johanka1981
26.04.07,10:35
Ahojte poradaci,
dňa 22.03.2007 bola vystavená odb. faktúra. Bola vsak vystavená omylom, k zákazníkovi sa ani nedostala, takže si ju neuplatnil ani vrámci DPH. No my sme DPH odviedli. Kedže ju zákazník nedostal, nemôžem vystaviť dobropis. Poradili mi, aby som vystavila storno faktury k danej faktúre. Ja chcem vediet s akým dátumom vystavenia a s akým dátumom danovej povinnosti to mam urobit. Na to, že bola vystavená omylom sme dosli 26.4. To storno mam dat este do marca a podat dodatočné DP, alebo to už zahrniem v apríli? Dík.
Tweety
26.04.07,08:38
Dátumom 26.4.
Vladimír Ozimý
26.04.07,08:39
oprava základu dane sa robí v období kedy je vystavený doklad na strane vystavovateľa a na strane dodavateľa v den prijatia...keďže si neuplatnil dph na vstupe neuplatní ju ani na výstupe poslal by som oznam o jednostrannom storne a vystornoval by som fa k 26.4. a týmto dátumom si uplatnil aj dph
Vladimír Ozimý
26.04.07,08:40
vždy som pomalší ako Tweety hehe
johanka1981
26.04.07,08:46
Este doplním, že dodanie tovaru nebolo vôbec uskutočnené. Nejaká dobra dusa vo firme len odklikla faktúru. Takže ked som to dobre pochopila, vystavím storno s dátumom 26.4. a DPH vysporiadam až v apríli. Dobre som pochopila? Nemusim teda dávat dodatočné DP za marec?
betka
26.04.07,10:58
Opravu ZD urobte s dátumom 26.4. A do textu dajte dobropisujeme Vám FA (opravujeme V8m FA) zo Dna ........ č. xy, z titulu nedodania tovaru (tovar nebol dodaný).
Jana Acsová
26.04.07,11:39
Ahojte poradaci,
dňa 22.03.2007 bola vystavená odb. faktúra. Bola vsak vystavená omylom, k zákazníkovi sa ani nedostala, takže si ju neuplatnil ani vrámci DPH. No my sme DPH odviedli. Kedže ju zákazník nedostal, nemôžem vystaviť dobropis.Dôvodom na vystavenie dobropisu nemôže byť skutočnosť, či ste zákazníkovi faktúru predložili, alebo nie. Dobropis môže byť aj interný a môže sa týkať napríklad iba opráv, ktoré nie sú nevyhnutne spojené s faktúrou navonok (môže sa napríklad jednať o dodanenie v prípade použitia dodávok na osobnú spotrebu a podobne).

Nakoľko pojem dobropis nie je pojem definovaný v zákone, pre účely tohto príspevku si ním označme faktúru k oprave základu dane podľa § 25. Ak opravujeme základ dane podľa § 25, vystavíme teda dobropis, pričom rozdiel medzi pôvodným a opraveným základom dane a daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa doklad o oprave základu dane vyhotoví - v prípade tuzemskej dodávky. Je však dôležité si uvedomiť, že sa musí jednať o prípady keď dôjde:
- k úplnému alebo čiastočnému zrušeniu dodávky,
- k zníženiu ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
- k zvýšeniu ceny tovaru alebo služby.
Na vystavenie dobropisu sa vzťahuje aj ustanovenie § 75 ods. 7 v zmysle ktorého musí byť na dobropise uvedené číslo pôvodnej faktúry, teda dodávky, u ktorej dodatočne dochádza ku zmene (zrušenie dodávky, zníženie alebo zvýšenie ceny).


Este doplním, že dodanie tovaru nebolo vôbec uskutočnené.A preto ... nedochádza k oprave základu dane podľa § 25 a mali by ste podať dodatočné daňové priznanie. Doklad, ktorý vystavíte nie je dobropisom v zmysle spomínaného ustanovenia a preto ak ho budete vystavovať, dátum dodania by mal byť rovnaký ako pri pôvodnej dodávke. Na tento prípad sa jednoznačne viaže podanie dodatočného daňového priznania. Nejedná sa o opravu už uskutočnenej dodávky, ale o chybu. A chybu je potrebné opraviť.
Jana Acsová
26.04.07,11:40
Preto sa nemôžem stotožniť s ani jedným riešením uvedeným v odpovediach na otázku zadávateľky. Ak riešime, že k dodávke nedošlo ... nevyrieši to ani sprievodný list s vysvetlením.
Jana Acsová
26.04.07,11:51
Este doplním, že dodanie tovaru nebolo vôbec uskutočnené. ... Nemusim teda dávat dodatočné DP za marec?
Odpoveď na takto položenú otázku znie: Ak budete robiť opravu daňovej povinnosti, môžete tak urobiť iba cez DDP. To však v zmysle § 39 ods. 3 nie je v tomto prípade povinnosťou ... nakoľko sa jedná o zníženie daňovej povinnosti. Povinnosť sa viaže na jej zvýšenie.

Čiže dodatočné daňové priznanie podať môžete, ale nemusíte.
Jana Acsová
26.04.07,11:53
Čiže dodatočné daňové priznanie podať môžete, ale nemusíte.Nepodanie DDP však nie je samozrejme vo Váš prospech. Uvádzam to len ako jedno z možných zákonných riešení na ilustráciu a pochopenie Vášho prípadu.
Fany
02.07.07,08:55
No dobre, ale ak je vystavená zálohová faktúra, zaplatená, teda aj odvedené DPH a toto sa zruší o niekoľko mesiacov, je v tomto prípade tiež nutné podať dodatočné DP, alebo sa urobí storno a vysporiada sa to vrámci najblizsieho DP? Ak urobím dodatočné vznikne mi vlastne preplatok dane, mám žiadať o jeho vrátenie? Ako potom postupuje DÚ? Ak však urobím opravu v ďalšom DP, iba sa mi zníži odvod a mám to vysporiadané vlastne hneď. Tak čo je správne? Stále sa jedná o zaplatenú zálohovú faktúru, ktorá sa teraz ruší.
Fany
02.07.07,11:39
Prosim, nikto mi neodpovie? Aspoň či mám urobiť storno, alebo dobropis a keď to v DP neuvediem v r. 23,24, ale sa o to zníži r.01,02, bude to veľká chyba?
accad
03.07.07,08:47
Ako riešiť nasledujúci prípad.
Firma vystavila v roku 2005 faktúru za nasadenie testovacieho systému (inštalácia servera, inštalácia klientov, zaškolenie, telefonické konzultácie, náklady na cestu). Pri odsúhlasovaní pohľadávky odberateľská firma nedala k 31.12.2005 a k 31.12.2006 námietku.
V roku 2007 táto firma potrebuje nový produkt a pri podmienke úhrady faktúry z roku 2005 vyšlo najavo, že odberateľská firma si ju vôbec nezaevidovala medzi došlé faktúry, nemá ju v účtovníctve a neuplatnila si z nej DPH. Z ich stanoviska vyplýva, že to brali ako testovaciu verziu, ktorú po odskúšaní neplánovali ďalej využívať a tak sa rozhodli, že o nej nebudú účtovať.
Kedže nová zákazka je pre dodávateľskú firmu vzhľadom na celkovú výšku fakturácie zaujímavá, navzájom sa dohodli, že faktúra z roku 2005 bude stornovaná. K stornu faktúry je priložený text:
" Dodanú službu uvedenú na faktúre považujeme za úkon, ktorý sme vykonali v rámci našej akvizičnej činnosti pre podporu predaja nášho produktu..."

Je možné DPH zo storno faktúry - dobropisu - dokladu o oprave základu dane uplatniť v období vystavenia dokladu o oprave základu dane alebo je potrebné urobiť dodatočné daňové priznanie za obdobie pôvodne vystavenej faktúry?

Je možné chápať podľa textu k storno faktúre, že došlo k úplnému zrušeniu charakteru pôvodnej dodávky a potom podľa príspevku č.7 v tejto téme, by nebolo potrebne podať dodatočné daňové priznanie, ale urobiť iba opravu v období, kedy bola urobená oprava základu dane?
Laura1
04.07.07,08:02
Ahojte, potrebujem súrnu radu:
V decembri 2006 sme obdržali faktúru, sme platcovia dph. Fasktúra išla do nákladov, dph sme odpočítali.
Teraz v júni 2007 prišla na faktúru dobropis.- Ako ho mám naúčtovať? Môžem odúčtovať náklady a dph, nevadí, že bolo uplatnené v r 2006?
Ďakujem za pomoc.
Tweety
04.07.07,08:30
Dobropis zaúčtuješ do obdobia 2007, takže v júni odpočítaš z nákladov, z dph.
Laura1
04.07.07,08:58
Ďakujem, Laura
Zlata
20.12.07,09:12
Dobrý deň, poradí mi niekto ako postupovať?

V marci sme urobili opravu stroja, vystavili fa, DPH odviedli. V decembri pri urgovaní neuhradených pohľadáviek sme sa dozvedeli, že odberateľ sa so šéfom dohdli, že oprava bola v rámci záruky, odberateľ (nie je plátca DPH) faktúru nezaúčtoval, nevedie ju vo svojich záväzkoch, jednoducho ju zlikvidoval, ale nám sa táto informácia nedostala. Až v decembri.
Vystaviť dobropis s plnením v marci a DDPH?
Zlata
20.12.07,11:48
Dobrý deň, poradí mi niekto ako postupovať?

V marci sme urobili opravu stroja, vystavili fa, DPH odviedli. V decembri pri urgovaní neuhradených pohľadáviek sme sa dozvedeli, že odberateľ sa so šéfom dohdli, že oprava bola v rámci záruky, odberateľ (nie je plátca DPH) faktúru nezaúčtoval, nevedie ju vo svojich záväzkoch, jednoducho ju zlikvidoval, ale nám sa táto informácia nedostala. Až v decembri.
Vystaviť dobropis s plnením v marci a DDPH?

Haloooo, nevie mi niekto potvrdiť alebo vyvrátiť môj názor? Dik.
Vladimír Ozimý
20.12.07,11:52
Dobrý deň, poradí mi niekto ako postupovať?

V marci sme urobili opravu stroja, vystavili fa, DPH odviedli. V decembri pri urgovaní neuhradených pohľadáviek sme sa dozvedeli, že odberateľ sa so šéfom dohdli, že oprava bola v rámci záruky, odberateľ (nie je plátca DPH) faktúru nezaúčtoval, nevedie ju vo svojich záväzkoch, jednoducho ju zlikvidoval, ale nám sa táto informácia nedostala. Až v decembri.
Vystaviť dobropis s plnením v marci a DDPH?

no ak išlo o záručný servis a vy ste nemali vystavovať FA tak potom cez DDP do toho obdobia kedy došlo ku chybe. takže uvažujete správne...ak by ste opravu základu dane vykonali z objektívnych príčin potom zahrniete túto opravu v období kedy by ste vystavili opravný doklad
apo
21.12.07,15:22
Dôvodom na vystavenie dobropisu nemôže byť skutočnosť, či ste zákazníkovi faktúru predložili, alebo nie. Dobropis môže byť aj interný a môže sa týkať napríklad iba opráv, ktoré nie sú nevyhnutne spojené s faktúrou navonok (môže sa napríklad jednať o dodanenie v prípade použitia dodávok na osobnú spotrebu a podobne).


Súhlasím s príspevkom v súvislosti témy na ktorú reagoval, ale mám problém ako sa vysporiadať s prístupom spoločnosti PRExxC, ktorá odmieta vystaviť dobropis v tejto situácii.

Odberateľ uhradil zálohovú platbu a na základe prijatej úhrady bola spoločnosťou PRExxC vystavená faktúra. Odberateľ neodobral tovar v plnej výške zálohy. Spoločnosť PRExxC napísala oznámenie v ktorom prejavila vôlu preplatok zo zálohy započítať s pohľadávkou za iný odber tovaru (tento dokument nemá bežnú formu zápočtu o jednostrannom úkone a s odvolávkou na občiansky, respektíve obchodný zákonník), na ktorý bola riadne vystavená faktúra. V oznámení bola čiastka k zápočtu rozkalkulovaná na cenu bez dane a daň. V uvedenom oznámení sa nájdu všetky náležitosti faktúry ako predpisuje zákon o DPH okrem čísla dokladu.

Na moju požiadavku o vystavenie dobropisu mi zodpovedná osoba zo spoločnosti PRExxC odpovedala, že oni na základe uvedeného oznámenia znížili svoju daňovú povinnosť voči ŠR a znížili pohľadávku voči môjmu klientovi, a že tento postup je v ich spoločnosti odobrený daňovou kontrolou.

Moja otázka: Má spoločnosť PRExxC povinnosť vystaviť dva doklady, jeden o zápočte a druhý o oprave základu dane? Môj názor je ÁNO, prosím o Váš názor.

apo
Pru
27.01.09,17:29
Vedel by mi niekto poradiť, na konci r. 2007 bola vystavená faktúra na sumu 321,-. Ale nakoľko bola na takúto sumu vystavená pre tú istú firmu s tou istou sumou faktúra tak sme ju stornovali, nakoľko ma konateľ presvedčil, že to bola určite duplicitná. Nakoľko ani nebola zaplatená. Ale teraz nám ju uhradili, čo s tým, vrátiť platbu, alebo ako to riešiť?
JankaO
27.01.09,17:32
Vedel by mi niekto poradiť, na konci r. 2007 bola vystavená faktúra na sumu 321,-. Ale nakoľko bola na takúto sumu vystavená pre tú istú firmu s tou istou sumou faktúra tak sme ju stornovali, nakoľko ma konateľ presvedčil, že to bola určite duplicitná. Nakoľko ani nebola zaplatená. Ale teraz nám ju uhradili, čo s tým, vrátiť platbu, alebo ako to riešiť?
Najskôr treba zistiť, či Fa bola skutočne vystavená duplicitne alebo oprávnene.
Pru
27.01.09,17:37
A keď bola oprávnene?
Darina1234
08.02.09,13:27
Možem urobit storno faktury, ak som vyfakturovala službu / umiestnenie prezentacie v katalogu ubyt. zariadeni/ a majitel si to rozmyslel a meilom zrušil objednanu prezentaciu.
apo
08.02.09,14:42
Ak nebolo nič vykonané pre zákazníka potom mala byť vystavená zálohová faktúra, ak neprišli peniaze tak potom ani o DPH nebolo nutné účtovať.

Ale ak napriek tomu bola vystavená faktúra a aj odvedená DPH potom pomôže iba dodatočné DP nakoľko bolo účtované o danovej povinnosti a daňová povinnosť nevznikla.

Ak ale spomenutá faktúra neprešla daňovým priznaním k DPH potom ju kľudne stornuj.

apo
alena31
26.02.09,06:32
Prajem krásný deň, poprosím o radu. V októbri 2008 bola vystavená faktúra na základe zmluvy s DPH. Faktúra bola zahrnutá do daň. priznania za 10/2008. Faktúra nebola stále uhradená a vlastne nedošlo ani k prácam ktoré boli fakturované. Môžme faktúru stornovať teraz vo februári 2009, alebo je treba podať DDP za 10/2008? A aké dátumy by mali byť na stornovanej fakúre. Ďakujem veľmi pekne
alena31
28.02.09,18:52
Prosím poraďte mi.

Prajem krásný deň, poprosím o radu. V októbri 2008 bola vystavená faktúra na základe zmluvy s DPH. Faktúra bola zahrnutá do daň. priznania za 10/2008. Faktúra nebola stále uhradená a vlastne nedošlo ani k prácam ktoré boli fakturované. Môžme faktúru stornovať teraz vo februári 2009, alebo je treba podať DDP za 10/2008? A aké dátumy by mali byť na stornovanej fakúre. Ďakujem veľmi pekne
apo
28.02.09,19:04
Pozri príspevok č. 25

Pomôže len dodatočné DP.

apo
Darina1234
02.03.09,06:52
Prosim o radu, mam vystavenu fakturu a ku nej urobenu storno fakturu minusom. neviem ako ich v pohladavkach sparovat, nejako cez interny doklad?Pracujem s Alfou.
alena31
03.03.09,10:42
Ďakujem veľmi pekne, nebola som si istá.
ZuziT
04.03.09,20:24
Ahoj,prosim Vas o radu.Podnikateľ -neplatca DPH, teraz doniesol doklady za 2008. Ma tam vratenie zalohy firme,ktorej v 2007 vystavil fakturu na zalohovu platbu, tu mu aj zaplatili, ale prace sa nakoniec nerealizovali, takze zalohu vracal. Kedze v roku 2007 to mal ako prijem ovplyvnujuci ZD, v 2008 by to malo ist do vydavkov ovplyvnujucich ZD, myslim spravne? a este-je potreba vystavit storno tej faktury z roku 2007,ked sa ta praca nerealizovala-predpokladam,ze ano, moze to byt s datumom 31.12?
LUBY
11.03.09,11:54
Prosím o radu:živnostník JU vykonal v apríli min. roku práce a výrobky pre sro. Sú to 2 faktúry ktoré doteraz neboli uhradené a pri urgencii zaplatenia v sročke prišli na to, že faktúry nemajú zaevidované, niekde sa "stratili". Požadujú od živnostníka, aby urobil storno na minuloročné fa a tento rok ich vystavil znova....Pomôžete mi prosím, ako by sa mal tento problém riešiť?
babi2
11.03.09,14:10
Prosím o radu:živnostník JU vykonal v apríli min. roku práce a výrobky pre sro. Sú to 2 faktúry ktoré doteraz neboli uhradené a pri urgencii zaplatenia v sročke prišli na to, že faktúry nemajú zaevidované, niekde sa "stratili". Požadujú od živnostníka, aby urobil storno na minuloročné fa a tento rok ich vystavil znova....Pomôžete mi prosím, ako by sa mal tento problém riešiť?
Ak nemajú uzatvorené účtovníctvo r.2008, nech im pošle opis faktúr.
LUBY
11.03.09,14:19
Tvrdia že už majú dokončené DP....čo by bolo najlepšie v takom prípade?
babi2
11.03.09,14:39
Dá sa aj storno, veď on stejne bude mať príjem až v tomto roku, iba neviem čo to preňho obnáša práce a výrobky, či napr.neúčtuje cez sklad. Potom už je to asi na dohode medzi nimi.
Nerozumiem však, ako si môže niekto dať vykonať nejakú prácu a čosi dodať a zabudnúť na to že to neuhradil ...
Jarka 1
11.03.09,14:45
Storno v žiadnom prípade. Práce a výrobky boli dodané v roku 2008. Tu nejde od odstúpenia od nejakej zmluvy, alebo nedodaní dohodnutých služieb. Ak živnostník faktúry riadne vystavil, to že sa niekde stratili musí riešiť s.r.o.
LUBY
11.03.09,14:58
Storno v žiadnom prípade. Práce a výrobky boli dodané v roku 2008. Tu nejde od odstúpenia od nejakej zmluvy, alebo nedodaní dohodnutých služieb. Ak živnostník faktúry riadne vystavil, to že sa niekde stratili musí riešiť s.r.o.

ja som tiež toho názoru,aj som mu to povedala ale on im chce vyjsť v ústrety, aby nestratil zákazníka a pre nich by to asi bolo problematickejšie...??Ako môžu prijať tovar a nezaevidovať faktúru? To nechápem ani ja, ani to nie je nejaký mamutí podnik...
glglgl
12.03.09,11:49
Sme s. r. očka neplatca DPH, v januari sme vystavili FA na 2000€, inej s. r. očke kde konatelia su len rakusky obcania ale sidlo sročky je v Blave.Ide o to ze : Faktura sa týkala prepravných služieb, tie peniaze v zivote neuvidime nakolko sme to riesili aj vymáhacskou firmou, aj sme sa radili s exekutorom.Chceme tuto fakturu nejako vyhodit z uctovnictva ak vieme ze peniaze su v nedohladne a my nebudeme zbytocne platit dan z prijmu. Poradite nam akou formou ju zlikvidovat bud stornom alebo dobropisom? dakujem za radu Fa bola vystavená v januari 2008 a s akým datum ju možno vystornovat,vydobropisovat.dakujem
glglgl
13.03.09,07:56
Sme s. r. očka neplatca DPH, v januari sme vystavili FA na 2000€, inej s. r. očke kde konatelia su len rakusky obcania ale sidlo sročky je v Blave.Ide o to ze : Faktura sa týkala prepravných služieb, tie peniaze v zivote neuvidime nakolko sme to riesili aj vymáhacskou firmou, aj sme sa radili s exekutorom.Chceme tuto fakturu nejako vyhodit z uctovnictva ak vieme ze peniaze su v nedohladne a my nebudeme zbytocne platit dan z prijmu. Poradite nam akou formou ju zlikvidovat bud stornom alebo dobropisom? dakujem za radu Fa bola vystavená v januari 2008 a s akým datum ju možno vystornovat,vydobropisovat.dakujem

Nikto mi nevie poradit co robit dakujem?
azla
13.03.09,08:38
Sme s. r. očka neplatca DPH, v januari sme vystavili FA na 2000€, inej s. r. očke kde konatelia su len rakusky obcania ale sidlo sročky je v Blave.Ide o to ze : Faktura sa týkala prepravných služieb, tie peniaze v zivote neuvidime nakolko sme to riesili aj vymáhacskou firmou, aj sme sa radili s exekutorom.Chceme tuto fakturu nejako vyhodit z uctovnictva ak vieme ze peniaze su v nedohladne a my nebudeme zbytocne platit dan z prijmu. Poradite nam akou formou ju zlikvidovat bud stornom alebo dobropisom? dakujem za radu Fa bola vystavená v januari 2008 a s akým datum ju možno vystornovat,vydobropisovat.dakujem

Ak ste uskutočnili dodanie služby v 1/2008 v tomto období ste povinní vystaviť faktúru (čo ste aj urobili).
Vystaviť opravu k faktúre (dobropis) sa môže ak sa zmení cena,.... pri úplnom alebo čiastočnom zrušení alebo vrátení dodávky tovaru a služby atď.....a to ani nie je Váša situácia.

Vaša fakturácia je oprávnená, aj pohľadávka je opravnená, len nie je zatiaľ uhradená :D

Treba brať do úvahy, že doklad, ktorý Ste vystavili
- je v nejakom vzostupnom číselnom rade (nedá sa len tak vyhodiť)
- odberateľ má faktúru zaúčtovaná (je v jeho nákladoch)

Fakt, že faktúra nie je uhradená, je riziko, že ju odberateľ nezaplatí, je dôvodom na tvorbu opravných položiek k pohľadávkam, ale nie k vystornovaniu faktúry.

Akýkoľvek iný postup je už len "osobné" rozhodnutie (majiteľa ?, účtovníčky?) a nie je v súlade s postupmi účtovania a inými pravidlami. :rolleyes: .... samozrejme s rizikom znášania všetkých dôsledkov.
glglgl
13.03.09,09:40
chcela by som sa poradit a keby nam dala potvrdenie tá firma ktorá nam tuto pohladavku vymahala o nevymožení tejto FA tak by som to mohla pouzit ako podklad pre zniženie vynosov o tuto FA v uctovnictve neviem ci sa takto vobec moze.
Jana Acsová
13.03.09,09:47
Fakt, že faktúra nie je uhradená, je riziko, že ju odberateľ nezaplatí, je dôvodom na tvorbu opravných položiek k pohľadávkam, ale nie k vystornovaniu faktúry.

Akýkoľvek iný postup je už len "osobné" rozhodnutie (majiteľa ?, účtovníčky?) a nie je v súlade s postupmi účtovania a inými pravidlami. .... samozrejme s rizikom znášania všetkých dôsledkov.


chcela by som sa poradit a keby nam dala potvrdenie tá firma ktorá nam tuto pohladavku vymahala o nevymožení tejto FA tak by som to mohla pouzit ako podklad pre zniženie vynosov o tuto FA v uctovnictve neviem ci sa takto vobec moze.
Vyššie uvedená odpoveď Vám rieši situáciu, ktorú uvádzate. Z účtovného a daňového hľadiska sa však jedná o dva rôzne prístupy. To, že robíte kroky týkajúce sa starostlivosti o pohľadávku je vo Váš prospech a postupne ju bude možné premietnuť aj v daňových výdavkoch. Postupne a podľa zásad daňového zákona. Jedná sa o oblasť limitovanú (upravenú) zákonom o dani z príjmov. Účtovný a daňový prístup môže byť rozdielny.
sybila3
23.06.09,08:52
ahoj, vedel by mi niekto poradiť? stornovali sme min. rok faktúru, na podnet konateľa, že bola duplicitná, lenže tento rok nám ju uhradili. Ako by som to mala riešiť? Je to len nejakých 300,- Sk. nejako cez ID by sa to nedalo?
KvetkaK
23.06.09,08:58
ahoj, vedel by mi niekto poradiť? stornovali sme min. rok faktúru, na podnet konateľa, že bola duplicitná, lenže tento rok nám ju uhradili. Ako by som to mala riešiť? Je to len nejakých 300,- Sk. nejako cez ID by sa to nedalo?
Ak tá faktúra naozaj mala byť stornovaná, tak by ste im tu platbu mali vrátiť.
sybila3
23.06.09,14:58
práveže nemala byť stornovaná.
KEJKA
23.06.09,15:58
duplicita faktúr je v účtovníctve kontrolovateľná - mali ste namietať, že takú faktúru nemáte.
Dajte platbu ako nedaňový výdavok, ak sa s tým nechcete zaoberať
upravujem - nasledujci príspevok správne poukazuje na to, že ide o fa vyšlú.

To zn. že ste mali mať vyšší základ dane minulý rok. Treba to premietnuť do DPPO a prípadne aj do DPH. Pri vyššej daňovej povinnosti je povinnosť podať dodatočné DPPO a prípadne aj dodatočné DPH
Stefan2005
23.06.09,17:06
duplicita faktúr je v účtovníctve kontrolovateľná - mali ste namietať, že takú faktúru nemáte.
Dajte platbu ako nedaňový výdavok, ak sa s tým nechcete zaoberať

... mám dojem, že to bola vyšlá (odberateľská) faktúra :rolleyes:
sybila3
30.09.09,12:25
znovu sa vraciam k tomu problému, nie nedaňový výdavok ale príjem. A nebolo by možné, vystaviť faktúru s tým, že oprava nevýznamných súm sa môže riešiť v tom roku, kedy to zistíme, ide o sumu 321,5 Sk. A uhradím tým, čo nám zaplatili? Nemohlo by to tak byť?
sybila3
01.10.09,08:27
prosím poradí mi niekto čo by sa s tým dalo robiť?
nika.sum
07.10.09,09:06
Ahoj. Mam teraz v rukach list o Vzajomnom zapocte faktur, kt. zaslal dodavatel. Ide o prislu fakturu vyst. v 01/2009 a k nej vyst. dobropis v 08/2009. Problém je v tom ze ja nemam zauctovanu fakturu z januara. Mozem si len zalozit prisly dobropis spolu so vzajomnom dohodou a vysvetlenim preco nie je o nom uctovane? Ide o tovar kt. nebol dodany.
adabirk
07.10.09,09:23
- nerozumiem časti - tovar nebol dodaný,
- potom o aké faktúry sa jedná ? sú to faktúry za prijatú platbu ?
nika.sum
07.10.09,09:30
Na fakturach ide o nejaky spotrebny material, faktura nebola zaplatena a material nebol dodany. Mne len priniesli ten zapocet + dobropis s tym, ze prvotnu fakturu ani nemaju, ze sa proste obchod ani neuskutocnil. Dodavatelska firma asi evidovala nezaplatenu fakturu, za nieco co neprebehlo a chcela to dat do poriadku tak vystavila dobropis.
Jana Acsová
07.10.09,09:34
Ahoj. Mam teraz v rukach list o Vzajomnom zapocte faktur, kt. zaslal dodavatel. Ide o prislu fakturu vyst. v 01/2009 a k nej vyst. dobropis v 08/2009. Problém je v tom ze ja nemam zauctovanu fakturu z januara. Mozem si len zalozit prisly dobropis spolu so vzajomnom dohodou a vysvetlenim preco nie je o nom uctovane? Ide o tovar kt. nebol dodany.
Podľa toho čo uvádzate, nedošlo k dodávke a teda ani faktúra ani dobropis nemali byť nasmerované na Vašu firmu. Preto sa Vás netýka ani vzájomný zápočet (nemali by ste ho podpísať, keď nemáte čo započítať). Samotné "technické vyhotovenie" faktúry nedokazuje dodávku, preto všetky vykonané akty sú akty, ktorými dodávateľ opravuje svoje pochybenie. To Vás ako odberateľa nezaujíma. Nejedná sa o Vaše doklady.

Dodávateľ spravil chybu a túto chybu opravuje. To, že tak urobil v auguste neznamená, že nemal podať dodatočné priznanie. Dodávka nebola zrušená ani nedošlo dodatočne k zmenám z titulu kvality a podobne, teda nejedná sa o opravu základu dane podľa § 25 ZDPH.

Odporúčam vrátiť dobropis aj zápočet s komentárom, že tieto doklady sa Vás netýkajú. Nakoľko nebola dodávka, nemôže byť ani jej oprava ani akt započítania.

Ak je teda situácia taká ako popisujete a môj komentár je v súlade so vzniknutou situáciou.
janapill
15.10.09,20:06
Dobrý deň,
neviete mi poradiť, ak sme vystavili v 03/2009 Fa za vypracovanie znaleck.posudku a DPH aj odviedli, ale firma nám túto Fa nezaplatí. Nedá sa spraviť storno FA a tak dostať aspoň tú DPH naspäť? Vedieme JÚ.
apo
15.10.09,20:13
Dobrý deň,
neviete mi poradiť, ak sme vystavili v 03/2009 Fa za vypracovanie znaleck.posudku a DPH aj odviedli, ale firma nám túto Fa nezaplatí. Nedá sa spraviť storno FA a tak dostať aspoň tú DPH naspäť? Vedieme JÚ.

Vy ste nemuseli prefakturáciu znaleckého posudku zaťažiť DPH. Predpokladám, že zo znaleckého posudku je zrejmé, že znalecký posudok je vypracovaný na meno vášho klienta. V takom prípade sa jedná o prechodnú položku.
Aby ste neplatili zbytočne daň z príjmu tak znížte nejakú položku z vašej služby o sumu rovnajúcu sa sume znaleckého posudku.

Budete spokojní vy aj váš klient a bude to v súlade s dańovými zákonmi.

apo
janapill
15.10.09,20:40
Ale tu nejde o prefakturáciu,ale je to jeho činnosť, on vypracoval znal.posudok a vystavil FA-daň.doklad a keďže je platca DPH, tak aj s DPH.
apo
15.10.09,21:00
Ale tu nejde o prefakturáciu,ale je to jeho činnosť, on vypracoval znal.posudok a vystavil FA-daň.doklad a keďže je platca DPH, tak aj s DPH.

Ak niekto nechce zaplatiť to zrejme nie je dôvod na storno faktúry. pri daňovej kontrole by od Vás očakávali, že aj vaše vydavky (mzdy, odvody a podobne) súvisiace s týmto posudkom dáte ako pripočítateľnú položku.

Jediná možnosť ako sa zbaviť takejto faktúry je dobropis, ale je nutné nájsť dôvod na vystavenie dobropisu.

§ 25
Oprava základu dane
(http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-12-2008-a.html#hore)

(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví

a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,


Skúste pomenovať zrušenie služby. Jeden dôvod by mohol byť ten, že znalecký posudok nebol vypracovaný podľa zadania, ale bol o niečom inom. Nerobím znalecké posudky tak presne neporadím.

Z mojej oblasti uvediem príklad:
Ak si niekto dal spracovať účtovníctvo a ja mu vypracujem evidenciu dańových príjmov a výdavkov tak mi nezaplatí, lebo on požadoval urobenie účtovníctva napriek tomu, že výsledkom je správne dańové priznanie.

Takže voľačo vymyslite.

apo
adabirk
16.10.09,17:06
- ak bola služba dodaná odberateľovi, vzniká vám daňová povinnosť v zmysle § 19 ods. 2 zákona o DPH,
- to, že faktúru vám odberateľ nezaplatil, nie je bohužiaľ dôvod na vyhotovenie dobropisu, ako je už uvedené hore.
janka.mo
18.10.09,13:32
Dobry den, mozte mi prosim poradit?
9.9 bola vystavena zalohova faktura. dna 17,9 sme dostali penieze na ucet. 25,9 sa vystavila zuctovacia faktura. odberatelska firma nas poziadala, ci mozeme tu fakturu stornovat a ze pre potreby dph, bude vystavena neskor. mozem to spravit? do kolkych dni je povinnost vystavit zuctovaciu fakturu k zalohovej fakture po prijati platby?
prosiiim poradte.....
dakujem
LUBY
18.10.09,13:37
podla mna:
§19 (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
adabirk
18.10.09,13:44
§ 71 - Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.

- vznik daňovej povinnosti § 19
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.

- vo vašom prípade daňová povinnosť vznikla 17.09.2009, do 15 dní ste povinný faktúru na zálohovú platbu vyhotoviť.
janka.mo
18.10.09,13:44
tu sa jedna o to, ze to bola zaloha na provizie za nasle sluzby za cely rok, teda vlastne dodanie sluzby este trva do konca roka. takze mozno kvoli tomu poziadali o storno a nasledne neskorsie vystavenie faktury. ale neviem, ci je to tak mozne...
janka.mo
18.10.09,13:48
podla mna:
§19 (4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
no lenze my sme tu zalohu dostali na provizie za sluzby az do konca roka. takze mozno aj preto nas poziadali o to storno a nasledne vystavenie fa v neskorsom termine....
janka.mo
18.10.09,13:55
Povinnosť vystaviť faktúru je do 15 dní, v tomto prípade od prijatia platby, ale daňová povinnosť vzniká dňom prijatia platby

§ 71

Faktúra pri dodaní tovaru a služby v tuzemsku


(1) Pri každom dodaní tovaru a dodaní služby v tuzemsku pre zdaniteľnú osobu a pre právnickú osobu, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru a predtým, ako je poskytovanie služby skončené. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti. Ak v kalendárnom mesiaci vznikne platiteľovi daňová povinnosť prijatím jednej alebo viacerých platieb a zároveň aj dodaním tovaru alebo dodaním služby, na ktoré prijal jednu alebo viac platieb, môže platiteľ vyhotoviť jednu faktúru, a to najneskôr do 15 dní od vzniku poslednej daňovej povinnosti vzťahujúcej sa na toto dodanie tovaru alebo dodanie služby v tomto kalendárnom mesiaci. Platiteľ nie je povinný na účely dane vyhotoviť faktúru, ak ide o tovar alebo službu, ktorá je dodaná s oslobodením od dane podľa § 28 až 42.
takze z toho mi vyplyva, ze to o co ma poziadali nie je mozne urobit.

oni mi presne napisali toto:
Poprosila by som vas o zmenu uz vystaveneho dokladu a to zuctovacej faktury k zalohe za odmeny. Je potrebne ,aby bola vystavena faktura pre ucely odvedenia DPH. Zuctovacia faktura bude vystavena neskor a uz zuctovaciu fakturu prosim stornujte.

zajtra tam chcem volat, mozte mi prosim povedat, na co sa mam konkretne odvolat. na ten vyssie uvedeny paragraf?
dakujem
janka.mo
19.10.09,06:21
takze z toho mi vyplyva, ze to o co ma poziadali nie je mozne urobit.

oni mi presne napisali toto:
Poprosila by som vas o zmenu uz vystaveneho dokladu a to zuctovacej faktury k zalohe za odmeny. Je potrebne ,aby bola vystavena faktura pre ucely odvedenia DPH. Zuctovacia faktura bude vystavena neskor a uz zuctovaciu fakturu prosim stornujte.

zajtra tam chcem volat, mozte mi prosim povedat, na co sa mam konkretne odvolat. na ten vyssie uvedeny paragraf?
dakujem
posuvam
sybila3
28.10.09,09:51
k príspevku 46, ale ako mám podať dodatočné DPPO, keď už sú uzavreté účtovné knihy a zaslané všetko na súd. Nie je možnosť to riešiť inak, ide o 321,- Sk aj s dph. Nie je to nejaká veľká suma.
Maxinka
29.10.09,16:40
Prosím o radu:
prišla mi uhrada od dodávateľa 08/2009 kde on nezadal žiadny VS iba napísala záloha - tak ja som vystavila Vyúčtovaciu FA a zároveň aj odviedla DPH.
Teraz v 10/09 som ale zistila, že to nemala byť nejaká záloha ale platba k už dávno vystavenej FA. Tak ja som teraz tú platbu pridelila k správnej FA ale zostala mi tam teraz tá Vyúčt. Fa.
Môžem na tú Vyúčtovaciu FA vystaviť teraz Dobropis alebo Storno s dátumom 10/09 a pýtať si danú DPH späť??
Ďakujem už vopred!!
Zoltán Kovács
29.10.09,16:41
Prosím o radu:
prišla mi uhrada od dodávateľa 08/2009 kde on nezadal žiadny VS iba napísala záloha - tak ja som vystavila Vyúčtovaciu FA a zároveň aj odviedla DPH.
Teraz v 10/09 som ale zistila, že to nemala byť nejaká záloha ale platba k už dávno vystavenej FA. Tak ja som teraz tú platbu pridelila k správnej FA ale zostala mi tam teraz tá Vyúčt. Fa.
Môžem na tú Vyúčtovaciu FA vystaviť teraz Dobropis alebo Storno s dátumom 10/09 a pýtať si danú DPH späť??
Ďakujem už vopred!!

Vystaviť storno v 10/2009.
Maxinka
29.10.09,16:44
Vystaviť storno v 10/2009.
ĎAKUJEM - a tú DPH si môžem v 10 mesiaci pýtať späť??
Daggmar
02.11.09,10:57
Pri kontrole dokladov som prišla na to, že predchádzajúca účtovníčka ešte v roku 2006 vyfakturovala nájom za 12/2006 a 1-2/2007 na 1 fa. Podla Nájomnej Zmluvy sa má účtovat q. do 15 dní začiatkom Q. Máme v r.2007 vystavenú fa duplicitne za 1-3/2007. Odberateľ si dal do účtov. iba najom za 12/2006 a v r.2007 má riadne evidovanú Q.fa.
Môžem teraz v r.2009 urobiť storno nájmu 1-2/2007 ?? Nebude treba robiť DDP ? Dakujem.
Zoltán Kovács
02.11.09,11:02
Pri kontrole dokladov som prišla na to, že predchádzajúca účtovníčka ešte v roku 2006 vyfakturovala nájom za 12/2006 a 1-2/2007 na 1 fa. Podla Nájomnej Zmluvy sa má účtovat q. do 15 dní začiatkom Q. Máme v r.2007 vystavenú fa duplicitne za 1-3/2007. Odberateľ si dal do účtov. iba najom za 12/2006 a v r.2007 má riadne evidovanú Q.fa.
Môžem teraz v r.2009 urobiť storno nájmu 1-2/2007 ?? Nebude treba robiť DDP ? Dakujem.

Účtovne vysporiadať v tomto roku (2009), zápisom 311/602 s mínusom. Len pozor bude to položka zvyšujúca základ dane, nakoľko zápis na účte 602 s mínusom účtovne znižuje výnosy.
A daňovo to vysporiadať podaním DDP za rok 2007.
Daggmar
02.11.09,11:15
Zoli dakujem za rýchlu odpoved. S tou zvyšujúcou položkou počítame, ale bez toho DDP by to nešlo ...? Mali sme zisk a platili dan za r.2007. Keby sme podali DDP asi by nám mali nieco na dani asi vracat, ked to nepodame malo by to byt pre nas plus, rozmyslam spravne ?
Zoltán Kovács
02.11.09,11:32
Zoli dakujem za rýchlu odpoved. S tou zvyšujúcou položkou počítame, ale bez toho DDP by to nešlo ...? Mali sme zisk a platili dan za r.2007. Keby sme podali DDP asi by nám mali nieco na dani asi vracat, ked to nepodame malo by to byt pre nas plus, rozmyslam spravne ?

Keď nepodáš DDP tak škodu má spoločnosť, lebo odviedla vyššiu daň.
Daggmar
02.11.09,11:51
Vieme, že je to na škodu pre nás a plus pre štát. Konateľ vraj ešte porozmýšla.
azla
02.11.09,12:38
Pri kontrole dokladov som prišla na to, že predchádzajúca účtovníčka ešte v roku 2006 vyfakturovala nájom za 12/2006 a 1-2/2007 na 1 fa. Podla Nájomnej Zmluvy sa má účtovat q. do 15 dní začiatkom Q. Máme v r.2007 vystavenú fa duplicitne za 1-3/2007. Odberateľ si dal do účtov. iba najom za 12/2006 a v r.2007 má riadne evidovanú Q.fa.
Môžem teraz v r.2009 urobiť storno nájmu 1-2/2007 ?? Nebude treba robiť DDP ? Dakujem.

Dopad na Dph nebol žiadny ? (to iba na okraj)

Riešime dopad na daň z príjmov.

V roku 2006 sa vystavila fa aj za dva mesiace nájmu r. 2007. Tie dva mesiace nájmu zvyšovali základ dane v r. 2007 neoprávnene, lebo druhá štvrťročná faktúra mala opätovne zahrnuté mesiace 1-2/2007.

V roku 2009 ste prišli na chybu a idete ju opraviť ako chybu minulých období.

Podľa môjho názoru môžete využiť nové ustanovenie v zákone o dani z príjmov od 1.3.2009 - §17, odst.31

Pozri napr. v tejto téme:
http://www.porada.sk/1193421-post23.html
Daggmar
02.11.09,14:35
Ak tomu správne chápem, na základe toho § si znížim výnosy bez toho, aby bolo potrebné podať DDP a robiť pripočit. položku ? Potom to asi nepojde cez 602 ale 428 minusom ?
Ano, je tam aj dph.
azla
02.11.09,15:26
Ak tomu správne chápem, na základe toho § si znížim výnosy bez toho, aby bolo potrebné podať DDP a robiť pripočit. položku ? Potom to asi nepojde cez 602 ale 428 minusom ?
Ano, je tam aj dph.

Opravy chýb minulých účtovných období robíme buď na príslušných účtoch nákladov a výnosov (ak ide o nevýznamné chyby)

§5 Postupov účtovania
(1) Náklady a výnosy sa účtujú do obdobia, s ktorým časovo a vecne súvisia. Opravy nevýznamných nákladov a nevýznamných výnosov minulých účtovných období sa účtujú ako účtovné prípady bežného účtovného obdobia na príslušných účtoch nákladov alebo výnosov z hospodárskej činnosti účtovnej jednotky.


alebo
cez účty 428,429 (ak ide o významné chyby)


§ 59 Postupov účtovania
(14)Na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov sa účtujú okrem iných skutočností ustanovených týmto opatrením aj významné opravy chýb minulých účtovných období a rozdiely zo zmien použitých účtovných metód a účtovných zásad podľa § 7 ods. 3 zákona.

O tom aké účty na opravu sa použijú rozhoduje účtovná jednotka. (podľa zváženia významnosti chyby (napr. k obratu).

V tvojom prípade zníženie výnosov by nebolo prípoč. položkou (v r.2007 si zaplatila väčšiu daň, lebo si mala vo výnosoch viacej a teraz zaplatíš menšiu daň, lebo budeš mať vo výnosoch menej o opravu tej chyby.
Daggmar
02.11.09,16:58
Anka veľmi pekne Ti ďakujem za vyčerpávajúcu odpoveď.
apo
02.11.09,22:05
Opravy chýb minulých účtovných období robíme buď na príslušných účtoch nákladov a výnosov (ak ide o nevýznamné chyby)

§5 Postupov účtovania
(1) Náklady a výnosy sa účtujú do obdobia, s ktorým časovo a vecne súvisia. Opravy nevýznamných nákladov a nevýznamných výnosov minulých účtovných období sa účtujú ako účtovné prípady bežného účtovného obdobia na príslušných účtoch nákladov alebo výnosov z hospodárskej činnosti účtovnej jednotky.


alebo
cez účty 428,429 (ak ide o významné chyby)


§ 59 Postupov účtovania
(14)Na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov sa účtujú okrem iných skutočností ustanovených týmto opatrením aj významné opravy chýb minulých účtovných období a rozdiely zo zmien použitých účtovných metód a účtovných zásad podľa § 7 ods. 3 zákona.

O tom aké účty na opravu sa použijú rozhoduje účtovná jednotka. (podľa zváženia významnosti chyby (napr. k obratu).

V tvojom prípade zníženie výnosov by nebolo prípoč. položkou (v r.2007 si zaplatila väčšiu daň, lebo si mala vo výnosoch viacej a teraz zaplatíš menšiu daň, lebo budeš mať vo výnosoch menej o opravu tej chyby.


Ja som si myslel, že je to práve naopak. Súvzťažne s účtom 428 som naprával časové rozlíšenie úrokov pri lízingoch pod dohľadom dańového poradcu a mal som zlý pocit z toho, že sa jedná o významné chyby. Takže sme to zrealizovali správne.

Rok 2008 sme znovu otvorili účtovníctvo pred schválením uzávierky a úroky do roku 2007 sme v účtovníctve roku 2008 opravili cez účet 428. Za roky 2007 aj 2008 bude podané dodatočné DP.



apo
sybila3
09.11.09,10:20
mohli by ste mi poradiť k predchádzajúcemu problému ohľadom omylom stornovanej faktúry, keď sa tu píše, že nevýznamné chyby možno opraviť v tom období, kedy sa nato prišlo. Keďže účt.knihy sú uzavreté, stornovala sa fa, ktorá sa nemala stornovať, ide o malú sumu 321 SK. Ale nám bola uhradená po stornovaní a podaní daň.priznania.
Lucida
16.11.09,12:10
Ahojte!
Zaúčtovala som v 2Q faktúru kde sú nakúpené parkety. Živnostník ich iba sprostredkúva, neprenajíma kancel a ja som to omylom dala na opravu parkiet (akože u neho v kancli). Na to som však došla až teraz že žiadny kancel nemá (prevzaté účto). Samozrejme som z toho odrátala aj DPH.
Prosím Vás ked si to nemôžem dať do nákadov ako to teraz poriešiť aby som tú faktúru odtiaľ vyhodila a neovplyvnilo mi to DPH?

Dakujem!
apo
16.11.09,14:55
Ak bola faktúra vystavená na Vaše ico a dič tak nič neriešiš. Celkom určite sa tie parkety dostanú na výstup.

Budše riešiť iba to, že to čo si kúpila je tovar, alebo materiál. A na výstupe to bude tovar, alebo služba.

apo
Lucida
16.11.09,15:25
No on tie parkety iba sprostredkúva, nepredáva ani ich nemal kde spotrebovať keďže nemá kanceláriu. Tak toto si do nákladov dať predsa nemôže. Alebo ako to fiškalsky nazvať ak to tam má zostať?
apo
16.11.09,15:29
Čo to znamená, že parkety iba sprostredováva? AK by to bola pravda potom tvoj šéf vystavý výrobcovi faktúru na odmenu za sprostredkovanie odbytu parkiet.

Akú činnosť vyvýja Tvoj šéf?

apo
roman 1
30.11.09,20:48
ahoj, som začiatočník v otázkach dph, a v 3Q som za vykonané služby/montér/vystavil faktúru ako platca dph s dph a odviedol daň, firma sa rozhodla nevyplatiť, že práce neboli vykonané, ale boli, vrátili viac krát faktúru späť, čo teraz s tou už odvedenou dph, stačí vystaviť storno fa , a v ďalšom Q si dať vrátiť , alebo treba storno fa a DDP, a druhú fa mám v tomto Q, tu myslím stačí len vystaviť storno, keď ešte neboo ukončené štvrťročné zdaň.obdobie.....ďakujem za každú radu....
adabirk
30.11.09,21:02
- ak, práce boli riadne dodané, nie je dôvod faktúru stornovať,

- opravu základu dane rieši § 25 zákona o DPH
(1) Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví
a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
(3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby, rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane.
nikolia
30.11.09,21:29
práce boli odvedené, ale firma to neuznala, mali sme písomnú komunikáciu , vracali sme si faktury, ale teraz by to išlo už súdne a to sa mi nechce nejde o moc veľké sumy a je to veľká firma....tak by som chcel aspon dostať späť odvedenú daň,a vysporiadať tie nezaplatené fa, ak chápem dobre vystavím storno, nemusím dať DDP, a v tomto Q si budem tu daň nárokovať,ale treba to v daňovom priznaní niekde uviesť, že je to z predošlého kvartálu?
JANULA999
13.06.10,19:32
Prosím, Vás mám problém, vystavili sme faktúru a odoslali ju firme, ale obchod nakoniec neprebehol lebo vznikli nejaké komplikácie. Ako mám postupovať keď chcem stornovať - čiže zrušiť faktúru. Ale za touto faktúrou nasledujú ostatné. Prosím poraďte. Díky moc.
KEJKA
13.06.10,20:01
Prosím, Vás mám problém, vystavili sme faktúru a odoslali ju firme, ale obchod nakoniec neprebehol lebo vznikli nejaké komplikácie. Ako mám postupovať keď chcem stornovať - čiže zrušiť faktúru. Ale za touto faktúrou nasledujú ostatné. Prosím poraďte. Díky moc.
vystavuješ faktúru na základe dodania služby, resp. tovaru, takže tvoje zadanie nesedí.
Ak to bola neoprávnene vystavená faktúra, tak urobíš dobropis, ale mala by si opraviť DP DPH v tom mesiaci, v ktorom sa chyba stala.
Ak to bola proforma faktúra, tak nemusíš robiť nič.
Číselný rad kludne dodrž, inak dbp. môžu mať iný číselný rad, napr. prefix 3-
JANULA999
13.06.10,21:01
Kejka, ďakujem je to trocha zamotané, mali sme dodať nejaké služby na ktoré sme dali rozpočet a ponuku, tá firma súhlasila tak sme jej dali faktúru, aby ju uhradili. A dodanie prebehne po úhrade faktúry takto sme boli dohodnutý. Nakoniec to dopadlo tak, že firma nás zrušila a teraz neviem čo mám robiť. Ako mám zrušiť tú faktúru. Plátci sme štvrťročný - tak že to spadá do 2.Q 2010
JANULA999
15.06.10,05:36
prosím pomôžte mi. Ďakujem
apo
15.06.10,06:48
Áno, zamotali ste sa.
Faktúra, ktorú ste vystavili je v podstate zálohová faktúra, teda nie na základe dodanej služby, alebo po čiastkovom plnení. Táto faktúra nie je vystavená na základe vzniku daňovej povinnosti. Vy nemáte povinnosť odviesť DPH a potenciálny odberateľ nemá pávo na odpočet dane.

Teraz je dôležité čo ste uviedli v texte faktúry, ako ste pomenovali uvedené dátumy. Ak ste v texte uviedli, že je požadovaná úhrada vopred teda záloha, nemusíte robiť nič (predpokladám, že faktúra nebola uhradená), jednoducho faktúru zaúčtujete 311/324 a interným dokladom 324/311 túto faktúru stornujete. Pri dátumoch by nemal byť text deň dodania, respektíve daňová povinnosť, lebo to nie je pravda.

Ak faktúra vyzerá ako doklad s daňovou povinnosťou urobil by som to, že opravím text faktúry a opravenú by som poslal odberateľovi. Odberateľovi by to nemalo vadiť ak neodpočítal daň. Ak daň odpočítal čierny peter je v jeho rukách, lebo vedome odpočítal daň a nemal. Podľa zákona o DPH sa môže odpočítať daň na základe vystavenej faktúry iba ak vznikla daňová povinnosť a povinnosť podľa všetkého nevznikla.

Oni vybabrali s Vami, teraz musíte Vy vybabrať s nimi. Palica má dva konce.

apo
JANULA999
15.06.10,07:30
Ďakujem, pekne za pomoc. Teraz som snimi hovorila a oni mi povedali že tá faktúra u nich nebola ani nieje evidovaná,že neexistuje. A teraz čo. Mám to normálne zrušiť - to číslo, čiže faktúru? :confused:
apo
15.06.10,07:48
Postupuj podľa návodu z môjho príspevku.
Podľa textu tvojej otázky sa jedná o 2.Q.2010. To znaemá, oprav účtovanie na zálohovú faktúru 311/324 a interným dokladom urob storno, lebo si ešte nepodávala DP k DPH. Ak by prešiel štvrťrok musela by si urobiť dodatočné DP k DPH.

Váš potencionálny odberateľ sa z pohľadu zákona o DPH správal korektne. Je veľa zálohových faktúr, ktoré prichádzajú poštou a hádžeme ich rovno do koša. V ich prípade, ale mohli aspoň po telefóne Vám oznámiť, že nereflektujú na Vašu ponuku.

apo
dara
16.06.10,06:11
dobry den, prosim pekne skusenych o radu.

sro zaplatila fakturu cez ucet, faktura vsak bola nespravne vystavena, z toho dovodu, ze 2 strana miesto 19% dph vypocitala 20%, ano aj mne je to zahada. medzitym dany dodavatel vratil rozdiel sro na ucet, pod cislom danej faktury. prosim Vas, je mozne vystavit zo strany dodavatela dobropis s uvedenim, ze je to z dovodu nespravne vypocitanej dph? dakujem moc
dara
16.06.10,07:06
posuvam
KEJKA
16.06.10,07:10
posuvam
Ked dodávateľ zistil, že vystavil faktúru nesprávne, mal urobiť dobropis, nie iba vrátiť preplatok.
dara
16.06.10,07:28
vsak ano, ale musel vratit aj peniaze, lebo celkovo zle vysla vysledna suma. dodavatel ma co v takomto pripade uviest do dobropisu? pytam sa, aby my sme to mali v poriadku
maska4
16.06.10,08:49
vystavuješ faktúru na základe dodania služby, resp. tovaru, takže tvoje zadanie nesedí.
Ak to bola neoprávnene vystavená faktúra, tak urobíš dobropis, ale mala by si opraviť DP DPH v tom mesiaci, v ktorom sa chyba stala.
Ak to bola proforma faktúra, tak nemusíš robiť nič.
Číselný rad kludne dodrž, inak dbp. môžu mať iný číselný rad, napr. prefix 3-
Ahojte som trochu zmätená. Poprosím o usmernenie. Vystavili sme fa so zdan.plnením za 5/2010 .Sme mes.plátci DPH. Dnes prišiel od odberateľa list, v ktorom nám neuznávajú jednu opravu/mala to byť záruka/ a žiadajú vystaviť dobropis. Služba s mat.bola riadne dodaná, ale podľa nich to nespadalo do záruk. Ide mi o to zdaniteľné plnenie. Dať to ešte za 5/2010 alebo dňom vystavenia dobropisu??? Prosím poraďte. Odberateľ má DPH už uzavreté.
evuš
16.06.10,09:02
Ahojte som trochu zmätená. Poprosím o usmernenie. Vystavili sme fa so zdan.plnením za 5/2010 .Sme mes.plátci DPH. Dnes prišiel od odberateľa list, v ktorom nám neuznávajú jednu opravu/mala to byť záruka/ a žiadajú vystaviť dobropis. Služba s mat.bola riadne dodaná, ale podľa nich to nespadalo do záruk. Ide mi o to zdaniteľné plnenie. Dať to ešte za 5/2010 alebo dňom vystavenia dobropisu??? Prosím poraďte. Odberateľ má DPH už uzavreté.

U Teba dňom vystavenia dobropisu, u nich to vstúpi do DPH dňom prijatia dobropisu..
dara
16.06.10,09:49
prosim Vas stretli ste sa s takym pripadom? mozete mi poradit? vopred moc dakujem
KEJKA
16.06.10,18:15
vsak ano, ale musel vratit aj peniaze, lebo celkovo zle vysla vysledna suma. dodavatel ma co v takomto pripade uviest do dobropisu? pytam sa, aby my sme to mali v poriadku

napr.
dobropis k faktúre č....... /oprava sadzby DPH/

ZD -100 DPH 20%.......-20, spolu............-120
ZD 100 DPH 19%...... 19, spolu .............119
=====================================
k úhrade........................................... ... -1
dara
17.06.10,20:00
Kejka veľká vďaka za cenné rady
kira
04.07.10,17:09
Dobrý deň, poprosila by som o váš odbornejší názor. Odberateľovi sme fakturovali softwér aj so servisným obdobím na 12 mesiacov ešte v r.2009. Máme to v nákladoch (DF)i výnosoch(OF) rozdelené na r. 2009 a 2010. Ak by sa zmenila koncepcia zmluvy- dôvodom by bola ich nepripravenosť a následné nenainštalovanie programu, mohla by som vystaviť dobropis v r. 2010 povedzme na 95% vystavenej fa z r. 2009? Tých 5% zostane ako poskytnutie hot line. Možno to nieje dobrý nápad a preto vás žiadam o vaše názory. Ďakujem
a_je_to
04.07.10,19:38
Dobrý deň, poprosila by som o váš odbornejší názor. Odberateľovi sme fakturovali softwér aj so servisným obdobím na 12 mesiacov ešte v r.2009. Máme to v nákladoch (DF)i výnosoch(OF) rozdelené na r. 2009 a 2010. Ak by sa zmenila koncepcia zmluvy- dôvodom by bola ich nepripravenosť a následné nenainštalovanie programu, mohla by som vystaviť dobropis v r. 2010 povedzme na 95% vystavenej fa z r. 2009? Tých 5% zostane ako poskytnutie hot line. Možno to nieje dobrý nápad a preto vás žiadam o vaše názory. Ďakujem
Zrejme ste vopred vyfakturovali inštaláciu softvéru a ročnú podporu, ale doposiaľ ste za to nedostali úhradu a asi ani nikdy nedostanete. Teraz chceš zmeniť situáciu tak, že k žiadnej inštalácii akože nedošlo, lebo odberateľ nepripravil podmienky pre inštaláciu a ide sa to dobropisovať. Zmenou zmluvy nič nevyriešiš, s inými partnermi máš predsa iné - pôvodné zmluvy. ibaže by to bola jediná vaša zmluva.
No tak, to bude po takmer roku fakt ťažké. Hlavne ak vo vašich nákladoch /DF/ bol nákup licencie od autora pre vášho klienta a implementačné výpravy za klientom. Koncepciu zmluvy je po tomto ťažko meniť. Nato treba skôr návrh odstúpenia jednej strany od zmluvy pre nedodržanie, alebo zmenu pôvodných podmienok a nevyužívanie diela, prijatie návrhu druhou stranou a dohodnutie vyrovnacích podmienok, vrátane dobropisovania celej fakturácie a nová fakturácia sankcií. Podľa nich odberateľ zaplatí buď márne náklady na prípravu obchodu alebo zmluvnú pokutu za odstúpenie. Hot line k nerealizovnej inštalácii sú aj tak iba márne náklady. Ak je z povahy veci a zmluvných termínov zrejmé, že tieto fakty museli byť známe ešte pred podaním daňového priznania, tak by to malo byť predmetom dodatočného priznania za rok 2009, inak 2010.
Stefan2005
05.07.10,06:08
... preto vás žiadam o vaše názory...

Dobre by bolo vedieť aj celkový výsledok transakcie - či vôbec príde k realizácii dodávky - v roku 2010 alebo neskoršie, aký je postoj odberateľa - či trvá ešte na zmluve, či uhradil vôbec faktúru,... - režim DPH, a pod.

Ak ste vykázali v roku 2009 z titulu tohoto obchodu vyššie výnosy a základ dane (a zaplatili daň), je tu i možnosť aplikácie §17, ods. 29 ZoDP....
kira
05.07.10,14:30
Dobrý deň, poprosila by som o váš odbornejší názor. Odberateľovi sme fakturovali softwér aj so servisným obdobím na 12 mesiacov ešte v r.2009. Máme to v nákladoch (DF)i výnosoch(OF) rozdelené na r. 2009 a 2010. Ak by sa zmenila koncepcia zmluvy- dôvodom by bola ich nepripravenosť a následné nenainštalovanie programu, mohla by som vystaviť dobropis v r. 2010 povedzme na 95% vystavenej fa z r. 2009? Tých 5% zostane ako poskytnutie hot line. Možno to nieje dobrý nápad a preto vás žiadam o vaše názory. Ďakujem

Ďakujem vám za všetky pripomienky, odberateľ to od nás žiada sám a my by sme mu chceli výjsť v ústrety, ale nie za každú cenu. Fakturovať by sa to malo ešte tento rok( najlepšie v auguste-septembri). Službu nám ale už zaplatili v minulom roku.
KEJKA
05.07.10,14:33
treba odpovedať na otázky predchádzajúceho príspevku. Aj na to, prečo od vás odberateľ toto žiada a prečo mu chcete vyjsť v ústrety. To mu idete vrátiť aj peniaze?
kira
05.07.10,14:53
Peniaze by sme si vysporiadali, pretože oni nám to zaplatia tento rok po vyfakturovaní. Minulý rok sme odviedli DPH aj zahrnuli alikvotnú časť do výnosov, pretože sme servis časovo rozlíšili. Ide o to či to môžem tento rok dobropisovať, alebo stornovať minuloročnú faktúru.Odberateľ súhlasí so všetkým, ja som nie nadšená, ale rozhoduje konateľ a ja by som to chcela mať ošetrené. Napadlo ma takéto riešenie aj keď by som to najradšej nechala tak a nešpekulovala, ale ak by predsa len viedla takáto cestička výjsť im v ústrety... Viete každý odberateľ je dobrý
KEJKA
05.07.10,15:06
Ked ste dostali platbu v minulom roku, tak tá DPH bola správne odvedená. Opravovali by sa výnosy o tú alikvotnú časť - lebo ste chybne deklarovali prijatú platbu ako poskytnuté plnenie. Váš odberateľ pravdepodobne o nákladoch neúčtoval a eviduje platbu na preddavkoch. Takto nejako vyzerá situácia? S odberateľom zrejme komunikujete, viete si zistiť, čo on má-nemá v účtovníctve. Nerozumiem, prečo hneď nenapíšete fakty a necháte nás hádať.
Takže, ak je to tak ako sa domnievam vyššie, vystavíte iba interný doklad na opravu tých výnosov (odberateľ Váš dbp. nepotrebuje). Ak odpočítal DPH na základe poskytnutej platby, tak to máte zrkadlovo rovnaké, pokiaľ si u seba zaúčtujete opravu výnosov minulého roka.
Pre odberateľa vystavíte riadny doklad na služby 2010 a tam mu tú zálohu s rozlíšením na ZD a DPH odpočítate.
======================
pokiaľ je to inak, tak ešte raz podrobne popíšte situáciu.
kira
05.07.10,15:17
Kejka, minulý rok prebehol riadny obchod. My sme poskytli, oni nám zaplatili a aj zaúčtovali (majú to v nákladoch). Cez to všetko nás žiadajú o storno a následnú fakturáciu v tomto roku. A ja s vašou trpezlivosťou a radami hľadám možnú cestu.
KEJKA
05.07.10,17:51
Kejka, minulý rok prebehol riadny obchod. My sme poskytli, oni nám zaplatili a aj zaúčtovali (majú to v nákladoch). Cez to všetko nás žiadajú o storno a následnú fakturáciu v tomto roku. A ja s vašou trpezlivosťou a radami hľadám možnú cestu.
no ale ved podľa tohto to naozaj nejde. Pochopila som, že ide o opakované plnenie v určitom zmysle, takže ťažko môže ísť o reklamáciu. keby to reklamovali a vy by ste im reklamáciu uznali ako odôvodnenú, tak by ten dbp. bol namieste - v určitej výške hoci aj do tých 95%. Ale môže byť dôvod na takýto postup? To už musíš vedieť sama. Aj tak nechápem, načo im to bude, ked v konečnom dôsledku to aj tak zaplatia. Žeby si minulý rok takým spôsobom účinne zvýšili náklady, a v tomto roku ich potrebujú stornovať?
Manipulácia s HV a DP? ........tak ma napadlo ako dalšia možnosť.
Podľa mňa sa tou ústretovosčou prepracúvaš k podvodu.
kira
05.07.10,19:06
Úmysel manipulovať s HV a DP tam nieje, aj keď pripúšťam, že je to neobvyklé. Inak máš pravdu.
KEJKA
05.07.10,20:52
inak v poriadku, pochopila som, môžeme to uzavrieť.
sybila3
29.09.10,11:23
mám vystavenú faktúru, ktorú som stornovala, ale neviem ako ich v programe MS3 uhradiť aby mi nevyskakovali ako neuhradené, vie niekto poradiť, díky moc.
Ociviste
19.10.10,20:24
Dobry vecer. Prosim Vas o radu.
Dna 10.6.2010 bola vystavena faktura na sumu 1233 PLN. Kde bolo fakturovanych 6000 m tovaru. Faktura bola este v ten den uhradena. Kedze bolo 1000 m chybnych poziadali sme o opravu a tovar sme vratili 20.8.2010. Zaroven dna 20.8.2010 bola vystavena faktura na 1174 PLN a zaroven opravena faktura z 10.6. z 1233 PLN na 1190. Dostali sme doklad o uhrade faktury z 20.8.2010 na 1131 PLN co uviedli na doklade ako uhrada fa z 20.8.2010 - fa z 10.6.2010 (ten rozdiel povodnej a opravenej). Prosim vie mi niekto poradit, ako mam zaevidovat tu uhradu?
Faktury predpokladam kazdu zaevidujem aj tu opravenu pod svojim ocislovanim, ako uviedol dodavatel, ale ako urobit potom uhradu.
Dakujem za odpoved.
JANULA999
17.01.11,20:24
Neviem si rady. Ak som vystavila faktúru ale so zlou adresou a potom som vystavovala ďalšie faktúry. Môžem tú faktúru so zlou adresou stornovať. Lebo ona je vlastne neplatná. Nebola ani zaslaná. Tákúto faktúru mám aj účtovať a potom nejako stornovať. Alebo vôbec neúčtovať. Len tú faktúru dám storno faktúry.Vďaka.
apo
17.01.11,20:44
Neviem si rady. Ak som vystavila faktúru ale so zlou adresou a potom som vystavovala ďalšie faktúry. Môžem tú faktúru so zlou adresou stornovať. Lebo ona je vlastne neplatná. Nebola ani zaslaná. Tákúto faktúru mám aj účtovať a potom nejako stornovať. Alebo vôbec neúčtovať. Len tú faktúru dám storno faktúry.Vďaka.

Keď riešiš takýto problém tak musíš mať softvér, ktorý je veľmi odolný voči možnosti vstúpiť do zaúčtovaného dokladu. Ak je to tak, potom interným dokladom zlikviduj predpis a účtovanie daj tak aby si stornovala celý prvý zápis.

Inak bežný soft ti dovolí vstúpiť do faktúry a zmeniť odberateľa a aj sumu. Minimálne dať nuly a v evidencii faktúr urob poznámku o preskočení čísla faktúry z dôvody omylu. :)Veď mýliť sa je ľudské.

apo
ccokoladecka
23.03.11,14:33
ahojte, chcem sa spýtať, v decembri 2010 sme prijali fakturu z CR, ktoru sme dodanovali (uplatnili sme si DPH aj na vstupe). vo februari sme dostali k fakture dobropis a potrebujem poradiť, či aj dobropis treba dodaniť?
ďakujem za skorú odpoveď
Luba
23.03.11,21:56
Keď ste dostali vo februári dobropis k fa z 12/2010, tak ide o opravu základu dane a tiež to treba samozdaniť opačne mínusom. Ciže na výstupe mínus, na vstupe mínus. Vo februári.
Pozri §25 ZDPH, tam sa hovorí aj o zahraničných dodaniach a opravách.
emula1
28.04.11,09:57
Odpoveď na takto položenú otázku znie: Ak budete robiť opravu daňovej povinnosti, môžete tak urobiť iba cez DDP. To však v zmysle § 39 ods. 3 nie je v tomto prípade povinnosťou ... nakoľko sa jedná o zníženie daňovej povinnosti. Povinnosť sa viaže na jej zvýšenie.

Čiže dodatočné daňové priznanie podať môžete, ale nemusíte.
Mam podobnyy problem:

vystavujeme faktury za stocne. teraz sme zistili, ze sme duplicitne vystavili fakturu na 1 odberatela - raz na 1 adresu a raz na inu adresu (adresu ma inu, ci ide spredu domu alebo zozadu zo zahrady je zase ina - to sme zistili az teraz, vzdy udal inu adresu, tak sme mysleli, ze ide o 2 odberatelov). Takto sme vystavili fa 31.12.2010 a 28.2.2011.
Co s tym teraz? Podla toho, co pisete, by som mala urobit opravu v obdobi, kedy k tomu doslo. T.j. fa 31.12.2010 stornovat k 31.12.2010, ucto r. 2010 uz bolo ale uzavrete, schvalene VZ, nemozem donho vstupovat, DDP riesit nebudem, len potrebujem sumu 31,33 dostat z 311 prec. Mozem to dat teraz 548/311 celu sumu?
A fa z 28.2.2011 stornujem v danom obdobi a urobim DDP k DPH.

Moze byt?
rebeka22
02.05.12,07:40
Mohla by som Vás poprosiť o pomoc pri nasledovnom probléme: Vo firme sme vystavili faktúru cca v sume 8 Eur za služby dňa 2.4.12. A až teraz máji sme prišli na to, že sme neoprávnene vystavili faktúru, kedže v zmluve s odberatelom nebola dohodnutá finančná odmena za služby ale len poskytnutie nejakých informácii zo strany odberatela za naše služby. A kedže sme mesačný platitela, tak faktúra bola zahrnutá do aprílového priznania.
Aj keď sa tu už toho vela na túto tému popísalo, zaujímalo by ma, či je nutné podávať aj v tomto prípade DDP ale stačí dobropis prípadne storno faktúry v máji. A aký je rozdiel, ak by nám už bola daná faktúra uhradá odberatelom.
Vopred ďakujem za odpoveď
Tweety
02.05.12,07:53
Mohla by som Vás poprosiť o pomoc pri nasledovnom probléme: Vo firme sme vystavili faktúru cca v sume 8 Eur za služby dňa 2.4.12. A až teraz máji sme prišli na to, že sme neoprávnene vystavili faktúru, kedže v zmluve s odberatelom nebola dohodnutá finančná odmena za služby ale len poskytnutie nejakých informácii zo strany odberatela za naše služby. A kedže sme mesačný platitela, tak faktúra bola zahrnutá do aprílového priznania.
Aj keď sa tu už toho vela na túto tému popísalo, zaujímalo by ma, či je nutné podávať aj v tomto prípade DDP ale stačí dobropis prípadne storno faktúry v máji. A aký je rozdiel, ak by nám už bola daná faktúra uhradá odberatelom.
Vopred ďakujem za odpoveď
Urobíte storno faktúry v máji. Ak už bola uhradená, musíte vrátiť úhradu.
rebeka22
02.05.12,08:20
Dakujem pekne za skoru odpoved. Takže urobíme storno pôvodnej faktúry s dátumom daň.povinnosti a vystavenia májovým. A len pre overenie, kedže nejde o dobropis pri DPH nepôjde o "rozdiel v základe dane a v dani po oprave § 25 ods 1 až 3, riadky DP 26,27) ale pôjde normálne o tuzemské plnenie, len s tým rozdielom, že suma bude záporná. A takisto storno zasielam aj odberatelovi.
Tweety
02.05.12,08:21
Dakujem pekne za skoru odpoved. Takže urobíme storno pôvodnej faktúry s dátumom daň.povinnosti a vystavenia májovým. A len pre overenie, kedže nejde o dobropis pri DPH nepôjde o "rozdiel v základe dane a v dani po oprave § 25 ods 1 až 3, riadky DP 26,27) ale pôjde normálne o tuzemské plnenie, len s tým rozdielom, že suma bude záporná. A takisto storno zasielam aj odberatelovi.
ÁNo, nie je to dobropis, ale storno neoprávnenej fakturácie. Storno zašlete odberateľovi, a na jeho základe aj úhradu stornovanej faktúry.
rebeka22
02.05.12,09:24
Ešte raz Vam velmi pekne dakujem za radu.
bea
02.07.12,09:25
V máji sme vyfakturovali klientovi službu na Slovensku v zmysle jeho objednávky. Teraz sme od neho dostali požiadavku na opravu, chce aby sa služba vyfakturovala na jeho organizačnú zložku v členskom štáte EU. Môj názor je taký, že to môžeme urobiť stornom faktúry a vystavením faktúry s tým istým číslom, tým istým dátumom dodania (teda v máji), dátum vystavenia júl. Pravda musíme podať DDP DPH. Alebo môže byť vystavený dobropis?
Tweety
02.07.12,09:27
V máji sme vyfakturovali klientovi službu na Slovensku v zmysle jeho objednávky. Teraz sme od neho dostali požiadavku na opravu, chce aby sa služba vyfakturovala na jeho organizačnú zložku v členskom štáte EU. Môj názor je taký, že to môžeme urobiť stornom faktúry a vystavením faktúry s tým istým číslom, tým istým dátumom dodania (teda v máji), dátum vystavenia júl. Pravda musíme podať DDP DPH. Alebo môže byť vystavený dobropis?
Storno pôvodnej a novú faktúru.
bea
02.07.12,09:35
Ďakujem za radu. Ale ešte som si uvedomila, že keď vystavíme novú faktúru, keďže pôvodnú opravujeme, tak ju vystavíme s dátumom v máji. Keby sme ju vystavili s júlovým dátumom, nedodržíme zákon o DPH, nebude vystavená do 15-tich dní od dátumu dodania. A pritom to vlastne nie je pravda, faktúra bola vystavená, len mala nesprávne náležitosti. Je to takto možné?
Tweety
02.07.12,09:40
Storno aj novú faktúru vystavíš s rovnakým dátumom dodania.
bea
02.07.12,09:43
Storno aj novú faktúru vystavíš s rovnakým dátumom dodania.

Ďakujem za rýchlu odpoveď :)
apo
02.07.12,10:02
Zákon o DPH nepozná storno faktúry.

Alebo je dôvod na dobropis - zmena odberateľa nie je dôvodom na dobropis alebo dodatočné DP.

Dobropis sa môže vystaviť z dôvodu nedodržania kvality, alebo množstva.

Správne riešenie je dodatočné daňové priznanie.

Je to len môj názor.

apo
bea
02.07.12,10:15
Áno dodatočné daňové priznanie k DPH za máj, požiadanie DÚ o vrátenie DPH. Ale tak, ako píšeš, dobropis vystaviť nemôžeme a preto musíme stornovať pôvodnú faktúru (listom) a nahradiť ju novou, s tými istými dátumami a tým istým číslom a opravenou adresou a bez DPH....
calimero1
16.02.13,12:32
Dobry den.
Ako by ste riesili toto z pohladu mesacneho platcu DPH?

1. V januari odoslany tovar zakaznikovi na dobierku spolu s vystavenou fakturou.
2. Vo februari posta vratila balik naspat ako neprevzaty, zakaznik teda neprevzal ani tovar, ani fakturu.

Spravit storno alebo dobropis povodnej faktury? S akym datumom?

Vdaka.
yvica
26.03.13,11:08
potrebovala by som poradiť: faktúra vystavená 311/642 suma 723,50 - neplatca dph respektíve tam bola oneskorená registrácia, dph bola dopočítaná dodatočne, potom storno fa 311/642,343 zákl. 602,92 a dph 120,58 ale na 642 mi zostala visieť dph 120,58 bola síce dodatočne odvedená ale teraz neviem ako to urobiť? dík
zuzka34
03.04.13,13:27
viete riešenie?, som v podobnej sitiácii
detektív
22.05.13,10:50
Ahojte,
prosím ako riešiť tento problém. Vystavená faktúra v účtovníctve nedopatrením je nižšia ako obdržal zákazník.Zákazník zaplatil celú faktúru.Prosím,ako urobiť opravu.Správna fa je tá u zákazníka.
azla
22.05.13,11:49
Postup by mal byť takýto, že fa opraviš na správnu výšku, doučtuješ a podaš DDP k Dph ak už za dané obdobie bolo podané daňové priznanie k Dph.
Sisa 86
16.08.14,15:40
Dobry den, tiez by som potrebovala poradit - v aprili som vystavila fakturu za skolenie, a teraz v auguste pri inventarizacii pohladavok a zavazkov (30.6. nam skoncil fiskalny rok) som zistila, ze odberatel eviduje fakturu na nizsiu sumu nez je v nasom uctovnictve (spravne podla dohodnutych podmienok) zaevidovana. Skratka sa mi podarilo vytlacit a poslat fakturu, ktoru som v systeme sice opravila, ale poslala som nespravnu na nizsiu sumu. :(Co robit v takomto pripade? Obe strany su platcami DPH, my sme DPH v aprili odviedli... Je mozne vystavit im teraz v auguste doklad - fakturu - na cenovy rozdiel, pricom tento doklad si my nezaevidujeme?
Vopred velka vdaka za rady..
apo
17.08.14,08:34
Tebou navrhnutý postup by sa dal risknúť ešte v roku 2013. Sme v roku 2014, podávame kontrolné výkazy DPH. V systéme kontroly väzieb sa zistí rozdielna DPH medzi dodávateľom a odberateľom. Tu pomôže iba poslať správnu faktúru odberateľovi a on v kontrolnom výkaze za apríl, respektíve 2.q. podá dodatočný kontrolný výkaz. Môže podať dodatočné DP a rozdiel na dani si pýtať. V roku 2013 by som v rozdiele dani vybral pokladničný doklad a daň by som odpočítal pozdejšie. V roku 2014 ani to sa nedá, lebo pokladničný doklad je v B3 a faktúra v B2 kontrolného výkazu.
Sisa 86
17.08.14,15:06
Ano, toho kontrolneho vykazu som sa aj obavala. :/ Dakujem velmi pekne za rychlu odpoved :) poslem im teda fakturu opravenu, snad nebude mat druha strana namietky.
lilly1210
26.09.14,08:32
V auguste bola vystavena faktura a zaslany tovar zakaznikovi.
Fakturu sme si dali do uctovnictva za august a odviedli DPH.
Dnes, 26.9., sa nam vratil tovar aj faktura s tym, ze pre financne problemy zakaznik nie je schopny fakturu uhradit a teda celu objednavku rusi. Fakturu si nezauctoval a teda ani neuplatnil.
Co s tou fakturou a nasou odvedenou DPHckou?
Mame si fakturu vystornovat so septembrovym dátumom?
emma01
26.09.14,09:34
Vystavíš opravnú faktúru - dobropis podľa § 25 ods. 1 písm. a). DPH si uplatníš v období, v ktorom opravnú faktúru vystavíš. Do KV ti pôjde do oddielu C1.
apo
27.09.14,18:38
Súhlasím s emma01.

Poznámka k tvojmu odberateľovi. Sú to čudáci. Objednajú si tovar a faktúru nedajú ani do účtovníctva. Predpokladám že sa nejedná o zásielkový obchod. Doporučujem aby si im priateľsky poradil nech si dajú do účtovníctva faktúru spolu s dobropisom v mesiaci september. Im to neublíži sa krížová kontrola cez KV nenájde problém.

Ak by sa jednalo o zásielkový predaj, ten som naposledy účtoval v roku 1996. Dnes si nedovolím riešiť dátum dodania a následné dôsledky pri vrátení tovaru.