Difi
26.04.07,13:49
Dobrý deň,
naša firma vystavila odberateľskú faktúru v SKK zahraničnému odberateľovi, pri úhrade odberateľ prepočítal vlastným kurzom na EUR a poukázal na náš EUR devízový účet.
Príklad: vystavená OF v SKK: 20.03.2007 414.560,00
Uhradená v EUR: 26.03.2007 12.328,00 (0,55- zaokrúhlil nadol) kurz 33,626
NBS kurz : 20.03.2007 32,878
NBS kurz : 26.03.2007 33,590
Ako zaúčtovať úhradu (aký kurz treba používať), aby sme boli istý, že OF je celkom uhradená?
karpis
26.04.07,12:01
Myslím, že odberateľ použil kurz NBS z 27.3, takže fa bola uhradená nie 26.3 ale 27,3 nie je to náhodou takto
liba2
26.04.07,14:06
Dobrý deň,
naša firma vystavila odberateľskú faktúru v SKK zahraničnému odberateľovi, pri úhrade odberateľ prepočítal vlastným kurzom na EUR a poukázal na náš EUR devízový účet.
Príklad: vystavená OF v SKK: 20.03.2007 414.560,00
Uhradená v EUR: 26.03.2007 12.328,00 (0,55- zaokrúhlil nadol) kurz 33,626
NBS kurz : 20.03.2007 32,878
NBS kurz : 26.03.2007 33,590
Ako zaúčtovať úhradu (aký kurz treba používať), aby sme boli istý, že OF je celkom uhradená?
Difi, inkaso za odb. fa zaúčtuj kurzom NBS dňa pripísania sumy na váš devízový účet. Rozdiel oproti sume na fa je kurzový rozdiel.
jenny7
22.05.07,06:48
Ja mávam podobné prípady:- vystavíme faktúru v SKK zahr.odberateľovi napr. 1000Sk, príde nám úhrada na SKK účet, ale nabehne nám to v EUR ako 29EUR banka to preráta svojím kurzom (34Sk) čiže nám nabehlo 986,-Sk. Faktúru zaúčtujem ako 311/601 1000,-Sk, úhradu faktúry zlikvidujem celú,aby sa mi pohladávky vyčistili 221/311 1000,-Sk a rozdiel zaúčtujem ako 221/568AU -14,Sk Čo myslíte, mám to takto správne?? Nemôžem to zaúčtovať ako kurz.rozdiel,pretože faktúra nie je vystavená v cudzej mene, ale v SKK,takže preto som použila 568AU ako poplatok banke. Môže sa mi na to niekto mrknúť a napísať svoj názor??Budem rada, zatiaľ ďakujem.
liba2
22.05.07,08:47
Ja mávam podobné prípady:- vystavíme faktúru v SKK zahr.odberateľovi napr. 1000Sk, príde nám úhrada na SKK účet, ale nabehne nám to v EUR ako 29EUR banka to preráta svojím kurzom (34Sk) čiže nám nabehlo 986,-Sk. Faktúru zaúčtujem ako 311/601 1000,-Sk, úhradu faktúry zlikvidujem celú,aby sa mi pohladávky vyčistili 221/311 1000,-Sk a rozdiel zaúčtujem ako 221/568AU -14,Sk Čo myslíte, mám to takto správne?? Nemôžem to zaúčtovať ako kurz.rozdiel,pretože faktúra nie je vystavená v cudzej mene, ale v SKK,takže preto som použila 568AU ako poplatok banke. Môže sa mi na to niekto mrknúť a napísať svoj názor??Budem rada, zatiaľ ďakujem.
Fa je síce vystavená v SKK, ale úhrada je v cudzej mene. Ak suma 986 Sk (v príklade) vznikla prepočtom kurzom banky, tak ten rozdiel do 1000 Sk je podľa mňa kurzový rozdiel.
Ja mám takú skúsenosť, že ak ide o poplatok banke, zvyčajne to v informáciach banky o realizácii úhrady je uvedené.
jenny7
22.05.07,09:04
áno, hodnota 986 vznikla prepočtom kurzom kom.banky..Práveže to účtovanie kurz.rozielu by sa malo používať len v prípade ak ide o prípad, keď oba prípady sú v cudzej mene - faktúra vystavená v EUR aj úhrada v EUR, ale ja mám faktúru v SKK a na účet to prišlo v EUR ale prerátané na SKK, lebo je to bežný účet. Ja som si v takýchto prípadoch vytvorila analytiku na 568 -ako poplatky - rozdiely pri úhradach faktúr...a začala som to tento rok účtovať na 568. Minulý rok som to dávala na 563,ale bolo mi poradené, že to tam nemôžem dávať, lebo účt.prípady nie sú v cudzej mene. Hm, tak neviem, kam to zaúčtovať?? Díky Libka2 za tvoj názor.
Fany
24.07.07,06:48
Ja mám opačný problém. Faktúra je vystavená na Slovensku ale v Eur a aj príjmový doklad je v Eur. Mám si prerátať sumu kurzom NBS v deň úhrady a zaúčtovať môj výdavkový doklad v Sk ? Môžem to takto urobiť?
liba2
24.07.07,07:22
Ja mám opačný problém. Faktúra je vystavená na Slovensku ale v Eur a aj príjmový doklad je v Eur. Mám si prerátať sumu kurzom NBS v deň úhrady a zaúčtovať môj výdavkový doklad v Sk ? Môžem to takto urobiť?
Treba upresniť o akú fa ide: VF alebo DF. predpokladám že DF.
Ak ste zaplatili v EUR v hotovosti, tak vám EUR ubudlo v pokladni, teda VPD môže byť vystavený len na EUR. Všetky doklady znejúce na cudziu menu sa účtujú v SKK.
ekopo
24.07.07,07:48
A ešte doplním: účtuje sa cez valutovú pokladňu !
Fany
24.07.07,08:18
A ešte doplním: účtuje sa cez valutovú pokladňu !
A ak firma kúpila valuty - Eurá od súkromnej osoby a nemá o tom doklad? Ako zaúčtuje toto do valutovej pokladne? Čo s tým? Môže to dať trebárs ako Eur-pôžičku spoločníka do firmy a vrátiť mu to potom v Sk?
ekopo
24.07.07,08:23
A ak firma kúpila valuty - Eurá od súkromnej osoby a nemá o tom doklad? Ako zaúčtuje toto do valutovej pokladne? Čo s tým? Môže to dať trebárs ako Eur-pôžičku spoločníka do firmy a vrátiť mu to potom v Sk?
Takýto prípad zaúčtuje kurzom NBS v deň nákupu.
Fany
27.07.07,10:44
Robím to prvýkrát, tak sa ospravedlňujem za neznalosť.
Mám tu dodávateľskú faktúru od slovenskej firmy na celkovú sumu v EUR a aj príjmový doklad o našej platbe za túto faktúru, kde je tiež suma v EUR. Mám si kurzom NBS prerátať celú faktúru a tiež príjmový doklad a zaúčtovať to v účtovníctve v sumách SK (tiež náš VD by bol potom v SK), alebo si mám vytvoriť valutovú pokladňu, tam dať Eurá a faktúru, PD aj náš VD účtovať v Eur? Lenže v účtovníctve mám účtovať iba v SK, tak keď si vytvorím AE k 211 ako pokladnica valutová, vediem na tomto účte Eurá alebo prepočet na Sk?
liba2
27.07.07,13:31
Robím to prvýkrát, tak sa ospravedlňujem za neznalosť.
Mám tu dodávateľskú faktúru od slovenskej firmy na celkovú sumu v EUR a aj príjmový doklad o našej platbe za túto faktúru, kde je tiež suma v EUR. Mám si kurzom NBS prerátať celú faktúru a tiež príjmový doklad a zaúčtovať to v účtovníctve v sumách SK (tiež náš VD by bol potom v SK), alebo si mám vytvoriť valutovú pokladňu, tam dať Eurá a faktúru, PD aj náš VD účtovať v Eur? Lenže v účtovníctve mám účtovať iba v SK, tak keď si vytvorím AE k 211 ako pokladnica valutová, vediem na tomto účte Eurá alebo prepočet na Sk?
Fany, niečo ti už bolo poradené, niečo si sa dozvedela z tejto témy, ale tu je to o fa v EUR SKK a úhrade v Sk EUR, teda si mimotemy .
Odporúčam pridať novú tému a skopírovať otázku. Neviem či robíš JU alebo PU a v akom účt. programe, lebo z tvojej otázky mám pocit že účtuješ "ručne", inak by si vedela, že doklady znejúce na cudziu menu účtujeme v obidvoch menách - a ako, to záleži aj od softu. :)
Fany
29.07.07,14:58
Fany, niečo ti už bolo poradené, niečo si sa dozvedela z tejto témy, ale tu je to o fa v EUR a úhrade v Sk, teda si mimotemy .
Odporúčam pridať novú tému a skopírovať otázku. Neviem či robíš JU alebo PU a v akom účt. programe, lebo z tvojej otázky mám pocit že účtuješ "ručne", inak by si vedela, že doklady znejúce na cudziu menu účtujeme v obidvoch menách - a ako, to záleži aj od softu. :)
Ďakujem za radu, ani som netušila, že sa mi niečo také dá nastaviť v programe (MRP WIN, PU), ale toto ma vyburcovalo k hlbšej analýze programu a mám to. Naozaj som doteraz nič podobné nerobila, preto som žiadala o radu.
Ešte raz vďaka.
renix1
10.09.08,08:08
prosím o radu DF vystavená v EUR a zaplatená bola z korunového účtu a to tak, že nebol zadaný príkaz na 476 EUR ale sa preplatilo 14908,80 Sk. Ako to zaúčtujem? Pri úhrade použijem pôvodný kurz?
DF 476,- EUR / 14908,80 Sk kurz 31,321
úhrada z SKK účtu: 14908,80 Sk
Gabi03
10.09.08,08:13
prosím o radu DF vystavená v EUR a zaplatená bola z korunového účtu a to tak, že nebol zadaný príkaz na 476 EUR ale sa preplatilo 14908,80 Sk. Ako to zaúčtujem? Pri úhrade použijem pôvodný kurz?
DF 476,- EUR / 14908,80 Sk kurz 31,321
úhrada z SKK účtu: 14908,80 Sk

Zaúčtovanie DF, kurzom NBS (podľa dátumu vystavenia, alebo prijatia - podľa internej smernici),
zaúčtovanie platby - ak z korunového účtu, záväzok bude v tvojej evidencii vyrovnaný, účtuješ v SKK. Ale myslím, že dodávateľ sa ozve, že ste neuhradili presnú výšku (najmä ak bude nižšia). Ak budete musieť doplácať, bude to kurzový rozdiel.
KvetkaK
10.09.08,08:20
Zaúčtovanie DF, kurzom NBS (podľa dátumu vystavenia, alebo prijatia - podľa internej smernici),
zaúčtovanie platby - ak z korunového účtu, záväzok bude v tvojej evidencii vyrovnaný, účtuješ v SKK. Ale myslím, že dodávateľ sa ozve, že ste neuhradili presnú výšku (najmä ak bude nižšia). Ak budete musieť doplácať, bude to kurzový rozdiel.
A nemá byť faktúra zaúčtovaná do záväzkov kurzom NBS zo dňa, kedy bol skutočne dodaný tovar, služba?
Gabi03
10.09.08,08:22
A nemá byť faktúra zaúčtovaná do záväzkov kurzom NBS zo dňa, kedy bol skutočne dodaný tovar, služba?

Podľa § 26 zákona o DPH, kurzom platným v deň vzniku daňovej povinnosti.
renix1
10.09.08,08:55
Zaúčtovanie DF, kurzom NBS (podľa dátumu vystavenia, alebo prijatia - podľa internej smernici),
zaúčtovanie platby - ak z korunového účtu, záväzok bude v tvojej evidencii vyrovnaný, účtuješ v SKK. Ale myslím, že dodávateľ sa ozve, že ste neuhradili presnú výšku (najmä ak bude nižšia). Ak budete musieť doplácať, bude to kurzový rozdiel.

ďakujem
KvetkaK
10.09.08,10:40
Podľa § 26 zákona o DPH, kurzom platným v deň vzniku daňovej povinnosti.
Ale ja som nemyslela čo sa týka DPH, ale knihy záväzkov.
Gabi03
10.09.08,10:45
Ale ja som nemyslela čo sa týka DPH, ale knihy záväzkov.

Prepočet kurzom, resp. vznik daňovej povinnosti, vzhľadom na DPH a účtovníctvo môže byť jednotné, alebo rôzne. Ak sú tieto dátumy rôzne, tak pre DPH podľa horeuvedeného paragrafu, a podľa účtovníctva dňom zápisu do účtovníctva. Aj toto by malo byť určené v internej smernici.