aandy
30.01.05,10:40
Som živnostník,mám príjem z podnikania a z prenájmu.Môžem si v podnikaní uplatniť výdavky skutočné,podľa dokladov a v prímoch z prenájmu paušálne 25%?Rátajú sa do paušálnych 25% aj pladby do fondov,alebo sa priratávajú k tomu.
aandy.
viktoria
30.01.05,10:52
Nemôžeš kombinovať paušál a skutočné výdavkzy čiže ak chceš paušál na prenájom musíš si uplatniť paušál aj na živnosť alebo opačne.

Do paušálných výdavkoch nie sú započítané odvody.
Denisa
30.01.05,15:27
Viktoria má pravdu. Práve som také DP robila...;)
carduelis
31.01.05,10:59
Hľadala som, ale nenašla...Viete mi poradiť, v akom poradí sa od príjmu odpočítavajú jednotlivé položky pri uplatnení si paušálnych výdavkov? Jední tvrdia, že najprv sa odpočíta 25% - ako paušál, potom odvody a nezdaniteľná čiastka a tí druhí, že sa najprv odpočítajú odvody, nezdaniteľná čiastka a až na koniec tých 25% ako paušál.

Ešte by som potrebovala vedieť, či stačí mať len založené faktúry - príjmy a výpisy z BÚ, alebo treba robiť nejaké evidencie a pod.

Ďakujem
emily
31.01.05,11:18
zober si daň. priznanie a to Ťa povedie v akom poradí máš robiť, a čo sa týka evidencie , eviduješ len príjmy
aandy
31.01.05,15:01
Podľa DP by som mal v odd.VI priznávať príjmy a výdavky z podnikania a zrátať ich v riadku 8 a prenájom je v riadku 9/odvoláva sa na §6ods.3/,čiže tam by som si mohol uplatniť paušál 25%,pretože to nie je príjem z podnikania,na to ani nemám živnosť.Ak tomu teda dobre rozumiem.aandy
emily
31.01.05,19:59
Podľa DP by som mal v odd.VI priznávať príjmy a výdavky z podnikania a zrátať ich v riadku 8 a prenájom je v riadku 9/odvoláva sa na §6ods.3/,čiže tam by som si mohol uplatniť paušál 25%,pretože to nie je príjem z podnikania,na to ani nemám živnosť.Ak tomu teda dobre rozumiem.aandy
neviem andy či Ti dobre rozumiem. Ako uvádzaš v odd.VI priznávaš prijmy a výdavky, v r. 8 súčet v r. 9 nájom. Ale keď sa rozhodneš uplatniť % z príjmov, uplatňuješ ich z úhrnu príjmov podľa §6 odst.1-3. t.j. nemôžeš kombinovať paušálne a skutočné výdavky (§6odst.10).
K 25% prirátaš ešte odvody poistného.
Nike
31.01.05,20:12
Hľadala som, ale nenašla...Viete mi poradiť, v akom poradí sa od príjmu odpočítavajú jednotlivé položky pri uplatnení si paušálnych výdavkov? Jední tvrdia, že najprv sa odpočíta 25% - ako paušál, potom odvody a nezdaniteľná čiastka a tí druhí, že sa najprv odpočítajú odvody, nezdaniteľná čiastka a až na koniec tých 25% ako paušál.

Ešte by som potrebovala vedieť, či stačí mať len založené faktúry - príjmy a výpisy z BÚ, alebo treba robiť nejaké evidencie a pod.

Ďakujem
§ 6 ods.10: ..."Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách
výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka

okrem zaplateného poistného a príspevkov,

ktoré je daňovník povinný platiť; toto poistné a príspevky

si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej

výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov

týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch

v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach."

Mne z toho vychádza = príjmy - 25% - preukázateľné poistné = základ dane
Čo na to ostatní.
MIRKA
31.01.05,20:42
podľa tejto diskusie a zákona tzn., že keď si nemôžem uplatniť výdavky na takýto prenájom paušálom, tak si ich môžem podľa skutočných výdavkov, ale vtedy musím viesť účto, alebo iba evidenciu? Dosť nechápem § 6 ods.11 a hlavne bodu b).

Prosím, poraďte, lebo mám tiež takého živnostníka.
Nike
31.01.05,20:52
podľa tejto diskusie a zákona tzn., že keď si nemôžem uplatniť výdavky na takýto prenájom paušálom, tak si ich môžem podľa skutočných výdavkov, ale vtedy musím viesť účto, alebo iba evidenciu? Dosť nechápem § 6 ods.11 a hlavne bodu b).

Prosím, poraďte, lebo mám tiež takého živnostníka.
Tak ako hovoríš. Ak si neuplatníš paušálne výdavky, ale preukázateľné tak musíš viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 čo je v podstate JU.
MIRKA
31.01.05,21:01
Tak ako hovoríš. Ak si neuplatníš paušálne výdavky, ale preukázateľné tak musíš viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 čo je v podstate JU.
to je choré.....

a táto osoba si bude viesť dve JÚ alebo jedno? a ako sa môže takýto majetok odpisovať v zmysle § 6 ods. 11 bod b) ?
Nike
31.01.05,21:16
Mirka nerozumieme si.

(11) Ak daňovník uplatňuje pri príjmoch uvedených

v odseku 3 preukázateľne vynaložené daňové výdavky,

vedie počas celého zdaňovacieho obdobia evidenciu o

a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede,

b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, ktorý

možno odpisovať,

c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.

Podľa tohto neodpisuje, ale vedie evidenciu.
MIRKA
31.01.05,21:31
OK, akosi si neviem preložiť bod b do mojej reči :confused: . čo znamená "viesť evidenciu o majetku, ktorý možno odpisovať"?
Zuzina
03.03.05,11:50
Ak ak si pri prenájme neuplatním paušálne výdavky, môžem si uplatniť odpisy? A ak je prenajímateľ platca DPH, pretože je aj živnostník, môže si aj z dokladov energií pýtať DP, ak nehnuteľnosť nie je v obchodnom majetku firmy?

Táto novinka (čo sa týka prenájmu) veľa ľudí privádza do úplneho šialenstva.
Zuzina
04.03.05,06:30
Iba sa opravujem:



...nárokovať DPH ...
skvrnka
17.03.05,13:00
Pri uplatnovani paušalnych výdavkov 25% ratam
-prijmy -minus náklady 25% z prijmov minus odvedené poistne
potom sa to rovna zaklad dane
- aj prijmy aj odvod poistneho mi prebieha cez bankové vypisy
kde okrem toho su aj uroky (dan z urokov mi banka nevycisluje, lebo
uroky su cca 2,- resp. 3,-Sk)
Podla mna uroky, ktore mam na vypise sa nezaratávaju do prijmov
ak uplatnujem pausalne vydavky, pretoze pri uplatnovani pausal.výdavkov
nie som uctovnou jednotkou a nie som povinna úctovat (teda plati
paragraf 17 ods. 3a), len neviem či je môj nazor spravny.