berry
27.04.07,14:25
Môže si dať SZČO do nákladov navigačný systém do auta? Ide o podnikateľa ktorý hlavne zháňa prácu a nakupuje materiál. Takže relatívne dosť veľa chodí autom.
betka
27.04.07,17:24
Ano je to daňový výdavok, pokiaľ je cena do 30 tis. Sk, ak je nad 30 tis. Sk, odpisujesa v 1.0S KP 33.2.- meracie, kontrolné, navigačné a iné prístroje a zariadenia.
Ak ste plátcom DPH, máte nárok i na odpočítanie DPH, pretože navigácia netvorí príslušenstvo automobilu (kde nie je nárok na odpočítanie)
andrej_rv
27.04.07,18:57
Môže si dať SZČO do nákladov navigačný systém do auta? Ide o podnikateľa ktorý hlavne zháňa prácu a nakupuje materiál. Takže relatívne dosť veľa chodí autom.
Navigačný systém má charakter samostatnej hnuteľnej veci, alebo je pevne zabudovaný v automobile ? Je automobil zaradený v obchodnom majetku ?
katarina.j
27.04.07,20:11
No Betka, neviem neviem- ja si práveže myslím, že to je príslušenstvo automobilu.Ak sa mýlim opravte ma, ale skor to je príslušenstvo ako nie je.
Paula
27.04.07,20:18
Odpočítanie dane
§ 49

(7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri
.
b) kúpe príslušenstva osobného automobilu vrátane montáže; príslušenstvom osobného automobilu sa na účely tohto zákona rozumie elektrické ovládanie okien, centrálne uzamykanie dverí, klimatizačný systém, autorádio, autorádio s prehrávačom (MC/CD), prehrávač (MC/CD), reproduktory, anténa, poplašné a zabezpečovacie zariadenie, vzduchový vankúš (airbag), strešné okno, protiblokovacie zariadenie

....ja tu navigačný systém nevidím
katarina.j
27.04.07,20:31
Veru Paula,tam to nieje ale,práveže to s tými vecami má spoločný základ, moc sa to na tie veci podobá, myslím typom použitia. Aby to nevytiahli z nejakého iného zákona- ja ti veru neviem, nehádam sa s tebou ale asi by som sa bála.
misomiso
27.04.07,20:34
Vy chcete silou - mocou vyrobit problem. Tak ja raz v zakone vymenovane co je prislusenstvo a navigacia tam nie je, tak aka debata!
betka
28.04.07,09:48
No Betka, neviem neviem- ja si práveže myslím, že to je príslušenstvo automobilu.Ak sa mýlim opravte ma, ale skor to je príslušenstvo ako nie je.

KAtka. Navigačný systém nie je príslušenstvo osobného automobilu! (z pohľadu DPH), mám nárok na odpočítanie DPH.

Z pohľadu dane z príjmov: - nie je to TZ automobilu!
Je zaradené do 1.OS KP-33.2. už som to uviedla raz, ak je cena viac ako 30 tis. Sk . Je to samostatná hnuteľná vec, ktorá má sa samostatné technicko-ekonomické určenie a prevádz.tech. funkcie dlhšie ako jeden rok. Odpisujem.
Aj je cena nižšia ako 30 tis. , rozhodejem sa, či budem odpisovať, alebo si ho dám ako daňový výdavok.

Pozrime sa na to z druhej strany. Navigácia je ako automapa, lenže automapamapa je v listovej podobe, ak by som ju kúpila je to pre ˇmna daňový výdavok z pohľadu ZDP. A pokiaľ sa týka DPH, nie je to príslušenstvo auta, tak si ako plátca uplatním odpočítanie...

Načo mi slúži navigácia, na to ako automapa, zadám parametre, kde sa chcem dostať a "pani":D v navigácii ma orientuje, kým to nájde v mape......
cactus
28.04.07,09:53
Niekroré nevigácie nemusia byť priamo v aute. Môžu sa zobrať do ruky a budú Vás navigovať napr. po odľahlých uličkách. Súhlasím, že je to nie je príslušenstvo automobilu.
betka
28.04.07,10:01
Niekroré nevigácie nemusia byť priamo v aute. Môžu sa zobrať do ruky a budú Vás navigovať napr. po odľahlých uličkách. Súhlasím, že je to nie je príslušenstvo automobilu.

A to nemusím mať ani auto v podnikaní, hlavne, že mám navigáciu, sadnem na bicykel, vykašem nohavice a hybáj na obchodné stretnutie:D A Potom zo stretnutia, bicykel radšej odložím, a peškom ma zavedie domov, lebo domov netrafím, aj keď po štyroch :D:D:D
Pepa
28.04.07,14:20
A to nemusím mať ani auto v podnikaní, hlavne, že mám navigáciu, sadnem na bicykel, vykašem nohavice a hybáj na obchodné stretnutie:D A Potom zo stretnutia, bicykel radšej odložím, a peškom ma zavedie domov, lebo domov netrafím, aj keď po štyroch :D:D:D
:D:D:D Betka, len sa ho pevne držžžžžž.
gabolv
12.07.07,04:57
Dobrý deň.
Chcem sa len uistiť či som to správne pochopila. Takže živnostník si môže dať do výdavkov navigačný systém aj ked nemá auto v majetku firmy ale používa svoje súkromné. A môže ho jednorazovo odpísať do nákladov. Čiže ho nemusím ani evidovať ako drobný hmotný majetok.
Sú moje úvahy správne? Prosím o potvrdenie.
betka
12.07.07,05:42
Prepáč, Gabolv, v predchádzajúcich príspevkoch sme si trošku robili srandu.
Tieto GPS sú rozne. Môžu slúžiť i ako mini počítač, máme tam rozne softy okrem iného i soft na navigáciu.
Ide o samostatný hnut. majetok. A to, či kontrola uzná tento daňový výdavok ako daňový, závisí od VAšej šikovnosti ako si obhájite.
Osobne: ak by som nemala OA v OM, tak by som si ho dala ako daňový náklad a to v tom prípade, že je v GPS aj iný program ako navigačný, napr. Excel, Word, kt. používam....Ešte ako obhajoba by snaď bola možná: Chodím na cesty na svojom automobile. GPS využívam napr. vo vačších mestách ako na orientáciu, ako automapu, kt. si môže dať ako daňový výdavok každí, aby sa mohol orientovať. Môžem ho využívať aj keď chodím pešo .......GPS ako samostatný hnuteľný majetok môžeme využívať samostatne, nemusí byť s autom (a samozrejme netvorí príslušenstvo auta z pohľadu DPH)
Manual
12.07.07,06:49
Doplním betku. Mám GPS navigátor a napr. v BA keď zaparkuješ niekde ďalej od miesta kde chceš ísť, v GPS si nastavíš názov ulice a jej číslo a už sa len necháš viesť a GPS ťa dovedie presne na miesto. Takže prečo by sa mal podnikateľ vypytovať kde je to alebo ono, /zvlášť ak je v tom mesto prvý krát/ keď takto je to úplne v pohode.