alderonka
30.01.05,13:36
Ako tu tak študujem všetky tie príspevky na danú tému, začínam sa do toho stále viac a viac potápať. TAk mi prosím poradte. V roku 2004 som odpracovala január, kde som zarobila približne 12 tis. hrubého, potom som bola až do mája na materskom príspevku. Koncom mája a začiatkom júna som odpracovala opäť spolu nejaké 3 týždne (som učiteľka a nemal kto učiť), kde som zarobila nejakých napr. máj-2 tis. a jún 3 tisíc hrubého a potom som sa až do konca roku 2004 vrátila na rodičovský príspevok.
teraz ma však zaujíma, prečo sa mi berie pri nezdaniteľnej položke, ktorú by si chcel manžel na mňa uplatniť hrubý príjem a nie čiastkový základ dane, ktorý je už očistený od odvodov do SP a ZP. Preto ma zaujíma, čo mám vlastne napísať manželovi v žiadosti o zúčtovanie preddavkov dane v 2.odstavci nezd.časť základu dane na manžela? Do kolónky "úhr vlastného príjmu manželky" dám v mojom prípade 12+2+3 tisíc = 17 tisíc a do "suma nezdaniteľnej časti základu dane" 80.832,- Sk alebo tam už len dopíšem sumu, ktorú si môže na mňa ešte uplatniť manžel?
Prosím poraďte.
vympel
31.01.05,08:44
Zdravím. Nezdaniteľnú časť si bude uplatňovať Váš manžel do výšky 80 832 mínus váš príjem za Vás + 80 832 za seba (ak nebral dôchodok). Vy si môžete uplatniť vrátenie dane, lebo ste mali príjem nižší ako 80 832Sk.T.j. podajte si daňové priznanie.