zuzanask
26.04.07,14:11
viete mi povedat ze kedy sa vystavuje predfaktura aj s DPH?
ma byt na predfakture aj rozpis dph a tato dph z predfaktury sa ma zaratat do priznania o DPH? a potom uz normalna faktura neoplvnuje zaklad pre DPH.
ide o vystavenie predfaktury.
dakujem
randy
26.04.07,12:15
zdravím.. predfaktúra (zálohová faktúra) sa vystavuje bez DPH... len konečná suma, ktorú chcete "inkasovasť"..
po prijatí peňazí sa do piatich dní vystavý "normálna" faktúra, kde bude už DPH uvedená ako časť z prijatej platby...
pri dofaktúrovaní sa vyúčtuje normálna výška, a "mínusom" sa uvedie už zaplatené DPH aj samotná fakturačná čiastka...

dúfam, že aspoň trošku pomohlo...
Zoltán Kovács
26.04.07,12:17
zdravím.. predfaktúra (zálohová faktúra) sa vystavuje bez DPH... len konečná suma, ktorú chcete "inkasovasť"..
po prijatí peňazí sa do piatich 15 dní vystavý "normálna" faktúra, kde bude už DPH uvedená ako časť z prijatej platby...
pri dofaktúrovaní sa vyúčtuje normálna výška, a "mínusom" sa uvedie už zaplatené DPH aj samotná fakturačná čiastka...

dúfam, že aspoň trošku pomohlo...

Povinnosť vystaviť daňový doklad od uhrady je 15 dní, nie 5. S tým samozrejme, že zdaniteľné plnenie je dátum úhrady.
zuzanask
26.04.07,12:19
no mne sa to tak zdalo
ale minuly rok v decembri mi moj uctovnik povedal ze chce predfakturu aby som vystavila s dph, ze to teraz ma byt tak. tak ma to pomiatlo. a to dph s predfaktury islo do danoveho a potom normalna faktura bola vystavena vo februari tohto roka.
je to takto chybne?
evina
26.04.07,12:52
no mne sa to tak zdalo
ale minuly rok v decembri mi moj uctovnik povedal ze chce predfakturu aby som vystavila s dph, ze to teraz ma byt tak. tak ma to pomiatlo. a to dph s predfaktury islo do danoveho a potom normalna faktura bola vystavena vo februari tohto roka.
je to takto chybne?

Ak sa uskutoční dodávka tovaru/služby v ten istý mesiac, tak sa vystaví predfaktúra /zálohová faktúra/ bez DPH a do 15 dní od uskutočnneia dodávky sa vystaví /konečná/ súhrnná faktúra s rozpisom DPH.

Ak je platba prijatá napr. v apríli a dodávka tovaru/služby sa uskutoční napr. v máji, tak potom sa vystaví zálohová faktúra/predfaktúra/ bez DPH. Na základe prijatej platby sa vystaví daňový doklad/faktúra do 15 dní od prijatia platby s daňovou povinnosťou dňom prijatej platby a na základe tejto faktúry sa odvedie DPH a zároveň vzniká nárok i na odpočet. O tejto sa neúčtuje, je braná stále ako záloha...
Po uskutočnneí dodávky tovaru/služby v máji sa vystaví súhrnná faktúra /konečná, ostrá/, kde bude vyčíslená celková suma ntto a DPH a odpočítaná suma ntto a DPH už odvedená /odpočítaná/ na základe faktúry s daňovou povinnosťou - deň prijatej platby. Píšem o dodávke tovaru/služby v tuzemsku...