Dula
26.04.07,08:51
Ahojte Poraďaci!
Mam malý problém, s ktorým potrebujem pomocť:
Na konci roku 2006 firma nakúpila PC aj s monitormi, ktorých cena neprekročila 30.000Sk, tak som ich zaúčtovala ako DHIM.V aprili 2007 ale zacali prepájať PC medzi sebou a inštalovať nové softwery, ktoré sme si tiež zakúpili, ale tie som zaúčtovala zvlášť ako softwary.Ked som teraz prepocitala cenu uz aj s instalaciou (bez softwarov) prekrocila cenu 30.000.A teraz neviem ako to brať:Je to technicke zhodnotenie alebo to mam preradiť do HIM.Ak hej tak ako-neviem si to účtovne predstavit?
Za radu vopred ďakujem.
Johanka
26.04.07,07:14
Prečo prepočítavaš obstarávaciu cenu?
Zákon o dani z príjmov v §29 hovorí, že technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 30 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.
V čase obstarania si nepovažovala nakúpené PC za odpisovaný IM z dôvodu OC nižšej ako 30 tis. Sk a asi si ho zaúčtovala priamo na 501 ...
Sú terajšie náklady vyššie ako 30 tis. na jednotlivý PC? Ide o TZ v zmysle zákona alebo iba o prepojenie PC?
Dula
26.04.07,08:01
Ked sa kupovali tie PC, tak bolo v plane ich medzi sebou poprepajat (co sa uskutocnilo az teraz,ale pri ich nakupe som o tom este nevedela).Poprepajanie sa tyka 2 pobociek a kazda je v inom meste.Nie je to len prepojenie v 1 miestnosti.
Johanka
26.04.07,08:07
Sú terajšie náklady vyššie ako 30 tis. na jednotlivý PC?

............................
Dula
26.04.07,08:18
Tohtorocne zatial nie. Mam to teda brat ako TZ do 30.000 -042. a na konci roka ked sa to neprekroci,tak to hodim na 501?
Ale ak by sme to do konca roka prekrocili a bude to nad 30.000 (lebo netusim, co chcu este dalej vylepsovat). Tak vlastne ako mam pokracovat, ked v roku 2006 boli PC dane na 501, v totmo roku TZ na 042. Do HIM dam len cisto TZ?
betka
26.04.07,08:25
Ak je cena počítačovej siete vyšia ako 30 tis. Sk, odpisujem ju, buď samostatne (ak nebol zásah do nehnuteľnosti), alebo ako TZ nehnuteľnosti a to v prípade, ak Vám inštalovali nejaké zariadenia na nehnuteľnosti, káblové prepojenia, kt. spôsobili zásah do nehnuteľnosti, pričom sú s budovou pevne zabudované..

Software je NIM, ak je viac ako 50 tis. odpisujete, ak nie môžete si ho daď rovno do nákladov, ale postupovali ste správne, že ste ho vyčlenili.

Pozrite si aj tu:
http://wwww.porada.sk/showthread.php?t=24659&highlight=odpisovanie+siete
betka
26.04.07,08:28
Tohtorocne zatial nie. Mam to teda brat ako TZ do 30.000 -042. a na konci roka ked sa to neprekroci,tak to hodim na 501?
Ale ak by sme to do konca roka prekrocili a bude to nad 30.000 (lebo netusim, co chcu este dalej vylepsovat). Tak vlastne ako mam pokracovat, ked v roku 2006 boli PC dane na 501, v totmo roku TZ na 042. Do HIM dam len cisto TZ?

Ak to bude v priebehu roka nad 30 tis, keď to vylepšujete, musíte spočítať cenu, kt. ste zaplatili teraz a plus všetko ostatné v priebehu roka, a vyjde Vám TZ viac ako 30 tis. Prvotný náklad na 501 - storno.
Dula
26.04.07,08:29
Dakujem za vyjasnenie situacie a ochotu poradit.
korduľa
07.05.07,10:43
chcela by som vediet, ci sa musi robit evidencia drobneho hmotneho majetku a ak ano podla akeho zakona? dakujem
betka
07.05.07,10:51
To či si ju vediete záleží na Vás. Odporúčam ju robiť. Ak kúpite notebook v roku 2007 do 30 tis. Sk. Dám si ho do evidencie. Ak by som si ho nedala, môže sa stať, že v roku 2008 mi spadne na zem a oprava bude napr. 8 tis. Sk, k čomu priradím tento náklad, keď nemám norebook k evidencii? To je len názorný príklad pre pochopenie. Ak by ste mali DK, tak by Vám tento náklad v súvislosti s opravou vyhodili, pretože nemáte žiadny notebook v evidencii...