slabikar
26.04.07,09:48
paradoxna situacia - ked poslem navrh na zapis sro poštou na ORSR, tak to je ok, ale ked osobne poslem kamarata, tak musi mat plnomocenstvo??? ved postou tiez moze poslat hocikto moje papiere no nie? ci nemusi byt plnomocenstvo?
Zoltán Kovács
26.04.07,08:04
paradoxna situacia - ked poslem navrh na zapis sro poštou na ORSR, tak to je ok, ale ked osobne poslem kamarata, tak musi mat plnomocenstvo??? ved postou tiez moze poslat hocikto moje papiere no nie? ci nemusi byt plnomocenstvo?

Pri osobnom podaní sa skúma v akom vzťahu je podávateľ k predmetnej sro, či vôbec môže v jej mene konať. Preto je potrebné splnomocnenie. Pri podaní poštou sa to neskúma, explicitne vychádzajú asi z toho, že to podáva kompetentná osoba.
slabikar
26.04.07,08:07
no a to je ten paradox, ved posta je takmer uplne anonymna
Peterka
26.04.07,08:42
Odkedy toto platí, lebo ja som v roku 2006 podával niekoľko návrhov na sro a nikto neskúmal kto som a ani aký mám vzťah k sro.
josh
26.04.07,08:44
Ja podavam tyzdenne v priemere jeden navrh, uz asi 3 roky a nikto sa ma v zivote na nic nepytal. V NR.
Zoltán Kovács
26.04.07,09:05
Ja som podával návrh vlastnej sro a veru vypýtali si môj OP, či som poverená osoba a či mám právo konať v mene spoločnosti.
josh
26.04.07,09:44
Navrh musi byt vyhotoveny pisomne. Pisomnym ukonom je ten ukon, ak je listina podpisana.
Sud sa riadi ustanoveniami verejneho prava, podla ktoreho moze vykonavat iba to, co ma vyslovne urcene ako pravomoc (nemoze napriklad overovat podpisy, lebo to nema vyslovne urcene ako kompetenciu, atd...).
Zo ziadneho pravneho predpisu nevyplyva, ze by sud pri _dorucovani_ navrhu mal skumat totoznost osoby, ktora navrh dorucuje. Dolezite je pre spravnost navrhu, ci bol vyhotoveny v sulade so zakonom (pisomna forma, osvedceny podpis, formular, atd). Prave pre toto ma sud _zakazane_ skumat totoznost osoby. (Sukromne pravo - vsetko, co nie je zakazane, je dovolene. Verejne pravo - vsetko je zakazane, co nie je vyslovne dovolene).
Takze to musia prevziat podla mna, aj od osoby, ktora nie je na dorucenie splnomocnena.
slabikar
30.04.07,11:23
tak už to mám poriešené. poslal som kolegu, ktorý to tam jednoducho odovzdal bez zisťovania totožnosti a dali mu aj potvrdenie o odovzdaní. Okresný Súd Prešov
Chobot
30.04.07,12:35
Tiež som podával aj osobne na OR a pri podaní overenie totožnosti nepýtali.

Asi to zadávateľ otázky trochu poplietol, lebo skutočne je jedno, či to niekto pošle poštou alebo podá osobne, toho, kto návrh podáva sa totožnosť nezisťuje.

Podstatné je, kto návrh vyhotovil a podpísal. V ideálnom prípade by to mala byť osoba (osoby), ktoré sú oprávnené konať v mene spoločnosti - predstavenstvo, konateľ,.... Podpis na návrhu musí byť overený.

Pokiaľ návrh nevypracovala osoba oprávnená konať v mene spoločnosti, ale iná osoba (napr. firemný právnik), musí byť táto osoba splnomocnená na konanie v mene spoločnosti a toto splnomocnenie musí byť priložené k návrhu (najlepšie je, ak je to notársky zviazané). Ak splnomocnenie nie je priložené, súd návrh zamietne.

Potom je už jedno, kto fyzicky doručí návrh do podateľne (môže to byť aj asistentka, kuriér, pošta,..). Súd skúma dokumenty, nie doručovateľa.
slabikar
02.05.07,11:40
nie nepoplietol som to. si to este raz precitaj.
Chobot
02.05.07,11:49
nie nepoplietol som to. si to este raz precitaj.

Tak som si to ja zle prečítal. Tu je môj názor:

Keď pošleš kamaráta, ktorý iba odnesie návrh podpísaný konateľom firmy, tak splnomocnenie nepotrebuje, on bude iba akoby kuriérom.

Ak však ten kamarát vypracuje ten návrh a podpíše ho a nie je konateľom firmy, tak musí pripojiť splnomocnenie od konateľa. V podateľni ho síce od neho pýtať nebudú, ale súdny úradník, resp. sudca návrh zamietne, ak nebude priložený.
gopo
03.05.07,11:55
ak idem na OR, musim mat podpisy v spol.zmluve overene u notara alebo staci na matrike?
Danila
03.05.07,12:02
ak idem na OR, musim mat podpisy v spol.zmluve overene u notara alebo staci na matrike?Musíš mať overené. U notára, alebo na matrike