weveronika
27.04.07,13:42
Dobrý deň!

Prosím Vás, mohol by mi niekto poradiť s odpismi? Mám urobiť jednu prácu do školy, majú tam byť aj odpisy a vôbec tomu nerozumiem.
Tak 1.) V zákone je zmienka, že sa odpisujú samostatne hnuteľné veci a súbory hnuteľných veci>30 000 Sk. prečo sa teda odpisujú aj hnuteľné veci nižšej hodnty?
2.) Do ktorej skupiny mám zaradiť?
-plastové okná
- dlažba
- sprchový kút a iné vybavenie kúpeľne
- krb
-automatickú práčku a chladničku
-dvere
3.) Ja si môžem vybrať, či odpisovať zjednodušene al. zrýchlene, však? Sú na to aj dáke odporúčania? Napr., že pre túto položku sa častejšie používa jednoduché a pod.
Ďakujem veľmo pekne!
weveronika
Zoltán Kovács
27.04.07,11:47
Dobrý deň!

Prosím Vás, mohol by mi niekto poradiť s odpismi? Mám urobiť jednu prácu do školy, majú tam byť aj odpisy a vôbec tomu nerozumiem.
Tak 1.) V zákone je zmienka, že sa odpisujú samostatne hnuteľné veci a súbory hnuteľných veci>30 000 Sk. prečo sa teda odpisujú aj hnuteľné veci nižšej hodnty?
2.) Do ktorej skupiny mám zaradiť?
-plastové okná - techn.zhodnotenie budovy
- dlažba - techn.zhodnotenie budovy
- sprchový kút a iné vybavenie kúpeľne - detto
- krb - detto
-automatickú práčku a chladničku - neviem
-dvere - aké dvere, vchodové, kt. sú drahšie, alebo interiérové?
3.) Ja si môžem vybrať, či odpisovať zjednodušene rovnomerne al. zrýchlene, však? Sú na to aj dáke odporúčania? Napr., že pre túto položku sa častejšie používa jednoduché rovnomerné a pod. Odporúčania nie sú to si musí účt.jednotka sama rozhodnúť, čí z hladiska nákladovosti sa oplatí účtovať rovnomerné alebo zrýchlené. Pri zrýchlených náklady sú vyššie v prvých rokoch odpisovania, a postupne klesajú.
Ďakujem veľmo pekne!
weveronika

Odpoveď červeným
Vladimír Ozimý
27.04.07,11:53
ak si firma určí že bude odpisovať majetok aj nižšej hodnoty môže aj pod 30 tis...

čo sa týka technického zhodnotenia treba posúdiť či ide o technické zhodnotenie alebo výmenu,opravu atd
weveronika
27.04.07,12:09
for smith:
ďakujem pekne!
tie dvere sú dvojakého druhu. mám tu aj také, ktoré sú drahšie interiérové a potom klasické bytové.
weveronika
27.04.07,12:16
for Ozimý:
Vďaka, konečne tomu rozumiem:-)
ide o to, že v mojom projekte mám chatku, ktorú idem prenajímať a z toho dôvodu v nej vylepšujem dáke veci. Keď vyhodím starý nábytok a nahradím ho novým, tak to už v odpisových skupinách nebudem hľadať nábytok, ale technické zhodnotenie budovy?
Monikov
27.04.07,12:21
automatická pračka a chladnička kód klasif.produkcie 29.71 - 2. odpisová skupina
Zoltán Kovács
27.04.07,12:25
for Ozimý:
Vďaka, konečne tomu rozumiem:-)
ide o to, že v mojom projekte mám chatku, ktorú idem prenajímať a z toho dôvodu v nej vylepšujem dáke veci. Keď vyhodím starý nábytok a nahradím ho novým, tak to už v odpisových skupinách nebudem hľadať nábytok, ale technické zhodnotenie budovy?

Technické hodnotenie je iba to čo ti zvyšuje hodnotu samotnej budovy, čo je pevne spojené s budovou. Nábytok nie je technickým zhodnotením. Je to drobný hmotný majetok, ktorý sá dá odpísať jednorázovo (ako hodnota nepresiahne 30 tisíc jednotlivo) alebo zaadiť do odpisových skupín a samostante odpisovať.
weveronika
27.04.07,13:39
Vďaka poraďáci, ste super!:)
ak som teda dobre pochopila, cenu všetkého, čo mi technicky zhodnocuje budovu prirátať ku vstupnej cene budovy a odpisovať. budova sa odpisuje 20 r, nie? a čo s tým v prípade, že budova bola prvých 15 rokov osobnom vlastníctve, po 15 r bola preradená do podnikania a hneď po tomto preradení boli uskutočnené rekonštrukčné práce?
Johanka
27.04.07,15:29
Odpisuješ ako v 16-tom roku.

Zákon o dani z príjmov
§ 25

(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je

a) obstarávacia cena118) vrátane nepeňažného vkladu fyzickej osoby do obchodnej spoločnosti alebo družstva, ak ide o vklad, ktorý sa neúčtuje v obchodnom majetku a pri predaji tohto majetku by sa na dosiahnutý príjem nevzťahovalo oslobodenie od dane podľa § 9,
obstarávacia cena;118) obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom alebo vkladom je obstarávacia cena zistená u darcu alebo vkladateľa, len ak ide o majetok, ktorý u darcu alebo vkladateľa nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania alebo vkladu by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, 118)
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov;118) pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu119) bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou;
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,
andrej_rv
27.04.07,15:58
-plastové okná - techn.zhodnotenie budovy
- dlažba - techn.zhodnotenie budovy
....
Odpoveď červeným
Podľa mňa nie je možné jednoznačne zaradiť výmenu okien a dlažby do technického zhodnotenia. TZ je definované v jednotlivých odsekoch § 29 ZODP:
"(1) Technickým zhodnotením hmotného majetku a nehmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku a nehmotnom majetku 30 000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie.
(4) Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností.
(5) Modernizáciou sa na účely tohto zákona rozumie rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti hmotného majetku a nehmotného majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku. Za neoddeliteľnú súčasť tohto majetku sa považujú samostatné veci, ktoré sú určené na spoločné použitie s hlavnou vecou a spolu s ňou tvoria jeden majetkový celok."
Pri obyčajnej výmene drevených okien za plastové (bez zmeny rozmerov okna a bez náhrady obyčajných skiel za sklá podstatne vyššej kvality - napr. nepriestrelné, ditermické atď.) dochádza len k zámene použitého materiálu s približne porovnateľnými vlastnosťami a nie k rekonštrukcii alebo modernizácii v zmysle ZODP. Rovnako je potrebné posudzovať ako opravu (= priamy daňový výdavok) aj výmenu dlažby, obkladačiek, strešnej krytiny a pod. O TZ by šlo len v prípade, ak by šlo o položenie dlažby či obkladačiek tam, kde pôvodne nebola, o vsadenie plastových okien do pôvodne zamurovaných stien alebo o zmenu veľkosti pôvodných drevených okien.
Monikov
27.04.07,16:33
Súhlasím s Andrejom_RV a ešte dodávam, že ja veľmi často používam pri riešení opráv, technického zhodnotenia, rekonš. a pod. stavebný zákon. Sú v ňom presnejšie vysvetlené stavebné pojmy.
betka
27.04.07,18:51
Odpoveď červeným

Prepáč, nerada to robím, ;)


Dobrý deň!

Prosím Vás, mohol by mi niekto poradiť s odpismi? Mám urobiť jednu prácu do školy, majú tam byť aj odpisy a vôbec tomu nerozumiem.
Tak 1.) V zákone je zmienka, že sa odpisujú samostatne hnuteľné veci a súbory hnuteľných veci>30 000 Sk. prečo sa teda odpisujú aj hnuteľné veci nižšej hodnty? Ak sa tak UJ rozhodne, môže odpisovať, pričom si vytvorí kartu a odpisuje v OS do kt. by sa vec zaradila. Je na rozhodnutí UJ.(ak mám vysoký ZD, môžem ho znížiť týmto výdavkom, ak mám ZD nízky, budem radšej odpisovať, - pre príklad)

2.) Do ktorej skupiny mám zaradiť?
-plastové okná – oprava, vačšinou v súčasnosti sa menia staré okná za nové, t.j. drevené za plastové, nedochádza k zmene technických parametrov, ale ide o výmenu porovnateľných materiálov, ak ste ich zmenšovali, zvačšovali, vtedy by išlo o TZ, aj v prípade, že by ste tam namontovali nejaké mreže ....
- dlažba – ak vymieňate dlažbu za novú ide o opravu, ak by ste vymenili parkety za dlažbu išlo by o TZ.....
- sprchový kút a iné vybavenie kúpeľne, ak tam bola pôvodne kúpeľňa a vymenili ste sprchovací kút, WC, umyvadlá ide o opravu, ak tam tieto súčasti neboli (sprcha, alebo ste dali obyčajné umyvadlá vymeniť za nejaké murované) TZ
- krb, ak ste inštalovali krb, kt. tam nebol TZ, ak ste menili za krbovú vložku a bol tam krb otvorený – modernizácia-TZ,
-automatickú práčku a chladničku, odpisujete samostatne, ak je cena jednotlivých vecí viac ako 30 tis, Sk, ak je menej rozhodujete sa, či to bude pre vás daňový výdavok v danomo roku, alebo sa rozhodnete ospisovať a vytvoríte si kartu..
-dvere, ak ste menili dvere staré za nové-oprava, ak ste búrali prečky a osádzali ste dvere, ide o TZ. Respekt. Ak by sa jednalo o vchodové dvere, kt. boli obyčajné a zmenili by ste ich za špeciálne, pancierové, ... TZ
3.) Ja si môžem vybrať, či odpisovať zjednodušene al. zrýchlene, však? Sú na to aj dáke odporúčania? Napr., že pre túto položku sa častejšie používa jednoduché a pod. To či použiť rovnomerné odpisy, alebo zrýchlené je na rozhodnití UJ. Osobne používam odpisy zrýchlené, pretože v prvých rokoch odpíšem vyššiu časť ceny daného majetku, akoby som odpísala pri rovnom odpise. Pri majetku dochádza k rýchleme zastarávaniu majetku– napr. počítač, foťák, a na druhej strane mi až tak nestárne napr. nábytok ....
Ďakujem veľmo pekne!
weveronika

Pre doplnenie ostatných príspevkov......tučným
betka
27.04.07,18:56
for Ozimý:
Vďaka, konečne tomu rozumiem:-)
ide o to, že v mojom projekte mám chatku, ktorú idem prenajímať a z toho dôvodu v nej vylepšujem dáke veci. Keď vyhodím starý nábytok a nahradím ho novým, tak to už v odpisových skupinách nebudem hľadať nábytok, ale technické zhodnotenie budovy?

Weveronika, ak vymeníte starý nábytok za nový, nejde o TZ budovy. Ak by bol do 30 tis., môžete sa rozhodnúť, že bude daňovým výdavkom, alebo odpisujete, je to na Vás. Ak je viac ako 30tis odpisujete v 2.0S (6 rokov). Ide o samost. hnuteľnú vec, nábytok si premiestňujem, kde chcem ....

Iné by bolo, keby ste tam montovali vstavané skrine, resp. montáž kuchynskej linky, kt. sa montuje k nehnuteľnosti, to by bolo pre Vás TZ (jednoducho nejde o samostano hnuteľnú vec), ide o súčasť budovy a odpisujete v 4.OS ako je nehnuteľnosť.
betka
27.04.07,19:07
Vďaka poraďáci, ste super!:)
ak som teda dobre pochopila, cenu všetkého, čo mi technicky zhodnocuje budovu prirátať ku vstupnej cene budovy a odpisovať. budova sa odpisuje 20 r, nie? a čo s tým v prípade, že budova bola prvých 15 rokov osobnom vlastníctve, po 15 r bola preradená do podnikania a hneď po tomto preradení boli uskutočnené rekonštrukčné práce?

Ako píše Johanka, postupujem v odpisovaní v 16-roku.
TZ pripočítavam k VC (pri rovnom odpise) alebo k ZC pri zrýchlenom odpisovaní (ako odpisovať par.27,28)

K tým rekonštrukčným prácam. Dobre by som si to v tomto prípade rozmyslela, či sa jedná o vysokú sumu TZ, a to preto..
Ak sa rozhodnem chatu predať, bola by v mojom majetku firmy, alebo v evidencii, a nevzťahovalo by sa na ňu oslobodenie. Ale ak ju predám, a nezahrnula som ju do majetku, patrí mi plné oslobodenie, pretože ju vlastním viac než 5 rokov ....

Ešte by stálo za zmienenie, či dat do majetku alebo nie, ak som plátca DPH, mám nárok na odpočítanie DPH z TZ, kt. uskutočňujem, ak túto chatku používam na podnikateľskú činnosť, kt. nie je pre mńa oslobodená od dane (ak prenajímam ako plátca DPH nejakej spoločnosti, kt. je plátcom DPH, oplatí sa mi to, ale na druhej strane
ak budem prenajímať občanovi, je to plne oslobodené ..., tu budem používať koeficient ....... ale to už je o inom ...;))
weveronika
29.04.07,11:36
Dobrý deň aj v nedeľný deň!:)
Tak ja som sa pokúsila dnes urobiť ten odpis na technické zhodnotenie budovy. Na pripomenutie. Jedná sa o chatku, ktorá bola 15 rokov v osobnom užívaní a po 15 r (teda v roku 2007) bola preradená do podnikania. Pôvodná hodnota chatky bola 700 000Sk. Technické zhodnotenie: 117 715Sk.
Radili ste mi, že v roku 2007 mám odpisovať ako v 16. roku. to znamená takto??? čísla nemusíte kontrolovať, len keby ste sa mrkli očkom na metodiku:-) Vdaaaka!
Ten moj vypocet najdete v prilohe.
Antonia Jendrišáková
29.04.07,13:23
TZ v tabuľke prílohy platia odpisy doba odpisu 50 rokov OC 10000SK
od 1.1.1993 do 31.12.1996 1% daľšie r. 2,0%
zrýchlený 50, 51
od 1.1.1997 do 31.12.2002 doba odpisu 40 rokov OC 20000SK
1,5% daľ.r. 2,5%
zrýchlený 40 41
od 1.1.2003 doba odpisu 30 rokov OC 30000SK
1,4% daľšie r. 3,4%
zrýchlený 30 31
od 1.1.2004 doba odpisu 20 rokov OC 30000Sk
1/20 t.j.5%
zrýchlený 20 21
podľa tohoto si uprav jednotlivé roky odpisu
do 31.12.1992 bola doba odpisu 100 rok 1,0%
Od roku 2000 môžeš prerušiť odpisovanie niektorého IM. t.z., že ak Ti vychádza strata nemušíš mejetok odpisovať. A pri rovnomernom odpisovaní sa predĺži doba odpisu napr. z 20 rokov na 21 rokov. Pri zrýchlenom odpisovaní Ti v ďaľších rokoch vyjde vyššia čiastka odpisu za rok.
R.evita
29.04.07,13:28
Ahojte všetci

Nenájde sa tu niekto kto mi dobre poradí?
Majitel firmy si zobral kontokorentný úver a mesačne mu stahujú debetné úroky a úrok z nečerp. Učtuje sa v jednoduchom účt. a ja neviem či som urobila dobre - tieto úroky - ovplyvnujú ZD alebo neovplyvnujú. Pretože dosť som si o tom zistovala a niekto vraví tak a niekto tak. Tento podnikatel má dost velke príjmy - je platitel DPH, a pokladny mal do teraz vyše 2 mil. a na BU bol v mínuse. :confused: :confused: :confused:
Podla mna by mali byt tieto úroky medzi ovpl. ZD, alebo aspon tie debetné, kedže aj kreditné úroky idu medzi príjmy ovpl.ZD.

Dakujem za Váš názor
R.evita
29.04.07,13:35
Asi som to dala zle do príspevku - takže pomozte mi aj s tým ako urobit príspevok Dakujem
Antonia Jendrišáková
29.04.07,14:24
Urobila si dobre
Zita5
29.04.07,15:02
Ahojte všetci

Nenájde sa tu niekto kto mi dobre poradí?
Majitel firmy si zobral kontokorentný úver a mesačne mu stahujú debetné úroky a úrok z nečerp. Učtuje sa v jednoduchom účt. a ja neviem či som urobila dobre - tieto úroky - ovplyvnujú ZD alebo neovplyvnujú. Pretože dosť som si o tom zistovala a niekto vraví tak a niekto tak. Tento podnikatel má dost velke príjmy - je platitel DPH, a pokladny mal do teraz vyše 2 mil. a na BU bol v mínuse. :confused: :confused: :confused:
Podla mna by mali byt tieto úroky medzi ovpl. ZD, alebo aspon tie debetné, kedže aj kreditné úroky idu medzi príjmy ovpl.ZD.

Dakujem za Váš názor


Debetné úroky - výdavok OVZD -prevádzková réžia
Kreditný úrok - príjem OVZD - iný

Takže to máš dobre účtované . Čo sa týka pokladne , tak to vypadá na to , že je tam asi veľa výberov pre OS a neúčtuje sa tento výber , treba účtovať aj o prípadnom výbere pre osobnú potrebu , lebo zostatok pokladne je ozaj vysoký .

PRíspevok ale veľmi dobre zaradený nie je , lebo sme v odpisových skupinách .
weveronika
30.04.07,13:28
for antonia jendrisakova:
dakujem velmi pekne a hlavne za tu prilohu:-)
weveronika
JDM
10.02.08,11:42
Prosím o potvrdenie, či som zaradila správne do 2.odpisovej skupiny
- degitálne ultrazvukové zariadenie vrátane soft. balíka /pre lekárske účely/
- zabezpečovací systém budovy vrátane videovrátnika a nibtážou.

Ďakujem.
andrej_rv
10.02.08,11:53
Prosím o potvrdenie, či som zaradila správne do 2.odpisovej skupiny
- degitálne ultrazvukové zariadenie vrátane soft. balíka /pre lekárske účely/
- zabezpečovací systém budovy vrátane videovrátnika a nibtážou.

Ďakujem.
Diagnostické zariadenie patrí pod KP 33.10.12 Elektrodiagnostické prístroje a ultrafialové alebo infračervené žiariče používané v medicíne (prístroje pracujúce na základe magnetickej rezonancie) - položka 2-45 ZoDP - 2.OS
Zaradenie zabezpečovacieho zariadenia závisí od technického riešenia, môže sa odpisovať samostatne, ale (najmä ak jeho súčasťou sú napr. dvere otvárajúce sa na fotobunku) môže byť aj súčasťou OC (resp. TZ) budovy.
JDM
10.02.08,13:13
Zabezpečovací systém sa odpisuje samostatne.

Ďakujem.
zuzka2
10.03.08,05:12
Pekny den, chcela by som vas poprosit o pomoc pri zaradeni majtku do odpisovych skupin. Jedna sa o kompresor s cenou obstarania 216 569,60, dalej ci som spravne zaradila pristresok na bicykle do 3. odpisovej skupiny s kodom 28.11.10 - montovane stavby z kovov.
Ak chcem zvlast zaradit kyselinovzdorny ventilator, ktory je sucastou este neskolaudovanej technologickej linky, ktora bude patrit do 2. odpisovej skupiny, kde by som ho mala zaradit? Jeho cena obstarania je 34 387,15 Sk.
Velmi pekne dakujem.
Olice
10.03.08,07:23
Pekny den, chcela by som vas poprosit o pomoc pri zaradeni majtku do odpisovych skupin. Jedna sa o kompresor s cenou obstarania 216 569,60,
Kompresor patrí do 2 odpisovej skupiny: KP 29.12 (položka 2-16)
dalej ci som spravne zaradila pristresok na bicykle do 3. odpisovej skupiny s kodom 28.11.10 - montovane stavby z kovov.
Čo sa týka prístrešku, tak v priloženom linku nájdeš od andreja_rv myslím si, že vyčerpávajúcu odpoveď http://www.porada.sk/396127-post2.html (http://www.porada.sk/396127-post2.html)
Ak chcem zvlast zaradit kyselinovzdorny ventilator, ktory je sucastou este neskolaudovanej technologickej linky, ktora bude patrit do 2. odpisovej skupiny, kde by som ho mala zaradit? Jeho cena obstarania je 34 387,15 Sk.
Velmi pekne dakujem.
Ak je ventilátor súčasťou (tak píšeš) ešte neskolaudovanej technologickej linky, tak som toho názoru, že treba počkať ak bude ukončená kolaudácia a zaradiť ho ako súčasť vstupnej ceny celej linky

Odpoveď modrým.
zuzka2
10.03.08,07:32
Velmi pekne dakujem za rychlu odpoved.:)
Tánička
11.03.08,15:17
Prosím vás, do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť garážovú bránu. Ide o to že budova nie je v majetku. Teda to nedávam ako technicé zhodnotenie budovy.

A ešte prosím Vás, obstarávacia cena HM pri leasingu na určenie odpisov bude nadobúdacia cena (istina) + jednorázový poplatok za vystavenie LZ? A čo s poplatkom za prevod vlast. práv k PL? Finančná činnosť a poistné pôjde do nákladov? Účtujem v JU a som platca DPH.

A predsa ešte niečo, keď je dátum prevzatia leas.predmetu 05.09.2007, uplatňujem odpisy za
09-12/2007, alebo len za 10-12/2007?

Ďakujem
Danila
11.03.08,16:37
Prosím vás, do ktorej odpisovej skupiny mám zaradiť garážovú bránu. Ide o to že budova nie je v majetku. Teda to nedávam ako technicé zhodnotenie budovy.

A ešte prosím Vás, obstarávacia cena HM pri leasingu na určenie odpisov bude nadobúdacia cena (istina) + jednorázový poplatok za vystavenie LZ? A čo s poplatkom za prevod vlast. práv k PL? Finančná činnosť a poistné pôjde do nákladov? Účtujem v JU a som platca DPH.

A predsa ešte niečo, keď je dátum prevzatia leas.predmetu 05.09.2007, uplatňujem odpisy za
09-12/2007, alebo len za 10-12/2007?

ĎakujemAk nie je v majetku budova, nebudeš odpisovať ani garážovú bránu. Zhodnocovať a opravovať totiž môžeš len to, čo máš v obchodnom majetku.:)
tinabo
11.03.08,18:39
Ahojte poraďáci, prosím vás nevie mi niekto povedať do akej odpisovej skupiny patrí fasádne lešenie?
Olice
11.03.08,18:53
Ahojte poraďáci, prosím vás nevie mi niekto povedať do akej odpisovej skupiny patrí fasádne lešenie?
Tu popozeraj:

http://www.porada.sk/t72462-lesenie-a-odpis.html
http://www.porada.sk/t70075-lesenie-odpisovat-ci-neodpisovat.html
tinabo
14.03.08,08:58
ok, ďakujem veľmi pekne
MIRKA111
14.03.08,09:10
ako mám odpisovať softvér, ktorý má hodnotu vo výške 500 000,- ? Všetky PC sú zaradené v dorobnom majetku.
MIRKA111
18.03.08,05:33
vie mi niekto poradiť ako to je vlastne s tým odpisovaním softvéru?
MIRKA111
18.03.08,06:02
prosííííííííííííííííííííím pomoc
Olice
18.03.08,06:07
vie mi niekto poradiť ako to je vlastne s tým odpisovaním softvéru?
Ak si prezrieš priložené linky, tak určite nájdeš odpoveď na svoju otázku :).

http://www.porada.sk/t48834-odpis-sw-nad-50-tis-sk.html
http://www.porada.sk/342497-post2.html
http://www.porada.sk/357429-post4.html
erika527
06.05.08,05:22
sme s.r.o., máme v prenájme budovu, kúpili sme plastové okná v hodnote 300 000,- ale ani jedno okno neprevyšuje hodnotu 30tisíc. ako mám to zaúčtovať? technické zhodnotenie nemôže byť, lebo budovu najímáme. prenajímateľ zníži mesačný nájom lebo my sme platili okná. budeme odpisovať?
azla
06.05.08,05:54
sme s.r.o., máme v prenájme budovu, kúpili sme plastové okná v hodnote 300 000,- ale ani jedno okno neprevyšuje hodnotu 30tisíc. ako mám to zaúčtovať? technické zhodnotenie nemôže byť, lebo budovu najímáme. prenajímateľ zníži mesačný nájom lebo my sme platili okná. budeme odpisovať?
Vymena okien (ak ide o vymenu starých za nové v pôvodných okenných otvoroch) je oprava.
Aj pri opravách je dôležité zmluvne dohodnúť medzi nájomcom a prenájimateľom, kto hradí (nájomca alebo prenajímateľ) aké opravy atď ....

Skús sa pozrieť napr. do tohto usmernenia (nižsie pripojim link od Tatiana)

http://www.porada.sk/701788-post4.html
Lotarka
06.05.08,10:07
Prosím, pomohli by ste mi správne zatriediť majetok do odpisových skupín a priradiť kód KP.
Ide o:
-vysokofrekvenčný lis
-teplovodný kotol
- sušiareň reziva
všetko sa týka spracovania dreva. Ďakujem!
Lotarka
06.05.08,11:07
Prosím, pomôžte!
Olice
06.05.08,11:37
Prosím, pomohli by ste mi správne zatriediť majetok do odpisových skupín a priradiť kód KP.
Ide o:
-vysokofrekvenčný lis
-teplovodný kotol
- sušiareň reziva
všetko sa týka spracovania dreva. Ďakujem!

Niečo nájdeš tu:

29.43.12 Obrábacie stroje na opracovanie dreva, korku, kostí, ebonitu, tuhých plastov alebo pod. materiálov

Z: Stroje na šúpanie kôry, rezanie, štiepanie, rozrezávanie na dosky, na šúpanie (lúpanie) dreva, stroje na zarovnávanie, hobľovanie, profilovanie alebo vrúbkovanie dreva, stroje na vŕtanie, dlabanie, ohýbanie, skladanie, pribíjanie, spojovanie dreva, stroje na leštenie, lepenie, lakovanie, natieranie, vyrezávanie dreva, lisy na výrobu dosiek z drevených lamiel alebo častíc
TZ: Špeciálne debnárske stroje, stroje na výrobu ceruziek, obalov atď., viacúčelové stroje a stroje na obrábanie materiálov podobných drevu (korok, kosť, tvrdá guma alebo plasty...)

dopĺňam

29.56.22 Sušiace stroje pre sušenie dreva, buničiny, papiera, kartónu alebo lepenky, okrem sušičiek pre použitie v domácnosti, i. n.
TZ: Priemyselné sušičky inde neuvedené
V: Poľnohospodársko - potravinárske sušičky (29.53.15)
Lotarka
06.05.08,11:54
Ďakujem veľmi pekne, veľmi mi to pomohlo!

V Klasifikácii, ktorú mám, to nie je tak podrobne rozpísané, môžem vedieť, kde by som si mohla stiahnuť takúto podrobnejšiu?

A čo sa týka toho kotla: kedže súvisí s tou sušiarňou, tak by mal ísť asi tiež do 2.odp.sk..
Olice
06.05.08,17:18
Ďakujem veľmi pekne, veľmi mi to pomohlo!

V Klasifikácii, ktorú mám, to nie je tak podrobne rozpísané, môžem vedieť, kde by som si mohla stiahnuť takúto podrobnejšiu?

A čo sa týka toho kotla: kedže súvisí s tou sušiarňou, tak by mal ísť asi tiež do 2.odp.sk..

Pozri priložený link, tu toho nájdeš veľa:

http://www.porada.sk/547973-post4.html
Lotarka
07.05.08,06:15
Super! - ďakujem!
Lotarka
07.05.08,08:51
No a teraz som si nie istá s tou sušiacou komorov a teplovodným kotlom k nej:
je to 25.56.22 - Sušiace stroje pre sušenie dreva,a kedže ten kotol je k tomu, tak tiež do 2.odp.skupiny
alebo
je to 29.21.11 - Horáky; mechanické prikladacie zariadenia a rošty; mechanické zariadenia na odstraňovanie popola a pod.
kde je napísané:
Z: Priemyselné horáky k peciam, sušiace komory, generátory pary atď. na kvapalné alebo plynné palivo, horáky kotlov ústredného kúrenia, horáky a samočinne zauhľované kúreniská na uhoľný prach
a v tomto prípade je to 3. odp. skupina.

Prosím, pomôžte mi sa rozhodnúť!
Olice
07.05.08,10:11
No a teraz som si nie istá s tou sušiacou komorov a teplovodným kotlom k nej:
je to 25.56.22 - Sušiace stroje pre sušenie dreva,a kedže ten kotol je k tomu, tak tiež do 2.odp.skupiny
alebo
je to 29.21.11 - Horáky; mechanické prikladacie zariadenia a rošty; mechanické zariadenia na odstraňovanie popola a pod.
kde je napísané:
Z: Priemyselné horáky k peciam, sušiace komory, generátory pary atď. na kvapalné alebo plynné palivo, horáky kotlov ústredného kúrenia, horáky a samočinne zauhľované kúreniská na uhoľný prach
a v tomto prípade je to 3. odp. skupina.

Prosím, pomôžte mi sa rozhodnúť!

Myslím si, že ten kotol je súčasťou tej sušiacej komory, bez neho zrejme komora sušiť nebude. Tak by som sa priklonila k tomu, že to zaradiť do 2. odp. skupiny ako celok.
Ale počkaj si aj na názory iných, ak má niekto s týmto konkrétne skúsenosti.
Vranová
01.06.08,20:45
Aj ja by som Vás chcela poprosiť o zaradenie majetku, nakoľko ide o nákl.mot.vozidlo Tatra s hydraolickou rukou na nákladku a prepravu drevnej hmoty!
Dala som to do druhej odp.skupiny, ale niekto mi tvrdil, že to môže ísť do 1.Odp.s.. Aký to má kód KP? vopred srdečná vďaka!
Vranová
02.06.08,20:54
Nikto mi nepomôže s kódom KP??? Hm??
erika_H
03.06.08,06:46
Dobrý deň-prosím Vás,skúsite mi poradiť-
kam mám zaradiť
formátovacia píla s predrezom?
kúpila firma,ktorá montuje a predáva nábytok..
rozmýšľam sk.1, 1-12 nástroje ostatné?
Ďakujem
Olice
03.06.08,07:39
Dobrý deň-prosím Vás,skúsite mi poradiť-
kam mám zaradiť
formátovacia píla s predrezom?
kúpila firma,ktorá montuje a predáva nábytok..
rozmýšľam sk.1, 1-12 nástroje ostatné?
Ďakujem

Ja by som povedala, že odp. skupina 1 áno, ale KP

29.41.11 Prenosné ručné obrábacie stroje

Z: Pneumatické náradie rotačného typu, vŕtačky všetkých druhov, reťazové a okružné píly, pásové a uhlové brúsky, hoblíky, strihače živých plotov a trávnikov


alebo ak to nie je ručný stroj, tak potom odp. skupina 2

29.43.12 Obrábacie stroje na opracovanie dreva, korku, kostí, ebonitu, tuhých plastov alebo pod. materiálov

Z: Stroje na šúpanie kôry, rezanie, štiepanie, rozrezávanie na dosky, na šúpanie (lúpanie) dreva, stroje na zarovnávanie, hobľovanie, profilovanie alebo vrúbkovanie dreva, stroje na vŕtanie, dlabanie, ohýbanie, skladanie, pribíjanie, spojovanie dreva, stroje na leštenie, lepenie, lakovanie, natieranie, vyrezávanie dreva, lisy na výrobu dosiek z drevených lamiel alebo častíc
TZ: Špeciálne debnárske stroje, stroje na výrobu ceruziek, obalov atď., viacúčelové stroje a stroje na obrábanie materiálov podobných drevu (korok, kosť, tvrdá guma alebo plasty...)
liduška
03.06.08,08:00
Vážení poraďáci, prvý krát sa chcem opýtať na odpisovú skupinu ale neviem zadať novú otázku. Robím to teda odpoveďou.
Možete mi poradiť do akej odpisovej skupiny mám zaradiť oplotenie, ktorým vznikli sklady pneumatík. Mám k tomu rozhodnutie obecného úradu o vymedzení podmienok používania. Myslím si, že by to mala byť 3. odpisová skupina, ale nie som si istá. Možete mi prosím poradiť.

Ďakujeme veľmi pekne
liduska
03.06.08,08:20
Vážení poraďáci, prvý krát sa chcem opýtať na odpisovú skupinu ale neviem zadať novú otázku. Robím to teda odpoveďou.
Možete mi poradiť do akej odpisovej skupiny mám zaradiť oplotenie, ktorým vznikli sklady pneumatík. Mám k tomu rozhodnutie obecného úradu o vymedzení podmienok používania. Myslím si, že by to mala byť 3. odpisová skupina, ale nie som si istá. Možete mi prosím poradiť.

Ďakujeme veľmi pekne
Kuk sem.http://www.porada.sk/547973-post4.html
Olice
03.06.08,08:21
Vážení poraďáci, prvý krát sa chcem opýtať na odpisovú skupinu ale neviem zadať novú otázku. Robím to teda odpoveďou.
Možete mi poradiť do akej odpisovej skupiny mám zaradiť oplotenie, ktorým vznikli sklady pneumatík. Mám k tomu rozhodnutie obecného úradu o vymedzení podmienok používania. Myslím si, že by to mala byť 3. odpisová skupina, ale nie som si istá. Možete mi prosím poradiť.

Ďakujeme veľmi pekne

Pozri sem, tu nájdeš odpoveď:
http://www.porada.sk/607399-post2.html
1234
29.09.08,12:14
Ahojte, chcem sa spýtať, či 4 ks kreslá /každé po 28000,-Sk / do čakárne mám odpisovať ako súbor alebo môžu ísť hneď do nákladov... Ďakujem
Najka
30.09.08,04:41
Ahojte, vie mi niekto poradiť? Mám faktúru z Poľska, kde sú položky ako: stroj na výrobu fólie, prevíjač na fólie, rolomat... Neviem, či to mám zaradiť každé zvlášť, alebo ako súbor a do ktorej odpis. skupiny?
Najka
30.09.08,05:57
Posúvam...
1234
30.09.08,06:41
Môžete mi niekto poradiť, čo s tými 4 kreslami? Neviem sa jednoznačne rozhodnúť...
Kazu
30.09.08,09:07
Môžete mi niekto poradiť, čo s tými 4 kreslami? Neviem sa jednoznačne rozhodnúť...
Tie kreslá by som nezaradila ako súbor, ale jednotlivo.
andrej_rv
30.09.08,09:29
Mám faktúru z Poľska, kde sú položky ako: stroj na výrobu fólie, prevíjač na fólie, rolomat... Neviem, či to mám zaradiť každé zvlášť, alebo ako súbor a do ktorej odpis. skupiny?
Ak to budeš používať spolu (napr. ako technologickú linku na výrobu a distribúciu fóliových zvitkov), môžeš to zaradiť ako súbor do 2. odpisovej skupiny (položka 2-36 prílohy ZoDP) podľa hlavného funkčného celku - stroja na výrobu fólie:
29.56.23 Stroje a prístroje, i. n., na spracovanie kaučuku alebo plastov alebo na zhotovovanie výrobkov z týchto materiálov
Z: Stroje na miešanie a miesenie kaučuku a plastov, stroje na lisovanie, vytláčanie, fúkanie, tepelné formovanie kaučuku alebo plastov, zariadenia na liatie pneumatík
V zmysle prevodníka KP sem patria aj ostatné stroje na výrobu plastov, stroje na výrobu celofánu, pomocné stroje a zariadenia na spracovanie gumy a plastov.
Ak by si stroje zaraďovala jednotlivo, tiež patria všetky do KP 29.56 - ostatné účelové stroje.
bolek
27.04.09,07:25
Prosím o zaradenie majetku do odpisovej skupiny
elektromechanický zdvihák .nos.3t
montážny stôl
vyvažovačka kolies

Všetko pre pneuservis
Ďakujem veľmi pekne
Tánička
27.04.09,14:25
Prosím o zaradenie majetku do odpisovej skupiny
elektromechanický zdvihák .nos.3t
montážny stôl
vyvažovačka kolies

Všetko pre pneuservis
Ďakujem veľmi pekne


zdvíhacie zariadenie som dala do odpis. skupiny 2, vyvažovačku do odpis. skupiny 1, diagnost. tester motorov odpis. skupina 1, stroj na demont. kolies odpis. skupina 1, no a montážny stôl som nikde v odpis. skupinách nenašla, tak by som ho dala do odpis.skupiny 1 ostatné rozličné výrobky inde neuvedené. Ale to neviem.:) Poradí niekto iný?
Marína
27.04.09,15:39
Majetok, ktorý nie je uvedený v žiadnej z odp. skupín, zaradíš do 2. odpisovej skupiny.
bolek
28.04.09,05:39
Táničko a MARíNO ĎAKUJEM VEĽMI PEKNE
bolek
28.04.09,05:57
Taničko ešte Vás poprosím o účtovanie zdvíhacieho zariadenia a vyvaž.
Dakujem
Olice
28.04.09,06:15
Prosím o zaradenie majetku do odpisovej skupiny
elektromechanický zdvihák .nos.3t
montážny stôl
vyvažovačka kolies

Všetko pre pneuservis
Ďakujem veľmi pekne

elektromechanický zdihák - odpisová skupina 2 (položka 2-20 prílohy č. 1 k zákonu č. 595/2003 Z.z platnej od 1.3.2009)
28.22.13 Zdviháky; zdvíhacie zariadenia na zdvíhanie vozidiel


ak je vyvažovačka kolies to isté ako vyvažovačka pneumatík, tak potom by mala patriť sem - odpisová skupina 2 (položka 2 - 27 prílohy k zákonu č. 595/2003 Z.z. platnej od 1.3.2009)
28.99.39 Letecké katapulty; palubné lapače alebo podobné zariadenia; vybavenie na vyvažovanie pneumatík; stroje na zvláštne účely i. n.
Judith18
29.04.09,09:31
ahojte poradaci!
chcem sa s vami poradit ohladne odpisov a eur...
Z toho čo som si nastudovala mi vychádza, že by som mala VC majetku preratat konv.kurzom na eur a zaokruhlit na eurocenty matematicky. Potom odpisy do roku 2008 preratat na eur a zaokruhlit na eurocenty matematicky. A od roku 2009 sa odpisy zaokruhluju na cele eura nahor... a teraz mam preratavat odpisy v rokoch 2009 a neskôr stareho majetku, ktory bol nadobudnuty pred r. 2009 na cele eura nahor alebo na eurocenty matematicky... ???? v roznych brozurach som nasla aj tak aj tak... tak ako??? :confused::confused:
DAKUJEM !!!
VladoaKatka
29.04.09,09:45
Okrem zaokrúhľovania by som Ti dala do pozornosti zákon č.60/2009 Z.z. ktorým sa mení a dopĺňa zákon 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, ktorý prináša účinnosťou od 1.3.2009 okrem iných zmien aj zmeny v odpisovaní hmotného a nehmotného majetku.
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?PredpisID=208846&FileName=zz2009-00060-0208846&Rocnik=2009
L-M
29.04.09,09:48
ahojte poradaci!
chcem sa s vami poradit ohladne odpisov a eur...
Z toho čo som si nastudovala mi vychádza, že by som mala VC majetku preratat konv.kurzom na eur a zaokruhlit na eurocenty matematicky. Potom odpisy do roku 2008 preratat na eur a zaokruhlit na eurocenty matematicky. A od roku 2009 sa odpisy zaokruhluju na cele eura nahor... a teraz mam preratavat odpisy v rokoch 2009 a neskôr stareho majetku, ktory bol nadobudnuty pred r. 2009 na cele eura nahor alebo na eurocenty matematicky... ???? v roznych brozurach som nasla aj tak aj tak... tak ako??? :confused::confused:
DAKUJEM !!!
Toto píšu v poradcovi podnikateľa:- pre rovnomerné odpisovanie
Pri majetku , ktorý sa uviedol do používania do 31.12.2008- len prerátaš ZCv SK na EUR a zaokrúhliš na dve des.miesta matematicky, zrátaš spolu odpisy tú sumu prerátaš na € a zaokr. matem. na dve des. miesta
ALE -Odporúčajú vyrátať ZC ako rozdiel medzi prepočítanou vstupnou cenou a už uplatnenými prepoč. DO- aby nevznikol rozdiel z titulu zaokrúhľovania.
Daňový odpis za rok 2009 sa zaokrúhli na celé EURO nahor.
Judith18
29.04.09,10:12
takze v odpisovom pláne DM od roku 2009 odpisy zaokruhlujem na celé eura nahor ... ja som to urobila tak ze som preratala jednotlivé VC (aj program mi to tak spravil) a jednotlive odpisy do roku 2008 som zaokruhlila na eurcenty matematicky a od roku 2009 na cele eura nahor. A vzniknuty rozdiel mi zostal v poslednom roku odpisovania....
mam vytlacene z drsr - informacie v suvislosti s prechodom na euro - a tam je - v poslednom roku odpisovania sa uplatni ročná výška odpisu (bez zaokruhl.) vo výške zostatkovej ceny tak, aby do dan. vydavkov bolo zahrnutých 100% VC obstar.DM.
adato
29.04.09,12:16
Len pre upresnenie by som chcela doplniť, že prepočítavajú sa konverzným kurzom obstarávacia hodnota každého majetku a suma odpisov ku každému majetku tie sa zaokrúhľujú na eurocenty, zostatková hodnota je rozdielom medzi obstarávacou hodnotou a celkovým odpismi....
Teda napr.:
OH: 1000SKK/30,126 = 33,19EUR
odpisy(sumár za predchádzajúce roky): 800SKK/30,126 = 26,56EUR
ZH: 200SKK, 33,19-26,56= 6,63EUR
S ohľadom na matematiku - nie je možné zabezpečiť,aby boli všetky 3 údaje prepočítané a zaokrúhlené na eurocenty, stalo by sa, že rozdiel OH-odpisy=ZH by nevyšiel, vychádzali by tam rozdiely 0,01.

Ročný odpis daňový sa zaokrúhľuje na celé EUR nahor, v poslednom roku sa doodpisujú zvyšné eurocenty.
Účtovný odpis sa zaokrúhľuje podľa internej smernice.
Rozalka
30.04.09,19:50
elektromechanický zdihák - odpisová skupina 2 (položka 2-20 prílohy č. 1 k zákonu č. 595/2003 Z.z platnej od 1.3.2009)
28.22.13 Zdviháky; zdvíhacie zariadenia na zdvíhanie vozidiel


ak je vyvažovačka kolies to isté ako vyvažovačka pneumatík, tak potom by mala patriť sem - odpisová skupina 2 (položka 2 - 27 prílohy k zákonu č. 595/2003 Z.z. platnej od 1.3.2009)
28.99.39 Letecké katapulty; palubné lapače alebo podobné zariadenia; vybavenie na vyvažovanie pneumatík; stroje na zvláštne účely i. n.
Dovolím si upozorniť na


㤠52g

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. marca 2009


(4) Na vyčíslenie základu dane za zdaňovacie obdobie končiace po 28. februári 2009, sa použijú ustanovenia zákona v znení účinnom od 1. marca 2009 s výnimkou prílohy č. 1 v znení účinnom od 1. marca 2009, podľa ktorej daňovník, ak sa tak rozhodne, zaradí hmotný majetok do odpisových skupín až od 1. januára 2010.
1gabika1
04.05.09,07:04
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne zaevidovania majetku. Na našej škole nám montovali kamerový systém a ja neviem ako ho do majetku zaevidovať. Či jednotlivo, každú položku zvlášť t.j.:
- kamery,
- napáj.zdroj kamery
- konektor BNC... a este iné veci
alebo to mám dať ako jednu položku "kamerový systém" . Nebudeme to odpisovať, pretože celková hodnota aj s montážou je 672,95 EUR, iba to potrebujem nahodiť do evidencie. Ďakujem.
helas
04.05.09,08:02
Dobrý deň,
ja viem, že by som to našla, len sa veľmi ponáhľam,neviete mi povedať do ktorej odp. skupiny patrí sušiaca kabína v lakovni áut?
Ďakujem
SAIVI
04.05.09,08:08
Odpisy hmotného a nehmotného majetku


Poslednou novelou zákona o dani z príjmov sa vykonávajú rozsiahle zmeny v odpisovaní hmotného a nehmotného majetku.

Zákon č. 60/2009 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, prináša s účinnosťou od 1. marca 2009 okrem iných zmien aj nasledovné zmeny v oblasti odpisovania hmotného a nehmotného majetku:

* zvyšuje sa vstupná cena odpisovaného hmotného majetku a technického zhodnotenia hmotného a nehmotného majetku z 996 eur na 1 700 eur – § 22 ods. 2 písm. a), ods. 6 písm. c) až e), ods. 7 a § 29 ods. 1, 2, a 3,
* zvyšuje sa vstupná cena nehmotného majetku z 1 660 eur na 2 400 eur – § 22 ods. 7,
* z nehmotného majetku sa vylúčili zriaďovacie výdavky – § 22 ods. 7, v súlade so zmenou v zákone o účtovníctve zriaďovacie výdavky nebudú považované za nehmotný majetok na účely daňové ani účtovné,
* zaradenie hmotného majetku do odpisových skupín sa bude vykonávať na základe novej prílohy k zákonu, ktorá je vypracovaná na základe klasifikácie produktov vydanej Nariadením európskeho parlamentu a Rady č. 451/2008 z 23. apríla 2008, toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu pre členské štáty Európskej únie – príloha č. 1 k zákonu,
* niektoré druhy hmotného majetku boli presunuté do nižších odpisových skupín, napr. z 2. odpisovej skupiny boli do 1. odpisovej skupiny presunuté stroje pre potravinársky, textilný, odevný a kožiarsky priemysel, traktory a ostatné zariadenia pre poľnohospodárstvo a lesníctvo, tlačiarenské stroje, stroje a prístroje na váženie a meranie a z 3. odpisovej skupiny do 2. odpisovej skupiny boli presunuté rýpadlá a kolesové nakladače, zdvíhacie a manipulačné zariadenia, elektrické rozvodné a ovládacie zariadenia, presunutie do nižších odpisových skupín má za následok skrátenie doby ich odpisovania – príloha č. 1 k zákonu,
* zaviedla sa možnosť samostatného odpisovania jednotlivých oddeliteľných súčastí hmotného majetku, ktorým sa umožní rozčlenenie samostatných hnuteľných vecí na menšie oddeliteľné časti, ktoré sa odpisujú v rovnakej odpisovej skupine ako samostatná hnuteľná vec – § 22 ods. 15,
* pri budovách a stavbách sa zaviedlo vyčlenenie 4 druhov oddeliteľných súčastí, a to rozvodov počítačových sietí, výťahov, pohyblivých schodov a klimatizačných zariadení na samostatné odpisovanie, ktorých doba odpisovania je kratšia ako doba odpisovania budovy alebo stavby – § 22 ods. 15 v nadväznosti na prílohu č. 1 k zákonu,
* vstupnou cenou jednotlivých oddeliteľných súčastí je obstarávacia cena alebo cena určená podľa kvalifikovaného odhadu alebo posudkom znalca – § 25 ods. 1 písm. h), pričom súčet vstupných cien jednotlivých oddeliteľných súčastí sa musí rovnať vstupnej cene tohto majetku – § 25 ods. 8,
* zavádza sa povinné prerušenie uplatňovania odpisov hmotného majetku v prípade, že nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku – § 22 ods. 9, toto ustanovenie nadväzuje na skutočnosť, že vydaním povolenia na prechodné užívanie stavby alebo rozhodnutia o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku sú splnené povinnosti podľa stavebného zákona potrebné na uvedenie do užívania pre účely odpisovania majetku.

V zmysle § 22 ods. 2 zákona o dani z príjmov odpisovaným hmotným majetkom sú:

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur, a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok

Samostatné hnuteľné veci sú aj všetky výrobné zariadenia pevne zabudované v budovách a stavbách, ktoré s nimi netvoria jeden funkčný celok napriek pevnému spojeniu, ale slúžia na zabezpečovanie výrobného procesu realizovaného v stavbe alebo budove.
1gabika1
04.05.09,10:36
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadne zaevidovania majetku. Na našej škole nám montovali kamerový systém a ja neviem ako ho do majetku zaevidovať. Či jednotlivo, každú položku zvlášť t.j.:
- kamery,
- napáj.zdroj kamery
- konektor BNC... a este iné veci
alebo to mám dať ako jednu položku "kamerový systém" . Nebudeme to odpisovať, pretože celková hodnota aj s montážou je 672,95 EUR, iba to potrebujem nahodiť do evidencie. Ďakujem.

prosim vedel by mi niekto poradiť?
SAIVI
04.05.09,11:08
...ja som to dala spolu ako kamerový systém - však jedno bez druhého negunguje
1gabika1
04.05.09,11:36
Ďakujem pekne za odpoveď, ale ešte by som sa chcela spýtať, že keď sa kamerový systém bude rozširovať o viac kamier...tak mám tu cenu len zvyšovať? či evidovať každú faktúru zvlášť?
Luba
15.07.09,16:45
Dovolím si upozorniť na


㤠52g


Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. marca 2009


(4) Na vyčíslenie základu dane za zdaňovacie obdobie končiace po 28. februári 2009, sa použijú ustanovenia zákona v znení účinnom od 1. marca 2009 s výnimkou prílohy č. 1 v znení účinnom od 1. marca 2009, podľa ktorej daňovník, ak sa tak rozhodne, zaradí hmotný majetok do odpisových skupín až od 1. januára 2010.

Prosím Vás, vie niekto vysvetliť, čo znamená "ak sa tak rozhodne" ? keby to tam nebolo, chápala by som, že DHM sa má zaraďovať podľa novej prílohy č.1 v zákone 60/2009 až v r.2010, teda v r.2009 ešte zaraďovať podľa prílohy, platnej k 1.1.2009, čiže podľa vyhl.632/2002. Ale ak sa daňovník môže rozhodnúť - o čom sa to vlastne môže rozhodnúť? Či si vybrať 632/2002 alebo nariadenie EP a rady ES 451/2008?
Tiež som potrebovala zaradiť vyvažovačku kolies (pneumatík) - podľa nového 28.99.39 (viď prísp.65) - ale 28.9* nie je nikde v prílohe č.1 k 1.1.09, ale je to v prílohe č.1 od 1.3.2009. Čo s tým?
Vďaka.
Luba
20.07.09,20:00
Nemá nikto problém s tými slovami "ak sa tak rozhodne"? Zaraďujete v r.2009 do majetku podľa prílohy č.1 platnej od 1.1.09 alebo od 1.3.09?
Ďakujem.
marjankaj
20.07.09,21:32
Dovolím si upozorniť na


㤠52g


Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. marca 2009


(4) Na vyčíslenie základu dane za zdaňovacie obdobie končiace po 28. februári 2009, sa použijú ustanovenia zákona v znení účinnom od 1. marca 2009 s výnimkou prílohy č. 1 v znení účinnom od 1. marca 2009, podľa ktorej daňovník, ak sa tak rozhodne, zaradí hmotný majetok do odpisových skupín až od 1. januára 2010.


Prosím Vás, vie niekto vysvetliť, čo znamená "ak sa tak rozhodne" ? keby to tam nebolo, chápala by som, že DHM sa má zaraďovať podľa novej prílohy č.1 v zákone 60/2009 až v r.2010, teda v r.2009 ešte zaraďovať podľa prílohy, platnej k 1.1.2009, čiže podľa vyhl.632/2002. Ale ak sa daňovník môže rozhodnúť - o čom sa to vlastne môže rozhodnúť? Či si vybrať 632/2002 alebo nariadenie EP a rady ES 451/2008?
Tiež som potrebovala zaradiť vyvažovačku kolies (pneumatík) - podľa nového 28.99.39 (viď prísp.65) - ale 28.9* nie je nikde v prílohe č.1 k 1.1.09, ale je to v prílohe č.1 od 1.3.2009. Čo s tým?
Vďaka.

V roku 2009 postupuješ podľa zákona platného od 1.3.2009. Ale ak chceš (môžeš sa rozhodnúť) môžeš tak postupovať až od roku 2010. Platí pre kalendárny rok. Pre hospodársky rok je rozhodujúce: zdaňovacie obdobie končiace po 28. februári 2009
oriana
26.08.09,11:13
tiez mi robil problem „ak sa tak rozhodne“ – prechodne ustanovenia §52g, 60/2009 Z.z – k pouzitiu prilohy c. 1 – a napisala som otazku na drsr. Odpoved prikladam:

(k prispevkom 71, 78, 79 a 80)


Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Pri uplatňovaní ustanovení zákona č. 60/2009 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, je potrebné vychádzať aj z prechodného ustanovenia § 52g zákona k úpravám účinným od 1. marca 2009.
Podľa § 52g ods. 4 zákona sa môže daňovník rozhodnúť, či hmotný majetok, na ktorý sa vzťahuje zmena odpisovej skupiny, preradí do novej odpisovej skupiny podľa novej prílohy č. 1 už v zdaňovacom období 2009, alebo až v zdaňovacom období 2010. Ak sa daňovník rozhodne preradiť majetok v roku 2009, potom má povinnosť preradiť jednak majetok obstaraný do 1.3.2009, ako aj majetok obstaraný po 1.3.2009, teda všetok majetok, na ktorý sa zmeny vzťahujú. Zákon nepripúšťa preradenie v roku 2009 iba jedného druhu majetku a v roku 2010 zase preradenie ďalšieho druhu majetku. Celé preradenie hmotného majetku sa musí vykonať v jednom zdaňovacom období, a to buď v roku 2009 alebo v roku 2010.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica

Váš dopyt:

Odpisovanie majetku,

Dobry den,

Prosim velmi pekne o odpoved v nadvaznosti na novelu zakona 60/2009, ohladom odpisovania majetku a novych kodov KP.

Rozumiem tomu spravne:
- ze sa mozme rozhodnut novonakupeny majetok od 1.3.09 zaradit podla „novej“ prilohy cislo 1 v roku 2009, alebo az v roku 2010? Cize ak sa rozhodnem od roku 2010, zaradujem do konca roka podla „starej“ prilohy?
- alebo sa tyka moznost rozhodnutia „preradit“ uz nadobudnuty majetok pred 1.3.09 podla „novej“ prilohy c. 1 v roku 09, alebo roku 10?

Dakujem
Rozalka
26.08.09,16:48
Ja to chápem tak, že zaradím/preradím v r. 2009 alebo 2010, ale potom všetky naraz.


(4) Na vyčíslenie základu dane za zdaňovacie obdobie končiace po 28. februári 2009, sa použijú ustanovenia zákona v znení účinnom od 1. marca 2009 s výnimkou prílohy č. 1 v znení účinnom od 1. marca 2009, podľa ktorej daňovník, ak sa tak rozhodne, zaradí hmotný majetok do odpisových skupín až od 1. januára 2010.
marjankaj
26.08.09,16:56
Ja to chápem tak, že zaradím/preradím v r. 2009 alebo 2010, ale potom všetky naraz.


(4) Na vyčíslenie základu dane za zdaňovacie obdobie končiace po 28. februári 2009, sa použijú ustanovenia zákona v znení účinnom od 1. marca 2009 s výnimkou prílohy č. 1 v znení účinnom od 1. marca 2009, podľa ktorej daňovník, ak sa tak rozhodne, zaradí hmotný majetok do odpisových skupín až od 1. januára 2010.

Myslím, že tak to aj treba chápať. Jeden hmotný majetok nezaradíš do viacerých skupín.
lydinka
06.09.09,19:37
Dobrý večer,
podnikatel nechal na svojom pohostinstve prerábat, rekonštruovat sociálne zariadenia. Ide teda o technicke zhodnotenie budovy, je to suma cca 206 ooo skk, teda bude to VNZD, DPH z tohto výdavku uplatním a cenu bez DPH pripočítam k obsatarávacej cene budovy?? nemýlim sa??
Ďakujem
lydinka
07.09.09,06:45
a drobné opravy, ako napriklad rozvody elektriky do 30 000 skk dávat priamo do réžie? nepripočítavajú sa k obstaravacej cene?
rommy
05.11.09,06:37
Ahoj poraďáci, už ste sa niekto stretli so zaradením technologickej linky? Do ktorej odpisovej skupiny patrí a aký kod? Je to linka na výrobu zateplovacieho polystyrénu.
lenka.ba
26.12.12,22:08
Dobrý večer, prosím Vás, do ktorej odpisovej skupiny zaradiť skladový námorný kontajner? Bol používaný, nie je úplne nový. Mohlo by to ísť do odpisovej skupiny 3 pod KP 25.29? Ďakujem.
Kristina27
14.07.14,09:45
Aj mňa by zaujímalo, do ktorej odpis. skupiny patrí kontajner - presne skladový kontajner kovový - plech s drevenou podlahou - OC je 1750 eur + 100 eur preprava = 1850 eur, hádam to len nebudeme odpisovať 12 rokov?!