anmary
26.04.07,07:51
Zamestnanec mal pracovný raz, ktorý sa stal po odpracovaní časti pracovnej smeny. Keď som sa naposledy stretla s takýmto prípadom, uvádzal sa odpracovaný čas v prvý deň PN a následne sa krátila náhrada PN za ten deň. Je to ešte tak? Alebo sa v ten deň zaplatia odpracované hodiny aj náhrada príjmu za celý deň? Dáko mi to nejde dohromady.:(
AdkaJ
26.04.07,05:58
Ja som to robila presne tak isto, jednu hodinu odpracoval, potom sa mu stal pracovný úraz, tak som mu preplatila 1 odpracovnaú hodinu a zostatok mal PN.. Inak sa to asi ani nedá, keďže v hlásení o pracovnom úraze s uvádza hodina..
A.
anmary
26.04.07,06:16
Ja som to robila presne tak isto, jednu hodinu odpracoval, potom sa mu stal pracovný úraz, tak som mu preplatila 1 odpracovnaú hodinu a zostatok mal PN.. Inak sa to asi ani nedá, keďže v hlásení o pracovnom úraze s uvádza hodina..
A.


To je samozrejmé, že tie odpracované hodiny mu budú zaplatené. Mne však ide skôr o tú náhradu príjmu PN za časť dňa. Či sa nejako kráti, alebo patrí v plnej výške za deň.
Zita4
26.04.07,06:21
Na náhradu príjmu nemá nárok v deň, keď mal vymeriavací základ (§ 4 zákona č. 462/2003). Takže buď sa mu preplatí odpracovaná hodina, alebo dostane náhradu príjmu za celý deň. Dá sa to vyriešiť tak, že na ten deň mu preplatíš odpracovaný čas a návštevu lekára (potvrdí mu priepustku). Potom za prvý deň PN by nemal náhradu, lebo mal mzdu. Náhradu by začal dostávať až od druhého dňa PN.
anmary
26.04.07,09:26
No lenže on má PN vystavenú spätne už na deň kedy sa stal pracovný úraz. Ide o to, že mal odpracovanú väčšiu časť smeny /5 hod/. Je možné mu ostatné 3 hodiny ospravedlniť na základe PN? Ktorý deň bude prvým dňom vyplácania náhrady, kedy teda ukončím vyplácanie 10 dní náhrady? :(
Zita4
26.04.07,09:29
No lenže on má PN vystavenú spätne už na deň kedy sa stal pracovný úraz. Ide o to, že mal odpracovanú väčšiu časť smeny /5 hod/. Je možné mu ostatné 3 hodiny ospravedlniť na základe PN? Ktorý deň bude prvým dňom vyplácania náhrady, kedy teda ukončím vyplácanie 10 dní náhrady? :(
Veď práve o tom prípade píšem. Zaplatiť odpracovaný čas a náhradu začať vyplácať až od druhého dňa PN (de facto sa mu vyplatí len 9 dní náhrady).
anmary
26.04.07,09:47
Už mi zaplo. VEĽKÁ VĎAKA. :)
Bejka
08.06.07,07:53
Ja mám podobný prípad. Zamestnancovi sa stal úraz 16.4. a odpracoval časť zmeny/4 hodiny/. Na PN-ke je od 16.4. Za dni 17. a 18.4. som mu vyplatila náhradu príjmu 25% z DVZ a od 19.4. - 25.4. 55% z DVZ. 16.4. sa však započítava do celkového počtu dní nároku na náhradu príjmu, ale nevypláca sa náhrada príjmu za tento deň. No pred chvíľou mi volala pani zo sociálky, že lekár urobil chybu a oni prepísali PN-ku na začiatok od 17.4.2007 a aby som doplatila zamestancovi náhradu príjmu aj za 26.5., nakoľko sa desať dní počíta od 17.4. Je to vraj podľa zákona o sociálnom poistení a že sa to po novom robí tak, pretože ide o DVZ a nie o hodinový ako v minulosti. Mám ešte prísť na sociálku opraviť časť tlačiva PN II.a, aby to bolo v poriadku. Tých prípadov vraj majú viacej, keď lekár vystaví PN v deň, keď sa stal úraz a že oni to opravujú. Neviem, čo s tým. Kto má pravdu. Poraďte prosím.
Bejka
08.06.07,08:19
Veď práve o tom prípade píšem. Zaplatiť odpracovaný čas a náhradu začať vyplácať až od druhého dňa PN (de facto sa mu vyplatí len 9 dní náhrady).

Nie je to pravda podľa pani zo sociálky. Čerstvá skúsenosť. Viď príspevok vyššie.
Prosím o reakciu!
anmary
08.06.07,09:31
Ja mám podobný prípad. Zamestnancovi sa stal úraz 16.4. a odpracoval časť zmeny/4 hodiny/. Na PN-ke je od 16.4. Za dni 17. a 18.4. som mu vyplatila náhradu príjmu 25% z DVZ a od 19.4. - 25.4. 55% z DVZ. 16.4. sa však započítava do celkového počtu dní nároku na náhradu príjmu, ale nevypláca sa náhrada príjmu za tento deň. No pred chvíľou mi volala pani zo sociálky, že lekár urobil chybu a oni prepísali PN-ku na začiatok od 17.4.2007 a aby som doplatila zamestancovi náhradu príjmu aj za 26.5., nakoľko sa desať dní počíta od 17.4. Je to vraj podľa zákona o sociálnom poistení a že sa to po novom robí tak, pretože ide o DVZ a nie o hodinový ako v minulosti. Mám ešte prísť na sociálku opraviť časť tlačiva PN II.a, aby to bolo v poriadku. Tých prípadov vraj majú viacej, keď lekár vystaví PN v deň, keď sa stal úraz a že oni to opravujú. Neviem, čo s tým. Kto má pravdu. Poraďte prosím.


A čo odporučila pani zo Sociálky napísať na tie 4 hodiny? Keď zamestnanec odpracuje 1 hodinu a stane sa mu pracovný úraz, čo so zvyšnými 7 hodinami - evidovať ako čo /lebo podľa jej vyjadrenia to nie je PN/? Ja som to riešila podľa príspevkov uvedených vyššie /aj po konzultácii so SP/, t.j. zaplatila som náhradu od druhého dňa -celkovo 10 dní PN - 9 dní náhrada. Skutočne podľa par. 4 zák. 462/2003 má v ten prvý deň nárok na PN avšak bez náhrady príjmu. Zo Sociálky mi nič nevrátili.
Bejka
08.06.07,09:50
A čo odporučila pani zo Sociálky napísať na tie 4 hodiny? Keď zamestnanec odpracuje 1 hodinu a stane sa mu pracovný úraz, čo so zvyšnými 7 hodinami - evidovať ako čo /lebo podľa jej vyjadrenia to nie je PN/? Ja som to riešila podľa príspevkov uvedených vyššie /aj po konzultácii so SP/, t.j. zaplatila som náhradu od druhého dňa -celkovo 10 dní PN - 9 dní náhrada. Skutočne podľa par. 4 zák. 462/2003 má v ten prvý deň nárok na PN avšak bez náhrady príjmu. Zo Sociálky mi nič nevrátili.

Tiež som si myslela, že to tak bude v poriadku, ale oni majú problém s vyplatením úrazového príplatku na deň, keď vznikol úraz /16.4./.
Čo sa týka vyplatenia neodpracovanej časti dňa /4 hodiny/ vraj to môžem riešiť pomocou plateného voľna. A vraj ich posudkoví lekári môžu opravovať na PN-ke dátum začatia PN, ak to nie je v poriadku. Tak ako som to urobila ja a podľa toho čo píšeš aj ty, tak je to v rozpore so zákonom o sociálnom poistení. Ako sa mám brániť? Ten zákon, ktorý uvádzaš ty, je ešte platný?
buba
08.06.07,09:54
mne tiež povedali na sociálke, že v ten deň čo sa stal PÚ aby dal lekár paragraf a až od nasledujúceho dňa PN
anmary
08.06.07,10:47
Ja mám vyjadrenie z pobočky SP Trenčín. Tam mi to potvrdila pani, ktorá bude konkrétnu PN likvidovať - úrazový príplatok.
K tomu § - ak sa stane zamestnancovi po 4 odpracovaných hodinách pracovný úraz, ktorý si vyžiada hospitalizáciu, k záznamu o úraze sa vyjadruje aj lekár, ktorý do správy napíše kedy pacienta prijali atď. Ako posupovať v takomto prípade? Ja si myslím, že je to iba zjednodušenie práce na SP. Čo pobočka to iný postoj.

A k tej 462/2003 samozrejme, že je platný Zákon o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonv.
salka
19.06.07,09:27
Máme "čerstvý" prípad pracovného úrazu, kt. sa stal po 3 hodinách pracovného dňa; na PN-ke je dátum, v kt. sa úraz stal.
Volala som tiež na sociálku čo a ako s tým prvým dňom a pani mi povedala, že ony sa Zákonom o náhrade príjmu nezaoberajú, ale v dobrom mi poradila, že si mám zavolať do nejakej veľkej firmy, tam to robievajú častejšie a určite mi poradia.
Jej osobný názor bol tiež taký, že náhradu budem vyplácať až od druhého dňa, t.j. iba 9 dní.
Gabi03
19.06.07,09:30
Máme "čerstvý" prípad pracovného úrazu, kt. sa stal po 3 hodinách pracovného dňa; na PN-ke je dátum, v kt. sa úraz stal.
Volala som tiež na sociálku čo a ako s tým prvým dňom a pani mi povedala, že ony sa Zákonom o náhrade príjmu nezaoberajú, ale v dobrom mi poradila, že si mám zavolať do nejakej veľkej firmy, tam to robievajú častejšie a určite mi poradia.
Jej osobný názor bol tiež taký, že náhradu budem vyplácať až od druhého dňa, t.j. iba 9 dní.

To sa mi nezdá. Náhrada príjmu by sa mala vyplácať od 1. dňa PN-ky.
Ja som mala tiež podobný prípad. Tie hodiny, ktoré odrobil a zároveň bol na PN-ke (v tvojom prípade 3), som dala do iného dňa ako odpracované, aby nestratil ani na tomto. Bola to menšia firma. ;)
ZlaticaB
19.06.07,09:31
Ja by som mu vyplatila za 3 h mzdu a 5 h ako náhrada mzdy PN /takto sme to niekedy praktizovali/ neviem či sa to v programe v ktorom spracovávaš mzdy da spraviť
anmary
19.06.07,09:41
No veď práve tu je kameň úrazu, že tak ako sa kedysi zaplatilo 3 hodiny odpracované a 5 hodín PN už neexistuje. Zákon totiž hovorí, že keď je v deň PN nejaký vymeriavací základ /hoci iba za 1 hodinu/ už neprináleží na tento deň náhrada mzdy pri PN. Takže ak sa zamestnancovi stane pracovný úraz po 1 odpracovanej hodine, tak v ten deň stratí nárok na ostatných 7 hodín i na náhradu príjmu.
To prehadzovanie odpracovaných hodín na iný deň sa mi nezdá pri prac. úraze ako najlepší nápad. Ako potom dokázať, že šlo o pracovný úraz keď podľa výkazu pracovník nebol v práci? Možno som to iba zle pochopila.:confused:
katka50
19.06.07,09:47
Ja by som mu platila až od 2.dňa náhradu príjmu-spolu 9 dní. Odpracovanú časť zmeny by som zaplatila mzdu a zvyšné hodiny ako "P".
Gabi03
19.06.07,09:47
To prehadzovanie odpracovaných hodín na iný deň sa mi nezdá pri prac. úraze ako najlepší nápad. Ako potom dokázať, že šlo o pracovný úraz keď podľa výkazu pracovník nebol v práci? Možno som to iba zle pochopila.:confused:

To je pravda. Ale potom čo? Nedostane za 1 deň náhradu príjmu a iba mzdu za 3 hod? :eek:
salka
19.06.07,09:48
Ja by som mu vyplatila za 3 h mzdu a 5 h ako náhrada mzdy PN /takto sme to niekedy praktizovali/ neviem či sa to v programe v ktorom spracovávaš mzdy da spraviť

to neviem ani ja, už som poslala mail, ako takéto niečo riešiť (MRP), ale zatiaľ neodpovedali

Len nie som si istá: Zákon 462/2003 - §4 znie: "nárok na náhradu príjmu má zamestanec, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne PN .... a nemá nárok na mzdu, plat...blá,blá"
O krátení PN v prvý deň som nenašla zmienku; i keď na druhej strane na PN-ke nie je uvedená žiadna hodina, čiže logicky by mala platiť na celý deň ;), čo vy na to? A tie 3 odpracované hodiny? čo by sa stalo, keby sa mu nezaplatia??? veď bude mať náhradu!
ZlaticaB
19.06.07,09:52
Ja by som mu tiež dala náhradu príjmu od toho prvého dňa kedy sa mu stal úraz a tie 3 h by som mu vyrovanala možno v osobnom príplatku, ale to je len moja úvaha neviem či je to správne
Orsz
19.06.07,09:54
to neviem ani ja, už som poslala mail, ako takéto niečo riešiť (MRP), ale zatiaľ neodpovedali

Len nie som si istá: Zákon 462/2003 - §4 znie: "nárok na náhradu príjmu má zamestanec, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne PN .... a nemá nárok na mzdu, plat...blá,blá"
O krátení PN v prvý deň som nenašla zmienku; i keď na druhej strane na PN-ke nie je uvedená žiadna hodina, čiže logicky by mala platiť na celý deň ;), čo vy na to? A tie 3 odpracované hodiny? čo by sa stalo, keby sa mu nezaplatia??? veď bude mať náhradu!

No mne by sa nepáčilo, keby mi nepreplatili tie 3 hodiny. Náhrada za nemoc sa počíta na dni, ale ak doplníš v dochádzkovom liste v MRP presne tie odpracované hodiny aj v ten deň - bude ich počítať aj do hrubej mzdy. A ešte k tej náhrade za nemoc - nemožno jej výšku porovnávať s výškou mzdy za odpracované hodiny, je to len 25% z platu - prvé 3 dni PN.
ZlaticaB
19.06.07,09:58
Pri prac. úraze nie je náhrada mzdy 55% od prvého dňa?
Orsz
19.06.07,10:06
Pri prac. úraze nie je náhrada mzdy 55% od prvého dňa?

Zamestnávateľ platí náhradu ako pri bežnej PN, ale zamestnanec môže sociálnu poisťovňu požiadať o úrazový príplatok.
Pozri tu:

http://www.porada.sk/t12130-uraz.html?highlight=pracovn%FD+%FAraz
salka
19.06.07,10:12
No mne by sa nepáčilo, keby mi nepreplatili tie 3 hodiny. Náhrada za nemoc sa počíta na dni, ale ak doplníš v dochádzkovom liste v MRP presne tie odpracované hodiny aj v ten deň - bude ich počítať aj do hrubej mzdy. A ešte k tej náhrade za nemoc - nemožno jej výšku porovnávať s výškou mzdy za odpracované hodiny, je to len 25% z platu - prvé 3 dni PN.

Určite tých 25% je menšia suma ako mzda za 3 odpracované hodiny, ale zas ako prídeme my k tomu, aby sme mu platili 3 odpracované hodiny a ešte mu ich aj zaplatili ďalšími 25% ako náhradu :---, je to síce zanedbateľná čiastka, ale principiálne nedostane ani korunu navyše, pretože to, že má pracovný úraz, bola jeho "oplašenosť" a on si to priznáva.

Čo sa týka MRP my dochádzku nerobíme, iba mzdy, ja to tam nahadzujem na základe interenej "Evidencie dochádzky", ktorú si vypisuje každý pracovník denne ručne, preto som sa dotazovala, ako to nahrať priamo do miezd. Keď mi neodpíšu, zavolám tam.
Orsz
19.06.07,10:16
Určite tých 25% je menšia suma ako mzda za 3 odpracované hodiny, ale zas ako prídeme my k tomu, aby sme mu platili 3 odpracované hodiny a ešte mu ich aj zaplatili ďalšími 25% ako náhradu :---, je to síce zanedbateľná čiastka, ale principiálne nedostane ani korunu navyše, pretože to, že má pracovný úraz, bola jeho "oplašenosť" a on si to priznáva.

Čo sa týka MRP my dochádzku nerobíme, iba mzdy, ja to tam nahadzujem na základe interenej "Evidencie dochádzky", ktorú si vypisuje každý pracovník denne ručne, preto som sa dotazovala, ako to nahrať priamo do miezd. Keď mi neodpíšu, zavolám tam.

Tú dochádzku si môžeš napísať len v tomto prípade na tohto zamestnanca. Ale prípadne to môžeš vyriešiť osobným príplatkom.
salka
19.06.07,10:38
Tú dochádzku si môžeš napísať len v tomto prípade na tohto zamestnanca. Ale prípadne to môžeš vyriešiť osobným príplatkom.

On má hodinovú mzdu, takže mne nie je problém mu to zaplatiť ako odpracované hodiny; ale nemýlim sa ak píšem, že mala si to na mysli tak, že dostane zaplatené 3 odpr. hodiny + aj zaplatený celý deň náhradou?

Inak už mi odpísali aj z MRP, ale vôbec mi nepomohli vyriešiť problém. Z 2 otázok mi odpovedali na jednu a aj to slovíčkom "áno". Tam, kde som chcela postup, otázka zostala bez odpovede. Budem tam musieť zavolať.
Orsz
19.06.07,10:43
Presne tak ako píšeš - tak som to myslela. Veď náhrady za nemoc musíš tak-či tak vyplatiť za 10 kalendárnych dní (že by si posunula hodiny? :D to by si mu vyplatila 3 hodiny z 11.dňa...:D no srandujem).
anmary
19.06.07,10:44
[quote=salka;483638]On má hodinovú mzdu, takže mne nie je problém mu to zaplatiť ako odpracované hodiny; ale nemýlim sa ak píšem, že mala si to na mysli tak, že dostane zaplatené 3 odpr. hodiny + aj zaplatený celý deň náhradou?

No veď práve o tomto je celá táto téma. V deň keď utrpel pracovný úraz mu zaplatíš tie 3 odpracované hodiny a ostatné uvedieš ako PN avšak bez náhrady príjmu. Náhradu príjmu začneš vyplácať až od 2. dňa. Takže celkovo budeš evidovať 10 dní náhrady príjmu a vyplatíš len 2.-10. deň.
V ten prvý deň nemá nárok na náhradu príjmu za PN.
Orsz
19.06.07,10:46
[quote=salka;483638]On má hodinovú mzdu, takže mne nie je problém mu to zaplatiť ako odpracované hodiny; ale nemýlim sa ak píšem, že mala si to na mysli tak, že dostane zaplatené 3 odpr. hodiny + aj zaplatený celý deň náhradou?

No veď práve o tomto je celá táto téma. V deň keď utrpel pracovný úraz mu zaplatíš tie 3 odpracované hodiny a ostatné uvedieš ako PN avšak bez náhrady príjmu. Náhradu príjmu začneš vyplácať až od 2. dňa. Takže celkovo budeš evidovať 10 dní náhrady príjmu a vyplatíš len 2.-10. deň.
V ten prvý deň nemá nárok na náhradu príjmu za PN.

:eek: - aj takto sa to dá?
anmary
19.06.07,10:50
Len nie som si istá: Zákon 462/2003 - §4 znie: "nárok na náhradu príjmu má zamestanec, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne PN .... a nemá nárok na mzdu, plat...blá,blá"
O krátení PN v prvý deň som nenašla zmienku; i keď na druhej strane na PN-ke nie je uvedená žiadna hodina, čiže logicky by mala platiť na celý deň ;), čo vy na to? A tie 3 odpracované hodiny? čo by sa stalo, keby sa mu nezaplatia??? veď bude mať náhradu![/quote]


To blá, blá má znieť asi takto ..... a nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ /§ 138 ods. 1 - 6 zák. č. 461/2003 - t.j. okrem iného aj príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmu/ ...... Z toho vyplýva, že ak odpracuje či i len 1 hodinu a zarobí napr. 60,- Sk, ktoré sú vymeriavacím základom nemá nárok na náhradu príjmu. BOHUŽIAĽ.

K nezaplateniu tých odpracovaných hodín. Bavíme sa stále o pracovnom úraze? Ako chcete podložiť, že šlo skutočne o pracovný úraz keď mu v ten deň nevykážete prácu? Veď na základe toho si môže požiadať o úrazový príplatok.
Gabi03
19.06.07,10:51
Podľa § 5 zák. 462/2003 o náhrade príjmu nie je zakázané vyplácať náhradu, aj keď odrobil časť dňa. Doplnenie: Ale podľa § 4 nemá nárok. :o Podľa § 7 je to za kal. dni od prvého dňa DPN!
Podľa tohto teda by som preplatila 3 hod. mzdy, veď odrobila a na mzdu za prácu má nárok, a podľa zák o náhrade príjmu má za tento deň aj nárok na náhradu príjmu. ;)
Bejka
19.06.07,11:02
[quote=salka;483638]On má hodinovú mzdu, takže mne nie je problém mu to zaplatiť ako odpracované hodiny; ale nemýlim sa ak píšem, že mala si to na mysli tak, že dostane zaplatené 3 odpr. hodiny + aj zaplatený celý deň náhradou?

No veď práve o tomto je celá táto téma. V deň keď utrpel pracovný úraz mu zaplatíš tie 3 odpracované hodiny a ostatné uvedieš ako PN avšak bez náhrady príjmu. Náhradu príjmu začneš vyplácať až od 2. dňa. Takže celkovo budeš evidovať 10 dní náhrady príjmu a vyplatíš len 2.-10. deň.
V ten prvý deň nemá nárok na náhradu príjmu za PN.

Riešila som podobný prípad /viď príspevky vyššie/ a uzatvorila som to tak, že v deň pracovného úrazu som zamestnancovi vyplatila mzdu za odpracované 4 hodiny /zvyšné 4 hodiny sú ospravedlnená neprítomnosť v práci §141 ods.1 zákonníka práce/, náhradu príjmu som začala vyplácať od nasledujúceho dňa a vyplatila som iba tých 9 dní, ako to chceš urobiť aj Ty, ale teraz som mu musela doplatiť náhradu príjmu ešte za 1 deň, pretože na podnet sociálnej poisťovne musel lekár, ktorý vystavoval PN-ku opraviť dátum začiatku PN na nasledujúci deň po úraze. Riešili sme to aj prostredníctvom Draka viď priložený link od DADA a príspevky číslo 746, 748, 749, 750, 751, 758.
Dada
19.06.07,11:03
[quote=anmary;483650]

Riešila som podobný prípad /viď príspevky vyššie/ a uzatvorila som to tak, že v deň pracovného úrazu som zamestnancovi vyplatila mzdu za odpracované 4 hodiny /zvyšné 4 hodiny sú ospravedlnená neprítomnosť v práci §141 ods.1 zákonníka práce/, náhradu príjmu som začala vyplácať od nasledujúceho dňa a vyplatila som iba tých 9 dní, ako to chceš urobiť aj Ty, ale teraz som mu musela doplatiť náhradu príjmu ešte za 1 deň, pretože na podnet sociálnej poisťovne musel lekár, ktorý vystavoval PN-ku opraviť dátum začiatku PN na nasledujúci deň po úraze. Riešili sme to aj prostredníctvom Draka viď priložený link od DADA a príspevky číslo 746, 748, 749, 750, 751, 758.
Prikladám link: http://www.porada.sk/t37548-p75-vae-elania-na-vypracovanie-otzok.html
Jana Motyčková
19.06.07,11:04
Zákon o náhrade príjmu hovoril do 31.7.2006 toto (§4):
Nárok na náhradu príjmu má zamestnanec, ak bol pre chorobu alebo úraz uznaný za dočasne práceneschopného 3) na výkon činnosti zamestnanca alebo mu bolo nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu 4) (ďalej len dočasná pracovná neschopnosť ) a nemá nárok na mzdu, plat, odmenu za prácu alebo služobný príjem podľa osobitných predpisov, 5) ak tento zákon neustanovuje inak.

K 1.8.2006 bola zmena - to modré bolo nahradené týmto :
a nemá príjem, ktorý sa považuje za vymeriavací základ podľa osobitného predpisu (VZ do SP) za obdobie, v ktorom nevykonáva činnosť zamestnanca z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti.

Pre mňa z toho vypĺýva, do 31.7.2006, ak vznikol úraz, pritom zamestnanec časť zmeny odpracoval, a PN bola vystavená od toho istého dňa, tak zamestnanec mal mať vyplatený odpracovaný čas, zvyšok dňa ospravedlnená neprítomnosť v práci, potom 2 dni 25%, 7 dní 55%.

Od 1.8.2006 by sa to mohlo brať tak, že už ten prvý deň, časť zmeny z dôvodu PN nevykonával činnosť zamestnanca, takže už za tento prvý deň môže mať nárok na náhradu príjmu pri DPN. Aj keď môžeme polemizovať, čo to znamená "v období".

T.j. po 1.8. by som mu zaplatila odprcovaný čas, na ten istý deň aj 25% náhradu pri DPN, potom ešte 2 dni 25%, a potom 7 dní 55% DPN.
Gabi03
19.06.07,11:05
Riešila som podobný prípad /viď príspevky vyššie/ a uzatvorila som to tak, že v deň pracovného úrazu som zamestnancovi vyplatila mzdu za odpracované 4 hodiny /zvyšné 4 hodiny sú ospravedlnená neprítomnosť v práci §141 ods.1 zákonníka práce/, náhradu príjmu som začala vyplácať od nasledujúceho dňa a vyplatila som iba tých 9 dní, ako to chceš urobiť aj Ty, ale teraz som mu musela doplatiť náhradu príjmu ešte za 1 deň, pretože na podnet sociálnej poisťovne musel lekár, ktorý vystavoval PN-ku opraviť dátum začiatku PN na nasledujúci deň po úraze. Riešili sme to aj prostredníctvom Draka viď priložený link od DADA a príspevky číslo 746, 748, 749, 750, 751, 758.

Náhrada príjmu pri DPN patrí ZC-ovi od prvého dňa PN-ky!
Jana Motyčková
19.06.07,11:08
Doplním : ak lekár prepíše PN až od nasledujúceho dňa, tak zamestnanec má časť zmeny odpracovaný čas, zvyšok absencia príp. po dohode so zamestnávateĺom neplatené voľno z dôvodu na strane zamestnanca nad rámec Zákonníka práce (o neplatené voľno treba žiadať). Od ďalšieho dňa 3+7 dní náhrada príjmu pri DPN.
Bejka
19.06.07,11:13
[quote=Bejka;483681]

Náhrada príjmu pri DPN patrí ZC-ovi od prvého dňa PN-ky!

Súhlasím, ale nie pri pracovnom úraze a ak zamestnanec v deň úrazu odpracoval časť zmeny.
Gabi03
19.06.07,11:18
[quote=Gabi03;483686]

Súhlasím, ale nie pri pracovnom úraze a ak zamestnanec v deň úrazu odpracoval časť zmeny.

Na čom zakladáš svoje tvrdenie?
Dada
19.06.07,11:26
[quote=Bejka;483704]

Na čom zakladáš svoje tvrdenie?

Pozri príspevok č. 4 od Zita4 ;)
anmary
19.06.07,11:31
Ja osobne mám skúsenosť z apríla a riadim sa podľa inštrukcií SP v Trenčíne. T.j. v prvý deň keď pracovník utrpel PÚ má zaplatené odpracované hodiny a v tento deň nemá náhradu príjmu. Náhradu príjmu má vyplatenú od 2. do 10. dňa. Od 11. dňa platí náhradu príjmu SP.

Ak dôjde k prepísaniu dátumu začiatku PN na druhý deň lekárom, tak riešenie tohto problému je neaktuálne, nakoľko v prvý deň PN neodpracuje nič.
Bejka
19.06.07,11:32
[quote=Bejka;483704]

Na čom zakladáš svoje tvrdenie?

Podľa stanoviska Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR zamestnanec, ktorý v zamestnaní odpracoval niekoľko hodín a lekár ho od toho dňa, nie odo dňa nasledujúceho uznal za dočasne práceneschopného, nemá nárok na náhradu príjmu za tento deň, pretože za časť pracovnej doby, ktroú odpracoval, mu patrila mzda a táto vylučuje nárok na náhradu príjmu. Prvý deň dočasnej pracovnej neschopnosti tohto zamestnanca sa však započítava do celkového počtu dní nároku na náhradu príjmu, takže zamestnanec má nárok na náhradu príjmu vo výške 25% denného vymeriavacieho základu za 2. a 3. deň dočasnej pracovnej neschopnosti a za 4. až 10. kalend. deň dočasnej PN vo výške 55% denného vymeriavacieho základu. Hovorí o tom aj §4 zákona 462/2003.

/U nás na sociálke to však riešia opravou začatia dňa PN - ky od nasledujúceho dňa po úraze, robí im to problém pri vyplácaní úrazového príplatku/.
azuz
19.06.07,11:37
[quote=Gabi03;483710]

Podľa stanoviska Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR zamestnanec, ktorý v zamestnaní odpracoval niekoľko hodín a lekár ho od toho dňa, nie odo dňa nasledujúceho uznal za dočasne práceneschopného, nemá nárok na náhradu príjmu za tento deň, pretože za časť pracovnej doby, ktroú odpracoval, mu patrila mzda a táto vylučuje nárok na náhradu príjmu. Prvý deň dočasnej pracovnej neschopnosti tohto zamestnanca sa však započítava do celkového počtu dní nároku na náhradu príjmu, takže zamestnanec má nárok na náhradu príjmu vo výške 25% denného vymeriavacieho základu za 2. a 3. deň dočasnej pracovnej neschopnosti a za 4. až 10. kalend. deň dočasnej PN vo výške 55% denného vymeriavacieho základu. Hovorí o tom aj §4 zákona 462/2003.

Toto stanovisko máš písomne? A z akého je dátumu?
Bejka
19.06.07,11:44
[quote=Bejka;483724]
Toto stanovisko máš písomne? A z akého je dátumu?

Mám to z príručky Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 3-4/2005 z vydavateľstva Poradca s.r.o. v Žiline, str. 92.
Jana Motyčková
19.06.07,11:55
Mám to z príručky Dane, účtovníctvo - vzory a prípady 3-4/2005 z vydavateľstva Poradca s.r.o. v Žiline, str. 92.
V tom čase to bolo určite správne, viď môj príspevok č.35.
Dada
19.06.07,11:57
V tom čase to bolo určite správne, viď môj príspevok č.35.

Prečo to potom na sociálke nerešpektujú a prepisujú PNky ??? A pán Mihál na Drakovi nám to odobril.
Jana Motyčková
19.06.07,12:02
Prečo to potom na sociálke nerešpektujú a prepisujú PNky ??? A pán Mihál na Drakovi nám to odobril.
Viď príspevok 35. Ale keď SP prepíŠe PN, zamestnanec má problém - byť zamestnancom idem sa sťažovať.
Ing. Pavol Zúber
21.07.11,11:06
Dobrý deň chcem sa spýtať : zamestnankyňa dostala 15.07.2011 výpoveď dohodou ktorú podpísala, ale doniesla na druhý deň PN od 15.07.2011. V tento deň má nárok na mzdu za odpracovaný deň alebo na náhradu PN? Alebo je táto PN v ochrannej dobe a platí ju SP?
Barbara
21.07.11,11:16
Dobrý deň chcem sa spýtať : zamestnankyňa dostala 15.07.2011 výpoveď dohodou ktorú podpísala, ale doniesla na druhý deň PN od 15.07.2011. V tento deň má nárok na mzdu za odpracovaný deň alebo na náhradu PN? Alebo je táto PN v ochrannej dobe a platí ju SP?


akože 15.7 2011 už nie je Vaším zamestnancom?, ak nie je , tak to platí SP, ak od 16.7.2011 nie je Vaším zamestnacom tak dňa 15.7.2011 zaplatíš náhradu príjmu, ostatok platí SP.
ivka70
21.07.11,11:18
Dobrý deň chcem sa spýtať : zamestnankyňa dostala 15.07.2011 výpoveď dohodou ktorú podpísala, ale doniesla na druhý deň PN od 15.07.2011. V tento deň má nárok na mzdu za odpracovaný deň alebo na náhradu PN? Alebo je táto PN v ochrannej dobe a platí ju SP?

K 15.7. podpisala dohodu o konceni PP?
V ten den uz nepracovala?
Potom mal byt dohoda k 14.7.
Ak nepracovola a dohoda je k 15.7., tak jej jeden den 15.7. zaplatis PN a potom posles PN na soc. poistovnu

Ak este pracovala, tak ma za 15.7. mzdu a PN jej v ten den neplatis.
Rovno ju posles na SP, ktora bude PN platit od druheho dna.