Veronika Gabrielova
27.04.07,10:56
Ahojte poraďáci,
máme právnika s ktorým máme uzatvorenú zmluvu. Každý mesiac nám fakturuje za poskytovanie právnej pomoci.

Dňa 03.02 prišla predfaktúra za mesiac JANUÁR.
A) cena bez DPH 7 000,-- Sk
B) DPH 1 330,-- Sk
C) SPOLU 8 330,-- Sk

Táto predfaktúra bola uhradená 09.04. V tento deň nám právnik zaslal "ostrú faktúru" kde sú sumy rozpísané rovnako ako hore uvedené.

Moja otázka znie, kedy si môžem uplatniť DPH-čku? V ktorom mesiaci?
Je jeho postup vystavovania faktúr správny?
Mickya
27.04.07,09:01
nie je jeho postup správny. neviem, čo je v zmluve, ale, keď máte dohodnuté, že služby bude fakturovať mesačne, tak za mesiac január mal do 15.2. vystaviť už vyúčtovaciu faktúru a nie zálohovú faktúru. Zálohová faktúra sa vystavuje pred poskytovaním služby, nie po skončení. DPH si uplatňuješ podľa toho dátumu, ktorý uviedol na vyúčtovacej faktúre, ktorú Vám poslal po úhrade, čiže, ak aprílový dátum, tak v apríli si uplatníš DPH
Veronika Gabrielova
27.04.07,09:44
On pošle vyúčtovaciu faktúru až po úhrade vždy a niekedy sa stane, že to úhrada vysí aj 4 mesiace :(.
Tento prípad je ako keď sa volakedy uplatňovala DPH-čka až po úhrade :(.
Takže až keď mi príde vyúčtovacia faktúra tak si uplatním DPH-čku. A ak by prišla daňová kontrola, nemôžem mať z toho nejaké potiaže?

Ďakujem
Tweety
27.04.07,09:51
Ahojte poraďáci,
máme právnika s ktorým máme uzatvorenú zmluvu. Každý mesiac nám fakturuje za poskytovanie právnej pomoci.

Dňa 03.02 prišla predfaktúra za mesiac JANUÁR.
A) cena bez DPH 7 000,-- Sk
B) DPH 1 330,-- Sk
C) SPOLU 8 330,-- Sk

Táto predfaktúra bola uhradená 09.04. V tento deň nám právnik zaslal "ostrú faktúru" kde sú sumy rozpísané rovnako ako hore uvedené.

Moja otázka znie, kedy si môžem uplatniť DPH-čku? V ktorom mesiaci?
Je jeho postup vystavovania faktúr správny?
Správny postup je ten: Predfaktúra je mimo účtoníctva, účtujeme jedine o jej úhrade, t.j. 314/211,221. Kedže sme zaplatili preddavok-zálohu dodávateľ služieb je povinný vyhotoviť doklad k prijatému preddavku-do 15 dní,, kde je dátumom dodania dátum prijatia preddavku, na základe tohto dokladu vzniká nárok na odpočet dane. Ak služba bude poskutnutá,vystaví doklad, na ktorom odpočíta už vystavenú fa k preddavku. Doklad k preddavku nie je povinný vystaviť jedine v prípade, ak je preddavok aj poskytnutie služby v rovnakom období.
Mickya
27.04.07,09:55
ty nebudeš mať potiaže, ale on ano.
Veronika Gabrielova
27.04.07,10:39
Ďakujem za pomoc :D .
Jendo
27.04.07,10:50
Ahojte poraďáci,
máme právnika s ktorým máme uzatvorenú zmluvu. Každý mesiac nám fakturuje za poskytovanie právnej pomoci.

Dňa 03.02 prišla predfaktúra za mesiac JANUÁR.
A) cena bez DPH 7 000,-- Sk
B) DPH 1 330,-- Sk
C) SPOLU 8 330,-- Sk

Táto predfaktúra bola uhradená 09.04. V tento deň nám právnik zaslal "ostrú faktúru" kde sú sumy rozpísané rovnako ako hore uvedené.

Moja otázka znie, kedy si môžem uplatniť DPH-čku? V ktorom mesiaci?
Je jeho postup vystavovania faktúr správny?
predpokladám, že sa chce vyhnúť odvedeniu DPH pri vystavení faktúry, ale súhlasím že pri daňovej kontrole by mu to mali vykázať ako nález.
martinius
14.05.07,06:05
Čo takto mu navrhnuť,nech vám fakturuje štvrťročne.
evina
14.05.07,06:13
Ahojte poraďáci,
máme právnika s ktorým máme uzatvorenú zmluvu.

Moja otázka znie ako je presne dohodnutá fakturácia vo zmluve a ako jej platba? Ide o ukončené plnenie? Prečo mu ju platíte s niekoľkomesačným oneskorením?
ZuzanaP
01.08.07,10:49
Možete mi prosím poradiť:

prišla nám faktúra od vodárni (za opravu poruchy na prípojke) s nasledovným rozúčtovaním DPH:

sumárna rekapitulácia DPH:
sadzba % cena bez DPH DPH spolu s DPH
19 -681,52 -129,5 -811,02

rekapitulácia DPH za zdaniteľné plnenie:
sadzba % cena bez DPH DPH spolu s DPH
19 1419,28 269,70 1688,98

rekapitulácia DPH z vyúčtovaných záloh:
sadzba % cena bez DPH DPH spolu s DPH
19 -2100,80 -399,20 -2500

ako si zaúčtujem faktúru? Podľa rekapitulácie za zdanit. plnenie:
518/
343/
/321? Je to v poriadku, a ja si robím zbytočné problémy?