sammy
27.04.07,12:40
Za chvilu mi konci zmluva v robote a som tehotna. Vychadza mi to tak, ze budem 2 a pol mesiaca nezamestnana a potom pojdem na matersku. Co mam robit, ked skoncim v robote? Na urad prace asi nema vyznam chodit, ze? Mam ist do soc. poistovne? Alebo co si vsetko musim vybavit? A budem mat narok na matersku, ked som odpracovala rok a 4 mesiace a potom budem 2 mes. nezamestnana?
veronikasad
27.04.07,10:50
Ak maš rizikové tehotenstvo alebo zdravotné problémy, jedným z riešenia je aj PN-ka pred skončením prac.zmluvy. Po skončení prac.pomeru ti bude nem.dávky naďalej vyplácať soc.poisťovňa až do nástupu na materskú. Tá je 6-8 týždňov pred termínom pôrodu /nástup určuje gynekolog/. Na materskú máš nárok ak si v posledných 2 rokoch bola nemocensky poistená 270 dní. Ak túto podmienku nesplňaš, vznikne ti nárok na rodičovský príspevok, ale až od dňa pôrodu.
Čo sa týka evidencie na úrade práce, ak ti bude trvať PN-ka, asi ťa nezaevidujú. Neviem ako to bude so zdr.poistením, či si v tomto prípade do nástupu na materskú nebudešmusieť platiť sama ako samoplatiteľ. Treba sa informovať v zdr.poisťovni.

-----------
Veronika
Zita4
27.04.07,10:52
Za chvilu mi konci zmluva v robote a som tehotna. Vychadza mi to tak, ze budem 2 a pol mesiaca nezamestnana a potom pojdem na matersku. Co mam robit, ked skoncim v robote? Na urad prace asi nema vyznam chodit, ze? Mam ist do soc. poistovne? Alebo co si vsetko musim vybavit? A budem mat narok na matersku, ked som odpracovala rok a 4 mesiace a potom budem 2 mes. nezamestnana?
Ak si si platila poistenie v nezamestnanosti aspoň 2 roky (keďže si na dobu určitú), zaeviduj sa na úrade práce. Budeš mať nárok na podporu. Nárok na materské budeš mať.
Ak by si bola PN, dostaneš nemocenské a zatiaľ na na úrade práce nezaevidujú. Zdravotné poistenie by si si musela platiť len v prípade, že by si nebola vypísaná na PN-ku a nezaevidovala by si sa ani na ÚPSVaR.
sammy
27.04.07,11:31
Ked mi skonci zmluva, budem mat odpracovanych 16 mesiacov, predtym som bola nezamestnana. Cize tych 270 dni nemocenskeho poistenia splnam. Zaujimalo by ma tiez, aka materska mi vyjde, ked som mala za posledny rok hruby prijem 6 mesiacov 15 000 a 6 mesiacov 17 000. No a 2 mesiace pred materskou nebudem mat ziadny prijem, kedze budem nezamestnana. Na rizikove tehotenstvo zatial nemam dovod, takze ani PN nebude.
jankasm
27.04.07,11:39
Ked mi skonci zmluva, budem mat odpracovanych 16 mesiacov, predtym som bola nezamestnana. Cize tych 270 dni nemocenskeho poistenia splnam. Zaujimalo by ma tiez, aka materska mi vyjde, ked som mala za posledny rok hruby prijem 6 mesiacov 15 000 a 6 mesiacov 17 000. No a 2 mesiace pred materskou nebudem mat ziadny prijem, kedze budem nezamestnana. Na rizikove tehotenstvo zatial nemam dovod, takze ani PN nebude.

Materská sa ti bude počítať z príjmu za predchádzajúci kalendárny rok. Takže spočítať si vymeriavacie základy z výplatenj pásky, z ktorých bolo mesačne platené nemocenské poistenie. Túto sumu potom vydeľ 365 dňami a z toho čo ti vyjde bude 55% denná výška tvojej materskej.
Jana Motyčková
27.04.07,13:01
Ak nebudeš PN, na ÚP sa zaregistruj, aj keď by si nemala nárok na podporu. Inak by si si musela platiť zdravotné poistenie kým nepôjdeš na materskú sama.
Ondrejková
30.04.07,09:22
Chcela som sa spýtať, pred troma mesiacmi sa nám narodilo bábo a keďže sa bojím chodiť sama autom na poradňu, tak by som chcela, aby so mnou chodil manžel. Lenže v práci mu povedali, že nemá nárok na voľno jedine že by si zobral buď dovolenku alebo neplatené voľno. Je aj iné riešenie?
Ďakujem za skorú odpoveď!!!
Ondrejková
30.04.07,09:42
Halóó, je tu niekto?
jankasm
30.04.07,11:15
Halóó, je tu niekto?

Má nárok na 7 dní na sprevádzanie dieťaťa k lekárovi. Prečo mu to v robote odmietajú preplatiť? Myslím si, že asi kvôli tomu, že si na materskej, a preto mu tvrdia, že on na to nemá nárok, už som sa s tým pár krát stretla. :cool:
No ja som sa o takom niečom v zákone zatiaľ nedočítala. Však aj manželka, ktorá je na materskej môže byť napr. PN alebo na OČR s druhým dieťaťom, takže prečo by nemohol ísť na vyšetrenie s druhým dieťaťom manžel?
To je môj názor, možno sa ešte niekto pridá, pretože ja ozaj neviem o žiadnom zákone, ktorý by toto zakazoval. ;)
Ondrejková
03.05.07,04:01
Ja som to tiež pozerala ale nič také čo by to zakazovalo som teda nenašla, ale opýtam sa manželovej účtovníčky nech mi to podloží nejakým zákonom a potom uvidíme. Možno jej bolo ľahšie povedať mu takú odpoveď z brucha ako tomu venovať čo i len chvíľku pozornosti.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
katka25
15.05.07,14:40
Neviem vytvoriť novú tému, takže sa opýtam tu: dcera mojej sestry v septembri 2006 dovršila 3 roky, čiže sestra prestala poberať za nu rodičovský príspevok a zaevidovala sa na UP ako nezamestnana. Začala si hladať robotu, a ked ju už konečne niekedy vo februári 2007 našla, zistila, že je opäť tehotná. Tým pádom, že to nevému zamestnavateľovi povedala, ten ju už odmietol zamestnat, podobne aj další. Ostala teda bez prostriedkov. Jej manžel síce pracuje, ale jeho čistý mesačný príjem činí cca 8000,- sk. Na socialnom jej povedali, že jej nepatrí nič, jedine že pôjde na PN, počká 30 dní a potom "možno" jej vyjde nejaká dávka v hmotnej núdzi 350,- sk, ale aj to nie je isté. Prosím JE TOTO MOŽNÉ ????? Neexistuje žiadna iná možnosť pre ňu?
Soňurka
06.12.07,17:13
Prosím Vás súrne o radu :confused:
Moja známa je viac ako dva roky nezamestnaná. V roku 2008 uvažuje o dieťatku.
Aby mala čo najvyššiu materskú, mala by sa ešte tento rok (od 1.12.2007 - neviem či je možné aj spätne?) dobrovoľne nemocensky poistiť z najvyššieho vymeriavacieho základu?
A od 1. 1. 2008 znížiť poistenie na minimum, alebo sa mýlim?
Prosím Vás o radu, ako by mala postupovať?
Ďakujem pekne za radu. :)
Soňurka
06.12.07,18:01
Nikto neporadí?:mee:
Soňurka
06.12.07,19:27
Prosím Vás súrne o radu :confused:
Moja známa je viac ako dva roky nezamestnaná. V roku 2008 uvažuje o dieťatku.
Aby mala čo najvyššiu materskú, mala by sa ešte tento rok (od 1.12.2007 - neviem či je možné aj spätne?) dobrovoľne nemocensky poistiť z najvyššieho vymeriavacieho základu?
A od 1. 1. 2008 znížiť poistenie na minimum, alebo sa mýlim?
Prosím Vás o radu, ako by mala postupovať?
Ďakujem pekne za radu. :)


Fúha! Asi nikto nemá čas .....:mee:
Katy a R
06.12.07,19:44
Fúha! Asi nikto nemá čas .....:mee:

..Ani nie, že nemá čas - ale už to tu nájdeš v témach "materské" :rolleyes::rolleyes:
Musí splniť podmienku 270 dní poistenia - spočítavajú sa už doby rôznych poistení (PP, SZČO aj DNP)..
Ak teda nemá zamestnanie a bude to riešiť len DNP - prihlásiť sa ešte v decembri s max VZ a aj v decembri urobiť zmenu - zníženie VZ na minimálny s účinnosťou od 1.1.2008. Ak ešte nie je tehotná, tak podmienku splní. :):)
Soňurka
06.12.07,20:03
..Ani nie, že nemá čas - ale už to tu nájdeš v témach "materské" :rolleyes::rolleyes:
Musí splniť podmienku 270 dní poistenia - spočítavajú sa už doby rôznych poistení (PP, SZČO aj DNP)..
Ak teda nemá zamestnanie a bude to riešiť len DNP - prihlásiť sa ešte v decembri s max VZ a aj v decembri urobiť zmenu - zníženie VZ na minimálny s účinnosťou od 1.1.2008. Ak ešte nie je tehotná, tak podmienku splní. :):)

Katy a R - veľmi pekne Ti ďakujem. V príspevkoch som našla všelijaké možné kombinácie druhov poistenia, tak ako píšeš hore. Z toho, čo som naštudovala :cool: som prišla na to, čo si mi aj Ty potvrdila, za čo Ti ďakujem.
Len medzi tým sme ešte prišli na jednu otázku, s ktorou si momentálne veru nevieme rady, a síce, ako by mala postupovať, keby na materskú išla napríklad až v decembri 2008. Z čoho by sa jej vypočítala? Má v takomto prípade význam prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie v tomto roku?
Ďakujem pekne.
Katy a R
06.12.07,20:10
Katy a R - veľmi pekne Ti ďakujem. V príspevkoch som našla všelijaké možné kombinácie druhov poistenia, tak ako píšeš hore. Z toho, čo som naštudovala :cool: som prišla na to, čo si mi aj Ty potvrdila, za čo Ti ďakujem.
Len medzi tým sme ešte prišli na jednu otázku, s ktorou si momentálne veru nevieme rady, a síce, ako by mala postupovať, keby na materskú išla napríklad až v decembri 2008. Z čoho by sa jej vypočítala? Má v takomto prípade význam prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie v tomto roku?
Ďakujem pekne.

áno. . RO bude december 07 .
Soňurka
06.12.07,20:42
Za rýchlu záchrannú akciu posielam bodík :) a ešte raz ďakujem
heike
07.12.07,08:36
Moja otázka bude asi tak trochu mimotemy, ale nechcem zadávať novú tému. Začiatkom januára by som mala ísť na materskú dovolenku. Môže sa mi preniesť dovolenka z tohto roku do nasledujúceho alebo je lepšie ju vyčerpať v tomto roku?

Platím si príspevky na DDP, prispieva mi aj zamestnávateľ. Ako to bude počas materskej? Zamestnávateľ by mi asi nemal prispievať, a ja si môžem prerušiť?
jankasm
07.12.07,09:09
Moja otázka bude asi tak trochu mimotemy, ale nechcem zadávať novú tému. Začiatkom januára by som mala ísť na materskú dovolenku. Môže sa mi preniesť dovolenka z tohto roku do nasledujúceho alebo je lepšie ju vyčerpať v tomto roku?

Platím si príspevky na DDP, prispieva mi aj zamestnávateľ. Ako to bude počas materskej? Zamestnávateľ by mi asi nemal prispievať, a ja si môžem prerušiť?

Dovolenka z tohto roku sa Ti môže preniesť do nasledujúceho, a môžeš si ju kľudne vyčerpať až po návrate z MD, aj ak to bude napr. po 3 rokoch, tá dovolenka tam na teba bude čakať. ;)
Počas MD si môžeš prerušiť prispievanie na DDP. Čo sa týka zamestnávateľa, tak pokiaľ by chcel, tak myslím, že prispievať môže, aspoň nikde v zákone som nenašla nič, čo by to zakazovala. Jediný problém je v tom, že pokiaľ by Ti zamestnávateľ chcel prispievať aj počas MD, musela by si si prispievať aj ty.
Ale budem rada ak sa k tomuto ešte niekto vyjadrí, osobne som sa s takým prípadom nestretla, preto neviem či je to naozaj možné. :rolleyes:
ujv.oz
11.11.08,08:18
Prosim o radu,
k 31.12.2008 ukončujem PP dohodou z organizačných dôvodov (Zrušenie organizačnej zložky). Nárok na podporu v nezamestnanosti mi nevzniká pretože nespĺňam podmienku platenia poistenia v nezamestnanosti najmenej 3 roky z posledných 4 rokov.(2 roky 4 mesiace PP 1.9.2006-31.12.2008, RD od 1.1.2005-30.6.2005 6 mesiacov = započítaná doba poistenia 2 roky 10 mesiacov)
Kedze som tehotná a termin porodu mám 18.6.2008, prosím o radu ako dostať aspoň čo najvýhodnejšie materské, prípadne či by malo vplyv na výšku dávky PN príp. Materského ak by som išla na PN pred skončením PP alebo napr. až 2 mes po skončení PP.
Bude sa mi materská po celú dobu rátať zo zárobku roku 2007, keď ochrannú lehotu 6 mesiacov spĺňam?
Na ako dlho sa mi stačí zamestnať od 1.1.2009 ak chcem aby sa mi materské rátalo zo zárobku roku 2008?
Dakujem
ujv.oz
11.11.08,08:19
Pardon, termin porodu mam 18.6.2009
Jana Motyčková
11.11.08,08:30
Materská sa bude počítať z r.2007. Prípadná PN pred skončením PP ani po skoncení PP nebude mať vplyv na výšku materského.
Zamestnať sa stačí na pár dní pred nástupom na materskú (1).
brčko
11.11.08,15:43
súhlasím s Jankou,
no ak sa zamestnáš v r.2009, tak sa ti materské nebude rátať z r.2008!!!, ale z určitého obdobia v r.2009 (ak nebudeš celý čas PN), t.j. rozhodujúceho obdobia, ktoré je závislé od konkrétnych dátumov začiatku PP a nástupu na MD, resp. aj ukončenia PP, ak nebude tento PP trvať do nástupu na MD.
ujv.oz
19.01.09,08:55
Ďakujem poraďáčky, a ešte jeden dotaz? Pracovný pomer mi nakoniec končí 31.1.2009, podmienku poistenia 270 dní za posledné 2 roky spĺňam.Nárok na podporu v nezamestnanosti nemám.Termín pôrodu mám 18.6.2009, čiže som ochrannej lehote.
Ak pôjdem na PN 2.2.2009 bude mi ju platiť už Sociálna poisťovňa, prvé dni 25 %, ďalšie 55 % VZ?
A materské vo výške 55 % VZ odkedy? (6 alebo 8 týždňov pred TP alebo odo dňa pôrodu).
brčko
19.01.09,09:26
Ďakujem poraďáčky, a ešte jeden dotaz? Pracovný pomer mi nakoniec končí 31.1.2009, podmienku poistenia 270 dní za posledné 2 roky spĺňam.Nárok na podporu v nezamestnanosti nemám.Termín pôrodu mám 18.6.2009, čiže som ochrannej lehote.
Ak pôjdem na PN 2.2.2009 bude mi ju platiť už Sociálna poisťovňa, prvé dni 25 %, ďalšie 55 % VZ? áno, v takom prípade za 1.2.09 si musíš zaplatiť zdrav.poistenie sama, (ak nebudeš už 1.2.09 evidovaná na UP).
A materské vo výške 55 % VZ odkedy? (6 alebo 8 týždňov pred TP alebo odo dňa pôrodu) odkedy, t.j. či 6 alebo 8týž.pred PTP, záleží od teba a lekára, t.j. čo bude napísané v žiadosti o materské.

pri PTP 18.6.09
je nástup na MD
najneskôr 7.5.09 (6týž.pred ptp) a
najskôr 23.4.09 (8týž pred PTP)

Ak ti skončí PP/nem.poistenie 31.1.09 a do nástupu na MD nebudeš inak nem.poistená, tak sa ti bude rátať materské z tohto ukonč.PP a to obdobia roku 2008. Do 31.7.09 si v ochrannej lehote z ukončeného nem.poistenia (stačilo by, ak by si bola do 7.5.09, t.j. 6týžd.pred PTP).
Laluk
19.03.09,08:07
Ahojte, poprosila by som Vas tiez o radu, ako postupovat. Pracujem od 07.2004, v 07.2008 som zmenila pracu. Zamestnavatel mi dal zmluvu na dobu urcitu do 31.1. 2009, ktoru mi nasledne znova predlzil na dobu urcitu do 31.7. 2009. Planujeme otehotniet maj - jun. Predpokladam, ze akonahle budem tehotna, zamestnavatel mi nepredlzi prac. zmluvu. Ak by som ostala od 1.8. 2009 na PN az do nastupu na MD (predpoklad nastupu na MD do 31.1.2010), bude sa mi materske pocitat este zo sucasneho platu? Alebo by bolo lepsie sa po ukonceni prac. vztahu nahlasit na urad prace a potom ist na MD, s tym ze by som sa mala este nahlasit ako dobrovolne poistena osoba? Poradne optimalny postup. Dakujem moc :-)
brčko
19.03.09,08:49
Ahojte, poprosila by som Vas tiez o radu, ako postupovat. Pracujem od 07.2004, v 07.2008 som zmenila pracu. Zamestnavatel mi dal zmluvu na dobu urcitu do 31.1. 2009, ktoru mi nasledne znova predlzil na dobu urcitu do 31.7. 2009. Planujeme otehotniet maj - jun. Predpokladam, ze akonahle budem tehotna, zamestnavatel mi nepredlzi prac. zmluvu. Ak by som ostala od 1.8. 2009 na PN az do nastupu na MD (predpoklad nastupu na MD do 31.1.2010), bude sa mi materske pocitat este zo sucasneho platu? Alebo by bolo lepsie sa po ukonceni prac. vztahu nahlasit na urad prace a potom ist na MD, s tym ze by som sa mala este nahlasit ako dobrovolne poistena osoba? Poradne optimalny postup. Dakujem moc :-)

Záleží v ktorom týždni tehotenstva budeš v čase ukončenia PP/nem.poistenia. Ak budeš tehotná aspon v cca 11týždni, tak stihneš nastúpiť na MD (6týždnov pred predp.termínom pôrodu) v ochrannej lehote, ktorá je pre tehotné v čase ukonč.PP, 6mesiacov. Ak by tvoj PP skončil 31.7.09 a nastúpila by si na materskú v ochr.lehote, tak by sa materské rátalo z vym.základov z r. 2008 (od začiatku PP 7/08 do 31.12.08)

Ak budeš tehotná menej, tak "teoreticky" aj v prípade, ak by si poberala nemocenské až do nástupu na MD by si mala mať nárok na materské a to aj v prípade, že od ukonč.NP do nástupu na MD uplynie viac ako 6mesiacov. No toto som ešte nepočula, že by niekto skúsil, tak neviem, či vôbec niečo takéto radiť, ak si to nebudeš vedieť obhájiť (problémové uznanie nároku by som predpokladala na 99%).

Ak budeš tehotná v čase ukonč.PP do 8tt, tak sa oplatí prihlásiť na DNP z maxima, aby aj materské bolo maximálne. Ku dnom DNP sa ti prirátajú dni ukončeného zamestnania, takže podmienku aspon 270dní NP dva roky pred pôrodom splníš ale treba nastúpiť na MD až po uplynutí 26týždnov od prihlásenia na DNP!!! A samozrejme neporodiť skôr ako po tých 26týždnoch.
Laluk
19.03.09,11:46
Dakujem za odpoved :-)
ak som to dobre pochopila, tak ked nastupim na PNku - tu budem mat vo vyske 55% z vym. zakladu. Ale nie je iste ci dostanem aj materske v tej istej vyske (aj ked nastup na MD bude do pol roka od ukoncenia PP). Bolo by potom lepsie ist na urad prace po ukonceni PP? Len tam sa obavam, ze to budu brat ako zaciatok noveho poistenia a tym padom mi pridelia materske len vo vyske rodicovskeho prispevku.
brčko
19.03.09,12:18
Dakujem za odpoved :-)
ak som to dobre pochopila, tak ked nastupim na PNku - tu budem mat vo vyske 55% z vym. zakladu. Ale nie je iste ci dostanem aj materske v tej istej vyske (aj ked nastup na MD bude do pol roka od ukoncenia PP). To záleží od okolností a konkrétnych dátumov. Materské by malo byť rovnaké (samozrejme za istých okolností). No ak nastúpiš na MD po uplynutí 6mesiacov, ide o to či ti nárok na materské vôbec vznikne, lebo "skôr nevznikne" (nie o jeho výšku!) Bolo by potom lepsie ist na urad prace po ukonceni PP? to, či budeš evidovaná na UP vôbec nárok na materské neovplyvní, záleží na nemoc.poistení (trvá počas trvania PP, okrem pár výnimiek a napr. počas DNP), či ti bude trvať alebo, či budeš v ochrannej lehote. No a v prípade DNP záleží, či si nastúpila na MD po uplynutí 26týždnov od posl.prihlásenia a ak áno, aký bol tvoj skutočný VZ v RO. Len tam sa obavam, ze to budu brat ako zaciatok noveho poistenia a tym padom mi pridelia materske len vo vyske rodicovskeho prispevku.

Počas evidovania na UP nie si "štátom" nem.poistená, ani dôchod., ani poistená v nezamestnanosti. Len si zdravotne poistená štátom ako uchádzač o zamestnanie. Rodič.príspvok je štátna sociálna dávka a v žiadnom prípade to nie je vymer.základ pre nemoc.poistenie, je to úplne nezávislé.

Ale ak by si bola PN, tak ta na UP aj tak nezaevidujú. V takom prípade budeš zdravotne poistená ako poberatel nemocenského.
Laluk
19.03.09,12:31
Dakujem :-)