katkam
26.04.07,09:46
Vie mi mi niekto poradit, ohľadne prechudu na euro.....Neviete od kedy bude potrebné zverejňovať ceny na dokladoch aj v SKK aj v EUR????
Ďakujem
Katka
karpis
26.04.07,07:51
Myslím že od 1.7.2008
endrju
26.04.07,14:59
Vie mi mi niekto poradit, ohľadne prechudu na euro.....Neviete od kedy bude potrebné zverejňovať ceny na dokladoch aj v SKK aj v EUR????
Ďakujem
Katka

Nevieme - ešte nenadobudol účinnosť žiaden všeobecne záväzný predpis, z ktorého by tento dátum vyplýval.

Avšak zatiaľ je predpoklad, že to bude práve ten dátum, o ktorom písala Zuzka (karpis) v predchádzajúcom príspevku.

Podľa mne známych informácií nadobudnutie účinnosti prvých všeobecne záväzných predpisov súvisiacich s prechodom z SKK na EUR sa očakáva k 1.1.2008.
Dovtedy sa pohybujeme stále na úrovni želaní a slovných deklarácií príslušných a niekedy aj nepríslušných predstaviteľov rôznych inštitúcií. :cool:
ilona
27.04.07,04:58
Ja som čítala,že do konca roka 2008 sa bude viesť účtovníctvo v sk a v sk sa urobí aj účtovná uzávierka za rok 2008.Všetky účtovné výkazy bude treba prehodiť do eur,aby sme od začiatku roka 2009 mohli učtovať v platnej mene v eur.Mali by sme mať na to pripravený informačný systém. V tomto vidím veľký problém.Napr.v našom podniku budeme potrebovať na nové kasy okolo pol milionika a z kadial ich nabrať?
Orim
27.04.07,13:40
Keď som bol v Španielsku, tak rok pred zavedením eura, sa všade uvádzali dve meny, ale potom po zavedení to mali na niektorých veciach v obrátenom garde, ešte uvádzali ceny aj v pesetách ale len pri konečných súčtoch.

Mám však pocit, že z počiatku to bolo len u celkových súčtov a až neskoršie to bolo u každého výrobku. Už si to nepamätám. V tom obrátenom garde to bolo určite tak, že len na konci boli sumy v inej mene.

A dve ceny mali aj u výrobkov v obchodoch.

Vtedy mi tvrdili, že je to tak vo všetkých štátoch kde sa mení mena na euro. A ďalej bol stály kurz, nebol rozdiel medzi nákupom a predajom ale len v menách ktoré prechádzali na euro napr. peseta marka. A ani poplatok za výmenu som neplatil.

Preto to odhadujem, že to bude aj u nás takto.

To je od 1.1.2008 by to malo všetko fungovať.
vaha
07.05.07,11:39
Na summite obchodu -INTRACO - pán splnomocnenec vlády na euro... informoval, že v týchto dňoch by mal byť zverejnený návrh generálneho zákona o euro...samozrejme ešte bude musieť prejsť legislatívou. Tento zákon by mal určovať presné dátumy, odkedy.. predpokladom je jún 2008.
camelfly
07.05.07,15:33
aspoň malinko:

Významné udalosti a termíny pri prechode na euro

* Všetky prípravy na euro by podľa ITAS mali banky ukončiť do 31. marca 2008 a podniky do konca mája 2008
* Povinné duálne zobrazovanie cien sa zavedie najneskôr mesiac po určení konverzného kurzu – očakávaný dátum pre duálne zobrazovania je 1. júl 2008
* 1. januára 2009 – vstup do eurozóny
* Od 1. januára do 16. januára 2009 – duálny obeh koruny a eura
* Povinné duálne zobrazovanie bude platiť dvanásť mesiacov od vstupu do eurozóny, ďalších šesť mesiacov je dobrovoľné
* Bankovky bude možné v bankách vymieňať do konca roku 2009 a mince do konca júna 2009
* Národná banka Slovenska bude vymieňať bankovky bez časového obmedzenia a mince do konca roku 2013

PRAMEŇ: Aktualizácia Národného plánu zavedenia eura v SR na roky 2007 – 2009, ITAS


a presne ako napísal Andrej tak chýba legislatíva:


Firmám, ktoré sa o prechod na spoločnú európsku menu zaujímajú, sťažuje situáciu chýbajúca legislatíva. Vláda v ostatných mesiacoch prípravy na euro zanedbala. Mešká analýza o legislatíve, ktorá sa týka prepočítavania hodnoty akcií a základných imaní firiem, hoci mala byť hotová ešte v roku 2005.
endrju
12.05.07,15:09
Pre záujemcov o oficiálne informácie:

http://www.euromena.sk/
azalka
04.10.07,15:33
Vie mi mi niekto poradit, ohľadne prechudu na euro.....Neviete od kedy bude potrebné zverejňovať ceny na dokladoch aj v SKK aj v EUR????
Ďakujem
Katka
Duálne oceňovanie (podľa generálneho zákona scháleneho zatiaľ len Národnou radou) "sa začína jeden mesiac po dni určenia konverzného kurzu a končí sa jeden rok po dni zavedenia eura", t.j. od 1.7.2008.
Zatiaľ je to jediný zákon, kt. sa tejto problematiky dotýka, ale budeme si musieť počkať na ďalšie( daňové, vyhlášku o ERP, a pod).
Inak, informácie môžete získať na web stránkach :
www.nbs.sk
www.euro.vlada.gov.sk/
www.finance.gov.sk
Ja mám nastavené RSS správy, takže tam nemusím stále chodiť a zisťovať čo je nové.
Zoltán Kovács
04.10.07,15:39