wildo
29.04.07,09:55
Dobrý deň.
Aké sú podmienky na získanie dotácie na bývanie z ŠFRB?
Elena Navrátilová
29.04.07,07:58
www.build.gov.sk (http://www.build.gov.sk) tam máš všetky dôležité informácie
Adkah
03.03.08,13:25
Ahojte, prosim Vas mal niekto konkretnu skusenost so Statnym fondom rozvoja byvania?V zákone uvadzaju 2 terminy do kedy ma ŠFRB rozhodnut o ziadosti. V bode 9 je to 90 dni a dalej v bode 16 a 17 je to 30 dni. Prosim Vas mozte mi poradit ako to je? Prikladam aj zakon.
Zákon č. 607/2003 Z. z. o Statnom fonde rozvoja bývania, v znení zákona č. 536/2004 Z. z.
/ úplné znenie spracované MVRR SR /

§ 11 bod 9), 10), 16), 17)

9) O poskytnutí podpory rozhodne fond do 90 dní odo dňa doručenia žiadosti obcou.Ak je žiadateľom obec alebo nezisková organizácia, môže fond túto lehotu predĺžiť o 60 dní.

(10) Fond rozhodne o poskytnutí podpory podľa poradia doručených žiadostí až do vyčerpania sumy vyčlenenej v rozpočte fondu na príslušný účel a druh podpory.

(16) Fond po rozhodnutí o poskytnutí podpory zašle žiadateľovi návrh zmluvy do 30 dní.

(17) Ak sa podpora neposkytne, oznámi to fond písomne žiadateľovi do 30 dní odo dňa rozhodnutia o neposkytnutí podpory
Gabi03
03.03.08,13:29
Ahojte, prosim Vas mal niekto konkretnu skusenost so Statnym fondom rozvoja byvania?V zákone uvadzaju 2 terminy do kedy ma ŠFRB rozhodnut o ziadosti. V bode 9 je to 90 dni a dalej v bode 16 a 17 je to 30 dni. Prosim Vas mozte mi poradit ako to je? Prikladam aj zakon.
Zákon č. 607/2003 Z. z. o Statnom fonde rozvoja bývania, v znení zákona č. 536/2004 Z. z.
/ úplné znenie spracované MVRR SR /

§ 11 bod 9), 10), 16), 17)

9) O poskytnutí podpory rozhodne fond do 90 dní odo dňa doručenia žiadosti obcou.Ak je žiadateľom obec alebo nezisková organizácia, môže fond túto lehotu predĺžiť o 60 dní.

(10) Fond rozhodne o poskytnutí podpory podľa poradia doručených žiadostí až do vyčerpania sumy vyčlenenej v rozpočte fondu na príslušný účel a druh podpory.

(16) Fond po rozhodnutí o poskytnutí podpory zašle žiadateľovi návrh zmluvy do 30 dní.

(17) Ak sa podpora neposkytne, oznámi to fond písomne žiadateľovi do 30 dní odo dňa rozhodnutia o neposkytnutí podpory

Podľa mňa je to 90 plus 30 dní. T. z., že majú 90 dní na rozhodnutie a ak sa rozhodnú v ten 90-ty deň, majú ďalších 30 dní na doručenie.
Adkah
03.03.08,13:41
Podľa mňa je to 90 plus 30 dní. T. z., že majú 90 dní na rozhodnutie a ak sa rozhodnú v ten 90-ty deň, majú ďalších 30 dní na doručenie.

Aha, takze ked Ziadost bola poslana napr.31.1.2008 tak oni maju na rozhodnutie do 31.4.2008 a este plus 30 dni?
Gabi03
03.03.08,14:12
Aha, takze ked Ziadost bola poslana napr.31.1.2008 tak oni maju na rozhodnutie do 31.4.2008 a este plus 30 dni?

A podľa priamych informácií od pani, ktorá pracuje v ŠFRB na MsÚ, aj tých 90 dní môžu predĺžiť, ak ich v BA nestíhajú spracovať. Keďže na začiatku roka je tých žiadostí neúmerne viac ako na konci roka a personálne obsadenie stále rovnaké. Ale na to by mali od vás žiadať povolenie. (Možno.)
Adkah
03.03.08,15:00
A podľa priamych informácií od pani, ktorá pracuje v ŠFRB na MsÚ, aj tých 90 dní môžu predĺžiť, ak ich v BA nestíhajú spracovať. Keďže na začiatku roka je tých žiadostí neúmerne viac ako na konci roka a personálne obsadenie stále rovnaké. Ale na to by mali od vás žiadať povolenie. (Možno.)

Gabi03 dakujem velmi pekne za odpovede. Velmi mi to pomohlo. Dufam, ze nebudeme dlho cakat na odpoved ci nam to schvalili alebo nie.
Nataša
04.03.08,10:12
my sme podávali žiadosť okolo 6.2. a bolo nám povedané, že je viac ako isté, že nás vybavia skôr, pretože na začiatku roka býva menej žiadostí. Kým sa všetci rozkukajú a povybavujú potrebné veci, atď. Pracovníčka mi povedala, že o podporu už žiada menej fyzických osôb, pretože sa dosť sprísnili podmienky a viac žiadostí majú od obcí na výstavbu bytov.Inak na ich stránke je stav podaných žiadostí k 31.1. V našom prípade na stavbu rodinného domu ich bolo 76 z celého Slovenska. Na fonde som stretla jednu pani, ktorá si podávala žiadosť v januári 2006 a hovorila, že bola v poradí 381. Je to rozdiel.
Som optimista.
Adkah
06.03.08,10:43
my sme podávali žiadosť okolo 6.2. a bolo nám povedané, že je viac ako isté, že nás vybavia skôr, pretože na začiatku roka býva menej žiadostí. Kým sa všetci rozkukajú a povybavujú potrebné veci, atď. Pracovníčka mi povedala, že o podporu už žiada menej fyzických osôb, pretože sa dosť sprísnili podmienky a viac žiadostí majú od obcí na výstavbu bytov.Inak na ich stránke je stav podaných žiadostí k 31.1. V našom prípade na stavbu rodinného domu ich bolo 76 z celého Slovenska. Na fonde som stretla jednu pani, ktorá si podávala žiadosť v januári 2006 a hovorila, že bola v poradí 381. Je to rozdiel.
Som optimista.

Nataša pozitivna sprava. :) My sme si daly ziadost na vystavbu bytoveho domu (bytu) ziadali sme to cela bytovka ale kazdy na svoje Meno (ako ziadatel). Takze drzim Vam prsty aby to vyslo. :)
NeMaria
06.03.08,11:01
Aha, takze ked Ziadost bola poslana napr.31.1.2008 tak oni maju na rozhodnutie do 31.4.2008 a este plus 30 dni?


myslim, ze maju 90 dni na rozhodnutie, ci ziadost schvalia alebo nie. Ak ano, tak do 30 dni od rozhodnutia ti dorucia zmluvy na podpis...:) Ak mas vsetky potrebne doklady, nie je to problem... nam to vyslo. drzim palce.:)
Zuzinka21
06.03.08,11:40
ahojte, chcem sa opytat z toho cisteho priemerneho prijmu, ktory je potrebny ku ziadosti sa odratava aj kolko sporime na stavebne sporenie, pripadne zivotna poistka? dakujem
Adkah
07.03.08,11:41
myslim, ze maju 90 dni na rozhodnutie, ci ziadost schvalia alebo nie. Ak ano, tak do 30 dni od rozhodnutia ti dorucia zmluvy na podpis...:) Ak mas vsetky potrebne doklady, nie je to problem... nam to vyslo. drzim palce.:)

Dakujem. :)
Adkah
07.03.08,11:53
ahojte, chcem sa opytat z toho cisteho priemerneho prijmu, ktory je potrebny ku ziadosti sa odratava aj kolko sporime na stavebne sporenie, pripadne zivotna poistka? dakujem

Zuzinka,od nas ziadaly len aby sme maly minimalne a maximalne taky plat ako je uvedene na na stranke štatneho fondu rozvoja byvania- Informacie. Nic sme neodpocitavaly.Nam povedaly, ze pokial to nie je hypoteka, tak sa to nezaratava.
Tu najdete vsetko co potrebujete.
http://www.sfrb.sk/informacie.html
Zuzinka21
07.03.08,12:37
dakujem Adkah velmi pekne, a ze vraj ma SFRB aj tabulku pre rucitelov, ze ake oni musia mat prijmy, to nevies kde by som nasla?dakujem
siododik
17.03.08,09:46
Ahojte, vie mi niekto poradit ci je mozne na kupu noveho bytu ziskat uver z SFRB a zaroven zvyhodnenu hypoteku pre mladych? ci existuju obmedzenia napr. poskytnutie statnej pomoci iba jeden krat apod. vdaka
duves
17.03.08,10:25
Neviem o takom obmedzení.
Adkah
23.03.08,14:03
dakujem Adkah velmi pekne, a ze vraj ma SFRB aj tabulku pre rucitelov, ze ake oni musia mat prijmy, to nevies kde by som nasla?dakujem

Zuzinka, rucitel je zivnostnik alebo zamestnanec?
Zuzinka21
25.03.08,05:45
Adkah, zamestnanec, obidvaja potencionalni rucitelia by boli zamestnanci.
Adkah
25.03.08,12:05
Adkah, zamestnanec, obidvaja potencionalni rucitelia by boli zamestnanci.

Zuzinka musim prepisat tie body ake potvrdenia treba prilozit, pretoze sa mi pokazil skener. Vecer to tu prilozim.
Adkah
25.03.08,16:49
Zuzinka, este jednu otazku. Ten uver si beriete na dom alebo byt? My sme ziadaly penieze na byt.
Rucitel bol slobodny a jeden rucitel bol slobodny a druha vydata. (to je tiez dolezite)
Zamestnanec rucitel:
Tlaciva: Potvrdenie o prijme za predchadzajuci kalendarny stvrdrok
Kopia obcianskeho preukazu (uradne overena)
Potvrdenie o penaznych davkach vyplacanych socialnou poistovnou

http://www.sfrb.sk/rozpis.html - Tu najdete postup pri podavani ziadosti o podporu zo SFRB FO
napr. my sme ziadatelia pod U116 a v casti F- rucenie dvoma rucitelmi- rucitel ak je zamestnanec.

Este mala pripomienka Rucitelia- dvaja, z toho jeden musi mat do 40rokov a druhy do 60r.
Zuzinka21
26.03.08,06:02
Adkah, uver chceme zobrat na dom takze budeme ziadatelia pod
U240, dakujem velmi pekne za informacie, pustim sa do ich studovania.
Adkah
26.03.08,17:37
Adkah, uver chceme zobrat na dom takze budeme ziadatelia pod
U240, dakujem velmi pekne za informacie, pustim sa do ich studovania.

Este z vlastnej skusenosti. Davajte si pozor na spravne vypisovanie a odpisovanie talciv.
Nataša
01.04.08,09:18
my sme podávali žiadosť okolo 6.2. a bolo nám povedané, že je viac ako isté, že nás vybavia skôr, pretože na začiatku roka býva menej žiadostí. Kým sa všetci rozkukajú a povybavujú potrebné veci, atď. Pracovníčka mi povedala, že o podporu už žiada menej fyzických osôb, pretože sa dosť sprísnili podmienky a viac žiadostí majú od obcí na výstavbu bytov.Inak na ich stránke je stav podaných žiadostí k 31.1. V našom prípade na stavbu rodinného domu ich bolo 76 z celého Slovenska. Na fonde som stretla jednu pani, ktorá si podávala žiadosť v januári 2006 a hovorila, že bola v poradí ***. Je to rozdiel.
Som optimista.


takže v piatok 28.3. nás na pošte čakala dobrá správa - priznanie úveru a zmluvy na podpis. juchúúúú
szaboe
01.04.08,20:23
nám ho priznali do konca roka totiž sme si ho podávali v októbri. dostali sme info, že sa nevyčerpali peniaze, tak sme to rýchlo vybavovali. a v decembri nám otvorili účet. ďalší mesia január nám
už prišla prvá platba úveru. je to celkom dobrá vec. len si treba dávať pozor na to koľko máte napísané v rozpočte. lebo môžete sumu prekročiť max. o 20%. a radila by som aby ste si do rozpočtu dali aj služby spojené s výstavbou. my sme služby v rozpočte nemali a vlastne to teraz hradíme z vlastných finančných zdrojov.prajem veľa šťastia pri vybavovaní. garantujem že sa nabeháte kým zoženiete všetky potrebné dokumenty k získaniu úveru.veľa šťastia.
Adkah
02.04.08,17:41
nám ho priznali do konca roka totiž sme si ho podávali v októbri. dostali sme info, že sa nevyčerpali peniaze, tak sme to rýchlo vybavovali. a v decembri nám otvorili účet. ďalší mesia január nám
už prišla prvá platba úveru. je to celkom dobrá vec. len si treba dávať pozor na to koľko máte napísané v rozpočte. lebo môžete sumu prekročiť max. o 20%. a radila by som aby ste si do rozpočtu dali aj služby spojené s výstavbou. my sme služby v rozpočte nemali a vlastne to teraz hradíme z vlastných finančných zdrojov.prajem veľa šťastia pri vybavovaní. garantujem že sa nabeháte kým zoženiete všetky potrebné dokumenty k získaniu úveru.veľa šťastia.

To, ze sa nabehame to som si uz vyskusala. Ked nam schvalia peniazky, tak si najdem chvilku volneho casu a potom Vam opisem v blogu co sme prezily len aby sme zisklaly od nich peniaze.
Este mala otazocka. Co sa mysli tym rozpoctom? Ved ked poziadate napr o 1 000 000 SK, tak otvoria na tuto sumu, ci je to inak?
Adkah
02.04.08,17:42
takže v piatok 28.3. nás na pošte čakala dobrá správa - priznanie úveru a zmluvy na podpis. juchúúúú

Natasa blahozelam a velmi Vam to prajem. :) Urcite to je super pocit.
szaboe
03.04.08,17:46
rozpočet na výstavbu domu. to znamená aký materiál použijete a koľko to bude stáť. to vám spraví stavebný dozor alebo projektant, ktorý vám spravil projekt. musíte totiž preukázať z konečnej sumy, že máte 20% vlastných prostriedkov na výstavbu. nemusíte ich mať v hotovosti môžu byť už investované do danej stavby a to vám musí potvrdiť stavebný dozor faktúry za nakúpený materiál. nesmú byť staršie ako tri mesiace ak sa dobre pamätám. my sme také nemali my sme sa preukazovali peniazmi na účte. napr. teraz sme nakúpili murivo na steny a priečky. V rozpočte sme mali sumu 158000. to sme samozrejme prekročili. lebo reálne vyšli ceny strašne hore a v skutočnosti sme museli teraz zaplatiť ***000 aj so skládkou a paletami. fond nám preplatí max. 189 600. to je už s 20% navýšením, ktoré je prípustné. a ten zbytok sme si museli hradiť z vlastných peňazí. Za palety a skladanie s hydraulickou rukou sme platili za jednu paletu 359 Sk s DPH a za vykládku 131 Sk s DPH za jednu paletu. Takže s tým rátajte. Toto sú tie služby čo som spomínala, ktoré sme si nemohli dať do faktúry, lebo sme v rozpočte nemali zahrnuté služby. Max. výška ktorú ti poskytnú je 1100 000 Sk
Adkah
07.04.08,07:59
rozpočet na výstavbu domu. to znamená aký materiál použijete a koľko to bude stáť. to vám spraví stavebný dozor alebo projektant, ktorý vám spravil projekt. musíte totiž preukázať z konečnej sumy, že máte 20% vlastných prostriedkov na výstavbu. nemusíte ich mať v hotovosti môžu byť už investované do danej stavby a to vám musí potvrdiť stavebný dozor faktúry za nakúpený materiál. nesmú byť staršie ako tri mesiace ak sa dobre pamätám. my sme také nemali my sme sa preukazovali peniazmi na účte. napr. teraz sme nakúpili murivo na steny a priečky. V rozpočte sme mali sumu 158000. to sme samozrejme prekročili. lebo reálne vyšli ceny strašne hore a v skutočnosti sme museli teraz zaplatiť ***000 aj so skládkou a paletami. fond nám preplatí max. 189 600. to je už s 20% navýšením, ktoré je prípustné. a ten zbytok sme si museli hradiť z vlastných peňazí. Za palety a skladanie s hydraulickou rukou sme platili za jednu paletu 359 Sk s DPH a za vykládku 131 Sk s DPH za jednu paletu. Takže s tým rátajte. Toto sú tie služby čo som spomínala, ktoré sme si nemohli dať do faktúry, lebo sme v rozpočte nemali zahrnuté služby. Max. výška ktorú ti poskytnú je 1100 000 Sk

Aha, tak toto sa nas zatial netyka, pretoze o toto sa nam stara firma, ktora stava nasu bytovku.:) My to uvidime v konecnom vyuctovani. Dakujem za odpoved.
Adkah
16.04.08,08:19
Ahojte vsetci, ktory sa "trapite" so SFRB. Chcem sa s Vami podelit o moju nesmierne velku radost. :) Vcera nam prislo rozhodnutie o schvaleny uveru a navrhy zmluv. Huraaaaaaaaa :D Dnes som to uz poslala doprucene a 1. triedou do BA.
Je to neuveritelny pocit stastia :D
Vsetkym ktory este trpnu ci im to schvalia drzim mocisko prsty.
andrejf
23.04.08,10:50
Ahojte vsetci, ktory sa "trapite" so SFRB. Chcem sa s Vami podelit o moju nesmierne velku radost. :) Vcera nam prislo rozhodnutie o schvaleny uveru a navrhy zmluv. Huraaaaaaaaa :D Dnes som to uz poslala doprucene a 1. triedou do BA.
Je to neuveritelny pocit stastia :D
Vsetkym ktory este trpnu ci im to schvalia drzim mocisko prsty.
a kolko teda musi byt plat aby nieco schvalili ? na tej stranke to nie je jasne napisane ... je tam ze 1,3-násobok a 3,5-násobok - a co dalej ? Ak sa zmestim do 3,5 tak dostanem nejaky zvyhodneny uver ? Sme manzelka, dieta a ja ...
Stanley.P
23.04.08,18:01
V minulom roku sme ziskali pozicku z SFRB, ale co sa tyka terminov pri podavani a papierovaciek, tak to bola brutalna administrativna buzeracia... (ale kde dnes nie je? :o)))

Ked som si prvykrat pozrel podmienky, chcel som sa na to vykaslat, ale vdaka manzelke sme to dotiahli do zdarneho konca.
Nataša
24.04.08,07:48
a kolko teda musi byt plat aby nieco schvalili ? na tej stranke to nie je jasne napisane ... je tam ze 1,3-násobok a 3,5-násobok - a co dalej ? Ak sa zmestim do 3,5 tak dostanem nejaky zvyhodneny uver ? Sme manzelka, dieta a ja ...

podľa ich tabuľky by ste mali mať čistý mesačný príjem /spolu ty+manželka/ min. 14.365 a max. 38.675.
čistý príjem = hrubá mzda - odvody - daň
Gabi03
24.04.08,07:49
podľa ich tabuľky by ste mali mať čistý mesačný príjem /spolu ty+manželka/ min. 14.365 a max. 38.675.
čistý príjem = hrubá mzda - odvody - daň

A ešte mínus nejaké iné záväzky napr. z úverov a pod.
maruška123
24.04.08,10:27
nakoľko máme spolu s priateľom príjem čistý vyšší ako 30485 Sk tak som sa na žiadosť o úver vykašlala ale Vaše odpovede ma zaujali: dá sa z toho nášho príjmu odpočítať výživné na jeho deti ( keďže je rozvedený ) a pôžička, ktorú mesačne spláca? ( požičal si peniaze od otca - máme aj zmluvu o pôžičke, za ktorú sme kúpili pozemok na výstavbu rodinného domu ), ak by sa to dalo tak by nám ten príjem vyšiel.
Gabi03
24.04.08,10:38
nakoľko máme spolu s priateľom príjem čistý vyšší ako 30485 Sk tak som sa na žiadosť o úver vykašlala ale Vaše odpovede ma zaujali: dá sa z toho nášho príjmu odpočítať výživné na jeho deti ( keďže je rozvedený ) a pôžička, ktorú mesačne spláca? ( požičal si peniaze od otca - máme aj zmluvu o pôžičke, za ktorú sme kúpili pozemok na výstavbu rodinného domu ), ak by sa to dalo tak by nám ten príjem vyšiel.

Váš príjem je v pohode. Problém je v tom, že nie ste manželia. O úver môžeš požiadať iba ty alebo len on. Potom sa však príjem bude brať iba žiadateľa.
maruška123
24.04.08,10:55
takže sa to dá takto odrátať? a berie sa do úvahy priemerný mesačný príjem za minulý rok? ( to znamená vrátane odmien), a ak sme spoluvlastníci pozemku to nestačí? musíme byť manželia? podľa čoho posudzuje ŠFRB dĺžku splácania úveru a výšku úroku ? Vopred ďakujem za info, pretože zo stránky ŠFRB a zákona som to nepochopila.....
Gabi03
24.04.08,11:19
takže sa to dá takto odrátať? a berie sa do úvahy priemerný mesačný príjem za minulý rok? ( to znamená vrátane odmien), a ak sme spoluvlastníci pozemku to nestačí? musíme byť manželia? podľa čoho posudzuje ŠFRB dĺžku splácania úveru a výšku úroku ? Vopred ďakujem za info, pretože zo stránky ŠFRB a zákona som to nepochopila.....

Príjem sa berie myslím za posledných 12 mesiacov (nie som si istá), vrátane odmien, ak z toho idú poistné. Spoluvlastníctvo pozemku pri žiadosti o úver - spoločný, nestačí. Dĺžku splácania si môžete určiť vy. Maximum je 30 rokov. Úrok je myslím rovnaký vždy a to 3,5%.

PS: možno už mám staré info, tak ma opravte. :rolleyes:
maruška123
24.04.08,11:21
a nedá sa ešte z príjmu odrátať mesačná čiastka na stavebné sporenie, ktorú dávam?
Zuzinka21
25.04.08,04:52
maruška nedá sa z príjmu odrátať stavebné sporenie, ale musíte zdokladovať že mate 20% z rozpočtu stavby buď na bežných účtoch ale na účtoch stavebného sporenia. a ten príjem ja mám info také, že sa berie priemerný príjem za posledné 3 mesiace, napr. ak budete žiadať teraz v máji tak príjem za február, marec, apríl. ale ako písala Gabi keďže nie ste manželia tak buď len tvoj alebo priateľov príjem.
Kandrea
25.04.08,05:14
dobrý deň bola som sa minulý mesiac pýtať priamo na úrade berie sa príjem za posledný štvrťrok....takže január, február, marec. Mám tlačívá pred sebou, je to tak.
maruška123
25.04.08,06:28
teraz som volala na stavebný úrad, kde mi podali nasledovné info: pri posudzovaní nároku na úver sa berie do úvahy ( t.j. 3,5 násobok životného minima pre 2 FO osoby ) sa posudzuje priemerný čistý mesačný príjem za minulý kalendárny rok od ktorého sa nedá nič odpočítať, ten štvrťrok pred podaním žiadosti o úver slúži len na posúdenie schopnosti splácať splátky a do tohto posúdenia sa už zarátava výživné a ďalšie úvery a pôžičky, takže som tým veľmi nemilo prekvapená, pretože nemáme na to nárok
12spidy
25.04.08,13:32
takže si prekročila alebo ti chýba?
pepa78
25.04.08,13:55
Zdar, len taká otazka...budem brať / chcel by som / požičku zo ŠFRB a zaujíma ma, že keď ho budem stavať svojpomocne tak si odrátam 30 percent z rozpočtu a na túto sumu budem musieť preukázať vlastné prostriedky. A úver dostanem na celú sumu napr. 1 milion alebo na sumu o 30 percent zníženú ???

Ďakujem
Gabi03
25.04.08,15:21
Zdar, len taká otazka...budem brať / chcel by som / požičku zo ŠFRB a zaujíma ma, že keď ho budem stavať svojpomocne tak si odrátam 30 percent z rozpočtu a na túto sumu budem musieť preukázať vlastné prostriedky. A úver dostanem na celú sumu napr. 1 milion alebo na sumu o 30 percent zníženú ???

Ďakujem

Žiadať môžeš maximálne 1,1 mil, čo musí byť aspoň 80 % z rozpočtu.
Adaka
26.04.08,10:31
ahojte, my sme tiež čakatelia podali sme žiadosť 11.2. a stále nič viete aký sme nedočkaví..., ale ešte nám nedali ani vedieť či je niečo zle na ich www. som čítala že do 30 dní dajú vedieť že ho zamietli a pán na úrade mi povedal že kde som to zobrala -on sa s tým ešte nestretol... tak čakám len na dobré správy alebo tam zavolať že čo a ako?????
NeMaria
26.04.08,18:21
ja som tam zavolala, akoze si chcem preverit ci je ziadost v poriadku a ake jej bolo pridelene cislo (cisla zamietnutych ziadosti su na nete), pani bola velmi ochotna, povedala mi cislo, meno cloveka, ktoremu bola ziadost pridelena, ze je to v poriadku a ze mame uver schvaleny, len mame cakat na vyjadrenie - papierovacky su trochu zdlhavejsie...:)
Adaka
27.04.08,07:25
Ďakujem skúsim tam zajtra do BA brnknúť hádam budú mať pre mna dobrú správu...
Ka-Be
27.04.08,11:28
Chcel by som sa opýtať, či môžem žiadať o úver zo ŠFRB na stavbu RD, ak vlastním byt v osobnom vlastníctve.

ďakujem
Adkah
27.04.08,12:37
Príjem sa berie myslím za posledných 12 mesiacov (nie som si istá), vrátane odmien, ak z toho idú poistné. Spoluvlastníctvo pozemku pri žiadosti o úver - spoločný, nestačí. Dĺžku splácania si môžete určiť vy. Maximum je 30 rokov. Úrok je myslím rovnaký vždy a to 3,5%.

PS: možno už mám staré info, tak ma opravte. :rolleyes:

Vsetko je ok, len ten urok je momentalne 2,0 %.
Adkah
27.04.08,13:00
a kolko teda musi byt plat aby nieco schvalili ? na tej stranke to nie je jasne napisane ... je tam ze 1,3-násobok a 3,5-násobok - a co dalej ? Ak sa zmestim do 3,5 tak dostanem nejaky zvyhodneny uver ? Sme manzelka, dieta a ja ...

Suhlasim s Gabi03.
Trojclenna rodina ( plnoleta FO+ dalsia plnoleta FO+ 1 zaopatrene alebo nezaopatrene dieta)
Ziv. minimum je 11050,-
11 050x 1,3 = 14 365,- minimalny prijem Vasej rodiny
11 050x 3,5 = 38 675,- maximálný prijem Vasej rodiny

Est doplnim k ze okrem dlzky splacania si mozete vybrat aj vysku uveru. Maximum je 1 500 000,- v zavislosti od ucelu podpory.
Adkah
27.04.08,13:08
Chcel by som sa opýtať, či môžem žiadať o úver zo ŠFRB na stavbu RD, ak vlastním byt v osobnom vlastníctve.

ďakujem

Podla mojho nazoru ano, pokial splnate minimalny a maximalny prijem. A pokial ste uz necerpaly uver zo SFRB. Odporucam prestudovat Zákon č. 607/2003 Z. z. o Štátnom fonde rozvoja bývania, v znení zákona č. 536/2004 Z. z.
Adaka
28.04.08,05:54
na stavbu rod.domu dávajú 1.100.000,- úrok 3,5% a splátka bez pár korún 5000,- na 30 rokov
karka
28.04.08,07:35
Pekny den prajem.
Vie mi niekto poradit? Mam uz schváleny uver v SLSP na nadobudnutie, upravu a udrzbu nehnutelnosti. Da sa podat ziadost o podporu? Musim poziadat o dalsi uver? chybaju mi zakladné info a tie su na nete neni.
dakujem
Gabi03
28.04.08,07:39
Pekny den prajem.
Vie mi niekto poradit? Mam uz schváleny uver v SLSP na nadobudnutie, upravu a udrzbu nehnutelnosti. Da sa podat ziadost o podporu? Musim poziadat o dalsi uver? chybaju mi zakladné info a tie su na nete neni.
dakujem

Môžeš požiadať o podporu, ale či ju dostaneš, závisí od rôznych okolností. Pokiaľ si budeš brať úver z banky so založením danej nehnuteľnosti, pre ŠFRB budeš musieť ručiť inou nehnuteľnosťou. Alebo naopak. Jednou nehnuteľnosťou nemôžeš ručiť vo viacerych inštitúciách.
karka
28.04.08,14:01
a da sa ziskat prispevok uz k uveru ktory mam?
Adkah
30.04.08,07:55
a da sa ziskat prispevok uz k uveru ktory mam?

ŠFRB poskytuje dve formy bud uver alebo nenavratny prispevok.
ssandra-123
30.04.08,20:23
Môžeš ručiť aj touistou nehnuteľnosťou aj v banke aj v ŠFRB, ale fond požaduje, aby bol na prvom mieste pred bankou na liste vlastníctva.My sme riešili niečo podobné, len daná nehnuteľnosť, ktorú chceš založiť musí spĺˇať určité podmienky, hlavne podlahová plocha nesmie presahovať určitú plochu.
Adaka
11.05.08,16:23
Pre tých čo už dostali úver: koľko trvá od podpísania zmluvy, kým prídu na účet peniažky. Ďakujem
Adkah
14.05.08,13:04
Pre tých čo už dostali úver: koľko trvá od podpísania zmluvy, kým prídu na účet peniažky. Ďakujem

Adaka, budes dlllho cakat :) Ale nie teraz vazne. Nam poslaly zmluvy az ked sme im ich poslaly naspat, tak doteraz nam zmluvy spat neposlaly.Ale ked sme volali kazdy druhy den pani ktora to ma u nas v meste na starosti, tak otvorenie uctu trvalo 21 kal. dni. Ale boli tam 2 sviatky. Vela pevnych nervov.
P.S. Musia Vam oznamit v ktorej banke otvoria ucet.
martin G
19.05.08,12:56
mam otazočku,prešiel som si informacie o ŠFRB ale asi som prehladol kedy začnem platit mesačne poplatky za poskitnutie penazi od šfrb.hned ako začnem stavat alebo až po kolaudacii(stavba RD-ešte nemam podanu žiadost-len hladam info).Dakujem:)
Adaka
20.05.08,04:03
hned ako dostaneš úver, splácaš
grja
21.05.08,05:34
dobry den,mam otazku.Prečitala som si podklady U240-stavba RD.ale asi som:confused:,ako je to s ručitelmi?ruči sa niečim žiadatel a ručitelia-napr.majetkom.dakujem:)
Adaka
21.05.08,07:11
potrebuje te 2 ručiteľov alebo majetok 1,5 násaobok úveru ak si to dobre pamätám
grja
21.05.08,07:53
tak ak dobre rozumiem bud 2 ručitelov alebo majetok 1,5 nasobok uveru čo ste spominali.ale jedno znych musim mat.dik
Adaka
29.05.08,15:37
ano
Adkah
06.06.08,10:10
hned ako dostaneš úver, splácaš

Splacanie uveru:
Dlznik sa zavazuje splatit veritelovi poskytnuty uver so základnou urokovou sadzbou vo vyske.... % na ucet v banke, ktory veritel oznami pisomne dlznikovi do 45 dni odo dna uzavretia tejto zmluvy.

Zaciatok splacania sa urcuje 3 mesiace po uzavreti tejto zmluvy. Plynutie casu zacina od 1. dna nasledujuceho mesiaca po obojstranom podpisani zmluvy.
anaka
03.07.08,11:06
Neviete mi niekto poradiť ako sa vypočítava príjem SZČO pri žiadosti o úver ŠFRB. Chcela by som zistiť či spĺňame s manželom podmienky výšky príjmu. Ja som zamestnanec a to viem že chcú priemerný čistý príjem za predchádzajúci kalend.rok, ale manžel je SZČO a tam neviem či mám rátať hrubý príjem, alebo zdaniteľný základ alebo čo.
Vopred ďakujem.
Adaka
03.07.08,18:17
potrebujete základ dane mínus daň ak ste nejakú platili , potom : 12 mesiacov a vyjde Vám mesačný príjem
anaka
04.07.08,05:32
potrebujete základ dane mínus daň ak ste nejakú platili , potom : 12 mesiacov a vyjde Vám mesačný príjem
Veľmi pekne ďakujem adaka za odpoveď. Tak idem to vyrátať.
anaka
07.07.08,07:17
Ak máte niekto vedomosť alebo skúsenosť, chcela by som sa opýtať, ako je to so ŠFRB keď sú v ňom vyčerpané peniaze. Tie žiadosti, ktoré už nevybavili pre nedostatok peňazí automaticky neschvália, alebo prechádzajú do ďalšieho roka? Pýtam sa pretože chcem vedieť či mám so žiadosťou čakať do nového roku, alebo môžem požiadať aj teraz (zrejme sú už vyčerpané peniaze na tento rok?). Ďakujem za každú radu:)
candris
07.07.08,08:27
Nevybavene ziadosti neprechadzaju do dalsieho roka. Je potrebna nova ziadost.
Kandrea
07.07.08,10:19
Ohľadom, podania žiadosti teraz - my sme zisťovali asi pred mesiacom, povedali, že peňazí je ešte dosť. Treba zavolať na úrad a ony vedia povedať, či sa ešte oplatí podávať žiadosť v aktuálnom roku, alebo treba počkať na nový rok. Ale myslím si, že teraz ešte nie je neskoro.
anaka
07.07.08,15:13
Veľmi pekne ďakujem za odpovede. Zase som múdrejšá. Ja som pozerala na stránke ŠFRB a tam som vyčítala, že na vystavbu rodinných domov je tá rozpočtová suma na rok 2008 už minutá. Tak možno som tomu nepochopila dobre lebo čo. Ale fakt mi najlepšie povedia keď tam zavolám. Ešte raz díky dobré duše. :)
evkas
23.07.08,20:26
Dobrý deň,
tiež by som mala záujem požiadať o úver zo ŠFRB. tak sa chcen spýtať Vás čo ste taký úver už dostali ako to vyzerá v praxi. keby som chcela požiadať o max. čiastku 1500 000 Skk koľko by to cca vychádzalo peňazí na splátku na mesiac, keby som si dala dobu splácania na 30 rokov?
a dá sa úver aj predčasne bez nejakých sankcií splatiť? nemám skúsenosti s vybavovaním úverov, tak veľmi ani neviem v čom je tento úver taký výhodný a aký je rozdiel vo výške splátok oproti úveru z banky.
ďakujem pekne.:)
Gabi03
24.07.08,04:50
Dobrý deň,
tiež by som mala záujem požiadať o úver zo ŠFRB. tak sa chcen spýtať Vás čo ste taký úver už dostali ako to vyzerá v praxi. keby som chcela požiadať o max. čiastku 1500 000 Skk koľko by to cca vychádzalo peňazí na splátku na mesiac, keby som si dala dobu splácania na 30 rokov?
a dá sa úver aj predčasne bez nejakých sankcií splatiť? nemám skúsenosti s vybavovaním úverov, tak veľmi ani neviem v čom je tento úver taký výhodný a aký je rozdiel vo výške splátok oproti úveru z banky.
ďakujem pekne.:)

No jeho jediná výhoda je vo výške úroku za úver, a to 3,5%, kdežto v bankách sa to väčšinou pohybuje nad 5%.
Pokiaľ viem (ale môžem sa aj mýliť), maximálny úver, ktorý môžeš získať je 1,1 mil. Sk, na 30 rok by to vychádzalo takmer 5000 Sk mesačne.
Pre podrobnejšie informácie sa spýtaj na najbližšom úrade.
dabratranec
31.07.08,07:10
Ahojte, mám otázku ohľadom postupnej výstavby domu. Máme v pláne za našetrené peniaze začať stavať. Predpokladáme že by sme sa mohli dostať po základnú platňu (čiastočne podpivničený dom)+múry. Ide o bungalov z eurolinesk č.467. Otázka znie či môžeme zažiadať v štádiu rozostavaného domu o úver zo šfrb. Ak áno v akom predstihu? Keď je žena na materskej (ešte 2,5 roka bude) ako to vplýva na situáciu s úverom zo šfrb keďže máme vlastne len jeden príjem? Mám sa so žiadosťou trápiť sám alebo je lepšie niekoho tým poveriť a zaplatiť si to? Ďakujem
jmss
09.08.08,20:11
Pozdravujem, mam iba jednu otázočku. Ak si požičiam zo ŠFRB 1,1 mil. tak pri svojpomocnej výstavbe musím zdokladovať 1,1 mil alebo o 20% menej ? Ďakujem.
Adkah
11.08.08,18:05
Dobrý deň. Prosím Všetkých o pomoc alebo radu.
Priateľ žiadal úver zo ŠFRB. Ja som jedna z ručiteľov, keďže máme úver na byt s 2. ručiteľmi (podmienka ŠFRB). Ručitelia sú potrebný iba do ukončenia výstavby bytu, tam je podmienka, že priateľ musí ostať slobodný, keďže priateľ žiadal úver ako slobodný. (kôly papierovačkam).
Keďže sa chceme po výstavbe zobrať, tak chceme vyriešiť aj otázku vlastníctva bytu. Ako a kedy to máme urobiť aby sme boli vlastníci obaja?Neviem či sa to dá pri zápise do lista vlastníctva, pretože nám stavia bytovku developer a on bude prevádzať rozostavanú stavbu na priateľa (podmienka ŠFRB). Len neviem či to nie je nejako obmedzené zo strany ŠFRB alebo ako sa to dá najednoduchšie urobiť?
Ďakujem
Zoltán Kovács
11.08.08,18:43
No jeho jediná výhoda je vo výške úroku za úver, a to 3,5%, kdežto v bankách sa to väčšinou pohybuje nad 5%.
Pokiaľ viem (ale môžem sa aj mýliť), maximálny úver, ktorý môžeš získať je 1,1 mil. Sk, na 30 rok by to vychádzalo takmer 5000 Sk mesačne.
Pre podrobnejšie informácie sa spýtaj na najbližšom úrade.

Súhlasím a dodám, že ak mám správne info tak pri úvere z ŠFRB treba stavbu skolaudovať do 2 rokov.
Zoltán Kovács
11.08.08,18:44
Dobrý deň. Prosím Všetkých o pomoc alebo radu.
Priateľ žiadal úver zo ŠFRB. Ja som jedna z ručiteľov, keďže máme úver na byt s 2. ručiteľmi (podmienka ŠFRB). Ručitelia sú potrebný iba do ukončenia výstavby bytu, tam je podmienka, že priateľ musí ostať slobodný, keďže priateľ žiadal úver ako slobodný. (kôly papierovačkam).
Keďže sa chceme po výstavbe zobrať, tak chceme vyriešiť aj otázku vlastníctva bytu. Ako a kedy to máme urobiť aby sme boli vlastníci obaja?Neviem či sa to dá pri zápise do lista vlastníctva, pretože nám stavia bytovku developer a on bude prevádzať rozostavanú stavbu na priateľa (podmienka ŠFRB). Len neviem či to nie je nejako obmedzené zo strany ŠFRB alebo ako sa to dá najednoduchšie urobiť?
Ďakujem

Neviem či pri úvere z ŠFRB sa zriaďuje vecné bremeno (zaťaží sa byť s úverom). Ak áno, potom priateľ bez súhlasu ŠFRB nemôže prepísať vlastnícke práva.
Adkah
12.08.08,05:50
Neviem či pri úvere z ŠFRB sa zriaďuje vecné bremeno (zaťaží sa byť s úverom). Ak áno, potom priateľ bez súhlasu ŠFRB nemôže prepísať vlastnícke práva.

Malo by to byť niečo podobné ako pri úvere z banky. Musím pozrieť zmluvu. Potom sa ozvem.
jmss
13.08.08,16:41
Pozdravujem, mam iba jednu otázočku. Ak si požičiam zo ŠFRB 1,1 mil. tak pri svojpomocnej výstavbe musím zdokladovať 1,1 mil alebo o 20% menej ? Ďakujem. Nevie nikto?
stary pan
16.08.08,15:27
Pozrite na stránku sfrb tam je uvedené všetko, vrátane žiadostí. Keď sa zorientujete zistíte Vaše šance na získanie podpory podľa účelu. na uvedenie stránky nemám oprávnenie.
Adkah
19.08.08,06:40
Malo by to byť niečo podobné ako pri úvere z banky. Musím pozrieť zmluvu. Potom sa ozvem.

Takže v zmluve máme napísane.
Dlžník sa zaväzuje, že pod dobu 5. rokov o dprávoplatonosti kolaudačného rozhodnutia nehnuteľnosti na ktorú bol poskytnutý úver, neprevedie vlastníctvo tejto nehnuteľ. na žiadnú tretiu osobu, nezmení jej účel užívania, neprenajme túto tretej osobe a zostane jej výlučným vlastníkom. Prevod je možný len v prípade osôb uved v § 116 zákona 40/1964 Zb. Občianský zákonník v znení neskorších predpisovov (manželka, deti,....) a to len s písomným súhlasom veriteľa.
Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ sa vezmeme (čo máme aj v pláne :) ), tak potom musíme písomne požiadať ŠFRB o prevedenie polovice na mna? Rozumiem tomu správne?
Adkah
19.08.08,10:07
Takže v zmluve máme napísane.
Dlžník sa zaväzuje, že pod dobu 5. rokov o dprávoplatonosti kolaudačného rozhodnutia nehnuteľnosti na ktorú bol poskytnutý úver, neprevedie vlastníctvo tejto nehnuteľ. na žiadnú tretiu osobu, nezmení jej účel užívania, neprenajme túto tretej osobe a zostane jej výlučným vlastníkom. Prevod je možný len v prípade osôb uved v § 116 zákona 40/1964 Zb. Občianský zákonník v znení neskorších predpisovov (manželka, deti,....) a to len s písomným súhlasom veriteľa.
Z uvedeného vyplýva, že pokiaľ sa vezmeme (čo máme aj v pláne :) ), tak potom musíme písomne požiadať ŠFRB o prevedenie polovice na mna? Rozumiem tomu správne?

Prosím môžete sa na to pozrieť? Ďakujem
Adkah
20.08.08,09:28
Prosím môžete sa na to pozrieť? Ďakujem

Prosííím.
arion92
26.05.09,06:35
Mam jednu otazku, na ktoru som tu ani inde nenasiel odpoved. Kupujeme byt, ktory je momentalne vo vystavbe. Ziadame o uver zo SFRB. V pripade, ak nam ho neschvalia, chceme si zobrat klasicky hypouver.
Je mozne poziadat o uver z SFRB na buduci rok (to uz bude byt dokonceny a skolaudovany), aj ked budeme mat poskytnutu hypoteku na kupu tohto bytu? Podotykam, ze zalozne pravo v pripade hypoteky bude na inu nehnutelnost, nez na tu, ktoru kupujeme.
wildo
26.05.09,06:46
Mam jednu otazku, na ktoru som tu ani inde nenasiel odpoved. Kupujeme byt, ktory je momentalne vo vystavbe. Ziadame o uver zo SFRB. V pripade, ak nam ho neschvalia, chceme si zobrat klasicky hypouver.
Je mozne poziadat o uver z SFRB na buduci rok (to uz bude byt dokonceny a skolaudovany), aj ked budeme mat poskytnutu hypoteku na kupu tohto bytu? Podotykam, ze zalozne pravo v pripade hypoteky bude na inu nehnutelnost, nez na tu, ktoru kupujeme.

Dobry deň, už ste si boli vybaviť hypotéku v banke? Ja poskytujem bezplatne finančné poradenstvo na hypoteky a uvery, v prospech klienta, nie banky, ak ste si uz vybavili hypoteku tak banka v najblizších 20 rokov bude na vas zarabať. email: v.vachulik@centrum.sk
zaknaj
25.11.09,06:54
Ahojte, neviete mi prosim poradiť:
1)či môžem dať naraz žiadosť o poskytnutie hypotékárneho úveru do banky a žiadosť o príspevok zo ŠFRB. Ak mi schvália v banke úver skôr a využijem to, môžem potom čerpať aj príspevok zo ŠFRB?
2)pri ŠFRB je to tiež ako pri hypotéke že že nadobudnutý byt je v zábezpeke?
ďakujem
Adaka
25.11.09,13:02
môžes si podať obidve žiadosti my sme na šfrb čakali od 11.2 - júla kym prišli peniaze oni tam maju čas a ručí sa domom až ked ho postavíš a skolauduješ dovtedy ručitelia alebo iná nehnuteľnosť
zaknaj
26.11.09,06:13
môžes si podať obidve žiadosti my sme na šfrb čakali od 11.2 - júla kym prišli peniaze oni tam maju čas a ručí sa domom až ked ho postavíš a skolauduješ dovtedy ručitelia alebo iná nehnuteľnosť
... veľmi nerozumiem... vezmem si úver a potom mi schvália aj príspevok zo ŠFRB. Môžem ho vtedy využiť? Do zábezpeky chceme dať nadobudnutý byt.
Adaka
26.11.09,11:09
oni sa tam nezaujímajú o situáciu potom len v čase podania žiadosti a neviem či ten byt nebude málo zdá sa mi že to musí byť 3x 1.1 mil. ale to si pozri na ich stránke
sato.sk
27.11.09,12:43
Dobry den,

Chcel by som cerpat uver na kupu bytu z SFRB, ale neviem presne ako zistim vysku prijmu.

Nasiel som, ze vyska prijmu pre SZCO je zaklad dane - dan /12.
Cize toto je v poriadku, ked v januari podam danove priznanie za rok 2009.

Mam vsak este aj prijem ako spolocnik v s.r.o. - podiel na zisku za rok 2008, ktory bol vyplateny v roku 2009. Tento podiel by uz mal byt zdaneny v s.r.o., rata sa tento prijem do vysky mojeho prijmu?

Dakujem za odpovede
michelle84
02.12.09,16:57
Kde nájdem presne podmienky na úver, aká výška príjmu musí byť, koľkí a akí ručitelia musia byť?

Ďakujem.
xmatisova
19.01.10,21:24
Vie mi niekto poradiť, či môžem získať podporu zo ŠFRB ak by som chcela prerobiť chatu na rodinný dom? Vzťahuje sa to aj na tento účel?
allek
20.05.10,18:08
Pozdravujem .

Potreboval by som poradiť .

Mám požičku z ŠFRB, ktorú som vybral na novostavbu rodinného domu v roku 2003. Na uvedená stavbu mám zriadené záložné právo v prospech ŠFRB podľa článku VII, bod.7.4. V súčastnosti si chcem vybrať pôžičku z banky. Banka odo mňa taktiež žiada o zriadenie záložného práva. Zaujímalo by ma či to nie je v rozpore s ustanoveniami v zmluve o poskytnutí podpory zo ŠFRB.
Môže byť zriadené záložné právo na nehnuteľnosť okrem ŠFRB aj na banku.
V zmluve som sa dočítal iba , že veriteľ môže od zmluvy odstúpiť medzi inými ak dlžník závažným spôsobom porušil zmluvu a to napr., zriadením záložného práva v prospech tretích osôb.

ďakujem....
arion92
21.05.10,07:15
Pozdravujem .

Potreboval by som poradiť .

Mám požičku z ŠFRB, ktorú som vybral na novostavbu rodinného domu v roku 2003. Na uvedená stavbu mám zriadené záložné právo v prospech ŠFRB podľa článku VII, bod.7.4. V súčastnosti si chcem vybrať pôžičku z banky. Banka odo mňa taktiež žiada o zriadenie záložného práva. Zaujímalo by ma či to nie je v rozpore s ustanoveniami v zmluve o poskytnutí podpory zo ŠFRB.
Môže byť zriadené záložné právo na nehnuteľnosť okrem ŠFRB aj na banku.
V zmluve som sa dočítal iba , že veriteľ môže od zmluvy odstúpiť medzi inými ak dlžník závažným spôsobom porušil zmluvu a to napr., zriadením záložného práva v prospech tretích osôb.

ďakujem....
Je to mozne. Ak mas zalozne pravo na dom zo SFRB a chces k tomu pridat aj zalozne pravo z dalsej banky, je potrebne poziadat o suhlas SFRB. Jedinou podmienkou je to, aby bol SFRB uvedeny ako prvy zalozca.

Opacne to nefunguje. To znamena, ak by si mal zalozne pravo na dom z banky a chcel by si pridat zalozne pravo z SFRB, tak by to SFRB neakceptoval.
s_c
16.07.10,08:57
Musia mat obaja ziadatelia uver do 35 rokov?
arion92
16.07.10,09:56
Musia mat obaja ziadatelia uver do 35 rokov?
Nie, nemusia. Ak vsak aspon jeden z nich ma pod 35 rokov, tak je tam nizsia urokova sadzba - momentalne 2 % (oproti 3,5 %, ked nesplnaju vekovu hranicu).
s_c
16.07.10,10:10
poradis kde to v zakone najdem, neviem ci zle citam, ale som slepa (zrejme) :-)
arion92
16.07.10,10:33
poradis kde to v zakone najdem, neviem ci zle citam, ale som slepa (zrejme) :-)
Je to v Nariadeni vlady c. 432/2007 §2 (http://www.build.gov.sk/mvrrsr/source/legislation/003254.pdf), aktualizovana o Nariadenie vlady c. 547/2008 (http://www.sfrb.sk/nv5472008.pdf).
s_c
16.07.10,10:38
dakujem velmi pekne
Wlady
19.07.10,04:11
Nie, nemusia. Ak vsak aspon jeden z nich ma pod 35 rokov, tak je tam nizsia urokova sadzba - momentalne 2 % (oproti 3,5 %, ked nesplnaju vekovu hranicu).

Neviem ci je to takto, my sme obaja pod 35 rokov a dostali sme 3,5%.
arion92
19.07.10,05:45
Neviem ci je to takto, my sme obaja pod 35 rokov a dostali sme 3,5%.
Brali ste uver tento rok? Kazdy rok sa totiz aktualizuju. Na tento rok su platne tieto urokove sadzby:
http://www.sfrb.sk/rozpod2010.doc
Wlady
20.07.10,04:09
Brali ste uver tento rok? Kazdy rok sa totiz aktualizuju. Na tento rok su platne tieto urokove sadzby:
http://www.sfrb.sk/rozpod2010.doc

Ahoj Arion. Ano, ziadali sme tento rok. Na rodinny dom je to 3,5%, asi na byt je to 2%.
arion92
20.07.10,09:30
Ahoj Arion. Ano, ziadali sme tento rok. Na rodinny dom je to 3,5%, asi na byt je to 2%.
Ano, mas pravdu. V pripade vystavby rodinneho domu nie je dolezity vek - urok je vzdy 3,5 %. V pripade vystavby alebo kupy bytu v bytovom dome je dolezity aj vek. Ak som dobre pochopil, tak je tam moznost aj kupy rodinneho domu a tam sa tiez rozlisuje urokova sadzba podla veku ziadatelov.
johny18
12.08.10,10:28
Ahojte, chcem sa spytat tych, co uz brali uver zo SFRB, pretoze ja sa na to chystam v buducom roku.

1. Ak zoberiem uver na vystavbu domu s urokom 3,5%, ta urokova sadzba je fixna celych 30 rokov, alebo sa meni?

2. Je potrebne preukazat, ze mam 20% vlastnych prostriedkov z rozpoctu na vystavbu domu. Nieco mi bude chybat, tak sa chcem spytat, ako sa to preukazuje? Poslem im len vypis z banky a viac sa do toho nestaraju? Pretoze mam moznost si na kratky cas peniaze pozicat, vlozil by som na ucet, preukazal im, a potom by som ich vybral a vratil. Je to mozne?

Vdaka
andiablo
12.08.10,11:11
Ahojte, chcem sa spytat tych, co uz brali uver zo SFRB, pretoze ja sa na to chystam v buducom roku.

1. Ak zoberiem uver na vystavbu domu s urokom 3,5%, ta urokova sadzba je fixna celych 30 rokov, alebo sa meni?

2. Je potrebne preukazat, ze mam 20% vlastnych prostriedkov z rozpoctu na vystavbu domu. Nieco mi bude chybat, tak sa chcem spytat, ako sa to preukazuje? Poslem im len vypis z banky a viac sa do toho nestaraju? Pretoze mam moznost si na kratky cas peniaze pozicat, vlozil by som na ucet, preukazal im, a potom by som ich vybral a vratil. Je to mozne?

Vdaka
1. No ten úrok máš fixovaný len na 5 rokov čo je povinnosť. Následne po 5 rokoch sa ti úroky prehodnocujú a opäť si to môžeš fixovať podľa svojho vedomia a svedomia. Počas fixácie sa ti úrok nemení ale po nej sa ti môže aj poriadne zmeniť. Záleží čo sa bude diať na trhu
2. Ak máš pozemok a niečo nasporené tak by si nemal mať problém. No ak by si si chcel peniaze požičať tak od nijakej spoločnosti lebo na to ti banka príde. Jedine od známeho
johny18
12.08.10,11:16
Hej, od znamych si poziciam, a takto by som preukazal ze ich mam na ucte, len by som im to musel zhruba po tyzdni vratit..
Pozemok mam..

Inak co sa tyka rucenia, citam, ze su potrebni dvaja rucitelia.. je mozne namiesto jedneho rucitela rucit aj pozemkom?
arion92
13.08.10,06:34
1. No ten úrok máš fixovaný len na 5 rokov čo je povinnosť. Následne po 5 rokoch sa ti úroky prehodnocujú a opäť si to môžeš fixovať podľa svojho vedomia a svedomia. Počas fixácie sa ti úrok nemení ale po nej sa ti môže aj poriadne zmeniť. Záleží čo sa bude diať na trhu
Pri SFRB neexistuje fixacia na 5 rokov. Urokova sadzba sa ti pocas celej doby splacania uveru nemeni.
arion92
13.08.10,06:41
Hej, od znamych si poziciam, a takto by som preukazal ze ich mam na ucte, len by som im to musel zhruba po tyzdni vratit..
Pozemok mam..

Inak co sa tyka rucenia, citam, ze su potrebni dvaja rucitelia.. je mozne namiesto jedneho rucitela rucit aj pozemkom?
Znamym mozes vratit peniaze aj v ten isty den. Dolezite je, aby si v momente, ked ti dava banka potvrdenie o stave na ucte, mal na ucte dostatok penaznych prostriedkov. Potom si ich mozes vybrat.

Rucit mozes aj nehnutelnostou (neviem, ci aj pozemkom). Velmi to vsak neodporucam, lebo je to financne narocnejsie a ovela zdlhavejsie na vybavovanie. V pripade nehnutelnosti ju musis totiz dat najprv ohodnotit znalcovi. Po schvaleni uveru na nu musis dat zapisat zalozne pravo. Penazne prostriedky dostanes az ked budes mat zapisane zalozne pravo na nehnutelnost v prospech SFRB, co moze trvat aj pol roka od podania ziadosti.
V pripade rucitelov je to ovela rychlejsie, jednoduchsie a lacnejsie. Rucitelia sa nemusia bat rucit, lebo rucia maximalne dva roky. Dovtedy musis stavbu skolaudovat a zapisat na nu zalozne pravo v prospech SFRB. Tym padom vypadavaju rucitelia.
johny18
13.08.10,11:05
Arion, vdaka za vysvetlenie. Este ma zaujima, ako pocitaju prijem u SZCO, kedze som zivnostnik.

Moj zaklad dane za rok 2009 bol 5070 eur, dan 122 eur.

Teda mesacny prijem: 5070 -122 = 4948 / 12 = 412,33 eur. Takze ako jednoclenna domacnost som v rozmedzi 240,75 eur - 648,17 eur.

1) Lenze kdesi som cital, ze od tych 412,33 mi este odpocitaju splatku, ktoru by som platil (173 eur), a to by mi vychadzalo 239,33 eur.. Je to pravda? Pretoze to uz by som sa do toho rozmedzia nezmestil... Alebo do toho len odpocitaju, ak by som mal este nejaku hypoteku v banke?

2) A druha vec, ak dokladujem, ze 1 mesiac som bol na PN, vypocitaju mi prijem tak, ze mi vydelia sumu 4948 eur 11 mesiacmi?
arion92
16.08.10,06:58
Arion, vdaka za vysvetlenie. Este ma zaujima, ako pocitaju prijem u SZCO, kedze som zivnostnik.

Moj zaklad dane za rok 2009 bol 5070 eur, dan 122 eur.

Teda mesacny prijem: 5070 -122 = 4948 / 12 = 412,33 eur. Takze ako jednoclenna domacnost som v rozmedzi 240,75 eur - 648,17 eur.

1) Lenze kdesi som cital, ze od tych 412,33 mi este odpocitaju splatku, ktoru by som platil (173 eur), a to by mi vychadzalo 239,33 eur.. Je to pravda? Pretoze to uz by som sa do toho rozmedzia nezmestil... Alebo do toho len odpocitaju, ak by som mal este nejaku hypoteku v banke?

2) A druha vec, ak dokladujem, ze 1 mesiac som bol na PN, vypocitaju mi prijem tak, ze mi vydelia sumu 4948 eur 11 mesiacmi?
Kezde chces ziadat o uver v buducom roku, tak sa berie do uvahy prijem za tento rok. To znamena, ze za cely tento rok musis mat priemerny mesacny prijem v rozmedzi 240,75 € - 648,17 €.

Dalej sa berie do uvahy tvoj prijem za posledny kalendarny stvrtok pred podanim ziadosti. To znamena, ak by si podaval ziadost najneskor do konca marca 2011, tak sa berie prijem za 10-12/2010. Tento prijem je dobre mat co najvyssi, lebo z neho sa vychadza, ci ti tvoj prijem bude postacovat na splatku. Z tohto prijmu sa odrata splatku uveru v SFRB, pripadne ine poskytnute uvery. Zostat ti musi minimalne zivotne minimum (185,19 €).

Obdobie PN sa neodratava v pripade vypoctu prijmu. Cize, ak by si bol tento rok PN, tak sa do uvahy berie cely tvoj prijem za kalendarny rok a vydeli sa poctom mesiacov, v ktorych si podnikal (cize dvanastimi).
Papucz
27.08.10,12:26
Chcem sa opýtať ako je to so žiadateľmi o pôžičku zo šfrb. S priateľom spoločný príjem nespĺňame, sme nad hranicou. Je možné, aby o pôžičku žiadala len jedna osoba? Hovorí sa tam o domácnosti o jednej osobe. Posudzuje sa aj tak príjem za dve osoby? Ďakujem za odpoveď
arion92
28.08.10,15:12
Chcem sa opýtať ako je to so žiadateľmi o pôžičku zo šfrb. S priateľom spoločný príjem nespĺňame, sme nad hranicou. Je možné, aby o pôžičku žiadala len jedna osoba? Hovorí sa tam o domácnosti o jednej osobe. Posudzuje sa aj tak príjem za dve osoby? Ďakujem za odpoveď
SFRB berie za spolocnu domacnost len manzelov. To znamena, ze ak nie ste manzelia, poziadat o uver moze iba jeden z vas, ktory splna hranicu prijmu. Druhy z vas moze ist potom ako rucitel.
johny18
05.09.10,17:22
Chcel by som vediet este odpoved na par otazok, nikde sa toho nemozem dopátrat a kompetentne osoby nejak s urcitostou mi na ne nevedia odpovedat, tak ci nahodou s tym nema niekto skusenost:

1. ak jeden z rucitelov musi splnit podmienku veku do 40 rokov (70-30), po kolaudacii mu tiez rucenie skonci a prejde rucenie na skolaudovany dom? Alebo bude rucit celych 30 rokov? Lebo nerozumiem tej podmienke veku do 40 rokov.

2. Je mozne v priebehu vystavby domu (pocas 2 rokov od poskytnutia podpory) zmenit rucitela?
johny18
05.09.10,19:11
A este sa chcem spytat, aky prijem musia mat rucitelia?
Schvalili by mi rucitela, ktory sam ma uver a este ruci inej osobe? Aky by musel mat minimalny prijem?
240,75 € + jeho splatka uveru + moja splatka uveru?
Ovplyvnuje este ho to, ze ruci aj inej osobe? Alebo to SFRB neberie do uvahy?
arion92
07.09.10,11:44
Chcel by som vediet este odpoved na par otazok, nikde sa toho nemozem dopátrat a kompetentne osoby nejak s urcitostou mi na ne nevedia odpovedat, tak ci nahodou s tym nema niekto skusenost:

1. ak jeden z rucitelov musi splnit podmienku veku do 40 rokov (70-30), po kolaudacii mu tiez rucenie skonci a prejde rucenie na skolaudovany dom? Alebo bude rucit celych 30 rokov? Lebo nerozumiem tej podmienke veku do 40 rokov.

2. Je mozne v priebehu vystavby domu (pocas 2 rokov od poskytnutia podpory) zmenit rucitela?
1. Ano, po kolaudacii si povinny rucit nehnutelnostou, ktoru financujes zo SFRB. To znamena, ze tym konci rucenie rucitelmi.
2. Na tuto otazku ti budu vediet najlepsie povedat priamo na SFRB.
arion92
07.09.10,12:07
A este sa chcem spytat, aky prijem musia mat rucitelia?
Schvalili by mi rucitela, ktory sam ma uver a este ruci inej osobe? Aky by musel mat minimalny prijem?
240,75 € + jeho splatka uveru + moja splatka uveru?
Ovplyvnuje este ho to, ze ruci aj inej osobe? Alebo to SFRB neberie do uvahy?
SFRB neberie do uvahy jeho rucenie inej osobe. Ak ide o jednoclennu domacnost (slobodny, rozvedeny, vdovec bez deti), rata sa potrebny prijem takto:

185,19 € + jeho splatka uveru + tvoja splatka uveru.
xxxenka1
16.12.10,07:58
ahojte, ako je to s rucenim pri tomto uvere? ake doklady musia dodat rucitelia a co pre nich z toho vyplyva? podpisuju nejake zmluvy aj rucitelia? co musi byt splnene aby sa dalo rucit nehnutelnostou? moze to byt aj pozemok na ktorom chceme stavat dom? dakujem. xenia
Wlady
16.12.10,08:36
ahojte, ako je to s rucenim pri tomto uvere? ake doklady musia dodat rucitelia a co pre nich z toho vyplyva? podpisuju nejake zmluvy aj rucitelia? co musi byt splnene aby sa dalo rucit nehnutelnostou? moze to byt aj pozemok na ktorom chceme stavat dom? dakujem. xenia

Tlaciva pre rucitelov mozes stiahnut z netu, alebo dostanes na mestkom urade. Podpisy rucitelov musia byt overene, posielaju sa s ostatnymi dokladmi a ziadostou na fond. Pozemkom rucit asi nemozes. Mozes rucit rozostavanou stavbou, alebo dvoma rucitelmi. Ak rucis rucitelmi, po dvoch rokoch budu odbremeneni a zalozne pravo sa presunie na stavbu /do dvoch rokov musis skolaudovat/.
xxxenka1
17.12.10,20:08
ahojte,
rucil niekto z vas aj nehnutelnostou? aky je postup pri takomto ruceni? dakujem za rady
xenia
drozdm
17.12.10,21:41
neviem ako to je ,no čital som od velaludi že dosť komplikovane
arion92
18.12.10,12:46
ahojte,
rucil niekto z vas aj nehnutelnostou? aky je postup pri takomto ruceni? dakujem za rady
xenia
Ja som nerucil, ale ako spomenul drozdm, velmi to neodporucam. Vid tento prispevok:

http://www.porada.sk/1479089-post111.html
arion92
26.12.10,17:14
johny18
29.12.10,17:49
Vie mi prosim niekto poradit?

K ziadosti o uver zo SFRB je potrebne dolozit list vlastnictva stavebneho pozemku. Moj pozemok je vedeny ako orna poda - su to nove pozemky, ktore obec pripravila na vystavbu. Dal som ziadost aj o vynatie pody na pozemkovy urad.
Je potrebne potom s rozhodnutim pozemkoveho uradu ist na kataster, dat tam zapisat tu novu vynatu parcelu a potom ten vynaty pozemok bude vedeny ako stavebny? Alebo mi staci predlozit na SFRB len aktualny list vlastnictva, kde je pozemok vedeny ako orna poda?
drozdm
29.12.10,19:08
Vie mi prosim niekto poradit?

K ziadosti o uver zo SFRB je potrebne dolozit list vlastnictva stavebneho pozemku. Moj pozemok je vedeny ako orna poda - su to nove pozemky, ktore obec pripravila na vystavbu. Dal som ziadost aj o vynatie pody na pozemkovy urad.
Je potrebne potom s rozhodnutim pozemkoveho uradu ist na kataster, dat tam zapisat tu novu vynatu parcelu a potom ten vynaty pozemok bude vedeny ako stavebny? Alebo mi staci predlozit na SFRB len aktualny list vlastnictva, kde je pozemok vedeny ako orna poda?

no podla mna k žiadosti o uver musiš mať stavebne povolenie a to nedostaneš skôr ako neurobiš prepis kultury z ornej pôdy na stav. parcelu.Až potom spolu s projektom a všetkymi naležitosťami ideš na fond, ale je lepšie sa popýtať priamo na fonde.
johny18
29.12.10,22:15
Stavebne konanie prebieha, caka sa za rozhodnutim pozemkoveho uradu. Potom dostanem stavebne povolenie.
Len mi nie je jasne, ci bude fondu stacit List vlastnictva, kde je stale orna poda, pretoze podla mna stavebny pozemok kataster nezapisuje, takyto "druh" pozemku myslim nevedu. Az po ukonceni stavby sa dana parcela pod domom zapise na Zastavane plochy.
Alebo je to inak?
johny18
29.12.10,22:57
Tak som sa trochu sprtal v zakonoch a po internete a zistil som toto: Pozemkovy urad do 30 dni rozhodne o vynati pody, rozhodnutie zasle aj na kataster, ktory zmeni danu vynatu parcelu na Ostatne plochy do 60 dni.

Zaujima ma len to, ci na SFRB staci dolozit sucasny LV, kde je uvedena orna poda, alebo ten novy, kde bude uvedena ostatna plocha. Nemozem to nikde zistit, vsade maju dovolenky.

Neporadi niekto, kto uz podaval ziadost na SFRB?
radEg
30.12.10,06:13
Ja som vynímal tiež pôdu z pôdneho fondu. Stav v katastri sa však nezmenil. Stále je to orná pôda. S oznámením o vyňatí z pôdneho fondu som začal vybavovať stavebné povolenie a až potom keď máš právoplatné SP ideš na ŠFRB a tam nikto neriešil či je to orná pôda alebo nie.

Na šfrb v závislosti na koho natrafíš riešia úplné iné malichernosti ako sú príjmy, stav účtu prečo a začo chceš peniaze a podobne.
5marian5
04.01.11,06:10
ahojte poradaci,
chcem sa sptat ako sa posudzuje ta horna hranica prijmu. ak budem teraz podavat danove tak priemerne mi to vide cca 560 mesacne, ale za posledne dva mesiace to bude 450, 660 a 770e. viete mi poradit, ci mi vznikne narok na pozicku zo sfrb alebo mi ziadost zamietnu? a este jedna vec, to sa pocita prijem s odratanim splatky alebo bez odratania? dakujem vam moc
arion92
04.01.11,07:12
ahojte poradaci,
chcem sa sptat ako sa posudzuje ta horna hranica prijmu. ak budem teraz podavat danove tak priemerne mi to vide cca 560 mesacne, ale za posledne dva mesiace to bude 450, 660 a 770e. viete mi poradit, ci mi vznikne narok na pozicku zo sfrb alebo mi ziadost zamietnu? a este jedna vec, to sa pocita prijem s odratanim splatky alebo bez odratania? dakujem vam moc
V pripade, ak si jednoclenna domacnost (to znamena bez manzelky a nezaopatrenych deti), tak tvoj cisty prijem za cely minuly rok sa musi pohybovat v rozmedzi 240,99 € - 648,83 €. To je prva podmienka.

Druha podmienka je ta, aby si mal dostatocny prijem na splatku. Tu sa berie do uvahy tvoj prijem za posledny kvartal. Teda, ak podas ziadost do 31.3.2011, bude sa brat do uvahy prijem za mesiace 10-12/2010. Tento prijem je dobre mat co najvyssi. Ci ti to vyjde si vypocitas podla vzorca:

mesacny prijem za 3 mesiace > zivotne minimum domacnosti + vyska splatky zo SFRB + ostatne zavazky (splatky)
johny18
08.01.11,12:29
Ja som vynímal tiež pôdu z pôdneho fondu. Stav v katastri sa však nezmenil. Stále je to orná pôda. S oznámením o vyňatí z pôdneho fondu som začal vybavovať stavebné povolenie a až potom keď máš právoplatné SP ideš na ŠFRB a tam nikto neriešil či je to orná pôda alebo nie.

Na šfrb v závislosti na koho natrafíš riešia úplné iné malichernosti ako sú príjmy, stav účtu prečo a začo chceš peniaze a podobne.

Chcem sa ta spytat, stavebne povolenie si dostal uz na tu novovytvorenu vynatu parcelu?

Lebo mam prave s tym problem. Moj pozemok je vedeny ako orna poda, cislo napr. 545/1, pozemkovy urad mi vynal z neho urcitu cast podla geometrickeho planu, kde ta vynata parcela ma uz ine cislo, napr. 545/2.
Lenze stavebne povolenie som mal uz vyhotovene na povodnu celu parcelu 545/1.
Na SFRB mi to vsak nechcu uznat, vratili mi vsetko s tym, ze mam predlozit list vlastnictva na novovytvorenu parcelu, ktora bude klasifikovana ako ostatna plocha. A na tu novovytvorenu parcelu mam predlozit aj stavebne povolenie.
Lenze ta nova parcela bude zapisana v katastri az do 60 dni, a stavebne povolenie predsa nemoze byt vydane na parcelu, ktora este neexistuje.
Ako ste to riesili vy?? Pomozte prosim.
mendo933
08.01.11,13:29
mal som to iste pozemok pred GP mal c. 123/1
dal som spravit GP a vzniknuta parcela mala to iste cislo 123/1 , len inu vymeru , mne to takto spravil geodet ked mi robil GP.samozrejme ze som ho na to upozornil a dal mu to prerobit, lebo tiez som mal vsetko vybavovane na tu parcelu.
johny18
08.01.11,13:41
a stavebne povolenie si dostal na ktoru parcelu? novovytvorenu ci staru?

Lebo ja mam projekt, situaciu, list vlastnictva, stavebne povolenie na povodnu parcelu 545/1. Na tuto parcelu sa zacalo stavebne konanie, po zacati som siel na pozemkovy urad s oznamenim o zacati, a potom vynali podu. Po vynati sa vyda stavebne povolenie, lenze podla mojho nazoru musi sa vydat na povodnu parcelu, kedze novovytvorena de facto este neexistuje.

Lenze na SFRB mi to nechcu zobrat, ze musim mat LV na novovytvorenu a azda nemozem vsetko prerabat spätne - stavebne povolenie, projekty, situaciu atd.. A predsa stavebne povolenie sa musi vydat na tu parcelu, na ktoru som ziadal, a na ktoru bolo zacate stavebne konanie.. Bez zacatia stavebneho konania by mi tu podu ani nevynali..

Nechapem, co mi robia taketo problemy na SFRB:/
mendo933
08.01.11,14:07
Ja som najprv vynal pôdu a az potom som ziadal o SP. Jednalo sa extravilan.
SP som dostal na cislo starej parcely, kedze som mal na tu parcelu aj projekt aj vsetky papiere. Tiez mi pri rozdeleni parcely vznikli dve cisla stare a nove, tak to stare som dal na parcelu ktora je pod domom a su na o vsetky vybavovacky a nove cislo som dal na tu parcelu co vznikla okolo domu.
Cieze mam to tak ako by si to potreboval mat ty. Ty si ale v stadiu kde sa to uz neda prehodit ako som to prehodil ja.
Ja som si stymi vybavovackami uzil viac nez dost (2 roky nervou )a keby som mal este vybavovat SFRB tak to uz asi fakt zabalim
johny18
08.01.11,14:30
Aha, uz chapem, ako si to urobil..

Ja ked premyslam nad postupnostou, nemoze to tak byt ako to vyzaduje odo mna SFRB:

1. Ked mi robil architekt projekt, vedeli sme len o jednej parcele s jednym cislom 545/1. Cize cely projekt a vsetky posudky su robene na tu jednu parcelu.
2. Potom som poziadal o zacatie stavebneho konania na tej parcele 545/1
3. S oznamenim o zacati stavebneho konania som siel na pozemkovy urad, kde som poziadal o vynatie pody z podneho fondu. Dokladal som tam projekt, situaciu a oznamenie o zacati stavebneho konania, takze vynatie sa nedalo urobit skor. Dolozil som aj GP, z ktoreho som sa dozvedel to cislo novonavrhovanej parcely pod domom 545/2.
4. Potom mi bolo vydane stavebne povolenie na 545/1, lebo na tu bolo stavebne konanie. Nemozu mi dat povolenie na 545/2, kedze de facto parcela neexistuje, este nie je zapisana v katastri.
5. Na LV mam stale orna poda 545/1.

Podla SFRB mam mat vsetky papiere a doklady a povolenia na 545/2. Ale ako mozem mat na to papiere, ked ta parcela neexistovala, ked som ich vybavoval. A ani neexistuje este. A nie je mozne predsa vsetky papiere vybavit spätne na novovytvorenu parcelu....

Teraz neviem, bud som sprosty ja, alebo niekto iny...
drozdm
08.01.11,17:41
toto som pripomenul aj ja na pozemkovom aj na stavebnom . Ale vraj tak to môže byť. Som zvedavy ako budu reagovať na fonde ked podam žiadosť.
Ale skôr si myslim johny18 že sprosty nie sme my ale niekto na danych uradoch len sa to snažia hodiť na nas. :D
radEg
10.01.11,08:28
Ja som pri vynímaní pôdy nerobil žiadny geometricky plán. Jednalo sa intravilán a vynímal som do 500m2.

Mám parcelu 762/1 o výmere 940m2 a vyňal som 500m2. Nič sa nezmenilo. Zostalo číslo parcely 762/1, zostal rovnaký aj LV, nedošlo k žiadnemu rozdeleniu, proste nič. Stále je to ta istá parcela len som mal z pôdneho fondu doklad o vyňatí pôdy z pôdneho fondu, ktorý som použil pre vydanie SP. Toto SP som potom dokladoval aj pre ŠFRB. Tam už nežiadali žiadny doklad ohladne vynímania.

Možno ku kolaudácií keď budem robiť GP tak už to bude na LV inak.
drozdm
10.01.11,14:59
ano radEg ale nebudeš potrebovať oddelenie pozemku na umiestnenie stavby? Musi predsa byť jasne kde je a kde nie je stav. parcela. Alebo sa mylim? Mne to tak kázali na stavebnom urade
drozdm
10.01.11,15:05
Aha, uz chapem, ako si to urobil..

Ja ked premyslam nad postupnostou, nemoze to tak byt ako to vyzaduje odo mna SFRB:

1. Ked mi robil architekt projekt, vedeli sme len o jednej parcele s jednym cislom 545/1. Cize cely projekt a vsetky posudky su robene na tu jednu parcelu.
2. Potom som poziadal o zacatie stavebneho konania na tej parcele 545/1
3. S oznamenim o zacati stavebneho konania som siel na pozemkovy urad, kde som poziadal o vynatie pody z podneho fondu. Dokladal som tam projekt, situaciu a oznamenie o zacati stavebneho konania, takze vynatie sa nedalo urobit skor. Dolozil som aj GP, z ktoreho som sa dozvedel to cislo novonavrhovanej parcely pod domom 545/2.
4. Potom mi bolo vydane stavebne povolenie na 545/1, lebo na tu bolo stavebne konanie. Nemozu mi dat povolenie na 545/2, kedze de facto parcela neexistuje, este nie je zapisana v katastri.
5. Na LV mam stale orna poda 545/1.

Podla SFRB mam mat vsetky papiere a doklady a povolenia na 545/2. Ale ako mozem mat na to papiere, ked ta parcela neexistovala, ked som ich vybavoval. A ani neexistuje este. A nie je mozne predsa vsetky papiere vybavit spätne na novovytvorenu parcelu....

Teraz neviem, bud som sprosty ja, alebo niekto iny...
takže. Dnes som bol s tým na fonde a konečne aj dobra sprava.Presne ako píšeš aj ja som postupoval rovnako. Našťastie bolo povedane že LV stači aj na pôvodnu parcelu nakolko novovytvorena ešte nieje zapísaná..!!!!
!!!!!AVŠAK!!!!! Stavebne povolenie musí byť písane tak aby bolo jasne o čo ide. Ja mam tam teda uvedené že parcela xy -orna pôda - bola geometrickým plánom 333 rozdelena na -xy- a - xyz-.toť vše.
:)
johny18
10.01.11,16:57
Ja som dopadol inak..Volal som na SFRB do BA, ze moze byt v LV orna poda, ked prilozim rozhodnutie o vynati.
Lenze zas mi na MsU nechcela pani prevziat stavebne povolenie, ze ma byt vydane na tu vynatu podu, ziadne ine nepreberie.
A odporucila mi postup - cakat, kym rozhodnutie z pozemkoveho nadobudne pravoplatnost, potom 60 dni na zapis v katastri, cim vyznacia zmenu ornej pody na ostatne plochy, a potom nove stavebne povolenie na vynatu novu parcelu.
A potom mozem ziadat uver zo SFRB..super:/
Aspon je vidiet, ze vsade maju iny meter.
drozdm
10.01.11,17:02
Volal som na SFRB do BA, ze moze byt v LV orna poda, ked prilozim rozhodnutie o vynati. Lenze zas mi na MsU nechcela pani prevziat stavebne povolenie, ze ma byt vydane na tu vynatu podu, ktora bude pod domom, a nie na povodnu celu parcelu.
Takze cakat, kym rozhodnutie z pozemkoveho nadobudne pravoplatnost, potom 60 dni na zapis v katastri, cim vyznacia zmenu ortnej podu na ostatne plochy, a potom nove stavebne povolenie na vynatu novu parcelu.
A potom mozem ziadat uver zo SFRB..super:/

nedaj sa odbyť. Ak ti to Ba akceptuje prečo by msu potrebovali taku vec. Mne to akceptuju a tebe nie. To nie su na SK rovnake predpisy pre všetkých alebo čo.Skus ich prehovoriť. A ako to maš v stavebnom povoleni napisane? Maš tam spomenute že pozemok bol deleny?
a nedalo sa to urobiť v zlučenom konani?
johny18
10.01.11,17:10
Nedal som sa, ale pani ma svoju pravdu. Ked som jej povedal, ze LV moze byt na ornu podu, to uznala, ale stavebne povolenie neuznala, ze to ma zniet na novu parcelu. A to som zistoval, SP mi nevydaju na novovytvorenu parcelu, lebo este nie je zapisana v katastri, neexistuje, tak ako to mozu na to dat SP..

V SP nemam spomenute delenie, mam len povolenie na povodnu parcelu.
vierka00
19.01.11,19:01
Viete mi niekto poradit? manzel je zivnostnik s velmi nizkym preukazatelnym prijmom.
Ja zarabam dost, kebyze ziadam sama, tak nam zo SFRB ani pozicku neudelia, no s manzelovym prijmom by nam to malo vyjst. No zaujima ma, co ak by som bola na v case ziadosti na materskej dovolenke? Mozem ziadat o pozicku zo SFRB aj z materskej? Pripadne moze manzel s tym nizkym prijmom a mojou materskou?
drozdm
20.01.11,05:55
požiadať samozrejme môžte. Len si musite vypočitať či sa dostanete nad potrebny fin. limit.Materska sa ráta do prijmov ale pozor . Dôležitý je pre vas prijem za posledny štvrťrok pred podanim žiadosti. To znamena že ak by ste podali žiadosť vo februari tohto roka, musite mať hlavne dostatočny prijem za 10,11,12/2010.Ak je manžel živnostnik musi mať aj danove priznanie, potvrdenia z dan. uradu že ma vysp. všetky podlžnosti.Životne min. sa samozrejme počita aj na deti. Na str. fondu je tabulka o prijmoch ktore musite splnat a plus k tomu musite mať navyše na splatku uveru a ak mate nejaku pôžičku či lizing takaj na to. Napr. ak by bolo živ. min. pre vašu rodinu povedzme 600e + splatka do fondu 173e + pripadny iny uver či lizing napr 110e.spolu teda musi byť priemerny vaš prijem za posl. štvrťrok pred žiadosťou 883 e . a sam. je lepšie mať aj niečo navrch.toto je len priklad samozrejme, tie čisla som si vymyslel.
O pod. sa treba na fonde popitať a vyzvedať a vyzvedať ... hoci aj na stokrat, lebo ako to byva, nikdy vam nepovedia všetko. http://www.sfrb.sk
vierka00
20.01.11,07:27
Dakujem, fakt vdaka za info :)
dada24
26.02.11,09:33
Ahojte, chcem sa opýtať či môžem dostať úver zo šfrb aj keď už mám úver z banky? Úver z banky mám na byt, ale chcem stavať dom.
drozdm
26.02.11,16:50
ano môžeš žiadať o šfrb ale tvoj prijem samozrejme musi stačiť na splacanie oboch.
johny18
22.04.11,09:03
Priznali mi uver zo SFRB na vystavbu domu. Kym mi otvoria ucet, bude aj jun a ja chcem zacat uz teraz. Ked budem hradit material zatial zo svojich penazi, po otvoreni uctu v banke mi tie peniaze preplatia na moj ucet? Alebo z daneho uctu posielaju peniaze priamo len dodavatelom bez moznosti, aby to preplatili mne?
drozdm
22.04.11,14:12
Priznali mi uver zo SFRB na vystavbu domu. Kym mi otvoria ucet, bude aj jun a ja chcem zacat uz teraz. Ked budem hradit material zatial zo svojich penazi, po otvoreni uctu v banke mi tie peniaze preplatia na moj ucet? Alebo z daneho uctu posielaju peniaze priamo len dodavatelom bez moznosti, aby to preplatili mne?

presne ten isty problem.Ja neviem ako si to predstavuju, aby sme začali stavať v octobri ?ja som začal už , material na zaklady som nakupil za svoje ale ešte mi to nefakturovali . Dohodol som sa so stavebninamy a betonarkou že to dame na fakturu až po otvoreni učtu. Len dufam že tie peniaze uvidim . Toto zaujima aj mna , na čij učet to pôjde , ale predpokladam že len na učet stavebnin kedže bude na fakture. :cool:
johny18
22.04.11,15:42
Mozno nam poradi niekto, kto uz s tym ma skusenosti. Inac sa tak budem musiet dohodnut, aby mi fakturu vystavili az v juni, a popripade im dat nejake peniaze ako zalohu. Ked mi otvoria ucet, dodavatel vystavi fakturu, tu im zaplatia a zalohu mi vratia..
Mozno ze ak by sme dodali banke fakturu aj s prijmovym dokladom (ze uz je zaplatena), tak by ju preplatili priamo nam. V zmluve o uvere som sa nedocital, ako je to v tomto pripade a komu sa posielaju peniaze.
drozdm
22.04.11,17:31
musim ssa tiež porozpravať na stavebninach a betonarke či mi vyjdu v ustrety , Dufam že ma nikto neodrbe, Ja mam na takych šťastie cely život
Danka29
27.04.11,08:30
Neviete mi prosím vás niekto povedať aká je minimálna mzda ktorú musím spĺňať a za akú dobu do zadu sa to ráta?Chceli by sme si s priateľom kúpiť byt, ale on už nespĺňa podmienku do 35 rokov, tak je to na mne. Nikde sa totiž nemožem dočítať aká je minimálna mzda na poskytnutie. Všade je len napísané, akú výšku nesmie žiadateľ prekročiť, ale práve toto nie je bohužial môj prípad. Prosím vás poraďte mi.
arion92
27.04.11,18:00
Neviete mi prosím vás niekto povedať aká je minimálna mzda ktorú musím spĺňať a za akú dobu do zadu sa to ráta?Chceli by sme si s priateľom kúpiť byt, ale on už nespĺňa podmienku do 35 rokov, tak je to na mne. Nikde sa totiž nemožem dočítať aká je minimálna mzda na poskytnutie. Všade je len napísané, akú výšku nesmie žiadateľ prekročiť, ale práve toto nie je bohužial môj prípad. Prosím vás poraďte mi.
Tu mas presny rozpis minimalnej a maximanej vysky prijmu domacnosti na ziskanie podpory zo SFRB. Do uvahy sa berie prijem za cely rok predchadzajúci roku podania ziadosti (ak podas ziadost tento rok, prijem sa pocita za cely rok 2010).
http://www.sfrb.sk/minimum.html
Danka29
29.04.11,15:21
Veľmi pekne ti ďakujem arion....myslela som si, že sme poprezerali celú tú stránku, ale ako zisťujem, tak nie keď sme to tam predtým nenašli. Ešte raz veľmi pekne ďakujem
Olve_Eikemo
28.01.13,17:44
Je tu niekto taky co je SZCO uplatnoval si pausalne vydavky v danovom priznani a ziadal o uver zo SFRB?

Ak ano napiste mi sukromnu spravu mal by som nejake otazky. Vopred dakujem.