pozorne prečítaj príspevok č. 26, tam je to vysvetlené dobre. Teda aby si porozumel, tak nemáš nárok na ten obed o desiatej.
Jara
26.11.08,12:46
Zamestnavateľ nám nariadil týždeň písať snímku pracovnej doby, t.j. presne čo kedy robíme a koľko nám to trvá ap. Chcem sa spýtať, či je to správne, ak nás týmto zaťažuje pri našej práci. Myslím, že papier veľa znesie, t.j. ak niekto nevyužíva pracovný čas tak si napíše tak, aby vyzeralo, že ho využíva nie na 100 ale na 110%. Osobne to pociťujem ako záťaž, že každú chvíľu musím zapisovať čo vybavím a zdržuje ma to. Na druhej strane mám z toho pocit akejsi nedôvery voči zamestnancom zo strany zamestnavateľa. Čo si o tom myslíte? Má to oporu v nejakom zákone? Ešte keby jedného dňa, ale týždeň je ozaj o nervy.
veronikasad
26.11.08,12:49
Zamestnavateľ nám nariadil týždeň písať snímku pracovnej doby, t.j. presne čo kedy robíme a koľko nám to trvá ap. Chcem sa spýtať, či je to správne, ak nás týmto zaťažuje pri našej práci. Myslím, že papier veľa znesie, t.j. ak niekto nevyužíva pracovný čas tak si napíše tak, aby vyzeralo, že ho využíva nie na 100 ale na 110%. Osobne to pociťujem ako záťaž, že každú chvíľu musím zapisovať čo vybavím a zdržuje ma to. Na druhej strane mám z toho pocit akejsi nedôvery voči zamestnancom zo strany zamestnavateľa. Čo si o tom myslíte? Má to oporu v nejakom zákone? Ešte keby jedného dňa, ale týždeň je ozaj o nervy.
Jarka, za neuposlúchnutie takéhoto príkazu som u posledného zamestnávateľa prišla o prémie cca 4 tis. Vtedy asom si povedala dosť - a robím na živnosť. Mala som to písať v marci, v čase daňových priznaní ...
Jara
26.11.08,13:01
Teda ja to plne chápem. V tom čas by som to úplne odmietla, aj keď aj teraz toho mám dosť, pri 2 firmach a jednom zamestnavateľovi a jednom plate... Ja myslím, že keby tak jeden deň niekto robil čosi ako snímku pri mne, tak nech si tam píše, aj keď to neni nič príjemné, ak ti niekto pozerá celý deň na prsty. Ja ale robím úplne všetko sama, ani sa s kým poradiť, na školenia niet peňazí /ešte že je tu Porada/ a ešte sa bavkám so snímkou a to budem robiť týždeň. Je pred výplatami a určite v tomto období si viem predstaviť aj lepšie strávený čas....No a prémie tie poriadne neviem ani čo sú... O nejakom 13 plate alebo nebodaj 14 márne snívať. No ale to je východ.
wagner
26.11.08,18:27
Do tej snímky nezabudni zapísať aj čas, ktorý stráviš vypisovaním snímky pracovného dňa. A nebuď postivec, napíš tam toho toľko, že druhý by to musel robiť tri dni, čo Ty stíhaš za deň - keď chceš byť dobrá, musíš to tak spraviť.
Jara
27.11.08,11:13
Dík wagner, určite by ma nenapadlo napísať aj ten čas pri písaní snímky. No a ako vravíš, treba tam toho napísať veľa, len v práci to asi nestihnem prepísať, mám toho aj tak veľa a len si robím poznámky a čistopis urobim doma.
tinufa
01.12.08,13:22
Pridávam sa k téme, viete mi poradiť, ako je to so započítaním pracovného času u zamestnanca, ktorý má pevnú pracovnú domu od 8.00 do 16.30 hod. /30 minút z toho je na obed. prestávku, ktorá sa mu nezarátava do pracovného času/ a bol u lekára. Má sa mu návšteva u lekára evidovať od 8.00 do 16.30, alebo od 08.00 do 16.00 hod?
Chobot
01.12.08,13:23
Pridávam sa k téme, viete mi poradiť, ako je to so započítaním pracovného času u zamestnanca, ktorý má pevnú pracovnú domu od 8.00 do 16.30 hod. /30 minút z toho je na obed. prestávku, ktorá sa mu nezarátava do pracovného času/ a bol u lekára. Má sa mu návšteva u lekára evidovať od 8.00 do 16.30, alebo od 08.00 do 16.00 hod?

Bolo to celodenné ošetrenie?
emily 2
27.01.09,12:37
Dobrý deň, poprosím Vás o radu pri tomto probléme ...(Nemám skúsenosti s obchodom a zamestnávaním predavačov ):mee:

Ideme prijať zamestnanca - predavača , predstavu o otvorení predajne máme od 7,00 do 17,00 Po- Pia a v sobotu od 7,00 do 12,00 .( Predajńa stav. mat. a farieb , preto tak zavčasu )

Zatial by sme chceli zamestnať len jedného predavača. ( Ostatné hodiny by zastupoval majiteľ, resp. ja ako účtovníčka ) .Samozrejme musíme sa dohodnúť s tým zamestnancom, ale chcem mať v tom trochu jasnejšie .

Stačilo by to potom rozdeliť napr.takto :
Po- Str 9,30 -17,00 Št - Pia 7,00 - 14,30 So 7,00 - 12,00
Spolu je to 40 hodín . Sobota je normálny prac. deń ?

( mám ešte rátať 0,5 hod po zatvorení predajne , resp. nejaký čas pred otvorením ? uzávierka, otvorenie-zatvorenie predajne ....)
Predpokladám, že bude chcieť pracovať každú druhú sobotu - to by ste ako poriešili ?( Napadlo ma pridať 1 hodinu v tom týždni ked bude mať v sobotu volno - odpracuje každý deń - 8 hodín *5 = 40 hod. )

Prosím poradte ako by sme mali rozvrhnúť pracovný čas a určiť mzdu - mesačnú, na hodiny... čo napísať do zmluvy ...

vdaka

emily 2
emily 2
27.01.09,13:33
Posuvam, resp. doplňam : v sobotu pri odprac. 5 hod. nie je odrátavaná prestávka na obed, ale nárok na stravný lístok zamestnanec má _ ?
emily 2
28.01.09,07:47
Posúvam ,

prosila by som hlavne nejaké praktické skúsenosti , ale v rámci zákona

ak je moj prispevok chaoticky - upresnim .

dakujem
emily 2
emily 2
10.02.09,11:24
pozrel by sa mi na to niekto prosím ? Prísp.37-38

dik, emily 2
mzdarka renca
10.02.09,11:30
Posuvam, resp. doplňam : v sobotu pri odprac. 5 hod. nie je odrátavaná prestávka na obed, ale nárok na stravný lístok zamestnanec má _ ?

má nárok na stravný lístok, nakoľko jej smena trvá viac ako 4 hod.
mzdarka renca
10.02.09,11:34
[quote=emily 2;929979]Dobrý deň, poprosím Vás o radu pri tomto probléme ...(Nemám skúsenosti s obchodom a zamestnávaním predavačov ):mee:

Ideme prijať zamestnanca - predavača , predstavu o otvorení predajne máme od 7,00 do 17,00 Po- Pia a v sobotu od 7,00 do 12,00 .( Predajńa stav. mat. a farieb , preto tak zavčasu )

Zatial by sme chceli zamestnať len jedného predavača. ( Ostatné hodiny by zastupoval majiteľ, resp. ja ako účtovníčka ) .Samozrejme musíme sa dohodnúť s tým zamestnancom, ale chcem mať v tom trochu jasnejšie .

Stačilo by to potom rozdeliť napr.takto :
Po- Str 9,30 -17,00 Št - Pia 7,00 - 14,30 So 7,00 - 12,00
Spolu je to 40 hodín . Sobota je normálny prac. deń ?

( mám ešte rátať 0,5 hod po zatvorení predajne , resp. nejaký čas pred otvorením ? uzávierka, otvorenie-zatvorenie predajne ....)
Predpokladám, že bude chcieť pracovať každú druhú sobotu - to by ste ako poriešili ?( Napadlo ma pridať 1 hodinu v tom týždni ked bude mať v sobotu volno - odpracuje každý deń - 8 hodín *5 = 40 hod. )

Prosím poradte ako by sme mali rozvrhnúť pracovný čas a určiť mzdu - mesačnú, na hodiny... čo napísať do zmluvy ...


Urobíš jej pracovný kalendár, presne tak, ako pracuje, aj na sobotu, čo bude u nej prac. deň. Len nezabúdaj na následovné, prikladám citáciu zo ZP.

§ 93
Nepretržitý odpočinok v týždni


(1) Zamestnávateľ je povinný rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku, ktoré musia pripadať na sobotu a nedeľu alebo na nedeľu a pondelok.

(2) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas zamestnanca staršieho ako 18 rokov podľa odseku 1, poskytnú sa dva po sebe nasledujúce dni nepretržitého odpočinku v týždni v iných dňoch týždňa.

(3) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 a 2, zamestnávateľ môže zamestnancovi, ktorý je starší ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov alebo, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 24 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý by mal pripadnúť na nedeľu s tým, že zamestnávateľ je povinný dodatočne poskytnúť zamestnancovi náhradný nepretržitý odpočinok v týždni do ôsmich mesiacov odo dňa, keď mal byť poskytnutý nepretržitý odpočinok v týždni.

(4) Ak povaha práce a podmienky prevádzky neumožňujú rozvrhnúť pracovný čas podľa odsekov 1 až 3, zamestnávateľ môže zamestnancovi, staršiemu ako 18 rokov, po dohode so zástupcami zamestnancov alebo, ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia zamestnancov, po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas tak, aby zamestnanec mal raz za týždeň najmenej 35 hodín nepretržitého odpočinku, ktorý pripadne na nedeľu a na časť dňa predchádzajúceho nedeli alebo na časť dňa nasledujúceho po nedeli.
emily 2
10.02.09,12:37
Dumam a nič som nevymyslela.

Napr. Prvý týždeň bude robiť : Po - pia po 8 hod. S-N - volno
( 40 hod -týž.)
Druhý týždeň : Po - Pia po 7 hod + Sob 7 - 12 hod
ne -volno ( 40 hod. - týž. )
tretí týždeň : Po - volno Ut - Pia po 8 hod ( t.j. 32 hod)

jedine čo viem určite , že bude mať mesačnú mzdu , ale neviem ako rozdeliť tie hodiny ....
emily 2
mzdarka renca
10.02.09,12:43
Dumam a nič som nevymyslela.

Napr. Prvý týždeň bude robiť : Po - pia po 8 hod. S-N - volno
( 40 hod -týž.)
Druhý týždeň : Po - Pia po 7 hod + Sob 7 - 12 hod
ne -volno ( 40 hod. - týž. )
tretí týždeň : Po - volno Ut - Pia po 8 hod ( t.j. 32 hod)

jedine čo viem určite , že bude mať mesačnú mzdu , ale neviem ako rozdeliť tie hodiny ....
emily 2

mala by si rátať aj hodiny pred otvorením a po zatvorení predajne a potom by ti to malo sedieť mesačne, trošku sa s tým pohraj. napr. ráno 0,5 hod. a poobede 0,25 hod.
emily 2
10.02.09,13:14
To som ratala ako odprac. hodiny ( 7 resp. 8 hod. denne )
už bez prestavky na obed .

Takže sa nemusim držať týž. prac. doby - 40 hod.
a to volno mam striedat raz so+ ne , potom ne+po

idem to asi odznova poštudovať,skusi to do nejakej tabulky vložiť ale dnes už asi nestiham

vďaka
emily2
mzdarka renca
10.02.09,14:21
To som ratala ako odprac. hodiny ( 7 resp. 8 hod. denne )
už bez prestavky na obed .

Takže sa nemusim držať týž. prac. doby - 40 hod.
a to volno mam striedat raz so+ ne , potom ne+po

idem to asi odznova poštudovať,skusi to do nejakej tabulky vložiť ale dnes už asi nestiham

vďaka
emily2

hodiny ti musia sedieť za celý rok. v roku 2009 fond prac. času aj so sviatkami 261 dní x 8 hod. = 2088 hod. a to ti musí sadnúť
posielam ti malú pomôcku, dúfam, že ti pomôže.
DANULIENKA
24.01.10,17:20
Ahojte,
mám takýto problém: predavačky sú v obchode niekedy o hodinu skôr ako sú otváracie hodiny /čakajú na tovar/ a hodinu po skončení otváracích hodín /upratovanie, čistenie..../ Niekedy aj dlhšie - podľa vyjadrenia predavačiek. Podľa nadriadených im tento čas nezapočítavam do odpracovaných hodín, ale mne sa to nezdá férové. Moja predchodkyňa na to reagovala tak, že majiteľ rozhodol?????? Neviete poradiť ako to majiteľovi a ostatným vysvetliť. Stále trvajú na tom, že pracovná doba predavačiek sa rovná otváracie hodiny najednotlivých predajniach.
DIKY ZA RADU
ivka70
24.01.10,17:37
Ahojte,
mám takýto problém: predavačky sú v obchode niekedy o hodinu skôr ako sú otváracie hodiny /čakajú na tovar/ a hodinu po skončení otváracích hodín /upratovanie, čistenie..../ Niekedy aj dlhšie - podľa vyjadrenia predavačiek. Podľa nadriadených im tento čas nezapočítavam do odpracovaných hodín, ale mne sa to nezdá férové. Moja predchodkyňa na to reagovala tak, že majiteľ rozhodol?????? Neviete poradiť ako to majiteľovi a ostatným vysvetliť. Stále trvajú na tom, že pracovná doba predavačiek sa rovná otváracie hodiny najednotlivých predajniach.
DIKY ZA RADU

Tak potom prichadzajte na predajnu v otvaracich hodinach a po ich skonceni odchadzajte.
Bud nech vam na prijem tovaru a upratovanie nariadi nadcas alebo nech na to zamestna inu osobu - alebo nech to robi sam, ak vam za to nechce zaplatit.
terezamaria
24.01.10,17:50
Ahojte,
mám takýto problém: predavačky sú v obchode niekedy o hodinu skôr ako sú otváracie hodiny /čakajú na tovar/ a hodinu po skončení otváracích hodín /upratovanie, čistenie..../ Niekedy aj dlhšie - podľa vyjadrenia predavačiek. Podľa nadriadených im tento čas nezapočítavam do odpracovaných hodín, ale mne sa to nezdá férové. Moja predchodkyňa na to reagovala tak, že majiteľ rozhodol?????? Neviete poradiť ako to majiteľovi a ostatným vysvetliť. Stále trvajú na tom, že pracovná doba predavačiek sa rovná otváracie hodiny najednotlivých predajniach.
DIKY ZA RADU
Nejaké je to zvláštne. Pokiaľ predavačka musí čakať na príjem - dovoz tovaru, tak je to jej pracovná doba. Taktiež po ukončení predaja, keď upratuje, je to taktiež pracovná doba. Pokiaľ by tie hodiny boli nad limit pracovného času, je to nadčas, jednoznačne s príplatkom 25 % jeho priemerného zárobku. U nadčasových hodín ale treba sledovať, aby nebol prekročený limit určený ZP.
DANULIENKA
25.01.10,19:05
Ďakujem za názory, budeme musieť niečo s tým robiť.
SLAVKA.H
27.01.10,07:37
Ahojte, mám tiež problém zo stanovením pracovnej doby zamestnanca. Prijali sme (starobného dôchodcu - inštalatéra) na vykonávanie inštalačných prác a opráv pre inú firmu s ktorou máme uzavretú zmluvu o poskytovaní takýchto prác. Uvedená firma v prípade potreby kontaktuje priamo nášho zamestnanca a ten ide podľa potreby na montáž. Niekedy odpracuje 120 hodín mesačne, niekedy 210 a tak. Ako mu mám do pracovnej zmluvy stanoviť pracovný čas?
Ďakujem za radu.
marianelka
05.02.10,01:07
Prosim o radu.
Do novej prevadzky ideme prijat jedinu zamestnankynu. Otvorene bude Po-Pi 9:30-18:00 a v sobotu 9:00-13:00. Znamena to, ze jej vyjde 44 hodin tyzdenne (cez tyzden bude mat 30 min na obed).
Je mozne po dohode dat do zmluvy 44-hodinovy pracovny cas?
Ak nie, daju sa tie 4 hodiny dat do zmluvy ako nadcas (plateny vramci zakladneho platu).
Dakujem za vsetky rady!
Darina1234
09.10.12,20:12
prosim o radu, pracujem v predajni, ktora je otvorena do 18.00 hod, kym urobim uzavierkove prace v pokladni a podobne, odchadzam z prace o 18. 30 hod, tuto pol hodinu denne nemam nikde evidovanu ani zaplatenu, ako by som mala postupovať, aby tento cas po zatvoreni predajne mi bol nejako uznany.
Tweety
10.10.12,06:14
prosim o radu, pracujem v predajni, ktora je otvorena do 18.00 hod, kym urobim uzavierkove prace v pokladni a podobne, odchadzam z prace o 18. 30 hod, tuto pol hodinu denne nemam nikde evidovanu ani zaplatenu, ako by som mala postupovať, aby tento cas po zatvoreni predajne mi bol nejako uznany.
Tento čas by mal byť ako práca nadčas.
Llívia
10.10.12,06:18
prosim o radu, pracujem v predajni, ktora je otvorena do 18.00 hod, kym urobim uzavierkove prace v pokladni a podobne, odchadzam z prace o 18. 30 hod, tuto pol hodinu denne nemam nikde evidovanu ani zaplatenu, ako by som mala postupovať, aby tento cas po zatvoreni predajne mi bol nejako uznany.
Aký máš podľa pracovnej zmluvy pracovný čas? Predpokladám, že 40 hod./týždeň.
Aká je tvoja pracovná doba?
Darina1234
10.10.12,06:40
40hod/ tyzden, pracovna doba je do 18.hod
Tweety
10.10.12,06:50
40hod/ tyzden, pracovna doba je do 18.hod
Všetko čo je nad tých 40 hod. je prácou nadčas.
Llívia
10.10.12,06:50
40hod/ tyzden, pracovna doba je do 18.hod
A od? Koľko hod. odpracuješ za deň? Čas 18.00 - 18.30 nerátaj.
Darina1234
10.10.12,07:23
Predajna je otvorena od 9 hod do 18 hod. Veduca rozhodla , ona nastupuje vzdy od 9 hod do 17 hod, ja vzdy od 10 hod do 18. hod.Ja teda vzdy zostavam dlhsie ako do 18 hod a nemam z toho nic, este keby som prisla o 1 minutu z obeda neskor, robi z toho teror.
Llívia
10.10.12,07:27
Predajna je otvorena od 9 hod do 18 hod. Veduca rozhodla , ona nastupuje vzdy od 9 hod do 17 hod, ja vzdy od 10 hod do 18. hod.Ja teda vzdy zostavam dlhsie ako do 18 hod a nemam z toho nic, este keby som prisla o 1 minutu z obeda neskor, robi z toho teror.
V tom prípade nemáš žiadny nadčas. 18 - 10 = 8 mínus 30 min. na obed = 7,5 hod. + po zatvorení predajne zostaneš 30 min = za deň odpracuješ 8 hod., za 5 dní 40 hod., čo je tvoj týždenný pracovný čas.

Alebo: pracovná doba 10.00 - 18.30 = 8,5 hod. mínus 0,5 hod. na obed = 8 hod/deň.
terezamaria
10.10.12,07:39
Prosim o radu.
Do novej prevadzky ideme prijat jedinu zamestnankynu. Otvorene bude Po-Pi 9:30-18:00 a v sobotu 9:00-13:00. Znamena to, ze jej vyjde 44 hodin tyzdenne (cez tyzden bude mat 30 min na obed).
Je mozne po dohode dat do zmluvy 44-hodinovy pracovny cas?
Ak nie, daju sa tie 4 hodiny dat do zmluvy ako nadcas (plateny vramci zakladneho platu).
Dakujem za vsetky rady!
Do pracovnej zmluvy dávaš 40 hodinový pracovný čas.
§ 85
Pracovný čas

(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

(2) Doba odpočinku je akákoľvek doba, ktorá nie je pracovným časom.

(3) Na účely určenia rozsahu pracovného času a rozvrhnutia pracovného času je týždňom sedem po sebe nasledujúcich dní.

(4) Pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť osem hodín, ak tento zákon neustanovuje inak.

(5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.


Všetky hodiny, ktoré zamestnanec odpracuje nad rámec tejto doby je nadčas.
Llívia
10.10.12,08:09
Prosim o radu.
Do novej prevadzky ideme prijat jedinu zamestnankynu. Otvorene bude Po-Pi 9:30-18:00 a v sobotu 9:00-13:00. Znamena to, ze jej vyjde 44 hodin tyzdenne (cez tyzden bude mat 30 min na obed).
Je mozne po dohode dat do zmluvy 44-hodinovy pracovny cas?
Ak nie, daju sa tie 4 hodiny dat do zmluvy ako nadcas (plateny vramci zakladneho platu).
Dakujem za vsetky rady!
To, čo opisujete, je porušením Zákonníka práce:

§ 97 Práca nadčas
(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.
(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.

U vás nejde o prechodnú a naliehavú zvýšenú potrebu, aleo o stálu. Pýtali ste sa pred viac ako 2,5 rokom, myslím si, že vtedy citované platilo rovnako.
evvie7
12.10.12,05:03
Dobrý deň,
mám problém s pracovným časom u nás vo firme, pracovnú dobu máme 6.00-14.30. Vedúci ju však teraz posunul z dôvodu rannej tmy od pol siedmej, máme totiž aj výrobnú prevádzku. Pri pôvodnom pracovnom čase som začala navštevovať jazykový kurz, ktorý po tomto posunutí nebudem stíhať. Môžem žiadať v prípade, že mi zamestnávateľ nepovolí pracovať v pôvodnom čase, finančnú náhradu? Ďakujem
Llívia
12.10.12,05:08
Dobrý deň,
mám problém s pracovným časom u nás vo firme, pracovnú dobu máme 6.00-14.30. Vedúci ju však teraz posunul z dôvodu rannej tmy od pol siedmej, máme totiž aj výrobnú prevádzku. Pri pôvodnom pracovnom čase som začala navštevovať jazykový kurz, ktorý po tomto posunutí nebudem stíhať. Môžem žiadať v prípade, že mi zamestnávateľ nepovolí pracovať v pôvodnom čase, finančnú náhradu? Ďakujem
Nie. Je na zamestnávateľovi, ako stanoví pracovnú dobu. Iba ak by si ju mala určenú v pracovnej zmluve, nemôže ju meniť bez toho, aby ste sa na tom dohodli.
evvie7
12.10.12,05:10
Ďakujem
Darina1234
13.10.12,18:16
Neda mi to neopytat sa vas, ako to vlastne je. Pracujem vo firemnej predajni, sme tam dve a pol pracovnicky. jedna bola urcena ako veduca. pochopila to asi tak, ze je rovno majitelka a tak sa aj sprava. Ale chcem sa opytat, lebo rozhodla , ze ako budeme pracovat. Predajna je otvorena od 9.hod do 18 hod. ona stale robi od 9 do 17, ja stale robim od 10 hod do 18 hod a tretia od 14 hod do 18 hod. Ale ja nikdy nekoncim o 18 hod, nakolko robim o 18. hod uzavierku RP a vsetky cinnosti s tym spojene, teda odchadzam o 18, 15 hod. Ked som si zapisala do knihy dochadzky odchod o 18.15 hod, vynadala mi, ze este raz a ma prepusti.Co ked sa mi nieco stane prave po 18. hod. ako sa mam branit,
Llívia
13.10.12,22:17
Neda mi to neopytat sa vas, ako to vlastne je. Pracujem vo firemnej predajni, sme tam dve a pol pracovnicky. jedna bola urcena ako veduca. pochopila to asi tak, ze je rovno majitelka a tak sa aj sprava. Ale chcem sa opytat, lebo rozhodla , ze ako budeme pracovat. Predajna je otvorena od 9.hod do 18 hod. ona stale robi od 9 do 17, ja stale robim od 10 hod do 18 hod a tretia od 14 hod do 18 hod. Ale ja nikdy nekoncim o 18 hod, nakolko robim o 18. hod uzavierku RP a vsetky cinnosti s tym spojene, teda odchadzam o 18, 15 hod. Ked som si zapisala do knihy dochadzky odchod o 18.15 hod, vynadala mi, ze este raz a ma prepusti.Co ked sa mi nieco stane prave po 18. hod. ako sa mam branit,

Podľa toho, čo si písala v predchádzajúcich príspevkoch, ti máš a rátajú ti pracovnú dobu 8 hod. denne, takže ešte odchádzaš skôr ako by si mala. Mala by si odchádzať až o 18.30:


40hod/ tyzden, pracovna doba je do 18.hod


Predajna je otvorena od 9 hod do 18 hod. Veduca rozhodla , ona nastupuje vzdy od 9 hod do 17 hod, ja vzdy od 10 hod do 18. hod.Ja teda vzdy zostavam dlhsie ako do 18 hod a nemam z toho nic, este keby som prisla o 1 minutu z obeda neskor, robi z toho teror.


V tom prípade nemáš žiadny nadčas. 18 - 10 = 8 mínus 30 min. na obed = 7,5 hod. + po zatvorení predajne zostaneš 30 min = za deň odpracuješ 8 hod., za 5 dní 40 hod., čo je tvoj týždenný pracovný čas.

Alebo: pracovná doba 10.00 - 18.30 = 8,5 hod. mínus 0,5 hod. na obed = 8 hod/deň.

Do evidencie dochádzky sa píšu skutočné časy príchodu/odchodu. Ale asi to vedúcej nevysvetlíš :-(
Darina1234
14.10.12,11:37
Prepac, ale nespravne som uviedla 40 hod/ tyzden, v PZ mam uvedene 37,5hod / tyzden
Llívia
14.10.12,13:58
Prepac, ale nespravne som uviedla 40 hod/ tyzden, v PZ mam uvedene 37,5hod / tyzden
V tom prípade všetky hodiny, ktoré odpracuješ nad 37,5 hod/týždeň sú nadčas.

Zákonník práce
§ 97 Práca nadčas
(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.

Skús sa dohodnúť so zamestnávateľom (nie s vedúcou) na posunutí začiatku pracovnej zmeny tak, aby si denne odpracovala len 7,5 hod. Určite mu je jasné, že nie je možné o 18.00 zatvoriť predajňu a súčasne v tej istej chvíli urobiť uzávierku pokladne a ďalšie veci, ktoré sa robia až po zatvorení predajne.
Ďalšia možnosť je, že sa obrátiť na príslušný inšpektorát práce.

Otázka: nemáš v prac. zmluve klauzulu, že tvoja mzda je dohodnutá už s prihliadnutím na prípadnú prácu nadčas?
jmotus
31.10.12,20:17
Dobrý deň,
v PZ mám špecifikovanú pracovnú dobu takto: dľžka pracovnej doby je 42,5 hod. týždenne. To znamená 8 a 1/2 hod. denne vrátane 1/2 hod. obed (čistých 8 hod. práca), alebo 8 a 1/2 hod. práca + 1/2 hod. obed. Podpis PZ 03/2008.
Ďakujem za odpoveď.
ivka70
31.10.12,21:00
Dobrý deň,
v PZ mám špecifikovanú pracovnú dobu takto: dľžka pracovnej doby je 42,5 hod. týždenne. To znamená 8 a 1/2 hod. denne vrátane 1/2 hod. obed (čistých 8 hod. práca), alebo 8 a 1/2 hod. práca + 1/2 hod. obed. Podpis PZ 03/2008.
Ďakujem za odpoveď.

Takto definovany prac. cas by znamenal 8,5 hod. prace plus min. 0,5 hod. prestavka.
Taky pracovny cas nemozes mat, odporuje to Zakonniku prace. PC moze byt max. 8 hod plus min. 0,5 hod. prestavka.


§ 85
Pracovný čas

(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

(2) Doba odpočinku je akákoľvek doba, ktorá nie je pracovným časom.

(3) Na účely určenia rozsahu pracovného času a rozvrhnutia pracovného času je týždňom sedem po sebe nasledujúcich dní.

(4) Pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť osem hodín, ak tento zákon neustanovuje inak.

(5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.
dara
21.11.12,06:38
Dobrý deň, aký je Váš názor na čerpanie obedňajšej prestávky maximálne stanovená zamestnávateľom v dĺžke trvania 30 minút denne. Pracovná doba od 07:00 - 15:30 (vrátane 30 minút na obedovú prestávku). Ak zamestnanec, nepôjde na obed má podľa mňa nárok na skorší odchod z práce, avšak aby bol denne resp. týždenne dodržaný časový fond. Zamestnávateľ totižto strháva obedovú prestávku u každého bez rozdielu, či ju absoloval vôbec alebo nie. Podľa mňa na to nemá žiaden zákonný nárok, ani keď je to upravené v internej smernici. Prečo by mal zamestnanec denne odpracovať pri 8 hodinovom pracovnom čase o 30 minút naviac ak prestávku na obed nevyužije. čo myslíte?
Tweety
21.11.12,07:21
Dobrý deň, aký je Váš názor na čerpanie obedňajšej prestávky maximálne stanovená zamestnávateľom v dĺžke trvania 30 minút denne. Pracovná doba od 07:00 - 15:30 (vrátane 30 minút na obedovú prestávku). Ak zamestnanec, nepôjde na obed má podľa mňa nárok na skorší odchod z práce, avšak aby bol denne resp. týždenne dodržaný časový fond. Zamestnávateľ totižto strháva obedovú prestávku u každého bez rozdielu, či ju absoloval vôbec alebo nie. Podľa mňa na to nemá žiaden zákonný nárok, ani keď je to upravené v internej smernici. Prečo by mal zamestnanec denne odpracovať pri 8 hodinovom pracovnom čase o 30 minút naviac ak prestávku na obed nevyužije. čo myslíte?
Podľa mňa nemá nárok na skorší odchod, je to zákonom stanovené, že obed. prestávka sa neráta do pracovného času. Na obed nemusí ísť, ale môže si dať pracovnú pauzu.
drobeceva
21.11.12,07:25
zdieľam ten istý názor :)
dara
21.11.12,07:29
To znamená, že ak teda má stanovený 8 hodinový denný čas, s tým, že 30 minút obedňajšia prestávka tú si musí nadrobiť, pracovná doba začína o 07:00 keď by odišiel o 15:00 z práce (obed by nečerpal máme aj takých) je to porušenie alebo nie? ja myslím, že dodržal zákonom stanovený čas denný.
dara
21.11.12,07:34
Síce, teraz som otvorila zmluvu u jedného z týchto prípadov, kde sa uvádza:

Týždenný pracovný čas je stanovený v rozsahu 40 hodín týždenne a je rovnomerne rozložený zamestnávateľom do päťdenného pracovného týždňa. Povinná prestávka na jedlo trvá 30 min. a nezapočítava sa do pracovnej doby.

To znamená, že keď má stanovené od 07:00 - 15:30 (keď na obed aj nepôjde, máme takých) do 15:30 musí na pracovisku zotrvať.
ivka70
21.11.12,07:38
To znamená, že ak teda má stanovený 8 hodinový denný čas, s tým, že 30 minút obedňajšia prestávka tú si musí nadrobiť, pracovná doba začína o 07:00 keď by odišiel o 15:00 z práce (obed by nečerpal máme aj takých) je to porušenie alebo nie? ja myslím, že dodržal zákonom stanovený čas denný.

Ake porusenie?
Odpracoval v ten den len 7,5 hod.
1/2 hodina mu chyba.
Ak ma pohyblivu prac. dobu, moze to dobehnut v iny den, ak ma prac. dobu pevnu, 1/2 hodina mu chyba a moze byt deklarovana napr. ako absencia.

Cerpat obed nie je povinnost, moze cez obednajsiu prestavku aj pracovat, je to jeho rozhodnutie, kazdopadne ta 1/2 hodina sa do pracovneho casu nezapocitava a je povinna zo zakona.
dara
21.11.12,07:48
Tomu ja rozumiem, že sa zo zákona nezapočítava. Čítaj vyššie, čo som uviedla, že mám v zmluve uvedené. Podľa toho ja usudzujem "rovnomerne rozložený", že denne musí odpracovať 8 hodín pracovného času. Keď by však v zmluve nemal uvedené, že "povinná prestávka trvá 30 minút" mohol by potom odísť skôr, s tým, že pri rovnomerne rozloženom pracovneom čase by musel denne zachovať tých 8 hodín práce.
Tweety
21.11.12,07:52
Tomu ja rozumiem, že sa zo zákona nezapočítava. Čítaj vyššie, čo som uviedla, že mám v zmluve uvedené. Podľa toho ja usudzujem "rovnomerne rozložený", že denne musí odpracovať 8 hodín pracovného času. Keď by však v zmluve nemal uvedené, že "povinná prestávka trvá 30 minút" mohol by potom odísť skôr, s tým, že pri rovnomerne rozloženom pracovneom čase by musel denne zachovať tých 8 hodín práce.
To, či tú prestávku v zmluve má alebo nemá, to nie je podstatné, prestávka je zákonom stanovená.
jarkel
04.01.13,16:36
Chcem sa spýtať či môžem robyť 24hod a potom mám 72hod volno?
veronikasad
04.01.13,16:56
Chcem sa spýtať či môžem robyť 24hod a potom mám 72hod volno?
v akej funkcii ?
sito
04.01.13,18:14
Chcem sa spýtať či môžem robyť 24hod a potom mám 72hod volno?

Zákon to bežne nepripúšťa. Ale vorkoholici to nedodržujú, ak sú samostatní, podnikatelia, bedári. Ak nie, tak len so súhlasom zamestnávateľa. Potom zamestnávateľ berie tiež na seba zodpovednosť za nedodržanie zákona.

Ale, ak nie sú svedkovia, zvyčajne nie, tak zákon je dodržaný, neporušený.

Zvyčajne býva porušené zdravie pracovníka, ak len zdravie?
jarkel
04.01.13,19:33
Ak ma zamestnávateľ zamestnáva ako živnostnika ako je to kto porušuje zákon?
veronikasad
04.01.13,19:35
Ak ma zamestnávateľ zamestnáva ako živnostnika ako je to kto porušuje zákon?
pýtala som sa v akej funkcii ? Myslíš, že živnostník nepotrebuej oddychovať ?
Melnick
04.01.13,19:40
Ak ma zamestnávateľ zamestnáva ako živnostnika ako je to kto porušuje zákon?
Pekná kombinácia pracovného vzťahu. :D:D:D
O čo ide ? veď ako živnostník si môžeš robiť ako chceš. Ja napríklad v období január - marec makám aj 48 hodín v kuse, potom mám hodinu na kávu a šlofíka a je to vybavené. Makám ďalej, s tým rozdielom, že sedím na riaditeľskej stoličke a okrem infarktu, alebo embólie si nemôžem privodiť žiadny iný úraz. :cool:
Melnick
04.01.13,19:41
Veronika, také ľahké nevieš, ako to chodí ????
Melnick
04.01.13,19:42
momentálne si idem vyčerpať tú jednu hodinu na kávu. :)
jarkel
04.01.13,19:45
Ak pracujem u zamestnávateľa ako živnostník?
pavol54
04.01.13,19:56
Chcem sa spýtať či môžem robyť 24hod a potom mám 72hod volno?
to by som nikdy nedovolil, to nie efektívna robota ale v práci predr...ný čas sú 24 hodinové služby ale v nich majú vyčlenený čas na odpočinokt.j.spánok.