johanka1981
26.04.07,16:35
Ahojte poradaci,
este stále platí, že:
reklamné predmety do 500 SK/ks - daňovo uznané a
reklamné predmety nad 500 Sk/ks - nedaňové?
Vdaka
Tweety
26.04.07,14:52
Platí, platí. Doplním: s logom fi, iba vtedy je to uznané.
Vladimír Ozimý
27.04.07,05:05
ja viem ale reagujem len na to že na školeniach pán Minarský hovoril o tom že to nie je správne zadefinované a že tento pojem je zabudnutý ešte zo starého zákona ked reklama bola trochu inak riadená čo sa týkalo uznateľnosti dnes reklama v plnej výške je daňový náklad a reklamné predmety sú druh reklamy takže on spomínal že pokiaľ to má prvky reklamy tak sa na to ohľad neberie v akej cene sú tie predmety...len na margo tejto témy
Lion Topoľčany
27.04.07,05:33
ja viem ale reagujem len na to že na školeniach pán Minarský hovoril o tom že to nie je správne zadefinované a že tento pojem je zabudnutý ešte zo starého zákona ked reklama bola trochu inak riadená čo sa týkalo uznateľnosti dnes reklama v plnej výške je daňový náklad a reklamné predmety sú druh reklamy takže on spomínal že pokiaľ to má prvky reklamy tak sa na to ohľad neberie v akej cene sú tie predmety...len na margo tejto témy

SZČO si chce dať vytlačiť prospekty o svojej firme=rekl.predmety ? cca 1000kusov v cene 10.000,-Sk, môže si to dať v plnej sume do nákladov ??
betka
27.04.07,06:04
Náklady na reklamu vynaložené za účelom prezentácie podnikateľ. činnosti, jeho tovarov, služieb, nehnuteľností, obhodného oznacenia výrobkov a iných práv a záväkov je výdavko daňovým - par.19/2/K
Náklady na reklamu tovarov a služiebsú formou: inzercie v period.a neperid.publikáciách, elektron.médiách, zverejńovanie plagátov, nápisov, transparentov, vystavovanie exponátov, priamych výdavkov súvisiacich so zhotovením reklám vo vlastnej réžii,

Náklady na ostatnú reklamu:
- preukáz. prostriedky vynaložené na reklamu: napr. poskytovanie jednorazových spotreb. blení, vzoriek tovaru, ochutnávka vlastných výrobkov, možnosť odskúšania výrobkov ....
- preukázateľne vynalož. prostriedky na nosič rekl. nápisu do 30 tis., označ. ochr. známkou.....

Za výdavky na reklamu nemožno považovať: náklady na osobnú spotrebu, výdavky vynaložené na organizovanie roznych akcií spojených s prezentáciou firmy a jej výrobkov, a to za účastí obchodných partnerov a ďalších hostí. (niekt. môžme považ. za daňové ale nie všetky, teda na akciu ako celok)
vikinka
27.04.07,06:04
SZČO si chce dať vytlačiť prospekty o svojej firme=rekl.predmety ? cca 1000kusov v cene 10.000,-Sk, môže si to dať v plnej sume do nákladov ??
Áno može v plnej výške-reklamné predmety § 19 písm.k.)
betka
27.04.07,06:07
SZČO si chce dať vytlačiť prospekty o svojej firme=rekl.predmety ? cca 1000kusov v cene 10.000,-Sk, môže si to dať v plnej sume do nákladov ??

podľa mna je to daňový náklad, slúžia na zabezpečenie Vašej podnik. činnosti, tieto prospekty sú označené Vašim obch.menom, logom...., a slúžia na reklamu Vaších tovarov a služieb.
betka
27.04.07,06:41
Platí, platí. Doplním: s logom fi, iba vtedy je to uznané.

To neplatí, daňovým nákladom sú aj nad 500 Sk, + logo .....

Zrejme ste si to pomýlili zo zák o DPH, kedy sa považuje a nepovažuje za dodanie tovaru

(3) Bezodplatné dodanie obchodných vzoriek na reklamu tovarov, bezodplatné dodanie reklamných predmetov, ak ich hodnota nepresiahne 500 Sk za jeden predmet a ak sú označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa, a dodanie vzoriek na kontrolné účely podľa osobitného predpisu5) sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.

Ak presiahne 500 Sk, tak sa považuje za dodanie za protihodnotu.


Ahojte poradaci,
este stále platí, že:
reklamné predmety do 500 SK/ks - daňovo uznané a
reklamné predmety nad 500 Sk/ks - nedaňové?
Vdaka

Johanka toto neplatí. Ak máte i za 1000 Sk, je to daňový náklad podľaa par.19/2/k. Nemýlme si sumu 500 Sk, o kt. nám hovorí zákon o DPH, kedy sa takýto predmet považuje za dodanie, a kedy nie...
johanka1981
27.04.07,06:51
Mne ide konkrétne o vizitky firmy a o brozury prezentujuce a priblizujúce činnost firmy.
betka
27.04.07,07:01
Johanka, daňový náklad.
Vladimír Ozimý
27.04.07,07:03
no určite by som to dal do nákladov
betka
27.04.07,07:15
Mýli nás zákon, kt. platil do roku 2003, kde bolo uvedené v par. 34-položky odpoč.od základu dane, kde bolo možné odpočítať od ZD reklamné predmety označené.....ak hodnota jedného predmetu nepresahuje 300 Sk, najviac do výšky 0.2 % ZD - nemýliť sa neplatí to
johanka1981
27.04.07,07:17
Dík, Betka
Vladimír Ozimý
27.04.07,07:17
neplatí to ale v paragrafe 21 ods 1 pism h) ako nedaňové výdavky je to bohužial uvedené...a to je problém že to zabudli odtiaľ vylúčiť a ľudí to mýli...pretože ak sú to raz reklamné predmety a ide o reklamu nech to stojí čo to stojí je v plnej výške uznateľný náklad inak to je reprezentácia a nie je to daňový náklad...takže chápem že sa ľudia mýlia
betka
27.04.07,09:52
DAňovými výdavkami nie sú výdavky na reprezentáciu, okrem.... nie je tam slovíčko vrátanie, takže sú daňovými výdavkami.
Fabrička
27.04.07,11:26
To je síce pravda, že na reklamu sa vzťahuje § 19, ods. 2, písm.k
ale čo poviete na § 21, ods. 2 písm. h, citujem "Daňovými výdavkami nie sú ... h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 500,- Sk za jeden predmet"

Prosím vaše názory, alebo bližšiu špecifikáciu reklamných predmetov podla uvedenej citáciu od Ing.. Minárskeho

Ďakujem

fabrička
Vladimír Ozimý
27.04.07,11:40
už som k tomu písal...o tri príspevky vyššie...je to tam zabudnuté z minulých rokov...ak je to reklama tak v plnej výške a nedeliť to ak to nie je reklama tak proste nedaňový
Milan Benka
27.04.07,11:55
§ 19

(1) Ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, 83) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis, 1) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon výškou dosiahnutého príjmu alebo výškou príjmu z prijatej úhrady, uplatní sa výdavok (náklad) alebo jeho časť do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dosiahnutý príjem alebo prijatá úhrada.


(2) Daňové výdavky, ktoré možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú
..............
k) výdavky (náklady) na reklamu vynaložené na účel prezentácie podnikateľskej činnosti daňovníka, tovaru, služieb, nehnuteľností, obchodného mena, ochrannej známky, obchodného označenia výrobkov a iných práv a záväzkov súvisiacich s činnosťou daňovníka so zámerom dosiahnutia, zabezpečenia, udržania alebo zvýšenia príjmov daňovníka,
..............


a tu nám tento zákon dáva limit

§ 21


(1) Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady), ktoré nesúvisia so zdaniteľným príjmom, aj keď tieto výdavky (náklady) daňovník účtoval, 1) výdavky (náklady), ktorých vynaloženie na daňové účely nie je dostatočne preukázané, a ďalej
.............
h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 500 Sk za jeden predmet,

Záver:

Daňovými výdavkami nie sú výdavky na repre okrem výdavkov na rekl. predmety ozn..... v hodnote do 500,- Sk vrátane.

Alebo keď vyhodíme z vety zápor:

Daňovými výdavkami sú výdaje na rekl. predmety ozn..... v hodnote do 500,- Sk vrátane.
Milan Benka
27.04.07,11:56
už som k tomu písal...o tri príspevky vyššie...je to tam zabudnuté z minulých rokov...ak je to reklama tak v plnej výške a nedeliť to ak to nie je reklama tak proste nedaňový


nie je to zabudnuté .....
Vladimír Ozimý
27.04.07,12:01
no práve...ja som bol na školeniach kde to vysvetlovali tak že ak je to reklama je to v plnej výške náklad ak je to reklamný predmet tak čo to je? predsa reklama ktorá smeruje k propagácii firmy....atd....takže potom ako to teda chápať
Milan Benka
27.04.07,12:03
V rámci tejto témy sú riešené tri prípady (ak som to dobre zrátal)
Napíš konkrétne ktorý máš na mysli.
Vladimír Ozimý
27.04.07,12:05
no ide o to že ak to je raz reklama a pojem reklamný predmet nemôžeš pomenovať hoci čo nie? tak potom má byť uznateľná v plnej výške a nie s limitom
Milan Benka
27.04.07,12:08
no ide o to že ak to je raz reklama a pojem reklamný predmet nemôžeš pomenovať hoci čo nie? tak potom má byť uznateľná v plnej výške a nie s limitom


Náklady na reklamu sú rôzne, len reklamné predmety majú limit. Takže náklady na reklamu sú veľmi citlivé na správne posúdenie. Vždy musíš sledovať konkrétny prípad.
betka
27.04.07,12:11
DAňovými výdavkami nie sú výdavky na reprezentáciu, okrem.... nie je tam slovíčko vrátanie, takže sú daňovými výdavkami.



§ 19

Záver:
Daňovými výdavkami nie sú výdavky na repre okrem výdavkov na rekl. predmety ozn..... v hodnote do 500,- Sk vrátane.

Alebo keď vyhodíme z vety zápor:

Daňovými výdavkami sú výdaje na rekl. predmety ozn..... v hodnote do 500,- Sk vrátane.

Myslim si, že je to totožné, len napísane obrátene..:)
Vladimír Ozimý
27.04.07,12:15
ale ak je to raz reklamný predmet ide o druh reklamy nie? ja idem na to logicky...ak je to reklama tak tym pádom je daňovouznateľný výdavok...ak to nie je reklama tak potom nejde o daňovouznateľný výdavok...
Milan Benka
27.04.07,12:20
ešte raz opakujem : zákon stanovuje limit.

Prečítaj si ešte raz prísp. č. 18
Vladimír Ozimý
27.04.07,12:24
benka ale ja ti plne rozumiem...ja len hovorím že ako náhle ide o reklamu mňa ten limit nezaujima rozumieme si? to jest ak ja dám spraviť perá pre svojích obchodných partnerov s logom v hodnote 1000 Sk za kus tak je reklama alebo nie je? podla mňa je a ak to je raz druh reklamy ta nemá limit nie? takže v plnej výške by to malo ísť do nákladov ja o tomto hovorím
skaspa
27.04.07,12:28
malo by to byť takto: reklama napr. na billboarde, v rádiu, v televízii, v časopise...neobmedzená (nejde o reklamný predmet, nikto nič nedostane, každý si reklamu len prečíta, vypočuje...)
reklama (označenie obchodného mena) napr. na pere, dáždniku, tričku..., čiže reklama na predmete, ktorý má pre "príjemcu" tohto predmetu iné "využitie" ako samotný nápis je zákonom obmedzená;
prečo to tak je? lebo napr. konateľ dá na drahé mobily označenie obchodného mena svojej firmy (teda tento mobil je reklamný predmet) a rozdá ich celej svojej rodine; ak by to nebolo zákonom obmedzené, išlo by o veľké úniky a takýmto spôsobom (cez reklamu) by z firmy mohol, trošku nadnese povedané, obdarovávať celú rodinu a boli by to daňové výdavky - preto je pri reklamných predmetoch obmedzená výška
Milan Benka
27.04.07,12:28
Reklamný predmet je druh reklamy, ktorý má limit.
§19 jasne vraví, že daňovým výdavkom je len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone ( 595/2003)
Vladimír Ozimý
27.04.07,12:32
ano máš pravdu a mne hovorí že reklama je v plnej výške uznaný daňový výdavok takže si to protirečí...ale nemôže mi to predsa v jednom paragrafe dovoliť uznať si to v plnej výške a v ďalšom limitovať to je kravina
Vladimír Ozimý
27.04.07,12:33
malo by to byť takto: reklama napr. na billboarde, v rádiu, v televízii, v časopise...neobmedzená (nejde o reklamný predmet, nikto nič nedostane, každý si reklamu len prečíta, vypočuje...)
reklama (označenie obchodného mena) napr. na pere, dáždniku, tričku..., čiže reklama na predmete, ktorý má pre "príjemcu" tohto predmetu iné "využitie" ako samotný nápis je zákonom obmedzená;
prečo to tak je? lebo napr. konateľ dá na drahé mobily označenie obchodného mena svojej firmy (teda tento mobil je reklamný predmet) a rozdá ich celej svojej rodine; ak by to nebolo zákonom obmedzené, išlo by o veľké úniky a takýmto spôsobom (cez reklamu) by z firmy mohol, trošku nadnese povedané, obdarovávať celú rodinu a boli by to daňové výdavky - preto je pri reklamných predmetoch obmedzená výška

no ale to si si ty tak vysvetlila mne nikde v zákone nehovorí nič o tom že reklama na bilboarde je plne uznateľná a reklama na pere nie...je to reklama je, ide o uznateľný daňový výdavok ide...viac ma nezaujíma
Milan Benka
27.04.07,12:37
ano máš pravdu a mne hovorí že reklama je v plnej výške uznaný daňový výdavok takže si to protirečí...ale nemôže mi to predsa v jednom paragrafe dovoliť uznať si to v plnej výške a v ďalšom limitovať to je kravina


Prečítaj si poriadne §19/1 a §19/2 úvodnú vetu.

Výdavky na reklamu sú daňovým výdavkom, kt. môžeš uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone.
skaspa
27.04.07,12:38
no ale to si si ty tak vysvetlila mne nikde v zákone nehovorí nič o tom že reklama na bilboarde je plne uznateľná a reklama na pere nie...je to reklama je, ide o uznateľný daňový výdavok ide...viac ma nezaujíma
takže, ak označíš predmet (osobné auto za 2 milióny) obchodným menom firmy a tento predmet (auto) dáš svojmu synovi, ktorý sa na ňom bude voziť je to podľa teba daňovo uznané, lebo ide o reklamu? aj auto môže byť predmetom označeným obchodným menom, ale daňovo uznaný výdavok je limitovaný zákonom, preto nie 2 milióny do daňových výdavkov, ale len 500 Sk.
Vladimír Ozimý
27.04.07,12:42
nemyslím si že toto je dobrý príklad čo ja tu obhajujem...podľa mňa v takomto prípade pôjde do nákladov len výroba reklamy aj to len asi ak by išlo o firemné vozidlo
skaspa
27.04.07,12:46
nemyslím si že toto je dobrý príklad čo ja tu obhajujem...podľa mňa v takomto prípade pôjde do nákladov len výroba reklamy aj to len asi ak by išlo o firemné vozidlo

prečo? auto nie je predmet? firma bude kupovať autá označené svojim obchodným menom a bude ich rozdávať svojim príbuzným ako reklamné predmety; aj to je forma reklamy nie? podľa zákona o reklame:

Podľa tohto zákona
a) reklama je prezentácia produktov v každej podobe s cieľom uplatniť ich na trhu,
b) produkt je tovar, služby, nehnuteľnosti, obchodné meno, 2) ochranná známka, 3) označenie pôvodu výrobkov 4) a iné práva a záväzky súvisiace s podnikaním,
Na aute je to taká istá reklama ako na pere alebo na dáždniku, ale už ide o reklamný predmet. Práve kvôli takýmto veciam je pri reklmamných predmetoch obmedzenie 500 Sk.
Vladimír Ozimý
27.04.07,12:48
Benka, ja to čítam pravidelne plne to rešpektujem, ale proste reklamu ako takú nemám limitovanú to sa tu snažím napísať...ako náhle je to druh reklamy tak mi tam zákon nedáva limit že reklama vo forme reklamných predmetov do 500 Sk...dáva mi to ako reprezentáciu a v rámci reprezentácie reklamné predmety...ale ja o reprezentácii nehovorím ja hovorím o reklame
Vladimír Ozimý
27.04.07,12:49
nesúhlasím pretože aj reklama musí byť cielená...to jest reklama je to čo oslovuje tvojích potenciálnych odberateľov atď v takomto prípade neviem či by išlo o takúto reklamu ja by som si to obhájiť nevedel....
Vladimír Ozimý
27.04.07,12:56
ja robím toho opozitára aby sa práve kvôli tomu rozprúdila debata...tiež nemám v tom uplne jasno a počul som veľa odborníkov ktorí mali na to rozdielne názory ale chcem sa dopracovať do ciela :) chcem byť presvedčený
Milan Benka
27.04.07,15:00
Benka, ja to čítam pravidelne plne to rešpektujem, ale proste reklamu ako takú nemám limitovanú to sa tu snažím napísať...ako náhle je to druh reklamy tak mi tam zákon nedáva limit že reklama vo forme reklamných predmetov do 500 Sk...dáva mi to ako reprezentáciu a v rámci reprezentácie reklamné predmety...ale ja o reprezentácii nehovorím ja hovorím o reklame


Kde je napísané že neplatí limit ?
§ 19/2 jasne píše:
Daňové výdavky, kt. možno uplatniť len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone, sú .......

a v §21/1 h; ti určuje limit


kde máš oporu pre tvrdenie, že limit neexistuje?
betka
28.04.07,18:34
Rozoznávame náklady na reklamu a náklady na ostatnú reklamu.

Náklady v plnom rozsahu:
Náklady na reklamu tovarov a služieb sú formou: inzercie v period.a neperid.publikáciách, elektron.médiách, zverejńovanie plagátov, nápisov, transparentov, vystavovanie exponátov, priamych výdavkov súvisiacich so zhotovením reklám vo vlastnej réžii,....súvisiacich s podnikateľ.činnosťou na zabez. udržanie dosiah. príjmov....
Ak si urobím reklamu v časopise za 100 tis. Sk je to môj daňový výdavok

Náklady na ostatnú reklamu:
Tu patria tie reklamné predmety, na kt. je reklama, je tu limit....opísané v príspevkoch vyššie.
Čo je reklamný predmet? Je to predmet, kde je uvedené moje obchodné meno, a vec na kt. je to uvedené. Ak si chcem uplatniť náklad do výšky 5OO Sk, vyberám si ako reklamné predmety tie, kt. mi spadajú do tohto limitu. Nekúpim si auto, ako spomína Skapsa, ako reklamný predmet, na kt. je reklama, ale to sa už uvádzalo....Kúpim si radšej hračkárske autíčko za 300 Sk a dám si tam vytlačiť svoje meno, a porozdávam ich .......
andrej_rv
28.04.07,19:21
no ale to si si ty tak vysvetlila mne nikde v zákone nehovorí nič o tom že reklama na bilboarde je plne uznateľná a reklama na pere nie...je to reklama je, ide o uznateľný daňový výdavok ide...viac ma nezaujíma
Ja by som ten rozdiel resp. svoj názor na túto problematiku skúsil vysvetliť zjednodušene asi takto:
- reklama bez obmedzenia je spravidla služba súvisiaca s reklamou (resp. vlastné náklady vynaložené na reklamu zhotovovanú vo vlastnej réžii), táto služba nemá okrem informačnej žiadnu priamu úžitkovú hodnotu. Napr. ten bilboard - ak bude stáť reklama 300 tis.-, priamu úžitkovú hodnotu z nej nikto nemá
- reklamné predmety - teda reklama s obmedzením - majú okrem informačnej hodnoty pre príjemcu (obdarovaného) aj konkrétnu úžitkovú hodnotu (pero, sada úžitkových predmetov... atď.). A tá daňová uznateľnosť limitovaná výškou 500,- Sk sa v podstate nevzťahuje na reklamu, ale na "nosič" reklamy, teda ten konkrétny úžitkový predmet.
Anik
28.04.07,20:37
Príjemný večer všetkým
Som človek, ktorý v rámci svojej práce realizuje prostredníctvom živnosti
prieskumy verejnej mienky. Niekedy nám agentúry poskytnú darčeky inokedy
máme napísané , že ich máme uhradiť zo svojho honoráru.
Často respondentom nakúpim malé darčeky aj v hodnote 50,- až 100,- aj keď ma k tomu priamo nevyzvú,že to mám urobiť. Respondent mi často venuje 60-80 min. svojho voľného času ten darček ak je označený-pero,súprava pier
je mojim daňovým výdavkom? Ja si myslím že áno. Poprosím o odpoveď Vás skúsených
Za odpoveď pekne ďakujem a prajem príjemný večer
Anika
Orsz
28.04.07,21:29
Áno, je to daňový výdavok - ide o reklamný predmet označený logom firmy v cene do 500 Sk za kus. I keď z vašej strany to nazývate skôr ako darček - je to reklama.
Anik
29.04.07,12:30
erika ďakujem za odpoveď a za reakciu na moju otázku
príjemný deň
anik
Vladimír Ozimý
30.04.07,10:57
o.k. dali ste tu odpoveď ja to tiež rešpektujem aj keď podľa mňa je to trochu nedotiahnuté v zákone...v starom zákone kde bola definovaná ostatná reklama to chápem ale v novom zákone máme reklamu a ostatná reklama bola vypustená takže toľko...inak plne to rešpektujem tých 500 sk len mi je divné že ani odborníci ktorí to majú prezentovať na školeniach nemajú na to jednotný názor
betka
30.04.07,13:20
Vladko v zákone je to dotiahnuté a zrozumiteľné, veď to Benka krásne odcitoval zákonmi, potom Andrej.... Paragrafy na seba nadvazujú, nemôžem si prečítať iba jeden, pretože druhý mi dáva limit.....

veď o tých 500 Sk mi jasne zákon hovorí, že je tam limit.

Daňovými výdavkami nie sú:
h) výdavky na reprezentáciu okrem výdavkov na reklamné predmety označené obchodným menom alebo ochrannou známkou poskytovateľa v hodnote neprevyšujúcej 500 Sk za jeden predmet,

Daňovými výdavkami nie sú REKLAMNE PREDMETY NAD 500 SK. Jasne sa hovorí o reklamných predmetoch, čo je ostatná reklama, ale to tu už bolo pekne, zrozumiteľne napísané, aj citované zákonmi,

A keď idem na školenie vyberám si určite "značkových odborníkov", nevyberiem si takého o kt....... to je jedno. Poznám veľa "odborníkov" školiteľov, ale už na ich školenie nepôjdem, niekedy zaplatí človek zbytočne, a iba pení na školení, vtedy sa radšej pozbieram a idem preč ....
betka
04.05.07,18:25
Ete k tejto zaujímavej téme:
Ak hodnota reklamného predmetu prekročí 500, Sk dodanie sa považuje za dodanie za protihodnotu, platiteľ odvedie daň. Zdaňuje sa celá hodnota, nie len suma prevyšujúca 500 Sk.

Spôsob označenia reklamného predmetu. Zákon o DPH ho neupravuje. Označenie by malo byť trvalého charakteru, aby nevznikali pochybnosti so splnením tejto podmienky.
Keď si platiteľ odpočítal DPH z nákupu týchto predmetov, kt. boli potom darované ako reklamné predmety bez odvodu DPH, je potrebné, aby platiteľ toto preukázal správcovi dane:
- zabezpečí také označenie rekl. predmetu, aby bolo trvalého charakteru (aby sa nedalo zmazať, odlepiť)
- cenu reklam. predmetu do 500 Sk je cena vrátane režijných nákladov-obal, poštovné, preprava.
- zabezpečiť ako dôkaz pre správcu jeden takýto reklamný predmet alebo fotografiu.

Ak napr. za účelom svojej propagácie darujem hodinky v škatuľke, na kt. je obchodné meno, na hodinkách nie je. Reklamným predmetom sú hodinky, nie škatuľka. AK sú aj do 500 Sk, platiteľovi vznikne DP. Ak bude OM na hodinkách, nejde o darovanie, kt. je predmetom dane.
Metodik
07.05.07,11:54
Ja naopak nedoporučujem ponechať reklamný predmet ako dôkaz pre správcu, z vlastných skúseností viem že môžu vzniknúť komplikácie a to tým že správca dane napadne spotrebu ako takú ( neprišlo k nej, nakoľko si ho subjekt ponechal) a nebola naplnená podstata reklamného predmetu. Takže z môjho pohľadu radšej fotografovať. Veľmi často sa zabúda na správne označenie reklamného predmetu. Zákon určuje buď obchodné meno alebo ochrannú známku poskytovateľa. Obchodným menom sa rozumie meno uvedené v Obchodnom registri t.j. vrátane čiarok , skratiek atď. Každé iné označenie môže indikovať inú spoločnosť a tak spochybniť daňové náklady ako také. Čo sa týka ochrannej známky ( pozor nie logo ), tá musí byť registrovaná či už u nás alebo v zahraničí. Toto je veľmi častým problémom vyskytujúcim sa pri reklamných predmetoch.
dracica
07.05.07,20:23
Ja som pocula, že okrem označenia reklamneho predmetu /prezentačného materiálu by mal byť označený aj obal logom firmy alebo krabica ak je balený..vtedy je daňovo uznateľným nákladom hovorím správne ???
betka
08.05.07,12:02
Napísala som o hodinkách v príspevku 47. Obal, krabička ide do koša, načo by tam malo byť logo firmy. Samotný reklamný predmet má byť označený tak, aby sa nedal zmazať.