horka
26.04.07,08:48
Chcem sa opytat. Stava sa mi pripad, ze klient ide napr. do Rakuska kupi tam v maloobchode nieco a to potom predá na Slovensku ako svoj tovar.
Problem mam v tom,ze MO mu samozrejme nevydá bloček bez DPH dá mu len klasický doklad z RP, lebo nechodí priamo za dodávateľom. Ako to mám účtovať? Mám to dať úplne mimo DPH, lebo tá bola odvedená v Rakúsku. Neporušuje tým nejaký predpis?
Vladimír Ozimý
26.04.07,07:34
no tento problém mám aj ja...no čo treba samozdaniť cenu aj s DPH...to je pre neho základ dane...
Dada
26.04.07,07:35
no tento problém mám aj ja...no čo treba samozdaniť cenu aj s DPH...to je pre neho základ dane...

Prečo samozdaniť??? :confused:
Vladimír Ozimý
26.04.07,07:41
pretože ide o plnenie podľa paragrafu 20 to je jedno že ste tam zaplatili dph ale ide o dovoz tovaru v rámci EU určený na podnikanie nie na spotrebu to jest treba to samozdaniť tod moj nazor...ale priznám sa tiež mi to občas ujde...
Jana Acsová
26.04.07,12:48
no tento problém mám aj ja...no čo treba samozdaniť cenu aj s DPH...to je pre neho základ dane...
Netreba .-) Postačuje vypočítať daňovú povinnosť z ceny bez DPH. S DPH iného členského štátu je potrebné naložiť v súlade s predpisom platným pre daný členský štát EÚ ... prípadne zahrnúť do daňových výdavkov, ak sa nežiada o jej vrátenie.
Vladimír Ozimý
27.04.07,05:58
no neviem 100 ludí 100 chutí...ale viem že názory sú na to rozdielne...jedny tvrdia že samozdanenie sa vyratáva z celkovej sumy ktorú odb. zaplatil v zahraničí...iní zase tvrdia opak...
Jana Acsová
27.04.07,06:27
no neviem 100 ludí 100 chutí...ale viem že názory sú na to rozdielne...jedny tvrdia že samozdanenie sa vyratáva z celkovej sumy ktorú odb. zaplatil v zahraničí...iní zase tvrdia opak...
Základ dane je pojem zo zákona ... a vychádza zo 6. smernice. Nie je to o názore, je to o definícii.
horka
27.04.07,07:24
Netreba .-) Postačuje vypočítať daňovú povinnosť z ceny bez DPH. S DPH iného členského štátu je potrebné naložiť v súlade s predpisom platným pre daný členský štát EÚ ... prípadne zahrnúť do daňových výdavkov, ak sa nežiada o jej vrátenie.

čize odvediem DPH zo sumy bez zahraničnej DPH a na vstupe si nedam nic, ale ak splnim podmienky zakona môžem si ju v tom danom štáte vypýtať?
Rozumiem tomu správne?
Jana Acsová
27.04.07,07:39
čize odvediem DPH zo sumy bez zahraničnej DPH a na vstupe si nedam nic, ale ak splnim podmienky zakona môžem si ju v tom danom štáte vypýtať?
Rozumiem tomu správne?Asi nie celkom .-)

Ak sa jedná o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru, vzniká Vám daňová povinnosť a zároveň máte právo aj na odpočítanie dane Vami uplatnenej v tuzemsku, čiže klasický režim dane v prípade nadobudnutia tovaru. Ak plníte podmienky pre uplatnenie odpočítania (podnikanie, použitie dodávky na zdaniteľné obchody ... nie oslobodené atď.), môžete daň aj odpočítať. Daňovú povinnosť vypočítate zo základu dane bez zahraničnej dane. Vypočítanú daň môžete aj odpočítať za splnenia ostatných podmienok § 49-51. Doklad z ERP je v tomto prípade faktúra podľa § 74 ZDPH.

Zahraničnú daň:
- môžete žiadať o jej vrátenie (za zákonom ustanovených podmienok, ktoré platia v tej ktorej krajine EÚ ... upozorňujem na stanovenie napr. minimálnej výšky, ktorú môžete žiadať k vráteniu),
- nemusíte žiadať o jej vrátenie.

Nedávno to bolo rozoberané. Pripnem ešte link.
Jana Acsová
27.04.07,07:43
Link na DPH uplatnenú voči platiteľovi v inom ČŠ:
http://www.porada.sk/t50527-p2-pohonn-hmoty-nakpen-v-r.html
Vladimír Ozimý
27.04.07,07:53
Prečital som si riadky od pani Sekerkovej ktorá takisto hovorí o tom že ak sa DPH v zahraničí nevyžiada vstupuje do ceny tovarov a služieb...a to mi potom príde logické že DPH samozdanenie keďže vypočítavam zo základu dane uvedenom v paragrafe 22(myslím) tak by mala byť táto dph súčasťou pre výpočet DPH lebo vstupuje do ceny tovarov a služieb účtujem o nej na rovnakom účte ako cenu tovaru nie na inom podľa mňa...
betka
27.04.07,09:27
Ak si nebudete žiadat z bločkov vrátenie DPH. DPH bude súčasťou daňových nákladov, t.j. súčasťou tovarov a služieb. ak kúpite za 100 včetne českej DPH, uplatníte si do daňových výdavkou , alebo si budete pýtať nazad DPH v čechách z tejto sumy. Pričom min. hranica je:
(9) Daň bude vrácena, pokud částka vrácené daně činí
a) nejméně 7 000 Kč za období kratší než jeden kalendářní rok, ale ne kratší než 3 měsíce, nebo
b) nejméně 1 000 Kč za období jednoho kalendářního roku nebo období kratší než 3 měsíce, je-li to zbytek kalendářního roku.