obronii
27.04.07,21:03
DObry vecer,
neviete mi poradit ako to funguje so statnicami a volnom v praci? Existuje nejaky narok na nejake platene volno? neplatene? co v pripade neplateneho volna?
veronikasad
27.04.07,20:48
Ak máš so zamestnávateľom uzatvorenú dohodu podľa § 155 Zákonníka práce, máš nárok na pracovné voľno. Rozsah je uvedený v § 140 ZP - Zvyšovanie kvalifikácie.

-----------
Veronika
obronii
30.04.07,07:14
a to pracovne volno je platene alebo neplatene?
Tweety
30.04.07,07:16
Ak je to pri zmluve so zamestnávateľom, je to pracovné voľno s náhradou mzdy. §140 odst.2,3 ZP.
veronikasad
30.04.07,07:20
V predchádzajúcej odpovedi máš odkaz na Zákonník práce, nájdeš tam uvedené §§
Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi pracovné volno a náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak je predpokladané zvýšenie kvalifikácie v súlade s potrebou zamestnávateľa /§ 140 odst.2/

-------
Veronika
obronii
30.04.07,16:53
Ak je to pri zmluve so zamestnávateľom, je to pracovné voľno s náhradou mzdy. §140 odst.2,3 ZP.


To znamena, ak mam v zmluve uvedene, ze mi to nahradi?
Mne je jasne, ze mi moze dat volno s nahradou mzdy, ja sa len pytam, ci mam na to nejaky zakonny narok.
veronikasad
30.04.07,17:05
Klikni na modrý text Zákonník práce, rozbalí sa ti zákonník práce a prečítaj si § 140. Tam sú všetky nároky pri štúdiu popri zamestnaní

---------
Veronika
obronii
30.04.07,17:15
dakujem za odpoved, precitala som si to, no bohuzial stale som si nie ista, ci na to mam narok aby som mala nejake volno s nahradou mzdy alebo je to len vysostna ochota zamestnavatela, ze mi napr. na statnice poskytne 7 dni s nahradou mzdy.

dakujem
veronikasad
30.04.07,17:26
Máš so zamestnávateľom podpísanú dohodu o zotrvaní v pracovnom pomere po ukončení štúdia ? V nej by mala byť vyčíslená aj čiastka, ktorú musíš uhradiť v prípade, že tento záväzok nesplníš.
obronii
30.04.07,17:30
nemam nic take v zmluve.... nemam tam nic spominane o studiu.
veronikasad
30.04.07,17:34
Nie v pracovnej zmluve, ak ti zamestnavateľ dal súhlas na štúdium popri zamestnaní, uzatvára so zamestnancom Dohodu o zotrvaní v pracovnom pomere a úhrade nákladov v prípade nedodržania dohody. Nastupovala si k terajšiemu zamestnavateľovi už ako študentka alebo si začínala študovať u neho. Ako si riešila doteraz voľno na skúšky?

Nie si náhodou študentka denného štúdia, ktorá sa počas štúdia zamestnala ?
obronii
30.04.07,17:37
nic take som snim nepodpisovala... jednoducho ked som isla na skusky riesila som to dovolenkou.... nikdy som neziadala ziadne volno
ale teraz by sa mi to kvoli statniciam zislo, len by sa hodilo keby bolo platene.... aspon tyzden
som studentka dialkoveho studia... do zamestnania som nastupila uz pocas studia, s tym, ze studium nikdy neobmedzovalo moju pracu, nikdy som neziadala ziadne volno kvoli skole... vzdy som to riesila dovolenkou
veronikasad
30.04.07,17:42
V tomto prípade bohužiaľ nemáš nárok na žiadne platené voľno zo zákona. Len ak by si tú dohodu podpísala so súhlasom zamestnávateľa teraz. /a chceš zostať pracovať u tohto zamestnavateľa po dohodnutú dobu/.Ak si dobre čítala § 140 na prípravu a vykonanie štátnej skúšky poskytne zamestnávateľ najmenej 40 dní.
obronii
30.04.07,17:52
takze v podstate je to naozaj na jeho dobrej voli ci mi ho da alebo nie...
ale dakujem za pomoc a rady